Skocz do zawartości

Guiding kamerą główną


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie znalazłem za bardzo nic w sieci, więc pytam:

 

Czy jest możliwość guidować tą samą kamerą, którą się robi fotki, np. podczas nagrywania planet lub pomiędzy poszczególnymi kolejnymi avikami.

Chodzi mi o to by po każdym nagranym aviku planeta znalazła się znowu na środku kadru.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie jest to możliwe.

 

Są kamery z tzw Dual Chip'em (jak np SBIGi), gdzie w torze optycznym znajduje się drugi, mały chip guidujący - ale nie jest możliwe wykorzystywanie tego samego chipu co rejestracja obrazu.

 

Ale dlaczego? Zakładam, że nie doczytałeś pytania. Nie chodzi o guiding w czasie naświetlania klatki, ale pomiędzy nimi. Większość aplikacji do automatyzacji (np. ACP) ma taką możliwość, czyli kontroluje teleskop po każdej ekspozycji (robi np. plate solve poprzedniej klatki i wprowadza korektę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale tutaj było pytanie o guiding - może tym się sugerowałem, że pomiędzy klatkami, kontrolę nad kamerą przejmował program do guidingu, robił ekspozycje, badał centroidę gwiazdy i wprowadzał korektę, potem kamera przechodziła do kontroli programu do rejestracji i zaczęła rejestrować.

 

Robienie platesolve'a pomiędzy klatkami jest mi znane, ale oprogramowanie wykorzystuje klatkę już dostępną, a kamera po prostu czeka na "go" do rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tu chodzi o astrofoto planetarne. Po co platesolve? Po co guiding? Kliknijcie w link który podałem i sprawa się rozjaśni.

Dokładnie. Zapominacie koledzy, że chodzi o planety, a nie DSy. Opcja, którą podlinkował Krzychoo to idealne rozwiązanie dla autora tematu. I według mnie to się niczym nie różni od klasycznego guidingu. Wykorzystywane są klatki z głównej kamery dlatego, że są odczytywane kilkadziesiąt razy na sekundę, więc co chwila mamy świeżą klatkę do przetworzenia przez algorytm guidingu. Tutaj nie ma jednego, długiego naświetlania, podczas którego nie wiadomo, co się dzieje z obrazem. Tu jest obraz live!

 

Ja się dopytam, czy mamy jakiegoś praktyka z tej opcji w Firecapture? Jak o działa w rzeczywistości? Na co zwrócić uwagę przy konfiguracji? Jak to reaguje na chmury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się dopytam, czy mamy jakiegoś praktyka z tej opcji w Firecapture? Jak o działa w rzeczywistości? Na co zwrócić uwagę przy konfiguracji? Jak to reaguje na chmury?

 

Na planetach działa bardzo dobrze. Wartości, którymi warto się pobawić, aby dostosować je do swojego montażu na pewno są:

Correction time (ms) - określenie, na jak długo w trakcie korekcji ma zostać włączony dany silnik. Coś, jakby czas jednorazowego naciśnięcia przycisku do sterowania montażem na pilocie.

Backlash (ms) - wartość odpowiedzialna za niwelowanie luzów w danej osi.

Guider cycle time - określa co ile sekund korekcja ma zostać wprowadzona.

 

Jak reaguje na chmury? Cóż, jeśli obiekt jest dostatecznie jasny, to chmury nie mają znaczenia. Nie pamiętam w tej chwili, poniżej jakiej wartości histogramu Autoguide FC zaczyna się gubić. Ale jest to na tyle niska wartość, przy której avikowanie i tak nie ma sensu.

 

Jest też opcja guidowania w oparciu o szczegóły na powierzchni Księżyca. To akurat, przynajmniej u mnie, działa średnio - po włączeniu montaż rozpoczyna radosną wędrówkę po Księżycu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na planetach działa bardzo dobrze. Wartości, którymi warto się pobawić, aby dostosować je do swojego montażu na pewno są:

Correction time (ms) - określenie, na jak długo w trakcie korekcji ma zostać włączony dany silnik. Coś, jakby czas jednorazowego naciśnięcia przycisku do sterowania montażem na pilocie.

Backlash (ms) - wartość odpowiedzialna za niwelowanie luzów w danej osi.

Guider cycle time - określa co ile sekund korekcja ma zostać wprowadzona.

 

Jak reaguje na chmury? Cóż, jeśli obiekt jest dostatecznie jasny, to chmury nie mają znaczenia. Nie pamiętam w tej chwili, poniżej jakiej wartości histogramu Autoguide FC zaczyna się gubić. Ale jest to na tyle niska wartość, przy której avikowanie i tak nie ma sensu.

 

Jest też opcja guidowania w oparciu o szczegóły na powierzchni Księżyca. To akurat, przynajmniej u mnie, działa średnio - po włączeniu montaż rozpoczyna radosną wędrówkę po Księżycu.

Skoro określamy konkretną długość korekty, to on sobie nie wylicza tego czasu płynnie, jak w zwykłym guidingu, a po prostu aplikuje stałą korektę, jak stwierdzi przesunięcie?

 

Szkoda, że z Łysym są problemy. Ale chyba da się to jakoś użyć, bo na tranzycie Merkurego na jednej z transmisji ktoś używał jakiegoś pseudo guidingu, może właśnie z FC. Jeśli ten ktoś znajdzie mój post, to będę wdzięczny za rozwinięcie tematu :) Bo był tu publikowany film z tej transmisji. Działało to tam bardzo fajnie na Słoneczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro określamy konkretną długość korekty, to on sobie nie wylicza tego czasu płynnie, jak w zwykłym guidingu, a po prostu aplikuje stałą korektę, jak stwierdzi przesunięcie?

 

Nie do końca. W każdym cyklu program sprawdza, czy obiekt odsunął się od ustalonego (przez użytkownika) punktu. Jeżeli tak się stało, a odległość środka planety jest większa, niż zdefiniowana w wartości ustawionej w Tolerance (pixels), FC uruchamia silniczki montażu. Jeśli w Correction time ustawisz np. 100 ms, program będzie "cykał" tyle razy po 100 ms, aż planeta znajdzie się na zadanej pozycji. Jeśli ustawisz tę wartość zbyt dużą, np. 2000 ms, wtedy jest szansa, że przy próbie korekty przeciągniesz planetę na drugą stronę Twojego punktu i program znów będzie próbował wprowadzić korektę. Tym razem w drugą stronę. W konsekwencji planeta lata jak głupia po kadrze ;) Wszystko w ciągu jednego cyklu i w obu osiach oczywiście.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.