Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Dyfuzyjna Komora Mgłowa

* * * * * 2 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6401 postów

*
Popularny

Dnia: lut 03 2017 23:57
W statusach antwito napisał: Może nie do końca astro (chociaż pod koniec filmiku jest wątek astronomiczny) to myślę, że może niektórych zaciekawić ;) http://astropolis.pl...status_id=14985
HAMAL skomentował: Muszę takie coś zbudować :D
antwito ripostował: HAMAL, jak skończysz to się pochwal :D
- HAMAL: Mówisz :P Masz :)

Więcej na: http://astrofotograf...mora_Mglowa.htm

Cloud_Chamber.jpg

Jet.jpg

Użytkownik HAMAL edytował ten post 11 luty 2017 - 14:56

+35

Baner2.jpg

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 5589 postów

"W komorze Wilsona nie ma pyłów, dlatego skraplanie następuje tylko na jonach powstałych w wyniku jonizacji pary wzdłuż toru przelotu cząstki jonizującej"

Rozumiem że jakoś wyczyściełeś to powietrze i schładzasz tymi termosikami z ciekłym azotem?

Natomiast zawiązki mgły powstają z racji promieniowania naturalnego (z kosmosu lub z jakichś rozpadów w atmosferze)?

Nikt nie uniknie promieniowania. Wg czasopisma "Problemy" i badań statystycznych warto jeść selen aby wydłużyć sobie życie - w tym kontekście.

A po co te kable (jak to działa tak dokładniej)?

Pozdrawiam

Użytkownik ekolog edytował ten post 11 luty 2017 - 14:00

0
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

Piotr4d

Piotr4d

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1144 postów

WOW.

Kurcze, patrzę i oczom nie wierzę.  

Czego użyłeś jako źródło promieniowania?

0

SW - 100/900ED, 80/600ED, HEQ5 mod. Celestron 15x70, ATiK 314L+, ASI 224MC, QHY5. Walizka akcesoriów. 

Wszystkie kolory są sobie równe, ale niektóre są równiejsze... 

Behlur_Olderys

Behlur_Olderys

fanatyk OTW

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 937 postów

Rozumiem, że pod spodem ogniwo peltiera (możesz zdradzić szczegóły? pewnie żre mnóstwo prądu) a na górze materiał (?) nasączony alkoholem (?) Czy pojemnik koniecznie taki duży? Też chcę zrobić takie cudo:)

Gratuluję, to świetne urządzenie do demonstrowania fizyki jądrowej. Jeśli złapie się cząstka promieniowania kosmicznego, to jak najbardziej można mówić o astronomii - obserwacji w zakresie najwyższych energii.

Użytkownik Behlur_Olderys edytował ten post 11 luty 2017 - 14:15

+1
Post rekomendują: Ura,
"Człowieku! gdybyś wiedział, jaka twoja władza! (...)
Gdybyś wiedział, że ledwie jednę myśl rozniecisz,
Już czekają w milczeniu, jak gromu żywioły,
Tak czekają twej myśli - szatan i anioły;
Czy ty w piekło uderzysz, czy w niebo zaświecisz"

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6401 postów

"W komorze Wilsona nie ma pyłów, dlatego skraplanie następuje tylko na jonach powstałych w wyniku jonizacji pary wzdłuż toru przelotu cząstki jonizującej"
Rozumiem że jakoś wyczyściełeś to powietrze i schładzasz tymi termosikami z ciekłym azotem?
Natomiast zawiązki mgły powstają z racji promieniowania naturalnego (z kosmosu lub z jakichś rozpadów w atmosferze)?
Nikt nie uniknie promieniowania. Wg czasopisma "Problemy" i badań statystycznych warto jeść selen aby wydłużyć sobie życie - w tym kontekście.

A po co te kable (jak to działa tak dokładniej)?

Pozdrawiam

Trochę inaczej :)

Na dnie komory plac roboczy ma mniej niż -30°C, aby uzyskać tak niską temperaturę musiałem zastosować kaskadowo trzy moduły peltiera, ale aby w temperaturze pokojowej uzyskiwać tak niskie wartości musiałem odprowadzić z gorącej strony sporo ciepła, do tego celu używam chłodzenia cieczą gdyż chodzenie powietrzem jest mniej wydajne. Nie ma ani azotu ani suchego lodu.

WOW.
Kurcze, patrzę i oczom nie wierzę.  
Czego użyłeś jako źródło promieniowania?

Czerwonych elektrod spawalniczych :)
+3
Post rekomendują: Piotrek Guzik, ekolog, Jarek,

Baner2.jpg

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6401 postów

Rozumiem, że pod spodem ogniwo peltiera (możesz zdradzić szczegóły? pewnie żre mnóstwo prądu) a na górze materiał (?) nasączony alkoholem (?) Czy pojemnik koniecznie taki duży? Też chcę zrobić takie cudo:)

Gratuluję, to świetne urządzenie do demonstrowania fizyki jądrowej. Jeśli złapie się cząstka promieniowania kosmicznego, to jak najbardziej można mówić o astronomii - obserwacji w zakresie najwyższych energii.

Alkoholem jest nasączony płatek kosmetyczny pod sufitem :)

Robiłem tez próby na mniejszych pojemnikach, ale wydaje mi się, że nic mniejsze od szklanki nie ma sensu, za mało miejsca na tory cząstek.

ATX daje z siebie ile może, prąd ok 5A na ogniwio, nie mierzyłem dokładnie.
+2
Post rekomendują: Ura, Piotrek Guzik,

Baner2.jpg

Krzychoo226

Krzychoo226

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1450 postów

Człowiek czynu :)

0

Orion Optics CT10 mod, EQ6, Atik 414EX, Lodestar X2
Lunt35, ES82

Idźcie, odpowiedział.
Idźcie jeśli macie siłę.
Tak długo jak człowiek jest w drodze,
jest dla niego nadzieja.

Ura

Ura

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1104 postów

świetne, poznaję pudełko z włoskich czekoladek :) dostępne i raczej szczelne.

jak widać sam zasilacz ATX da radę :) 

0

kjacek

kjacek

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 569 postów
Cool :-).
Ciekawe co wokół nas oprócz stali spawalniczej daje takie efekty...
Niby człowiek wie, ale dopiero jak zobaczy na własne oczy, to dociera do niego... do mnie...
0

Behlur_Olderys

Behlur_Olderys

fanatyk OTW

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 937 postów

Tak naprawdę to nawet samo promieniowanie kosmiczne powinno dawać super efekty. W Centrum Nauki Kopernik stoi bardzo duża komora mgłowa i tam te ślady są po prostu spektakularne, choć wpadają tam tylko cząstki pochodzenia kosmicznego. Domyślam się, że na jakość wizualizacji wpływa wielkość pojemnika i użyta temperatura przechłodzonego gazu (im większy pojemnik i zimniejszy gaz, tym ładniej widać :D)

Kiedyś była to jedyna metoda badań w fizyce wysokich energii, zanim zaczęto stosować akceleratory. Analiza takich śladów w polu magnetycznym stała np. za odkryciem mionów. 

0
"Człowieku! gdybyś wiedział, jaka twoja władza! (...)
Gdybyś wiedział, że ledwie jednę myśl rozniecisz,
Już czekają w milczeniu, jak gromu żywioły,
Tak czekają twej myśli - szatan i anioły;
Czy ty w piekło uderzysz, czy w niebo zaświecisz"

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6401 postów
Głownie szczelność komory i obecność instalacji wysokiego napięcia, ja takowej nie robiłem z uwagi na brak odpowiedniego jego źródła, oraz brak potrzeby zagłębiania się tak daleko w zagadnienie :) Zbudowałem, popatrzyłem, udokumentowałem, szukam nowego wyzwania :D
+1
Post rekomendują: Piotrek Guzik,

Baner2.jpg

Darek_B

Darek_B

R M198

• Moderator
  • 4988 postów

A myślałeś o pralkach i wirówkach do wzbogacania uranu ? :D

0

Pozdrawiam Darek Bobak

galerie:

Astrowyprawy - moje galerie w Astropolis

1 zlot :Jodłów 2003 

fotki w google earth 

galeria : kosmos i góry

sprzęt;

FUJINON Polaris 7X50 FMTRC-SX , 5D mkII ,astrotrack,

Alice

Alice

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1002 postów

Pod hasłem "cloud chamber cosmic rays" można extra nagrania znaleźć na youtube.

0

WielkiAtraktor

WielkiAtraktor

Słonecznik

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 907 postów

A myślałeś o pralkach i wirówkach do wzbogacania uranu ? :D

To bardzo wolno idzie, do tego sześciofluorek uranu jest toksyczny. Ale może np. izolowanie ciężkiej wody ze zwykłej się da domowo?

+1
Post rekomendują: Darek_B,
Mak SW 127, refraktor Hα 90 mm z filtrem LS50, Lunt LS50THα, Newton ATM 300/1500 mm, TS Marine 15x70 i in.
Astrozdjęcia i animacje
Moje programy: ImPPG (obróbka stacków i wyrównywanie animacji słonecznych), Stackistry (stacker oparty o libskry)

dj_peterka

dj_peterka

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 313 postów

Kiedyś oglądałem amerykański program, w którym uczestników przywieziono do starej kopalni uranu. Szukali próbek zawierających uran i robili to tak:

stawiali słoik na stojaku, na dno wlewali cienka warstwę alkoholu, wkładali małą próbkę skały, słoik od spodu traktowali gaśnicą aby schłodzić alkohol i potem oświetlali słoik z boku latarką. Próbkę spowijała delikatna mgiełka oparów alkoholu a nad nią widac było tryskające gejzerki zjonizowanych oparów. Tak podobno w pionierskich czasach poszukiwacze sprawdzali czy próbka zawiera uran, a słoiki schładzali (podobnie jak palnikiem podgrzewa się kolby) strumieniem sprężonego dwutlenku węgla. Ot, taka ciekawostka :)

+7
Post rekomendują: szuu, Prot, HAMAL, Ura, antwito, damian_n, ax,

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników