Skocz do zawartości

Pierwszy seryjny Newton 24"


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Parę lat temu głośno było o premierze największego seryjnie produkowanego Newtona - SW 18". Później odbyła się premiera SW 20".

Tymczasem przeglądając nowości w Astroshop'ie trafiłem na takiego seryjnego gigancika: http://www.astroshop.pl/omegon-teleskop-dobsona-n-609-2700-discoverer-travel-24-l1-10-truss-dob/p,20642#tab_bar_1_select

 

Cena (w zależności od deklarowanej precyzji optyki) powala, ale teraz wiadomo, że jest już dostępny seryjny Newton 24".

70kg jak na takie lustro wydaje się całkiem dobrym wynikiem. I dla podniesienia mobilności jest jeszcze zintegrowana "taczka" gratis. ;)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szału nie ma ba..

W USA można za te pieniądze kupić taką aperturę, ale w światłosile f/3~3.5 i obserwować bez drabiny:

http://www.webstertelescopes.com/scopes_currently_in_stock.htm

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka troche informacja z kapelusza ;)

 

Po pierwsze w tym rozmiarze nikt nie produkuje teleskopów seryjnie - tj. do magazynu na zaś. Nawet tutaj mamy informacje:

"Z powodu indywidualnej produkcji, terminy dostaw tych teleskopów zawierają się w terminie od 3 do 6 miesięcy".

 

Po drugie, jak napisał Bartolini, firm oferujących tej wielkości teleskopy wizualne jest conajmniej kilka. Co najważniejsze mają lata doświadczeń, dziesiątki jak nie setki wyprodukowanych egzemplarzy. Inaczej mówiac kupuje sie sprawdzoną konstrukcję a nie wirtualnego kota w worku.

 

I ostatnie. Być może taka konstrukcja zrobi wrażenie na jakimś niemcu czy innym angliku. W Polsce mamy Taurusy czy Pablitusy, które swoją funkcjonalnością i rozwiązaniami pewnie zawstydziły by niejeden teleskop uznanej amerykańskiej firmy, więc ciężko to nawet stawiać w szranki z jakimś no-nejmem Omegona.

 

Polecam spojrzeć na strone Taurusa, bo ostatnio sporo sie tam pozmieniało:

- https://www.taurustelescopes.com

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka troche informacja z kapelusza ;)

 

Cena na pewno z kapelusza. :P A informacja jak informacja. Produkcja seryjna, bo pewnie powstanie krótka seria tych teleskopów - może 3-5 sztuk. Całkiem zapomniałem, że za wielką wodą prawdziwe obserwowanie zaczyna się powyżej 20", 24" to standard a "duże" teleskopy zaczynają się powyżej 32". ^_^

Sam od prawie dekady używam polskiego kilkunastocalowego Columbusa.

Żeby jednak być ścisłym to największy Columbus ma 20", największy Pablitus ma 22" a oferta Taurusów kończy się na 23,5". ;)

Czyli ten 24-calowiec jest (przynajmniej teoretycznie) największym oferowanym na krajowym rynku.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na FA Pablito wspominał coś o większych Newtonach. Jeden chyba 30" do Włoch miał jechać. Jakiś duży miał zostać u Nas. Nie wiem jednak czy coś z tego wyszło.

 

Jale - gotowe 24" przeraża ceną i kosztuje dużo wiecej niż 20" ale jak jest z ATM ? Twóry Sowy (24") pisali o kosztach rzędu 10 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6000PLN to kosztuje seryjne lustro GSO 400mm:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1673_GSO-parabolic-Newtonian-primary-mirror-16--diameter-f-4-5.html

 

Lustro 500mm szlifowane w Polsce to raczej trzeba liczyć od 10.000PLN.

Lustro 500mm Orion optics to 14.000PLN+

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jednak być ścisłym to największy Columbus ma 20", największy Pablitus ma 22" a oferta Taurusów kończy się na 23,5". ;)

 

Pablito już od co najmniej 4 lat oferuje budowę do 32" ;)

 

Cenowo wyglądało to tak:

  • 16" - 8000zł
  • 18" - 10.500zł
  • 20" - 13.000zł
  • 22" - 15.500zł
  • 24" - 18.000zł
  • 26" - 20.500zł
  • 28" - 23.000zł
  • 30" - 26.000zł
  • 32" - 29.500zł

 

Teraz pewnie nieco drożej bo i koszty większe, ale to najlepiej jakby sam Pablito sprecyzował :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na FA Pablito wspominał coś o większych Newtonach. Jeden chyba 30" do Włoch miał jechać. Jakiś duży miał zostać u Nas. Nie wiem jednak czy coś z tego wyszło.

 

Jale - gotowe 24" przeraża ceną i kosztuje dużo wiecej niż 20" ale jak jest z ATM ? Twóry Sowy (24") pisali o kosztach rzędu 10 tyś.

Ponad 10 lat temu zaprojektowałem teleskop 30" wykonany w całości z aluminium i stali.

W obecnych konstrukcjach systematycznie ograniczam udział sklejki i jest to tendencja stała :)

Aczkolwiek sklejka w połączeniu z aluminium i stalą nierdzewną ma niewątpliwie zalety estetyczne. W moim odczuciu taki "mebelek" jest po prostu nie tylko przyrządem, ale ładnie wygląda i stanowi sam w sobie designerski produkt :)

Co do lustra to wiem, że próby wykonania polskiego lustra 30" nie wypaliły i nie będą więcej podejmowane. Nie ma problemu z wykonaniem lustra 24"

Czy osobiście chciałbym teleskop 24" ? Sam nie wiem, bo póki co nie wykorzystałem ułamka możliwości teleskopu 20" :D

Po za tym zamiast nad 24" poważnie zastanawiałbym się nad bino 2 x 20", które pewnie byłboby w cenie teleskopu 26" , a zbierałoby znacznie więcej światła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam wątek sprzed paru lat na sąsiednim forum, to na tyle początkowo kalkulowali łączny budżet na "Karlika". Może to było z kompletnym osprzętem. A może to słynna "ambona" tak nabiła cenę? :D

Karlik z amboną.jpg

 

W każdym razie był sprzedawany po paru latach eksploatacji za 9999zł, więc cena nowego była zdecydowanie większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu piszą o kosztach jakie ponieśli na Sowę 24" (10 tyś)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2688-2-dwu-stopowy-newton/&page=4

Nie myl dwu pojęć. Ceny gołych materiałów i ceny gotowego wyrobu.

 

Pamiętać jednak należy o pracy jaką należy włożyć w przygotowanie dużego ATM-a: obliczenia, dobór parametrów teleskopu, przygotowanie rysunków do cięcia na CNC, a później długie godziny pracy przy wierceniu, skręcaniu, malowaniu, składaniu. (150 roboczo-godzin na fazę koncepcyjna i projektowanie, 250 roboczo-godzin wykonawstwo).

 

Czyli mamy 10tys + 400 roboczogodzin = na pewno nie 10tys.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam wątek sprzed paru lat na sąsiednim forum, to na tyle początkowo kalkulowali łączny budżet na "Karlika". Może to było z kompletnym osprzętem. A może to słynna "ambona" tak nabiła cenę? :D

attachicon.gifKarlik z amboną.jpg

 

W każdym razie był sprzedawany po paru latach eksploatacji za 9999zł, więc cena nowego była zdecydowanie większa.

Możliwe, że to była cena - "do zbicia" i wystawione kwota znacznie przekraczała cenę wytworzenia. Dlatego kompletnie nie rozumiem skąd pomysł na kwotę 20k w eksperymentalnej konstrukcji wykonanej sporo lat temu.

Po za tym, Kto o zdrowych zmysłach, by tyle zapłacił ? :D

Dlatego proszę nie powtarzajmy plotek, bez zastanowienia i polegajmy na czystej pragmatyce.

Tutaj jest oficjalny cennik: http://beweja.wixsite.com/clip-studio/cennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 10 lat temu zaprojektowałem teleskop 30" wykonany w całości z aluminium i stali.

W obecnych konstrukcjach systematycznie ograniczam udział sklejki i jest to tendencja stała :)

Aczkolwiek sklejka w połączeniu z aluminium i stalą nierdzewną ma niewątpliwie zalety estetyczne. W moim odczuciu taki "mebelek" jest po prostu nie tylko przyrządem, ale ładnie wygląda i stanowi sam w sobie designerski produkt :)

Co do lustra to wiem, że próby wykonania polskiego lustra 30" nie wypaliły i nie będą więcej podejmowane. Nie ma problemu z wykonaniem lustra 24"

Czy osobiście chciałbym teleskop 24" ? Sam nie wiem, bo póki co nie wykorzystałem ułamka możliwości teleskopu 20" :D

Po za tym zamiast nad 24" poważnie zastanawiałbym się nad bino 2 x 20", które pewnie byłboby w cenie teleskopu 26" , a zbierałoby znacznie więcej światła.

 

A nie wiesz z jakiej przyczyny nie wypaliła 30" ? Ceny ? Czy może rozsądku ? :D

 

Bino zebrało by więcej światła niż 26" ? Owszem, dwuoczne patrzenie zwiększa zasięg ale aż o tyle ?

 

 

Nie myl dwu pojęć. Ceny gołych materiałów i ceny gotowego wyrobu.

 

Pamiętać jednak należy o pracy jaką należy włożyć w przygotowanie dużego ATM-a: obliczenia, dobór parametrów teleskopu, przygotowanie rysunków do cięcia na CNC, a później długie godziny pracy przy wierceniu, skręcaniu, malowaniu, składaniu. (150 roboczo-godzin na fazę koncepcyjna i projektowanie, 250 roboczo-godzin wykonawstwo).

 

Czyli mamy 10tys + 250 roboczogodzin = na pewno nie 10tys.

 

A to robili na sprzedaż czy "dla siebie" ? Jak dla siebie to moim zdaniem kosztów roboczogodzin nie liczy się - robi się to z przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że wątek zacząłem wczoraj w wyniku nasilających się ataków "dwucalicy złośliwej", połączonej z depresyjnym deszczowym niżem za oknem, uniemożliwiającym zaplanowany wyjazd pod gwiaździste niebo.

 

Podałem link do gotowego 24-calowego wyrobu z "kosmiczną" ceną.

 

Bardzo się cieszę, że wątek rozwinął się w tym kierunku i że ceny teleskopów 20-calowych i większych, starannie wykonanych przez krajowych producentów zrobiły się dużo bardziej przystępne niż myślałem jeszcze wczoraj. ^_^

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

Pamiętać jednak należy o pracy jaką należy włożyć w przygotowanie dużego ATM-a: obliczenia, dobór parametrów teleskopu, przygotowanie rysunków do cięcia na CNC, a później długie godziny pracy przy wierceniu, skręcaniu, malowaniu, składaniu. (150 roboczo-godzin na fazę koncepcyjna i projektowanie, 250 roboczo-godzin wykonawstwo).

 

Czyli mamy 10tys + 400 roboczogodzin = na pewno nie 10tys.

 

Oczywiście że nikt nie będzie pracował za darmo i skoro robi coś dobrze to niech zarabia na tym.

Tylko skąd te liczby, 160 godzin to jest przeciętny miesiąc pracy pięć dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, na prawdę nie wiem nad czym tu "konceptowac" przez miesiąc, 250 godzin ( półtora miesiąca) na dopieszczenie i poskładanie powycinanych na cnc elementów - dajcie spokój

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.