Skocz do zawartości

Dyfuzyjna Komora Mgłowa


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

"W komorze Wilsona nie ma pyłów, dlatego skraplanie następuje tylko na jonach powstałych w wyniku jonizacji pary wzdłuż toru przelotu cząstki jonizującej"

Rozumiem że jakoś wyczyściełeś to powietrze i schładzasz tymi termosikami z ciekłym azotem?

Natomiast zawiązki mgły powstają z racji promieniowania naturalnego (z kosmosu lub z jakichś rozpadów w atmosferze)?

Nikt nie uniknie promieniowania. Wg czasopisma "Problemy" i badań statystycznych warto jeść selen aby wydłużyć sobie życie - w tym kontekście.

 

A po co te kable (jak to działa tak dokładniej)?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pod spodem ogniwo peltiera (możesz zdradzić szczegóły? pewnie żre mnóstwo prądu) a na górze materiał (?) nasączony alkoholem (?) Czy pojemnik koniecznie taki duży? Też chcę zrobić takie cudo:)

 

Gratuluję, to świetne urządzenie do demonstrowania fizyki jądrowej. Jeśli złapie się cząstka promieniowania kosmicznego, to jak najbardziej można mówić o astronomii - obserwacji w zakresie najwyższych energii.

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W komorze Wilsona nie ma pyłów, dlatego skraplanie następuje tylko na jonach powstałych w wyniku jonizacji pary wzdłuż toru przelotu cząstki jonizującej"

Rozumiem że jakoś wyczyściełeś to powietrze i schładzasz tymi termosikami z ciekłym azotem?

Natomiast zawiązki mgły powstają z racji promieniowania naturalnego (z kosmosu lub z jakichś rozpadów w atmosferze)?

Nikt nie uniknie promieniowania. Wg czasopisma "Problemy" i badań statystycznych warto jeść selen aby wydłużyć sobie życie - w tym kontekście.

 

A po co te kable (jak to działa tak dokładniej)?

 

Pozdrawiam

Trochę inaczej :)

 

Na dnie komory plac roboczy ma mniej niż -30°C, aby uzyskać tak niską temperaturę musiałem zastosować kaskadowo trzy moduły peltiera, ale aby w temperaturze pokojowej uzyskiwać tak niskie wartości musiałem odprowadzić z gorącej strony sporo ciepła, do tego celu używam chłodzenia cieczą gdyż chodzenie powietrzem jest mniej wydajne. Nie ma ani azotu ani suchego lodu.

 

WOW.

Kurcze, patrzę i oczom nie wierzę.

Czego użyłeś jako źródło promieniowania?

Czerwonych elektrod spawalniczych :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pod spodem ogniwo peltiera (możesz zdradzić szczegóły? pewnie żre mnóstwo prądu) a na górze materiał (?) nasączony alkoholem (?) Czy pojemnik koniecznie taki duży? Też chcę zrobić takie cudo:)

 

Gratuluję, to świetne urządzenie do demonstrowania fizyki jądrowej. Jeśli złapie się cząstka promieniowania kosmicznego, to jak najbardziej można mówić o astronomii - obserwacji w zakresie najwyższych energii.

Alkoholem jest nasączony płatek kosmetyczny pod sufitem :)

 

Robiłem tez próby na mniejszych pojemnikach, ale wydaje mi się, że nic mniejsze od szklanki nie ma sensu, za mało miejsca na tory cząstek.

 

ATX daje z siebie ile może, prąd ok 5A na ogniwio, nie mierzyłem dokładnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to nawet samo promieniowanie kosmiczne powinno dawać super efekty. W Centrum Nauki Kopernik stoi bardzo duża komora mgłowa i tam te ślady są po prostu spektakularne, choć wpadają tam tylko cząstki pochodzenia kosmicznego. Domyślam się, że na jakość wizualizacji wpływa wielkość pojemnika i użyta temperatura przechłodzonego gazu (im większy pojemnik i zimniejszy gaz, tym ładniej widać :D)

Kiedyś była to jedyna metoda badań w fizyce wysokich energii, zanim zaczęto stosować akceleratory. Analiza takich śladów w polu magnetycznym stała np. za odkryciem mionów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głownie szczelność komory i obecność instalacji wysokiego napięcia, ja takowej nie robiłem z uwagi na brak odpowiedniego jego źródła, oraz brak potrzeby zagłębiania się tak daleko w zagadnienie :) Zbudowałem, popatrzyłem, udokumentowałem, szukam nowego wyzwania :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś oglądałem amerykański program, w którym uczestników przywieziono do starej kopalni uranu. Szukali próbek zawierających uran i robili to tak:

stawiali słoik na stojaku, na dno wlewali cienka warstwę alkoholu, wkładali małą próbkę skały, słoik od spodu traktowali gaśnicą aby schłodzić alkohol i potem oświetlali słoik z boku latarką. Próbkę spowijała delikatna mgiełka oparów alkoholu a nad nią widac było tryskające gejzerki zjonizowanych oparów. Tak podobno w pionierskich czasach poszukiwacze sprawdzali czy próbka zawiera uran, a słoiki schładzali (podobnie jak palnikiem podgrzewa się kolby) strumieniem sprężonego dwutlenku węgla. Ot, taka ciekawostka :)

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie zależy Ci na efektowności, ale może mocna latarka z boku w ciemnym pomieszczeniu dałaby bardziej spektakularny efekt?

Nagrania byłby robione z mocną latarką z boku, tylko do prezentacji komory położyłem oświetlenie na górę, aby ładnie oświetlić całość niczym akwarium :)

 

Tory cząstek są jeszcze ładniejsze gdy zawartość komory oczyszcza WN, tego u mnie nie ma, ale efekt jest i tak dość ciekawy.

Patrząc na urządzenie z linkowanego filmiku przez antwito, można odnieść wrażanie, że moje tak prymitywne nie ma prawa działać a prawda jest taka, że skala tamtego przedsięwzięcia jest dość duża by uzyskać dużą powierzchnię roboczą, a nie idąc w rozmachem można ten sam efekt uzyskać dużo skromniejszym nakładem, jak u mnie. Nie wspominając już o komorach składających się jedynie z suchego ludu, akwarium i odrobiny alkoholu, czy wskazanych przez dj_peterka, ale tam wadą jest konieczność posiadania każdorazowo suchego lodu, lub sprężonego dwutlenku węgla.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien użytkownik na elektrodzie zrobił też takie cudo tylko dodatkowo zastosował wysokie napięcie.

Od tego przecież zaczęła się cała moja przygoda z tym urządzeniem http://astropolis.pl/statuses/user/24000-antwito/?status_id=14985

przeczytaj też początek pierwszego postu tematu :)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz :P Masz :)

Szybko Ci poszło :D

 

Też sobie taką muszę zrobić, pewnie sporo frajdy w wolnym czasie z taką komorą. Niesamowite, że takim stosunkowo prostym urządzeniem można oglądać takie fascynujące zjawiska. Zanim zobaczyłem ten film, myślałem, że zobaczenie tego jak te cząstki się poruszają jest niemożliwe w domowym zaciszu i potrzeba do tego sporego sprzętu laboratoryjnego.

 

Gratuluję udanej konstrukcji! :)

 

Ps.

szukam nowego wyzwania :D

Jak znowu coś znajdę, to podeślę :P

 

 

 

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.