Skocz do zawartości

Budowa zestawu fotometrycznego (TSAPO65Q / ML3200 / TS RFT152 / ATIK 314L / AP MACH1)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Potrzebuje zrobić sobie tymczasowy setup nim nie połatam strat w portfelu.

 

Układ Jest taki:

TS APO65Q > TS TSOAG9 > Szuflada filtrowa TS > ML3200 (no i stary robofocus do opędzania ostrości na wyciągu - jeszcze nie mam pomysłu jak go podłączyć)

 

a.jpg

 

Ktoś przerabiał taki set? Zaoszczędziło by mi masę czasu jakbym dostał trochę waszych podpowiedzi. BTW, w zależności od dostępnych środków, może się okazać, że ta tymczasówka trochę potrwa...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tej złączki powyżej,na szufladę filtrową przejdziesz tym:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3504_TS-Optics-Adaptor-from-M48--2--filter-thread--to-T2---low-profile.html

 

TSOAG9 wkręcisz w szufladę filtrową.

 

Do TSOAG9 potrzebujesz taką końcówkę (o ile nie masz):

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1649_T2-Ring-for-TS-Off-Axis-Guider-TSOAG9-and-TSOAG16.html

 

Którą wkręcisz w FLI - możesz sprawdzić czy kamera na pewno ma T2 wkręcając TSOAG9 męskim gwintem w adapter kamery.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam sobie tymczasowego (minimalny koszt by odpalic zestaw na Ha / fotometrycznym V) rozwiązania. Sporo chmur sie jeszcze przewali nim ja będę na etapie docelowego szkła, docelowego systemu ostrzacego i planowanego spektrometru... Za duże spustoszenie portfelowe sobie zaaplikowałem. Gnący się OAG to zła wiadomość... tego pod uwagę nie brałem. :/ Czy filtr trafi przed czy za OAGa to wyjdzie jak doczytam odleglosci matryc od mocowania ML3200 i 314L. Bardziej martwiłem się o to czy robofokus weteran pociągnie ML3200 na standardowym fokuserze TSa...

 

b.jpg

 

Z ciekawostek, FLI twierdzi, że 3200 ma taki konektor: "T2, F-mount, 4 Threads 8-32UNC Diameter 2.5", Flange OD 2.925"... ale OAGa wkrięcić w nią nie idzie...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem z ciekawości na rysunek microline i wygląda, że ta płyta przyłączeniowa najpierw ma gwint SCT - czyli 2" 24tpi (tpi - zwojów na cal), a potem we wgłębieniu zaczyna się krótki gwint T2: http://www.flicamera.com/drawings/M3VA_RevA.pdf

 

Tymi akcesoriami TS, co masz, nie sięgniesz do tego wewnętrznego gwintu T2.

Musiałbyś wkręcić się w kamerę adapterem SCT gwint zewn. -T2 gwint wewn.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p238_TS-Optics-Adapter-T2-female-to-SC-2--male-thread---connects-SC-accessory-to-T2.html

 

W niego wkręcisz się TSOAG.

 

Chyba, że wstawisz szufladę z filtrami pomiędzy TSOAG i kamerę - wtedy potrzebujesz "nypelek-przedłużkę" T2-męski.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7843_TS-Optics-T2-to-T2-Inverter-Ring---continuous-male-T2-thread.html

 

Na niego nakręcisz szufladę.

A z drugiej strony szuflady dokręcisz się TSOAGiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy filtr trafi przed czy za OAGa to wyjdzie jak doczytam odleglosci matryc od mocowania ML3200 i 314L.

Filtr musi być między OAGiem, a kamerą, inaczej będziesz guidował przez filtr Ha, a to z definicji nie ma sensu. 314L pewnie coś tam zobaczy na 2-3s klatkach, ale obstawiam że nie w każdym obszarze nieba.

 

Gnący się OAG to zła wiadomość... tego pod uwagę nie brałem. :/

Potwierdzam. U mnie problem był z powieszonym Atikiem 383L+ i kołem filtrowym (nieco większym, niż koło Atika) - sumarycznie na OAG wisiało ok 1,5 kg. U Ciebie jest chyba więcej, więc może być bardzo kiepsko...

 

Swoją drogą, jak to fajnie dobie radośnie dobierać gotowe adaptery ze sklepów, bez liczenia żadnych odległości od korektora - bajka :) Też bym tak chciał...

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki!

 

Jeszcze jedno, macie jakieś sugestie który OAG dał by rade z ML3200 i szufladą (na już) ewentualnie z ML3200 i jakimś kołem filtrowym? Swoją droga ciągle myśle czy nie udało by mi się jakoś "przerobić" koła Atika (EFW2 z karuzelą 1,25") na wersje która ogarnęła by ML3200. Ktoś próbował podmieniać karuzele na 2" ?

 

W sumie to jeszcze drugie. Robofokus może jednak nie ogarnąć takiej masy. Myślałem nad STMem Moonlite'a, ale to chyba mało popularne. Jakieś sugestie?

 

Kurde, zaczyna docierać do mnie skala problemu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi króciutkimi OAGami problem generuje pewnie ten adapter z jaskółczym ogonem przeciętym w trzech miejscach:

tsoag9-t2-adapter-1000.jpg

 

TS ma taki OAG - wszystko skręcane na gwinty:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p377_TS-Optics-2--Off-Axis-Guider-fuer-Refraktoren--SCs--RC-Teleskope--L--27-mm.html

 

Ma od strony teleskopu wewnętrzny gwint M48, także wkręciłby się w złączkę podlinkowaną w drugim poście.

Na wyjściach są gwinty T2.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją droga ciągle myśle czy nie udało by mi się jakoś "przerobić" koła Atika (EFW2 z karuzelą 1,25") na wersje która ogarnęła by ML3200. Ktoś próbował podmieniać karuzele na 2" ?

EFW2 ma wymienne karuzele. Kupujesz: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/karuzela-do-elektrycznego-kola-filtrowego-atik-efw2-5-x-2,d2059.html, wymieniasz i gotowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Zrobię tak, udało mi się namierzyć wszystko co trzeba u jednego źródła. Zaryzykuje pierwsze podejście z OAGiem TSa i kolem Atika na nowej karuzeli.


Poleci więc tak:


TSAPO65Q > TSVF230 > TSOAG9 > TSM54a-T2i > Atik EFW2 > TST2-SC > ML3200


Do tego poleci karuzela ATKRFW5x2 dla EFW2 i TSFI2-1 aby wpakować do niej V-ke 1,25" Jak widzicie tu jakąś brednię, dajcie znać.


Jak się będzie gieło to zapłaczę i zacznę knuć co dalej. Swoją drogą 250Eur za H-Alpha 2" 7nm... to jakieś szaleństwo jest.


Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, a myślałeś o takim rozwiązaniu, żeby sobie wykorzystać tylko sztyft z pryzmatem z tego TS oaga i zamontować to w innym miejscu? Poczytaj tutaj

Ja czegoś takiego używałem ponad dwa lata, guidując EM-200 z kamera STL i FSQ 106.

TS oag wąski to jest g..o wyjątkowe. Dobre do kamery i tego co za nim wisi do 500 gram a i to się będzie bujało.

Odradzam - źródło problemów sobie budujesz!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba zapytać Mateusza W. Ja w swojej po prostu wyfrezowałem dziurę i z aluminiowego pucka wypiłowałem uchwyt do sztyftu z gwintem na śrubę mocującą. Moja złączka to był przedłużacz z gwintem M 72 na obu końcach o długości 50 mm :D - do Takahashi

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na złączki grzebie sobie przy robofokusie. Na razie testy bez obciążenia (brak złączek) ale pomimo, że "ma sto lat" i wygląda jak psia kupa to mocowanie działa. Sprzęgło helikalne przenosi napęd, luzy niewyczuwalne. W sumie, nawet jakby miała się ta blaszka ugiąć, to i tak nie powinno być problemu. ( W sumie to niby czemu miałaby się ugiąć, milimetr stalowej blachy o szerokości 44 milimetrów podparty na praktycznie całej długości powinien być ok.).

 

c.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heee. to nie tak hop siup. OAG to ma całe 3 zwoje , to szuflada ma 2... No i chyba poleży to wszystko, aż nie nazbieram na nowe koło. (tak, tu też do mnie coś dotarło, mam ATIKa EFW, a nie EFW2 - nie "zupgrejduje" tego nową karuzelą).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.