Skocz do zawartości

Dall-Kirkham 210/3540 f/17


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Tuba waży 6,4kg. Montaż to produkt Universal Astronomics, jeden z modeli Uni Star az-alt o nośności deklarowanej 30 lbs. ^_^http://www.universalastronomics.com/

Wieszałem już na nim prawie 10 kg - Newtona C8N z kilowym okularem i kątówką.

Prowadzi w obu osiach na tyle płynnie, że przy powiększeniu 350x da się komfortowo obserwować. A takie powiększenie to jeszcze nie jest ostatnie słowo D-K. Czekam na idealny seening i możliwość obserwacji okularem UWAN 7mm/82* w powiększeniu 506x. ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"........ Pomimo skrajnie niesprzyjających warunków już wiem, co będzie daniem głównym mojego D-K w przyszłości. :glodny:" ale do tego dania trzeba jakiegoś widelca paralaktycznego tudzież innego "sztućca". Wiem co mówię mam ustrojstwo o bardzo zbliżonych parametrach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego dania trzeba jakiegoś widelca paralaktycznego tudzież innego "sztućca". Wiem co mówię mam ustrojstwo o bardzo zbliżonych parametrach:)

 

Od kilku lat staram się maksymalnie uprościć swoje sesje wizualno-fotograficzne. Stąd brak w arsenale montażu paralaktycznego, guiderów i innych urządzeń z dużą ilością kabelków. Mam za to mocny montaż az-alt, montaż równoległoboczny do dużych lornet i inne proste, bezkabelkowe (lub maksymalnie jednokabelkowe) przyrządy. ^_^

 

Odnośnie losu SCT, który był dawcą tuby do tego D-K to wiem tylko tyle, że "miał wypadek i się potłukł"...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejszy wieczór poświęciłem na dalsze poznawanie możliwości mojego DeKa.

Pogoda od 18.00-20.00 była fatalna i stale się pogarszała. Seening cały czas bardzo przeciętny. Gęstniejący z każdą minutą cirrus (a później chyba również chmury na średnim pułapie) spowodowały, że gołym okiem Pas Oriona ledwie majaczył a pod koniec sesji ledwie majaczyła Wenus. Na szczęście do delektowania się widokiem Wenus oraz skakania po kraterach na Księżycu wędrującym przez Hiady taka aura była wystarczająca.

Oprócz obserwacji wpadłem na lekko szalony pomysł sfotografowania Wenus i Księżyca Canonem podczepionym do DK na statywie azymutalnym. :D

Poniżej wyniki tego eksperymentu:

Wenus 1/1000s ISO1600

WENUS.JPG

Księżyc 1/1000s ISO3200

KSIĘŻYC.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza nocka upłynęła pod znakiem Księżyca i jego konjunkcji z Regulusem i 31Leo oraz podziwiania Jowisza wraz z księżycami - najciekawszy moment to odkrycie Europy około godziny 0.05.

 

Seening był zdecydowanie lepszy niż ostatnio, więc i fotka lepszej jakości, szkoda że faza to aż 97%.

KSIĘŻYC 97%.JPG

 

 

Dall zdobył u mnie wczoraj kolejnego dużego plusa. Okazuje się, że ostrzy ze wszystkim, co mu wrzucę w wyciąg. Z bino bez barlowa również. Dzięki temu mogłem podziwiać Łysego i Jowisza z parkami okularów TV 32mm w powiększeniu 110x, WO 20mm w powiększeniu 177x; a nawet LOMO 17mm w powiększeniu 208x.

 

Wschodzący coraz wyżej Jowisz pięknie prezentował swoje pasy i WCP, która nawet majaczy na poniższej fotce. Niestety żeby przy tej światłosile coś się zarejestrowało musiałem użyć maksymalnego w tej puszce ISO 6400, który jest już prawie nieużywalny.

JOWISZ.JPG

 

 

Przy pakowaniu przypomniałem sobie o moim astrostołeczku - zdecydowanie poprawił komfort obserwacji.

DALL Z BINO.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

D-K dzisiejszej nocy został odkurzony i przekazany nowej generacji do obserwacji Księżyca i Wenus. Widoki przy powiększeniu 120x przypadły bardzo Miśkowi do gustu; przelot łańcuszka Starlinków nie wywołał z kolei żadnej entuzjastycznej reakcji.111.JPG.5c01fbe899907a70b730065e78edffb9.JPG

222.JPG.5ec6b85ea02a325dbd325afbf190f7fa.JPG

 

Sierpik Wenus w tandemie z C6d ISO3200 1/2000s

333.JPG.823de120f664deb1a40dd56b7fe16e5e.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wczorajszym seeningu rzucało Wenuską na boki o pół średnicy. Próbowałem unieruchomić ją maksymalnie skracając czas ekspozycji.

Poza tym doskonale wiesz, że do fotografii planetarnej to bardziej mikro czipkowe kamery i tysiące ekspozycji a nie jeden loteryjny strzał z pełnej klatki, ze statywu azymutalnego. :happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.