Skocz do zawartości

Wątek miłośników skamieniałości


Tucznik

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest to ogłoszenie stricte astronomiczne, choć zahacza o historię naszej biosfery ;)

Jest to wyprzedaż mojej, już nazbyt pokaźnej kolekcji skamielin.

Czas więc trochę przewietrzyć półki.5640dc6ec0764_04Wink.png

Polskie amonity z Gór Świętokrzyskich. Piękne trzy okazy w bryłach wapiennych o ok. 22-20 i 10 cm średnicy.Masa skał pewnie powyżej 5 kg. Trafiły w moje ręce z likwidowanej kolekcji muzeum w Klimontowie. Umiejętnie wyeksponowane z odpowiednim iluminacją, mogą stanowić gustowny dodatek do wystroju salonu, gabinetu czy sali dydaktycznej. Nie jest to żaden import z Afryki ale nasz Polski głowonóg pływający ok. 400mln lat temu w ciepłych morzach, po których pozostały dewońskie utwory Gór Świętokrzyskich.

200zł +20 kurier

Serdecznie polecam!

 

attachicon.gif58acd2853bc7f_klimontw.thumb.JPG.3eefb33cbdddaba745b418cab0111f33.JPG

 

Nie chcę podważać miejsca znalezienia czy kupienia okazów, ale to nie są raczej amonity dewońskie. Raczej jurajskie z rodzaju Perisphinctes. Mają charakterystyczne rozdwajające się żeberka na muszli.

https://en.wikipedia.org/wiki/Perisphinctes

 

Dewońskie amonity miały albo gładką muszlę albo niewielkie guzki.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Clymeniida

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie często znajduję te jurajskie na rędzinach wyżyny miechowskiej zaraz pod ziemią są margle wapienne z sporą ilością skamielin, tylko trzeba szukać naturalnych bądź sztucznych odkrywek (np budowa drogi) a pod marglami jest lita skała wapienna ale w marglu się fajnie szuka bo się rozwarstwia ładnie właśnie na skamielinach. Mam w kolekcji np bardzo ciekawy szkielet zewnętrzny jeżowca morskiego, trochę gąbek i koralowców ale są bardzo delikatne i zazwyczaj ich nie zbieram tylko oglądam na miejscu.

 

Zapytam bardziej znających się na paleontologii czy trzeba zabezpieczać skamieniały szkielet jeżowca? nie jest to odcisk tylko skamielina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem, miałeś rację, znalazłem zapiski edytuję post.Tak naprawdę duże amonity służyły mi do okrasy kolekcji, mój pozaastronomiczny konik to szczątki kręgowców -ssaki i dinozaury

 

 

 

 

Ja u siebie często znajduję te jurajskie na rędzinach wyżyny miechowskiej zaraz pod ziemią są margle wapienne z sporą ilością skamielin, tylko trzeba szukać naturalnych bądź sztucznych odkrywek (np budowa drogi) a pod marglami jest lita skała wapienna ale w marglu się fajnie szuka bo się rozwarstwia ładnie właśnie na skamielinach. Mam w kolekcji np bardzo ciekawy szkielet zewnętrzny jeżowca morskiego, trochę gąbek i koralowców ale są bardzo delikatne i zazwyczaj ich nie zbieram tylko oglądam na miejscu.

 

Zapytam bardziej znających się na paleontologii czy trzeba zabezpieczać skamieniały szkielet jeżowca? nie jest to odcisk tylko skamielina.

 

Podziwiam Cię. Ja przygarniam każda skamielinę, która mi wpadnie w ręce.

 

Edytowane przez ignisdei
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zbieram tak skamieniałości.

Tylko u mnie coś znaleźć to trochę problem.

Kiedyś ze 25 lat temu znalazłem jeżowca z jajeczkami/ikrą (zwał jak zwał).

Kruszyło się to rzeczywiście, zabezpieczyłem lakierem bezbarwnym.

Malowałem kilka razy.

Teraz są dostępne lakiery w sprayu.

Nie wiem, czy takie 'zabezpieczenie' jest coś warte, ale moje znalezisko jeszcze się trzyma. Lakier załamuje światło trochę jak woda, więc szczegóły są lepiej widoczne.

Pewnie znawcy mogliby powiedzieć więcej, ja jestem amatorem.

 

BTW, zęby rekinów też chętnie przygarnę, mam tylko kupione, nie z terenów Polski ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczne. Skorupa?

EDIT Roślina, czy zwierzę :-) ?

 

 

Jest to szkielet zewnętrzny jeżowca morskiego, bardzo starego jeżowca :)

 

Ignisdei super kolekcja, przydały by się zdjęcia drobnicy ale tego dinozaura masz niesamowitego, skamielina czy jakiś odlew z muzeum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego może być natchnieniem nie lada :)

 

Tutaj jakaś ośmiornico-podobna (?) skamielina zauważona na FB

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208580377281998&set=pcb.10208580377842012&type=3&theater

 

Tutaj strona wspomnianego muzeum wprost:

http://www.mgeol.ing.uni.wroc.pl/okazy.html

Pozdrawiam

super.jpg

paproc.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne okazy, to nie ośmiornica a raczej wężowidło :) ma 5 ramion a głowonogi mają po 8 - octopus.

 

Edit: w sumie w polskim języku też jest przedrostek ośmio w ośmironicy :) a wężowideł się naoglądałem ostatnio bo mam w akwarium ich całą masę.

Edytowane przez Ura
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.