Skocz do zawartości

Jowisz 2017


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda miała być do bani a tu nie wiadomo skąd? dziurka w chmurach. Aż nie dowierzałem już miałem pójść spać , zawsze mam taki zwyczaj pożegnać się z niebem a tu Jupiter się do mnie śmieje :) Sprawdziłem proroctwa w sat 24 no i szok . Utworzył się rozwidlający klin czystego nieba nad moim rejonem . Oszacowałem że spokojnie mam co najmniej 2h . No to krótka decyzja. Sprzęt rozstawiony w 10 minut.

W zasadzie od samego początku dobrze ostrzyło jednak nie rewelacyjnie . Było dobrze stabilnie. Oceniam seeind tak na 6 w widełkach od (1-do10) . Była to moja najlepsza sesja od ostatnich 5 w tym 3 sesje były tak słabe że nie było nawet co publikować.

SW300\1500

F20 RGB ASI120MM

2017-03-19-0041 UTC 8min

 

 

Bardzo ładny, jeden z najlepszych w tym sezonie.

Obrobiony też kulturalnie "bez ciągnięcia za uszy" :)

Gratuluję!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No nie bądź taki! Powiedz! ;)

Telefonem z ręki to to nie jest, bo nie utrzymałbyś, aby wyszło tak punktowo... :D

jest z ręki, stack 20 klatek najlepszych z jakoś 900 klatek ;) ale nie powiem, dowiecie się w swoim czasie, już niedługo nie będzie musiałobyć z ręki. Dodam tylko że to było pierwsze światło ;D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazały się gwiazdki na niebie, więc rozstawiłem sprzęt, ale kiedy zacząłem avikować okazało się, że muszę co chwilę gainem rozjaśniać - aż zabrakło skali. Jak ja tego nie lubię :( Na niebie zrobił się taki syf, że trzeba było wszystko schować. Na pociechę zamieszczam Jupka z najlepszego (najjaśniejszego) avika i to jeszcze resize 50%.

 

Z lewej jest Io, który miał za chwilę rzucać cień, miała być animacja...

(SCT 6", Telextender 3x, DFK 21AU618 color, 20.03.2017, godz. 0:09)

Nie martw się. Ja miałem 3 sesje co w ogóle nie było co pokazywać . A tu u Ciebie nawet niebieskie chmurki równikowe się pokazały . No szkoda że nie dociągłeś żeby pokazać animację . No ale my planeciarze to tak mamy, pod górkę :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal rewelacja :) ze swoich doświadczeń powiem że zazwyczaj przed frontem chmurowym idzie niezły seeing, najlepiej jak to jest deszczowy ciężki front. Wtedy warto na szybko wyskoczyć na planety.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie Przemek.

 

Znowu na Jowiszu zarysowuje się dziwna asymetria między obiema półkulami. Południowa Strefa Tropikalna [sTrZ] i Południowy Pas Umiarkowany [sTeB], połączone ze sobą w jeden szeroki jasny pas, są negatywem swoich północnych odpowiedników, też prawie zespolonych. Chyba w 2010r było podobnie?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie Przemek.

 

Znowu na Jowiszu zarysowuje się dziwna asymetria między obiema półkulami. Południowa Strefa Tropikalna [sTrZ] i Południowy Pas Umiarkowany [sTeB], połączone ze sobą w jeden szeroki jasny pas, są negatywem swoich północnych odpowiedników, też prawie zespolonych. Chyba w 2010r było podobnie?

 

Ja myślałem rok temu, że zaniknie dolny pas, ale może w tym roku to się stanie? Swoją drogą w 2010 dziwacznie wyglądał Jowisz z jednym pasem. Wtedy dopiero uczyłem się robić zdjęcia planet i to jednoklatkowce:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal rewelacja :) ze swoich doświadczeń powiem że zazwyczaj przed frontem chmurowym idzie niezły seeing, najlepiej jak to jest deszczowy ciężki front. Wtedy warto na szybko wyskoczyć na planety.

 

Tak jak napisałeś tak zwana dziura w chmurach często płaci dobrym seeingiem po przednim froncie .Tak właśnie miałem na ostatniej sesji. Teraz to nie było tak tym razem. Okrąg cały czas falował , księżyc Jowisza wyglądał jak mikro układ słoneczny. Był taki mega moment , niestety naszły chmury i w zasadzie sam szum się zarejestrował . Właściwie nie wiem dlaczego dość dobrze wyszło nie spodziewałem się tego. :(jednak cichą nadzieję miałem ) . :)

 

 

Świetne zdjęcie Przemek.

 

Znowu na Jowiszu zarysowuje się dziwna asymetria między obiema półkulami. Południowa Strefa Tropikalna [sTrZ] i Południowy Pas Umiarkowany [sTeB], połączone ze sobą w jeden szeroki jasny pas, są negatywem swoich północnych odpowiedników, też prawie zespolonych. Chyba w 2010r było podobnie?

Dzięki Jurek za fachowy komentarz. Tak w 2010 był tylko jeden ciemny pas na Jowiszu . Niestety rok później zacząłem bawić się w Avikowanie ,dlatego nie mam w swojej kolekcji obrazów z tamtego okresu. niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy z Was to normalnie rozwalają system tymi Jowiszami - są niesamowite.

 

Mnie się wczoraj po obserwacjach udało taki zrobić

 

Materiału mam dużo więcej - ale mój pendrive to tylko 16GB:)

A nagrałem wczoraj chyba 29 avików po 2 GB - więc jak złoże cały materiał powinno być jeszcze ciekawiej.

jowisz1.png

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszą nockę muszę uznać za udaną. Na razie tylko B/W (kanał R). Pora pouczyć się walki z kolorem..

 

2017-03-25-0115_Derot2.jpg

 

Synta 200/1200 dobson na platformie EQ + barlow 3x + ASI290MM + filtr ZWO R

Obróbka AS!2 + derotacja w WinJupos + Registax 6

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy z Was to normalnie rozwalają system tymi Jowiszami - są niesamowite.

 

Mnie się wczoraj po obserwacjach udało taki zrobić

 

Materiału mam dużo więcej - ale mój pendrive to tylko 16GB:)

A nagrałem wczoraj chyba 29 avików po 2 GB - więc jak złoże cały materiał powinno być jeszcze ciekawiej.

 

Przerzuć się na focenie Jowisza w mono a sam będziesz rozwalał system. Robienie go w OSC przy naszych seeingach to pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.