Skocz do zawartości

Bolid na północny-zachód od Białki Tatrzańskiej.


Kacper R.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj widziałem bolid, o niezbyt dużej jesności, ale prawdopodobnie bardzo daleko ode mnie. Miał jasność pomiędzy -5 a -6 mag, był widoczny jakieś 15-20 stopni nad ziemią. Ok. godziny 18. Był widoczny około 6 sekund - zauważyłem go, kiedy miał jasność ok. -2 mag, po około 4 sekundach zaczął się rozpadać - najpierw odpadł 1 mały kawałek, a później pozostała część rozpadła się na 3 mniejsze. Czy może ktoś widział go z mniejszej odległości i wie coś więcej? Mam wrażenie, że mógł być wystarczająco duży, aby jego resztki mogły spaść na ziemię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj widziałem bolid, o niezbyt dużej jesności, ale prawdopodobnie bardzo daleko ode mnie. Miał jasność pomiędzy -5 a -6 mag, był widoczny jakieś 15-20 stopni nad ziemią. Ok. godziny 18. Był widoczny około 6 sekund - zauważyłem go, kiedy miał jasność ok. -2 mag, po około 4 sekundach zaczął się rozpadać - najpierw odpadł 1 mały kawałek, a później pozostała część rozpadła się na 3 mniejsze. Czy może ktoś widział go z mniejszej odległości i wie coś więcej? Mam wrażenie, że mógł być wystarczająco duży, aby jego resztki mogły spaść na ziemię.

chyba widziałem tego samego, godzina się zgadza, czas trwania też,

wyglądał, jakby wyleciał z okolic oriona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go widziałem na zachodzie i przemieszczał się na południe, Boleszyn , Świętokrzyskie (okolice Nowej Słupi) . Jeszcze kilka zgłoszeń i go namierzymy. Ja nie widziałem rozpadu , budynek mi zasłonił "końcówkę " .

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pracowni komet i meteorów pisali mi że zbyt wczesna godzina i nic sie nie zarejestrowało. Potwierdzam obserwacje berkuta. Nie wierze, że tak mało osób go widziało.

Z mojej perspektywy było widać, że przemieszczał się pod niewielkim kątem na zachód, odchylenie od południa nie większe, niż 10 stopni.

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli się nie mylę, to powędrował gdzieś z okolic Poznania, rozpadł się na części niedaleko za Krakowem i doleciał gdzieś do Krynicy Zdroju. Jeśli się mylę, to proszę o poprawienie moich błędów.

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli się nie mylę, to powędrował gdzieś z okolic Poznania, rozpadł się na części niedaleko za Krakowem i doleciał gdzieś do Krynicy Zdroju. Jeśli się mylę, to proszę o poprawienie moich błędów.

Z mojej strony by pasowało , do Krakowa mam ze 100 kilometrów , czyli leciał by na wysokości ze 40 kilometrów , Mogło tak być?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony by pasowało , do Krakowa mam ze 100 kilometrów , czyli leciał by na wysokości ze 40 kilometrów , Mogło tak być?

Jeśli to pasuje, to zaczął świecić na około 120km, rozpadł się 1. raz na około 60 km, a 2. raz na jakiś 40km a chwilę później przestał świecić - z grubsza wszystko się zgadza. Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli był na wysokości 40 -60 km nad Krakowem rozpadł się . Przestał świecić , zjarał się, albo wyhamował i spadł .

Mi wygląda raczej na to, że wyhamował i spadł. Po tym, kiedy się rozpdał po raz 2. prędkość wyosiła nie więcej, niż 4 km/s (przy wejściu w atmosferę miał ponad 30).

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe że ten meteor przetrwał i spadł na powierzchnię jako meteoryt?

Możliwe, a nawet bardzo prawdopodobne - kiedy przestawał być widoczny poruszał się z prędkością ok 4km/s na wysokości jakiś 30km lub trochę mniejszej. Pewnie spadł gdzieś w połowie drogi z Krakowa do Krynicy-Zdroju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.