Skocz do zawartości

iOptron SmartEQ Pro GoTo Mount


sferoida

Rekomendowane odpowiedzi

Załączam zdjęcie M37 z tego montażu przy ogniskowej 300mm, kamera z chipem ICX825 (bez chłodzenia), pixel 6,45x6,45 um.

 

Zdjęcie jest fatalne. Przy 120 s wszystko było już różowe, więc po usunięciu różu, kolorów gwiazd praktycznie nie ma. Poza tym spory szum, źle ustawiony korektor i coś było krzywo (widać szczególnie w prawym górnym rogu). Ostrość też słaba. Cóż - robione na szybko w krótkiej przerwie pomiędzy chmurami.

U mnie lunetka biegunowa też była tak ustawiona, że widać było albo siatkę albo gwiazdę ...

 

Jednak jeśli chodzi o sam montaż, to chyba nie ma wyraźnego "pojechania gwiazd" w całym kadrze, więc niby ok. Możliwe, że dałoby się go jeszcze podregulować zmniejszając luz na ślimacznicach ...

M37dk-2-3.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dorzucę jeszcze parę spostrzeżeń co do montażu. Walczyłem z dużymi błędami prowadzenia montażu i nie wytrzymałem, rozebrałem go. Wystające śrubki po bokach (te z nakrętkami kontrującymi) wcale nie służą do regulacji luzu na przekładni ślimakowej, zapobiegają tylko ruchom ślimaka na boki. Za docisk odpowiedzialne są małe kawałki wygiętego drutu sprężystego.

Ogólnie - ślimak i ślimacznica są metalowe, ale cała reszta zrobiona na zasadzie "life of plastic is fantastic" ...

Obudowy w których są mechanizmy wykonane są w całości z plastiku i dodatkowo były niezbyt dokładnie spasowne, ruszały się na boki. Skutkowało to tym, że korekty z guidingu dawały losowy efekt (trudno było się utrzymać w +- 8 arc/serc). Bez modyfikacji do szerokich pół może to wystarcza, ale już przy 300 mm sporo klatek było "pojechanych".

 

Po zmniejszeniu luzu na tych elementach (wkleiłem wąskie paski plastiku z boku tych obudów, teflon byłby jeszcze lepszy) błąd guidingu spadł trzykrotnie.

 

Przykładowe M42 z tego montażu z TS60ED 300mm + reduktor 0.8 + kamerka Meade DSI III PRO wklejam poniżej. Klatki po 180s (można było dłuższe,ale i tak przepaliłem trapez). W sumie około godziny naświetlania - jak zwykle przeszkodziły chmury ...

M42_lrgb_Lum2-2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja to może zbyt duże słowo na określenie tego, co zrobiłem. Poniżej wklejam zdjęcia.

 

Na żółto zaznaczyłem cały element mechanizmu napędowego jednej osi. Oczywiście są dwa takie mechanizmy. Ślimaki tych mechanizmów niby ustalane są przez zaznaczone na niebiesko śruby, ale gdy zacząłem mocniej ciągnąć za korpus montażu przy zdjętej obudowie miałem wrażenie, że trochę na boki ruszają całe elementy mechanizmów (białe zaznaczone żółtą obwódką plastiki). One nie są przykręcone na stałe tylko dociskane do zębatek przez sprężynki znajdujące się pod elementem zaznaczonym na brązowo.

 

Po uprzednim wyjęciu napędów w miejsca zaznaczone na różowo wkleiłem na miękką taśmę dwustronną śliskie kawałki plastiku (przyklejone są do metalowego korpusu). Najlepszy byłby cienki teflon. Posmarowałem je dodatkowo smarem teflonowym, tak, żeby mechanizmy mogły bez problemu być dociskane przez sprężyny do zębatek (ślimacznic). Teraz białe plastikowe mechanizmy mogą cały czas się poruszać wzdłuż obudowy montażu, ale mają ograniczony luz na boki.

 

Sam sceptycznie podchodziłem do takiego "druciarstwa", ale o dziwo w przypadku mojego montażu pomogło ...

minimod2.jpg

minimod1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w przypadku rozbierania montażu najpierw trzeba zdjąć górną plastikową obudowę i odłączyć wszystkie wtyczki, potem można odkręcić cztery dolne śruby. Ja na szybko rozebrałem montaż od dołu tylko do zdjęć ... Rozkręcać ostrożnie, żeby niczego nie pourywać i uważać, żeby nie pogubić tych małych drucianych sprężynek spod docisku mechanizmów (kawałki czarnego zakrzywionego drutu około 5x5 mm).

 

Czyli wiadomo - wszystko na własne ryzyko ... W tej chwili wątpię, czy moja gwarancja jest jeszcze ważna ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.