Skocz do zawartości

Kiedy robić zdjęcia?


berkut123

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zrobić lustrzanką zdjęcia Księżyca takie zwykłe "jednoklatkowe" , wykorzystując teleskop refraktor i newtona. Chodzi o to kiedy atmosfera najmniej "faluje". Wiem że jak coś jest nisko nad horyzontem to jest nędza , w zenicie jest lepiej . Natomiast nie wiem kiedy atmosfera jest bardziej spokojna w "pierwszej części nocy " czy po północy ". Mam refraktor 150mm i newtony 300mm i 400mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy Twój lusterkowiec kreci filmy? jesli nie to napstrykaj ze 100szt palcem. zestackuj w as2. a potem obrob w jakims programie graficznym. przyda sie tez telekomwerter 2x chyba ze masz cropa z malym pixelem w tej lustrzance.

 

zdjecia ksiezyca planet i slonca wychodza lepiej jak jest dobry seeing. na meteoblue znajdziesz prognozy seeingu

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem zdjęć "kosmosu" nie mam montażu paralaktycznego. Ale pomyślałem że Księżyc tak jasno świeci , że istotny jest tylko "czas migawki" w stosunku do ogniskowej teleskopu -teleobiektywu, czyli żeby Księżyc nie zdążył "uciec" , a regulować ISO żeby się w miarę naświetliło. No właśnie jaki byłyby najdłuższy czas dla ogniskowych 1200 , 1500 , 1800 mm . Darek .B dzięki za tę stronę , nie wiedziałem że jest coś takiego. Lustrzankę mam Pentax K-5- czyli niby kręci filmy. Dziś spróbuję refraktorem 1200 mm a w newtonach trzeba chyba pogrzebać przy wyciągu lub lustrze żeby się ogniskowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym doradzał możliwie krótkie czasy. Tu nie chodzi tylko o ruch Księżyca w kadrze, ale też o minimalizowanie wpływu drgań wywołanych ruchem lustra i migawki, czy po prostu zmniejszenie wpływu turbulencji atmosfery.

Jeśli Twoja lustrzanka posiada funkcję wstępnego podniesienia lustra, to warto z niej skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jeśli posiada czas wyzwolenia migawki z opóźnieniem warto z tego korzystać. Jak się wstrzelisz w seeing + zniwelujesz drgania + ostrość to i jednostrzałowce bywają bardzo przyzwoite.

Odnośnie wysokości księżyca nad horyzontem. Wyżej - lepiej. Wpływ atmosfery jest widoczny gołym okiem - kolor księżyca, spłaszczenie obrazu.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak myślałem żeby robić przy podniesionym lustrze, wyzwalać zdalnie pilotem bez dotykania aparatu. Przed chwilą byłem na dworze , teleskop drga jak osika , Buja się na wietrze. Chyba zrobię z wnętrza budynku gospodarczego (czyli teleskop będzie patrzył przez otwarte drzwi) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.