Skocz do zawartości

Zaćmienie Słońca w USA 2017


Aurora

Rekomendowane odpowiedzi

Temat za pewne znany wszystkim z sąsiedniego forum, ale jeśli ktoś tam nie zagląda, to chciał bym zaprosić do zapoznania się z treścią.

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=27&t=39527

 

W skrócie powiem tak, że jeśli ktoś jest zainteresowany dwu tygodniowym wyjazdem na tegoroczne całkowite zaćmienie Słońca do Stanów, a do tej pory nie podjął jeszcze decyzji, to jest jeszcze szansa. Warunek udziału w wyprawie - ważna WIZA.

W przeciągu najbliższych dwóch tygodni będę bukował przeloty z Polski do USA i z powrotem.

 

Miejsce obserwacji: tu z uwagi na pozytywne statystyki pogodowe faworytami są Oregon i Nebraska. Do którego z tych stanów polecimy, to kwestia decyzji jaką podejmę właśnie w przeciągu dwóch tygodni.

 

Planowana trasa po obserwacji zaćmienia z któregoś z ww stanu, to:

 

Lot do Las Vegas i objazdówka po stanie Arizona (główne atrakcje to krater meteorytowy, Wielki Kanion, obserwacje nocnego nieba).

Następnie przelot do Nowego Jorku i tam zwiedzanie miasta (2-3dni)

 

Terminy wylotu 18 lub 19 sierpnia, powrót 1, 2, lub 3 września.

 

Koszty wynajmu samochodu, paliwa, opłat i noclegów, będą dzielone na ilość uczestników.

W grę wchodzą też noclegi na kempingach, tak że jakiś namiot mile widziany.

 

Wymagania sprzętowe - brak :) Jeśli ktoś nie ma ochoty zabierać to nie ma problemu, zawsze mogę też użyczyć własnego sprzętu.

 

 

Orientacyjny koszt wszystkich przelotów z uwzględnieniem przypadku nagłej zmiany miejsca obserwacji zaćmienia na wypadek załamania pogody to ok 5tys zł. Jeśli nie trzeba będzie wprowadzać planu awaryjnego to może uda się zmieścić w 4tys?

Koszty noclegów, paliwa, samochodu itd to w zależności od ilości uczestników (w najlepszym układzie 1000zł, ale raczej należy się nastawić na 2000zł)

Wyżywienie we własnym zakresie.

 

Jak ktoś się pisze to pisać na PW

 

 

Nie jest to pierwsza wyprawa jaką organizuję po koleżeńsku, trochę tego było więc doświadczenie jakieś jest ;)

 

Jedna z niedawnych moich wypraw to:

https://www.facebook.com/Za%C4%87mienie-S%C5%82o%C5%84ca-Indonezja-2016-353598688179710/

 

 

Pozdrawiam

 

eclipse1 USA.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już mam kupione bilety do Stanów. Też planujemy obserwować w Wyoming, ale w okolicach Casper. Tam statystyki pogodowe są trochę lepsze niż w Nebrasce (tam potrafi docierać wilgoć znad Zatoki Meksykańskiej), a w razie miejscowego zachmurzenia można się szybko przemieścić dobrymi drogami do 300km w obie strony. Warto wiedzieć, że wszystkie hotele i campingi w pasie zaćmienia (przynajmniej w Wyoming i Idaho) są zarezerwowane, a jeżeli pojawiają się oferty to w abstrakcyjnych cenach. Mi udało się zarezerwować motel w dobrej cenie, ale 100km od granicy pasa zaćmienia. Się dojedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku brałem pod uwagę również ten stan, ale koszta dostania się np do Cassper są zbyt duże więc stanęło na wspomnianych Oregon i Nebrasca.

Oczywiście natura lubi płatać figle. Dla tego zawsze mam plan awaryjny. Jeśli okaże się że w Wyoming pogoda będzie łaskawsza to nie wykluczam, że tam właśnie dolecimy lub dojedziemy i wówczas można by się spotkać :)

 

Statystyki najlepiej wypadają dla Oregonu (wschodnia część stanu) i Nebraski, a także Wyoming zapowiada się obiecująco.

http://www.eclipse2017.org/2017/weather/2017_clouds.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te mapki znam i udostępniałem na sąsiednim forum.

Jak widać mówimy o trzech stanach w których statystyki wyglądają najlepiej.

Ja jednak skłaniał bym się w kierunku wschodniej części Oregonu.

Muszę jeszcze przeanalizować trochę danych i po prostu się z tym przespać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeloty do i z USA już zabukowane. Docelowo lecę do Portland w Oregonie (jak wspominałem wcześniej, prognozy dla wschodniej cz. Oregonu są najlepsze).

 

Zapraszam chętne osoby do kontaktu na PW.

Wyprawa wcale nie musi być droga!

Przykładowo bilety do Portland w USA z Warszawy lub z Krakowa (w dwie strony) można kupić już od ok 2300-2700zł

Pomogę znaleźć tanie przeloty z innych polskich miast i z innych krajów EU.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy już komplet na jeden samochód. Jeśli ktoś jeszcze jest zainteresowany to pisać. Mogę wpisać na drugą listę osoby zainteresowane jednak trzeba się liczyć z tym, że jeśli nie zbierze się odpowiednia grupa na drugi samochód to koszta dla tych osób będą wyższe. Czyli jeśli znajdą się tylko dwie osoby to koszty najmu samochodu i paliwa, noclegu itd, będą dzielone pomiędzy te dwie osoby. Dla tego warto poszukać wśród znajomych czy ktoś jest chętny.

Oficjalnie lista nr 1 jest już zamknięta, a z listą nr 2 czekam do końca lutego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja jestem coraz bardziej zdecydowany. Dzisiaj jeszcze są bilety z Warszawy do San Francisco na 18.08-03.09 po 498$. Na wszelki wypadek zrobiłem rezerwacje moteli w Oregonie, Idaho i Wyoming, i 2 dni wcześniej w zależności od pogody można pojechać w najbardziej odpowiednie miejsce. Wszystkie zarezerwowane noclegi są w odległości 1-2 godzin jazdy od centralnego toru zaćmienia. Poza tym w Utah i Arizonie znam wiele miejsc na nocne obserwacje, położonych daleko od miast, niektóre są na wysokości 2500-2800m i można tam dojechać samochodem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to bardzo dobra cena.

Jeśli to ten lot przez Frankfurt i Waszyngton, realizowany przez Lufę i United, to będziesz leciał z nami.

My już mamy wszystko zaplanowane.

Miejsce obserwacji i trasa zwiedzania. Tylko my obserwujemy w Oregonie a następnie mykamy do Vegas, skąd udamy się na objazdówkę po Arizonie. Kończymy w NYC.

Do miłego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nas jedzie czwórka i mamy w planie podróżować przez tydzień po Arizonie samochodem klasy SUV. Jeśli 22go sierpnia spotkali byśmy się większą grupą w Vegas wieczorem, to można by wziąć Campera. Co do trasy to mamy już zaplanowaną w taki sposób, by zwrócić samochód w Phoenix, skąd 29go wieczorem lecimy do NY. Wcześniej natomiast do pasa zaćmienia czyli w okolice Madras pojedziemy 20go sierpnia z Portland, tam raczej małym samochodem będziemy podróżować. Następnie wracamy wieczorem do Portland skąd 22go rano lecimy do LV. Jak ktoś jest zainteresowany to oczywiście może się przyłączyć, ale dopiero na miejscu, temat oczywiście do dogadania.

W Arizonie sporo fajnych miejscówek na obserwacje nocnego nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Gdzie będziecie w okolicy Madras? Fajnie byłoby się spotkać. Znalazłem ciekawe miejsce przy drodze P-100 Rd (Jackson Trail Road) 4.5 mili na południe od skrzyżowania z drogą 26, na północ od Madras. Teren płaski, nie ma zabudowań. Nocujemy w Chemult, do tego miejsca mamy 125 mil - 2.5 godziny jazdy. Planuję wyjechać o 3 w nocy, żeby być na miejscu o 6 rano. Później drogi mogą być zakorkowane. Pamiętam zaćmienie słońca w Austrii kilkanaście lat temu, utknęliśmy w korku i zaćmienie oglądaliśmy z samochodu na drodze. Na wszelki wypadek mam też rezerwacje moteli 20/21 w Eugene, Boise i na pograniczu Nebraski/Wyoming. Tak wygląda nasza wyprawa: http://fotoekspedycja.net/plan-fotowyprawy-na-zacmienie-slonca-usa-2017/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że też mi ten wątek umknął. Na pewno do Was dołączę, choć jeszcze nie wiem gdzie i jak (pewnie ze swoim samochodem). Dam znać bliżej terminu.

 

PS. A czy ktoś z Was rozważał grupowego "campera"?

 

Jeśli chodzi o campera, to ja widzę same wady. Wynajęcie campera jest duuużo droższe od minivana czy SUVa. Trzeba doliczyć różne opłaty dodatkowe za gaz do kuchenki i grzania wody, wodę, opróżnianie toalety, czyszczenie po zwrocie, dużo więcej spali benzyny. Oficjalnie w camperze spać można tylko na campingach 20-40$ za noc. Camper nie wszędzie dojedzie. Taniej i wygodniej będzie wynająć minivana lub SUVa i nocować w motelach. Camper raczej nadaje się do "stacjonarnych wczasów". Sporo amerykanów podróżuje camperami, ale często do campera mają doczepionego jeepa, którym jeżdżą na krótsze wycieczki, ale to już spory koszt.

 

Edytowane przez marfot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć! Podepnę się w tym temacie, bo nie chcę zakładać nowego, a pytanie mam zaćmieniowe :) Czy jesteście w stanie mi podpowiedzieć, czy focenie fazy całkowitej począwszy od pereł do końcowych pereł, używając filtra polaryzacyjnego na obiektywie DSLR ma sens? Zapytał mnie o to znajomy, z którym będziemy obserwować zaćmienie w Wyoming, ale nie potrafię mu odpowiedzieć. Przypuszczam jedynie, że polaryzacja może skroić trochę błysków z pereł i diamentu, które w zasadzie są efektem pożądanym w tych momentach. Wstępnie zatem nie używałbym polaryzatora. Co Wy na to?

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez GrabOfSky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zadam pytanie: PO CO miałby być ten filtr polaryzacyjny? Co chcesz za jego pomocą uzyskać? Jeżeli jest jakiś element całego zjawiska, który może być ujawniony/zarejestrowany  za jego pomocą, to można cała rzecz rozważyć. Ja o niczym takim nie słyszałem/nie czytałem. Co naturalnie nie znaczy, że wiem wszystko na ten temat!

 Jeśli jednak nie masz konkretnego powodu do zastosowania tego filtra, to zdecydowanie odradzam. Przede wszystkim dlatego, że bardzo przyciemni on obraz. To akurat podczas fazy całkowitej nie jest korzystne, bo wydłuży niepotrzebnie czasy ekspozycji. Które przy fotografowaniu niektórych aspektów zjawiska (zewnętrzna korona słoneczna) i tak już będą dość długie.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Wyoming? Strach się bać! Możemy powpadać na siebie :lol:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organizuję wyprawę do Oregonu na całkowite zaćmienie słońca. Poza tym wiele ciekawych miejsc w Oregonie, Kalifornii, Arizonie, Utah i Nevadzie. Tutaj jest plan: http://fotoekspedycja.net/plan-fotowyprawy-na-zacmienie-slonca-usa-2017/
Niestety wczoraj jedna osoba musiała zrezygnować z przyczyn rodzinnych. Tak więc szukamy jeszcze 1 osoby. W tym terminie są bilety z Warszawy po 3350zł, a z Berlina po 2450zł.
Samochód i wszystkie noclegi już zarezerwowane.

Druga sprawa. Na noc 20/21 sierpnia mam zarezerwowane noclegi po 2 pokoje 2-osobowe w Eugene, Chemult, Klamath Falls, Boise, Burley, Fort Collins. Wszystkie miejsca w odległości 2-3 godzin jazdy od centralnej linii zaćmienia. Oczywiście skorzystam tylko z jednej opcji, prawdopodobnie Chemult. Pozostałe noclegi mogę odstąpić 17 sierpnia po normalnej cenie z przed gorączki cenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.