Skocz do zawartości

Musisz to zobaczyć !!! Dobson !!!


Bobi

Rekomendowane odpowiedzi

Mając chwile wplnego czasu postanowiłem zbudowac Dobsona do mojego teleskopu ( którego buduje ). Dobson jest wykonany z płyt laminatowych o grubości 18 mm , obklejony czarną grubą ( patrz foto 0007.jpg ) okleiną którą podrzałem opalarkom i uformowałem jej krztałt taki jaki potrzebuje :D Górny krztałt dobsona jaki i koło wycinałem wyrzynarką :D zbierając wszystko w kupe :D do budowy potrzebne są :D to dla zainteresowanych :D : płyty laminatowe o rozmiarach : 2 deski 300 mm x 660 mm , 1 deska 450 mm x 333 mm , oraz deska na koło 540 mm x 540 mm ( srednica koła 540 mm ). 2 kontowniczki 90 stopni , klej wikol , 12 sróbek do kontowniczków 30x16 , 9 śród do mebli ( na kluczyk 6 kątny :D ) ok. 5 m okleiny ( sprzedawana po 2.50 m ) oraz 4 zaleczki nie koniecznie czarne :) to chyba tyle :) Jak widac nie ma okleiny na kole gdzyż nie chciało mi się iśc do castoramy ( ale ze mnie leń :lol: ) Jak będzie wyglądac cześc dolna to jeszcze nie wiadomo :D najprawdopodobniej krzyżak astrokrak itp :mrgreen: Prosze o opinie i przepraszam za jakośc zdjęc ale coś aparacik sie psuje :)

0006.JPG

 

0004.JPG

 

0002.JPG

 

0001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że sesje i konsultacje w Pracowni zaowocowały podobnym wzornictwem i kolorystyką do naszych Dobsoników, gratuluję udanego Dobsa i podziwiam włożoną w to pracę :salu:

Czekamy na ukończenie dzieła i pierwsze światło z nowego, własnego teleskopu :lol:

 

Ps. Pamiętaj że zawsze służymy dobrą radą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny dobsonik- gratuluję :salu: Mojego zrobiłem w podobny jeśli nie w taki sam sposób, po pewnym czasie stwierdziłem, że jest zbyt ciężki. Odchudziłem go wyrzynarką wycinając w przedniej płycie otwór o średnicy około 25cm a boczne ścianki też pociąłem tak aby montaż zachował swoją sztywność ale nie ważył więcej ode mnie. Sprawę trzeba dobrze rozplanować bo można wszystko popsuć. Jak skończysz dół to pokasz fotki :rr:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nergal kolego jak twój dobsonik waży ( ważył ) więcej od ciebie to jak można wiedzieć ILE TY WAŻYSZ ?? :lol: Jak narazie mój dobsonik bez dołu waży jakieś 6 kg +- 1 kg :lol: pozdrawiam

 

P.S. Janusz bardzo się ciesze :banan: że służysz dobrą radą napewno się przyda :lol: w dalszej budowie :salu: :mrgreen: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam :salu: ponownie wracam do tematu Dobson już prawie skończony tylko nie mam czasu przymocować kółek na których ma on jeżdzić (jak narazie jak widac niżej jest na 3 sróbach) , ale ponieważ nie mam cyfrówki to dorwałem tel. komórkowy z aparatem i tak pomyślałem że podziele się z wami tym co mi wyszło z kilku desek :wink: Foto nie najlepszej jakości ale coś widać prosze o opinie :mrgreen: Może ktoś ma jakiś pomysł , może by coś zmienił :?: Jestem otwarty na propozycje :wink:

 

P.S. Dołanaczam też foto powstającego po troszke mocowania lustra głównego :salu:

041219_142626.jpg

 

041219_142902.jpg

 

041219_142714.jpg

 

041219_142509.jpg

 

041219_142427.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Bobi :opanie: nie niszcz mnie o wielki konkurencie i zlituj się wreszcie z robieniem fotek pod światło, stań w oknie w świetle chwały i foć sprzęt jak należy ze statywu i w głębi pokoju :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobi :opanie: nie niszcz mnie o wielki konkurencie i zlituj się wreszcie z robieniem fotek pod światło, stań w oknie w świetle chwały i foć sprzęt jak należy ze statywu i w głębi pokoju  :lol:  :lol:  :lol:

 

Oj Janusz nie masz racji jak zasłaniałem okno i robiłem foto to na wyswietlaczy pojawiały się "ciemnosc" :mrgreen: Co do konkurencji to jak narazie nie masz się czego bać bo nic takiego nie planuje :mrgreen: Ale kto wie może kiedyś .... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, ładnie 8)

 

Ja tez malutkimi krokami zblizam sie do budowy dobsonika ale to nastapi najszybciej na wiosne bo w chwili obecnej (we święta) rozpocznę figuryzacje moich 200mm na sferkę.

 

Tak że Bobi jak bede potrzebował pomocy - to napewno się do Ciebie zwróce :rr:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. tak się zastanawiam ze pasowało by może do tego dobsona w niedługiej przyszłości dorobic jakiś napęd ma może ktoś jakis pomysł ( plany ) jaki link czy coś :wink: Interesuje mnie dobre , a zarazem tanie rozwiązanie. Prosze o jakieś wskazówi z góry dziękuje :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.