Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na razie jest słabo Kp4- Bz dodatni. Ostatnia dość szczegółowa prognoza poniżej.

A próbować wart patrz wyżej zdjęcie kolegi z Mielca.

NOAA Kp index breakdown Mar 28-Mar 30 2017

Mar 28 Mar 29 Mar 30
00-03UT 6 (G2) 6 (G2) 5 (G1)
03-06UT 5 (G1) 5 (G1) 4
06-09UT 5 (G1) 4 4
09-12UT 4 4 3
12-15UT 4 3 3
15-18UT 4 4 3
18-21UT 5 (G1) 5 (G1) 4
21-00UT 5 (G1) 4 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest Zorza Polarna ?

Pytanie dziwne, ale tego zjawiska jeszcze nie widziałem, chyba że wczoraj był ten pierwszy raz.

Wyszedłem fotografować Gwiazdę Polarną, ale nisko nad północnym horyzontem coś rzuciło mi się w oczy, jasno żółto - zielona poświata, bardziej na prawo czerwona.

Noc bezchmurna. W tamtym kierunku znajduje się osiedle domków jednorodzinnych, niewielkie ale jednak.

Jak na Zorzę wydawało mi się to zbyt piękne i zbyt wyraziste, zjawisko to było bardzo dobrze widoczne. Słońce mało aktywne, miejsce obserwacji Dolny Śląsk.

Wykonałem jedynie trzy fotografie na 135 mm (tylko taki obiektyw miałem przy sobie)

Fotografia poniżej jest z godziny 21:35, 27 marca. Jakieś 10-15minut później intensywność zjawiska znacząco spadła.

Po 22-ej pojechałem na wzgórze z szerszym obiektywem, ale po Zorzy ani śladu. Stąd moje wątpliwości, czy na fotografii jest faktycznie Zorza?

 

IMGP4999b.jpg

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest Zorza Polarna ?

 

 

Raczej nie ... Wygląda to na dym. Dolny Śląsk jest zbyt nisko, by było tak pięknie. Żeby złapać zorzę na pewno musisz wpuszczać więcej światła na matrycę aparatu. Dłużej naświetlaj, zdecydowanie dłużej i staraj się fotografować z dala od świateł ulicznych. U mnie na kanale na youtube jest kilka odcinków vloga z polowania na zorzę z południowej Polski. Trochę tam opowiadam, jak ja fotografuję zorzę itp. Zapraszam :)https://www.youtube.com/channel/UCB7ezj9QfICCB9AofiJseZw

Zieleń w Polce było widać jedynie nad morzem i minimalnie w środkowej części kraju.

I nie zniechęcaj się kolego. To bardzo kapryśne zjawisko i jedynie jedno polowanie na kilka się kończy sukcesem :)

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, że to jednak jakiś dym, wzmocniona światłami osiedla.

To wyglądało zbyt wyraziście jak na zorzę z Dolnego Śląska, ale wolałem się upewnić...

 

I nie zniechęcaj się kolego. To bardzo kapryśne zjawisko i jedynie jedno polowanie na kilka się kończy sukcesem :)


 

Powiem tak, że zmobilizowało mnie to, a nie zniechęciło do polowania za zorzę :) tym bardziej że mam w okolicy dobrych punktów widokowych na północ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

Dziś we wczesnych godzinach rannych dotarł do Ziemi wiatr Słoneczny. Było już dziś Kp6 i sztorm G2. Ale jeszcze nic straconego. Kolejne dni są też ciekawe. Prognozy maksymalnego Kp:

22 Kwiecień Kp6(G2)

23 Kwiecień Kp6(G2)

24 Kwieceń Kp5(G1)

Dziś zorze tańczyły nad Ameryką Północną pokazując się nad stanami:

Michigan, Minnesota i Washington. Również Nowa Zelandia miała swoją zorze.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Moje zdjęcie z godziny 0.36 28 maja. Okolice Wronczyna w Wielkopolsce. Kierunek - równo na północ; Polarna w górnej części klatki na środku kadru. Szkoda, że nie poczekałem jeszcze chociaż pół godziny, ale aurora-service.eu pokazywała kp=3,33 i Bz minimalnie na minusie. Robiłem te ujęcie w nadziei nie na zorzę ale pierwsze w sezonie obłoki srebrzyste... ^_^

Coś tam majaczy ponad horyzonem.

 

C60d + Samy14/2,8 @5,0 1x30s ISO 1600

POCZĄTKI ZORZY.JPG

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

                Najbliższe prognozy Kp  skutek silnego CME z grupy 2665

 

  W godzinach 15-18UT 16 lipca G1, od 18-21UT Kp6 i G2 aż do 06 UT 17 lipca.

Okres nie jest dobry ciągle widno, ale podaję na wszelki wypadek.

 

Edytowane przez zbyszekzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

"Aktualne dane sugerują, że istnieje spora szansa, że zorza polarna może być teraz widoczna na średnich szerokościach geograficznych (w tym w Polsce)

G3 - oczekiwana silna burza geomagnetyczna
Obserwowany indeks Kp wynosi 5, ale przewidywane wartość 7+ wskazuje, że aktywność geomagnetyczna może się zwiększyć w każdej chwili.

Prędkość wiatru słonecznego jest aktualnie średnia (602,3 km/sec.)

Siła interplanetarnego pola magnetycznego jest średnia (17,1nT), kierunek jest nieco Południowy (-3,65nT)."

Cytuję za spaceweather.live.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 Wczoraj przewidywano nawet Kp=6 i burze G2, skończyło się na Kp=4+ i burzy G1.

Na dziś przewidywany jest Kp=5. Wieje dość silny wiatr słoneczny pochodzący z dziury koronalnej. Myślę że na naszej szerokości szanse na zobaczenie zorzy są minimalne (Księżyc). Aktualna prędkość wiatru to ponad 700km/s, ale ma zbyt małą gęstość żeby wydarzyło się coś ciekawego. Magnetometry w Kirunie na razie nic ciekawego nie wróżą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.