Skocz do zawartości

Jowisz 2017


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Jowisz z nocy 27-28 maja. Pierwsze 3 z Ganimedesem na skraju tarczy, kolejne 3 z cieniem Ganimedesa na tarczy przy dużo gorszym seeingu (już dość nisko nad horyzontem). Sprzęt sct 5" + Firefly, wersja bez barlowa, z samą soczewką (1,5x) i z całym barlowem (2x).

 

1.png

 

barlow 1,5x.png

 

barlow 2x.png

 

1.png

 

barlow1,5.png

 

barlow2x.png

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 27 maja najlepszy seeing był po 23.

Przy okazji zaczynam dochodzić do wniosku ze kolimacja teleskopu mniej doświadczonym może przerodzić się w chorobę :blink:

Z resztą podobnie jak polowanie na perfekcyjny seeing.

Przed zrobieniem tego zdjęcia myślałem że kolimacja jest już dobra, ale na księżycach widać że minimalnie jeszcze nie.

 

Zdjęcie robione 27.05.2017 o 23:11.

Teleskop to SCT 9,25 + Powermate 2,5 + Baader IRpass 685+ ASI 120MM.

FC podaje ze efektywna ogniskowa wynosiła 5150mm.

Stackowane AS, Obrabiane Registax'em a potem DXO Optics Pro.

 

 

13 minut wcześniej też złapałem (niestety gorsze od tego z okolic 22.00) okno seeingowe - godz. 22.58, kanał R:

2017-05-27-2058_8-R.jpg

 

Synta 300/1500 + barlow 2x + ZWO R + ASI290MM

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 minut wcześniej też złapałem (niestety gorsze od tego z okolic 22.00) okno seeingowe - godz. 22.58, kanał R:

 

Synta 300/1500 + barlow 2x + ZWO R + ASI290MM

 

no cóż... pokazujesz mi tym zdjęciem że jeszcze pewna droga przede mną. :nottalkingtoyou:

Gdybyś to Ty pierwszy opublikował swoje zdjęcie ja pewnie ze swoim bym się zastanawiał czy pokazywać :-)

 

Nawet coś na Ganimedesie u Ciebie widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

no cóż... pokazujesz mi tym zdjęciem że jeszcze pewna droga przede mną. :nottalkingtoyou:

Gdybyś to Ty pierwszy opublikował swoje zdjęcie ja pewnie ze swoim bym się zastanawiał czy pokazywać :-)

 

Nawet coś na Ganimedesie u Ciebie widać...

 

Dobrze, że byłem drugi bo nie miałbym porównania ;)

Na Twojej fotce ilość szczegółów jest w zasadzie identyczna (na Ganimedesie też coś majaczy) - widać potencjał. Dobry seeing + skolimowany telep i dobra fota gwarantowana. Szkoda tylko, że pozostałe kanały nie wychodzą tak dobrze i RGB nie prezentuje się już tak okazale...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie że nagrywając ostatnio Jowisza nakręciłem jednego SERa, żeby porównać oto wynik.Odstęp 7 minut pomiędzy filmami

 

Wydaje mi się, że widać niewielką różnicę na korzyść SERa

 

SER 25% klatek

abc_Jup_215137_280517_ZWO ASI178MC_AS_p26_g8_ap175ser.jpg

 

AVI 5% klatek (przy większym procencie był już za bardzo rozmazany)

 

ccc_Jup_214456_280517_ZWO ASI178MC_AS_p5_g8_ap167.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

To mój pierwszy planetarny wrzut tutaj. Dopiero zaczynam, w zasadzie to była pierwsza sesja w sobotę. Na początku nie byłem zadowolony ale posiedziałem trochę przy tutorialach z Registaxa i zabrałem się za obróbkę i oto wyniki, będę wdzięczny za sugestie - to moje pierwsze planetarne wydumki



27_maja_2017_22_49_07_registax.jpg

27_maja_2017_22_18_07_registax.jpg

I trochę koślawa jeszcze animacja (40 min z życia Jowisza) niestety brakuje jakichś 15 min w środku :( ale od czegoś trzeba zaczać

animacja_jowisz.gif

mam nadzieje że oczu Wam nie wypali ;)

Edytowane przez syrinx
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada do stackowania korzystaj z Autostakkerta a do obróbki stacka z Registax. Jakim programem nagrywasz? Coś Ci tańczy ten Jowisz. W Firecapture jest fajna funkcja trzymania planety w środku kadru.

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada do stackowania korzystaj z Autostakkerta a do obróbki stacka z Registax. Jakim programem nagrywasz? Coś Ci tańczy ten Jowisz. W Firecapture jest fajna funkcja trzymania planety w środku kadru.

 

Dziekuje za cenne uwagi. Nagrywałem SharpCapem i od razu wrzucam potem do Registaxa, nie wiem czy w SharpCapjest taka opcja jak w Firecapture aby trzymac planete w kadrze. To by rozwiązało problem układania zdjęć do animacji, bo robiłem to ręcznie w AdobeReady kontrując też kąt ponieważ przestawiłęm kamerke w połowie sesji (nie miałem w planach robienia gifa ale ten Ganimedes tak fajnie wyszedł z tarczki... ;) ). To na razie pierwszy gir. do następnego przyłoże się bardziej.

 

Czyli musiałbym dodać jeszcze jeden element do układanki: SharpCap / Firecapture --> Autostakkert --> RegiStax ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za poradami kolegów trochę się przyłożyłem do nagrania wczorajszego Jowisza. Mam cały czas wrażenie że moja SPC900NC lepiej jednak nagrywa w 30 fpc niż w 10 jak większość rekomenduje. (tutaj nagrana 15fps)

 

Dorzuciłem tez Autostakkerta do obróbki avików, tak jak sugerowaliście i efekt jest sporo lepszy jak na ten sprzęt. DZIĘKUJE za dobrą radę ;)

 

23_40_28_l4_ap72_reg.jpg

 

Wiem, ze ten webcam to już przeżytek, ale sporo osób go miało / ma i może podpowiecie, jak stawialiście ta kamerke jeśli chodzi o FPSy do planet?

 

pozdrawiam

Edytowane przez syrinx
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich tygodniach w poniedziałki mamy możliwość obserwowania na Jowiszu poczwórnego przejścia dwóch księżyców galileuszowych i ich cieni. Tak będzie w najbliższy poniedziałek 5 czerwca i za tydzień 12 czerwca. W sekwencji jutrzejszej wezmą udział Io z Europą, a zacznie się ona jeszcze przed zachodem Słońca. Już od zmierzchu na tarczy Jowisza widoczna będzie Europa, ok. 21:30 dołączy do niej Io, zaś przez krótki okres, bo tylko od godz. 22:48 do 23:04 widoczne będą 2 księżyce i ich cienie. Ale za to jeszcze do 23:45 na tarczy będzie Io i dwa cienie, a następnie jeszcze do 0:54 dwa cienie księżyców.

 

Za tydzień niestety będzie dużo gorzej z cieniami, zwłaszcza dla mieszkańców południowo-wschodniej Polski, gdyż sekwencja (w której ponownie wezmą udział Io z Europą) zacznie się po 23, gdy na tarczy pojawi się Europa, niecałe pół godziny później dołączy do niej Io. Za to z cieni pierwszy na tarczy pojawi się cień Io (około godz. 0:30), zaś cień Europy wejdzie na tarczę godzinę później, niewiele przed zachodem planety w centralnej Polsce (nie chce mi się sprawdzać, ale na Podkarpaciu będzie wtedy pewnie już po zachodzie Jowisza).

 

Pod spodem symulacja tych przejść ze Starry Nighta w momencie, gdy na tarczy będą 2 księżyce i ich cienie. Zaznaczone na symulacjach księżyce Metis i Thebe mają odpowiednio +16 i +18 magnitudo i będą ginąć w blasku Jowisza. Nie sprawdzałem tego, ale pozycją WCP na pierwszym obrazku raczej nie należy się sugerować.

 

 

Symulacja 5 czerwca:

 

jowisz_cze_5_22_55.png

 

 

Symulacja 13 czerwca:

 

jowisz_cze_13_1_27.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.