Skocz do zawartości

Jaki kupic teleskop???


Dagmara

Rekomendowane odpowiedzi

WItam:) Zastanawiam sie nad kupnem 1wszego teleskopu, co wybrac?

Celestron NexStar 102 SLT,

Teleskop Celestron NexStar 4SE

Teleskop Sky-Watcher Star Discovery 127 Maksutov

Sky watcher Discovery 130 Newton????

 

To bedzie 1wszy teleskop, zakup na wiele lat, nie chcę za rok kupic innego. Mieszkam w bloku, dlatego nie może byc za duży. waga tez ma znaczenie, bo chce go czasami spakowac tube i wziąć ze soba....Nie znam się za bardzo na teleskopach...Cena do 2600zl.

Edytowane przez Dagmara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

1. Co chcesz obserować :-)? Makiem w zasadzie to planety, księżyc i kilka/naście jaśniejszych DSów (to moje zdanie).

Planety bez szału, ale coś tam widać. Jowisz i jego 4 księzyce, pasy, WCZP, Saturn z pierścieniami, fazy Wenus. I trochę więcej :-).

Mak pozwala na obserwacje 'w węższym polu'. Jest przenośny, ale trochę za ciemny jak dla mnie.

 

2. Newton, 130mm duży nie jest, ale i tak mniej przenośny od Maka. Trochę więcej DSów zobaczysz.

 

3. Jeśli jednak wolisz obserwacje trochę bardziej 'na szeroko' to może jakiś refraktorek na początek. 80/400, 120/600? Na montażu AZ4 nawet aluminiowym.

Ja wybrałbym tą drogę. Ale poprostu lubię szerokie pola. Planety też da się oglądać ale zdecydowanie słabiej niż w maczkach.

 

4. Znacznie taniej wychodzi zakup używanego sprzętu z giełdy tu albo na astromaniaku. AZ4 ciężko zepsuć a czasami się trafia. Tuby także można znaleźć.

 

5. Może lornetka na początek na statywie foto? 10/50 albo 15/70 (ja wolę tą). Mniej wydasz, przyda się do innych celów. IMHO to bardzo dobry patent na początek i później.

 

6. Maki nie są wymagające jeśli chodzi o okulary. Swiatłosilne refraktory przeciwnie. Poczytaj o światłosile teleskopu, źrenicy wyjściowej, ale to może trochę poczekać.

 

7. zanim coś kupisz (z wyjątkiem lornetki) warto sprawdzić u kogoś jak co działa. Unikniesz rozczarowań.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

1. Co chcesz obserować :-)? Makiem w zasadzie to planety, księżyc i kilka/naście jaśniejszych DSów (to moje zdanie).

Planety bez szału, ale coś tam widać. Jowisz i jego 4 księzyce, pasy, WCZP, Saturn z pierścieniami, fazy Wenus. I trochę więcej :-).

 

 

 

 

+ kilkaset gwiazd podwójnych, bardzo wdzięcznych do obserwacji ze względu na możliwość dostrzegania koloru, czasem bardzo kontrastowego. Obserwowania odległosci składników, ich kątów - jak się zmieniają, a z czasem nawet w niektórych wypadkach wyrysowanie orbit (nie tylko na podstawie własnych obserwacji). To także badanie możliwości teleskopu... Zaręczam, że to wszystko jest nie mniej, a może nawet bardziej zajmujące niż planety i mgławice. Dochodzą także setki pojedynczych gwiazd o zróżnicowacych kolorach - w teleskopie łatwiej dostrzec ich kolor, łatwiej zaobserwować też gwiazdy zmienne.

Proszę Cię - nie pisz, ze makiem mozna ogladać tylko planety i Księzyc... Akurat mak do obserwacji gwiazd wielokrotnych wyjątkowo dobrze się nadaje, chyba nawet bardziej niż refraktor (w przypadku podglądania składników o różnej jasności) nie mówiąc już o Newtonach...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

+ kilkaset gwiazd podwójnych, bardzo wdzięcznych do obserwacji ze względu na możliwość dostrzegania koloru, czasem bardzo kontrastowego. Obserwowania odległosci składników, ich kątów - jak się zmieniają, a z czasem nawet w niektórych wypadkach wyrysowanie orbit. To także badanie możliwości teleskopu... Zaręczam, że to wszystko jest nie mniej, a może nawet bardziej zajmujące niż planety i mgławice. Dochodzą także setki pojedynczych gwiazd o zróżnicowacych kolorach - w teleskopie łatwiej dostrzec ich kolor, łatwiej zaobserwować też gwiazdy zmienne.

Proszę Cię - nie pisz, ze makiem mozna ogladać tylko planety i Księzyc... Akurat mak do obserwacji gwiazd wielokrotnych wyjątkowo dobrze się nadaje, chyba nawet bardziej niż refraktor (w przypadku podglądania składników o różnej jasności) nie mówiąc już o Newtonach...

Ale oczywiście, że masz rację.

Tylko IMHO takie zastosowanie w astronomii jest dla wyjadaczy (z całym szacunkiem) a nie dla osób, które wchodzą w tą zabawę.

 

A kolorków gwiazd z refraktorów (nie mówię o bardzo jasnych obiektach w achromatach ;-)) to nic nie przebije.

Nie jestem źle nastawiony do maków (choć swojego się pozbyłem), wprost przeciwnie, ale nie jako pierwszy teleskop.

 

Uważam, że jako pierwszy sprzęt najbardziej nadaje się mały refraktor lub lornetka. Nie duży newton lub mały mak.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oczywiście, że masz rację.

Tylko IMHO takie zastosowanie w astronomii jest dla wyjadaczy (z całym szacunkiem) a nie dla osób, które wchodzą w tą zabawę.

 

Takie np. Albireo to chyba każdy chce - nawet początkujący, a może zwłaszcza początkujący - zobaczyć (tak na marginesie to wcale nie jest jest pewne, że to akurat układ związany grawitacyjnie ;) )

 

Generalnie to trzeba zacząć od zakupu jakiejś porządnej, dobrze napisanej dla początkujących książki astronomicznej. Wydać te dwie, trzy dychy - potem juz będzie łatwiej i w odnajdywaniu obiektów i w doborze teleskopu.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma byc prezent dla fana astronomii. Teleskop, nie lornetka. Faze lornetki to juz mamy dawną za sobą. A literatury ma już wystarczająco duzo. I dobrze ją zna....

Pierwsze obserwacje astronomiczne mamy za soba.

Chce taki teleskop, który bedzie zapewniał najwiekszy komfort obserwacji wszystkich objektow ( planety, ksieżyc, DSów).

Porywająca jest wasza dyskusja, ale proszę zmierzajcie do meritum:)

Edytowane przez Dagmara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meritum dla każdego jest inne ;-).

Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki.

Może zapytaj go co chce dostać.

 

Podobno najbardziej do wszystkiego jest wg różnych opinii Synta 8 lub Mak 127.

 

Nie mam wielkiego doświadczenia, ale miałem kilka różnych teleskopów. Te także.

Z tych dwóch wybrałbym 8 cali. Ale to dość duża pralka. A Ty chcesz mobilność.

Mak jest jak dla mnie dość ciemny, ale daje duże powiększenia. Jednak nie nadaje się do szerokich pól, które lubię.

 

Pozbyłem się Synty i maczka.

Wybrałem refraktory. Moim stronniczym zdaniem są najbardziej uniwersalne.

 

Ile ludzi, tyle opini.

Każdy wybiera to co mu najbardziej pasuje.

 

EDIT weź Syntę, czyli Sky-Watcher 8 cali.

Na montażu dobsona. To moje zdanie, może koledzy dadzą inne typy. Nie jest bardzo mobilna, ale chyba najbardziej uniwersalna.

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli teleskop ma być mobilny, lekki oraz niezbyt duży, to nie widzę lepszego rozwiązania od Maka 127 na montażu AZ-4. Całość bez problemu zmieści się nawet na niewielkim balkonie i pokaże piękne, ostre obrazy planet, Księżyca, Słońca (z odpowiednim filtrem), gwiazd podwójnych, drobnych gromad otwartych, gromad kulistych oraz innych, jaśniejszych obiektów głębokiego nieba. :) Będzie co oglądać przez zdecydowanie dłużej niż rok.

 

Taki zestaw nie jest też ciężki. Jego waga zamknie się w 10 kg, podczas gdy Synta 8" waży - bagatela - 20 kg. Wynoszenie dużego Newtona z bloku musi odbywać się "w turach" i po pewnym czasie może być wielkim utrapieniem. Co innego Mak 127, którego da się przenieść "na raz".

 

Potwierdzę też informację, którą otrzymałaś nieco wcześniej od kolegów. Ogromną zaletą Maka jest fakt, że nie potrzebuje drogich okularów. Zadowoli się tanimi Plosslami, więc podstawowa rozbudowa sprzętu będzie możliwa już w założonym przez Ciebie budżecie.

 

Z czasem można też zakupić do Maka nasadkę dwuoczną, po której opad szczęki na planetach, Księżycu i Słońcu jest murowany! :)

 

Jedyne co mnie martwi, to montaż zaproponowanego przez Ciebie zestawu. Widać tam system GO-TO SynScan na cztery baterie "paluszki". Obawiam się, że jego żywotność i jakość nie będzie zbyt wysoka. Osobiście omijam tanie statywy z takimi systemami. Wolę zwykłe, niezmotoryzowane AZ-4.

 

EDIT: Podlinkowałem Maka 127 i AZ-4 ze sklepu Teleskopy.pl, ale w Delcie Optical można zdobyć je nieco taniej. Nowiutki zestaw kosztuje tam mniej niż 2000 zł więc zostanie jeszcze trochę pieniędzy na folię słoneczną w odpowiedniej oprawie, okulary i lepszą nasadkę kątową.

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma byc prezent dla fana astronomii. Teleskop, nie lornetka. Faze lornetki to juz mamy dawną za sobą. A literatury ma już wystarczająco duzo. I dobrze ją zna....

Pierwsze obserwacje astronomiczne mamy za soba.

Chce taki teleskop, który bedzie zapewniał najwiekszy komfort obserwacji wszystkich objektow ( planety, ksieżyc, DSów).

Porywająca jest wasza dyskusja, ale proszę zmierzajcie do meritum:)

 

A sam "fan astronomii" ma jakieś preferencje? Szkoda by było wydać kasę na teleskop, którego nie chce i o którym nie marzył. Kupisz mu Dobsona, a marzył o EQ, kupisz mu refraktor a marzył o lustrze czy tam na odwrót. Każdy z teleskopów ma swoje wady i zalety.

 

Osobiście celowałbym w refraktor Sky Watcher 100ED nawet używany, bo nowy będzie za drogi jak na budżet 2600zł.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę :-).

Jeśli przyszły właściciel jest odczytany, to pewnie coś tam mu się marzy.

Każdy teleskop jest lepszy niż żaden, na coś będziesz musiała się zdecydować.

Każdy ma swoje mocne i słabe strony.

Kto chciał, to przedstawił Ci swoje typy.

Każdy z nas ma jakieś doświadczenie, przyzwyczajenia, warunki w których prowadzi obserwacje.

Każdy inaczej widzi niebo.

Zatem jakikolwiek wybór dokonasz na początek będzie dobrze.

Ale nie wchodź raczej poza listę przedstawioną w wątku. No chyba, że trafi Ci się jakieś refraktor ED w dobrej cenie ;-).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za pomoc:))) postaram sie cos wybrac. Fan astronomii nie moze sie zdecydowac. Ale Newton jest rzeczywiscie za ciezki... to zostaly mi tylko 3...Maka polecil mi pan w sklepie, tak to pewnie nie wzielabym go pod uwage....

Co do zobaczenia u kogos teleskopu to pomysl fajny, ale nikt z moich znajomych nie ma teleskopu.

Pozdrawiam znad morza:)

 

 

 

Edytowane przez Dagmara
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że Pan w sklepie wyczuł Wasze intencje, bo Mak to - moim zdaniem - bardzo trafiona inwestycja, zwłaszcza do miasta i w podróże. :) Jego przewaga nad refraktorem polega na braku aberracji chromatycznej (kolorowych obwódek wokół planet), większej mobilności (wystarczy porównać jego długość z innymi teleskopami) i wygodzie obserwacji (długi refraktor wymaga schylania się naprawdę nisko lub siedzenia na krzesełku, podczas gdy Makiem obejmiemy całe niebo w zasadzie na stojąco).

 

Minusem jest z kolei dłuższy czas chłodzenia (w zimie trzeba go wystawić na zewnątrz jakąś godzinkę przed obserwacjami) i głupie usytuowanie szukacza (ale można dokupić wygodny szukacz kątowy).

 

Pamiętajcie też, że im większa średnica obiektywu tym bardziej szczegółowy obraz, który można powiększyć dodatkowe "razy". Dlatego Mak 127 pokaże zdecydowanie więcej od Maka 102 lub refraktora 90 mm.

 

To bardzo ważne. :)

 

Sporadyczny brak polskich znaków - piszę z Tapatalka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja osobiście posiadałem już wiele teleskopów ale jakoś marka levenhuk najbardziej mi podpasywała pod względem niższej ceny niż większe marki produkujące teleskopy oraz dobrej wytrzymałości. Do kwoty 2600 to zdecydowanie polecam model SkyMatic 135 GTA z średnicą soczewki 130mm :)

Jeśli chodzi o jakiś sklep z takim modelem to pierwszy wynik w Google podpowiada, że w sklepie skynet idzie go dorwać: https://www.??????.pl/category/levenhuk-teleskopy

 

 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bardzo nie polecam marki Levenhuk. To znaczy polecam, ale ominąć szerokim łukiem.

W większości przypadków to straszne plastikowe badziewie za cenę 2x wyższa od konkurencji jak SW czy Celestron.

Uważajcie na opinie takich "zaawansowanych" użytkowników co to dopiero się zarejestrowali a już wychwalaja jakieś wynalazki za kosmiczne pieniądze.

 

SkyWatcher 120/600 lub 100/500 na AZ4 będzie o wiele lepszy i o wiele tańszy na pierwszy teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być  mobilnie i balkonowo,  to może tak?

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2782&lunety=Luneta Celestron C5 Spotter XLT z walizk

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1985&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw aluminiowy LT1

 

Tylko proponuje.  Decyduj odpowiedzialnie. Zdradz swoją miejscowość i spotkaj się  z lokalnymi  obserwatora nieba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dagmara, spośród propozycji, które tu padły dobry wydaje się MAk127, ale na solidnym, choć prostym montażu AZ4. To jest sprzęt zarówno do użytku na balkonie, jak i w polu. Alternatywnie na tym samym montażu można powiesić tubę Newtona 150/750. Upewnij się tylko w sklepie, że tuba nie będzie  haczyć o dolną część głowicy tego montażu przy celowaniu w zenit (tj. pionowo do góry).

N150/750 to taki uniwersalny sprzęt do wszystkiego. Planety pokaże przyzwoicie, za to świetnie się sprawdzi jako sprzęt do obserwacji głębokiego nieba (DS). Tuba ta będzie prawie 1.5-2x tańsza od Maka127, a na niektórych obiektach (DS) możliwości większe. Planety porównywalnie. Przy tym jest nieduża -średnica ok. 20cm, długość <75cm. Bez problemu więc wchodzi poprzecznie do bagażnika nawet najmniejszego auta. Bez trudu skombinujesz też jakąś torbę na tyle dużą, aby wygodnie można było w niej ten tubus przenosić. Jeśli na wakacje jeździcie w miarę pakownym autem, to na upartego da się zabrać ten zestaw na urlop z dala od wielkomiejskich świateł. Oczywiście Mak127 będzie jeszcze mobilniejszy z racji ultrakrótkiej tuby, ale to sprzęt głównie do planet.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2019 o 00:31, AstroMarcin napisał:

Ja osobiście posiadałem już wiele teleskopów ale jakoś marka levenhuk najbardziej mi podpasywała pod względem niższej ceny niż większe marki produkujące teleskopy oraz dobrej wytrzymałości. Do kwoty 2600 to zdecydowanie polecam model SkyMatic 135 GTA z średnicą soczewki 130mm :)

Jeśli chodzi o jakiś sklep z takim modelem to pierwszy wynik w Google podpowiada, że w sklepie skynet idzie go dorwać: https://www.skynet.pl/category/levenhuk-teleskopy

 

 

Kolego, to śmierdzi reklamą na kilometr. Nie wolno takich rzeczy robić na forum.

PS. Soczewka za 2600 to MUSI być badziewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/21/2019 at 12:31 AM, AstroMarcin said:

Ja osobiście posiadałem już wiele teleskopów ale jakoś marka levenhuk najbardziej mi podpasywała

 

 

Trollu za pieniądze...jesteś taką internetową "kurtyzaną" (z braku możliwości użycia właściwego słowa.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Okulary, masz już jakieś? Tego MAKa, to masz z przelotem 2" czy 1,25", to ważny parametr bo determinuje/ogranicz wybór ogniskowych okularów. 

MAKi nie są wymagające co do okularów, więc spokojnie powinny wystarczyć Ploosle (super ploosle), a szerszym polem widzenia np. Erfle. Pozostając w temacie okularów, wiele osób chwali sobie obserwację  przez nasadkę bino, ale wtedy okulary musisz kupować parami. Można też pomyśleć o zakupie porządnej kątówki dielektrycznej, bo ta zestawowa nie jest szczytem możliwości.

Do obserwacji słońca - filtr z folii Baadera, do księżyca - filtr np. polaryzacyjny, do planet filtr  czerwony

Do tego: mapa nieba (obrotowa i zwykła), czerwona lampka czołowa i ciepłe gacie:icecream:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, progressiver123 napisał:

Siemanko wszystkim .

Po dokładnym przeanalizowaniu , tego co użytkownicy pisali , zdecydowałem się również na kupno Sky-Watcher MAK 127 f/11,8 OTA + AZ4.

Powiedzcie mi co do niego jeszcze dokupić ??? Chodzi mi o jakieś dodatki ulepszające

Hej, 

1. Co zdecydowało za maczkiem 127? 

2. Kupiłeś już, czy nie? Bo będę Cię trochę przekonywać, że to nie jest najlepszy pomysł na początek :flirt:

Najgorszy pomysł to też nie jest. 

 

Jedyna wada to bardzo małe pole, jakie jesteś w stanie uzyskać tym teleskopem. 

Masz od razu duże powiększenia, wąskie pole i sporo szerokich obiektów jest przez to nieosiągalnych w pełni. 

Przy takim sprzęcie AZ4 daje spokojnie radę, ale ze względu na duże powiększenia zdecydowanie brakuje mikroruchów. 

Dobry do Księżyca, planety też pokaże w miarę, trochę DSów też jest w zasięgu zwłaszcza pod ciemnym niebem. 

Może EQ3-2 przerobiony w tryb ALT-AZ byłby lepszy że względu na posiadanie mikroruchów. Ale to już więcej waży. 

 

Dodatki... Filtr UV cut i folia ND5 do Słońca. 

Okulary... Poczytaj sobie o Źrenicy Wyjściowej. To pomoże dobrać Ci ogniskowe. Nie idź w bardzo duże powiększenia, pozostań przy ŹW powyżej 2mm zwłaszcza na początek i póki nie masz montażu z mikroruchami. 

Kiedy miałem ten teleskopik, to pamiętam, że SWANy były całkiem niezłe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Piotr4d napisał:

Okulary, masz już jakieś? Tego MAKa, to masz z przelotem 2" czy 1,25", to ważny parametr bo determinuje/ogranicz wybór ogniskowych okularów.

nie ma Maków 127 z przelotem 2". Są za to z visualbackiem 2". Nawet jeśli fabrycznie ten MAK ma visualback 1,25" to spokojnie można dokupić do niego też 2"

jeśli MAK ma być stosowany do obserwacji DSO to warto zastosować akcesoria 2". Z okularem Erfla 32 mm spokojnie zmieści się M31 z M32 i M110 w jednym polu

 

sama wymiana kątówki na dielektryczną pozwoli uzyskać wyraźnie jaśniejsze obrazy. Różnica w transmisji na poziomie 10% jest bardzo dobrze widoczna

 

AZ4 dobrze się sprawdza przy małych powiększeniach ale przy większych zaczyna być kłopotliwy. Mak127 zazwyczaj był sprzedawany na EQ3-2 lub na Virtuoso. Oba te montaże będą wygodniejsze niż AZ4

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kjacek napisał:

Jedyna wada to bardzo małe pole, jakie jesteś w stanie uzyskać tym teleskopem. 

Tyle razy to powtarzasz, że aż z ciekawości zapytam - ile ? Maki mogą chyba osiągać pole 1,3 czy 1,5 stopnia ? To mało ? Wyraźnie większe pole da jakiś refraktor typu 102/500 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.