Skocz do zawartości

„Dark side of Venus” – mapa promieniowania termicznego powierzchni planety (projekt fotograficzny)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

 

Z 850nm będzie ciężko. Mnie się przynajmniej nie udało.

 

Potrzeba jednak filtra w okolicach 950-1000nm

No to pozostaje mi poczekać do przyszłego roku z fotografią powierzchni Wenus. Teraz już nie zakupię filtra 950 nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na clodynights jest parę tego typu zdjęć z tego sezonu, w tym chyba jedno źródło z 1m teleskopu :)

 

Najlepiej zastosować filtr wąskopasmowy 1010nm lub bardziej dostępne 1000nm longpass - tani Schott RG1000 albo droższe i nieco lepsze filtry napylane z firm optycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na clodynights jest parę tego typu zdjęć z tego sezonu, w tym chyba jedno źródło z 1m teleskopu :)

 

Najlepiej zastosować filtr wąskopasmowy 1010nm lub bardziej dostępne 1000nm longpass - tani Schott RG1000 albo droższe i nieco lepsze filtry napylane z firm optycznych.

 

No tak ale te filtry te filtry trzeba ściągać z UK lub generalnie z zagranicy.

Ja swojego kupiłem na allegro za 70zł :) Może nie jest to ta sama jakość ale daje radę jak widać

 

http://allegro.pl/filtr-podczerwieni-950nm-40-5mm-do-aparatu-i6668284511.html

 

BTW, wczoraj też próbowałem ale dość mocno u mnie wiało więc przy 300ms ekspozycji praktycznie wszystkie klatki miałem poruszone - zarejestrowała się ciemna strona wraz z pociemnieniem w regionach Beta, Phoebe i Themis ale tym razem już jako jednorodna ciemna plama :(

 

dar.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiesz, że to nie jest jakiś duży problem ;)

 

No wiem, dzięki :)

 

Ale wiesz - tutaj na allegro zamawiam i za 3-4 dni jest u mnie.

A nasze operacje zakupowe zajmują nieco więcej czasu ;) Na następny sezon może skuszę się na coś porządniejszego z UQG żeby uzyskać lepszy efekt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 >>> UPDATE 25.02.2020 <<<

Reanimuję temat bo trzeba się przygotować do teogorocznego projektu.

 

Nawiązując do dyskusji z tego tematu:

 

 

Dzisiaj przyszedł filtr z AliExpress :)

Ten "germanowy" 1000nm za 40zł. Oprawa minimalnie mniejsza od 1,25'' więc musiałem go przełożyć do innej, ale pasuje idealnie. Więc już jest w kole filtrowym.

Postanowiłem porównać go ze swoimi pozostałymi filtrami i zobaczyć jak wpłynie "dłuższa" podczerwień na wydłużenie ekspozycji.

 

Kamera ASI178 MM-C + obiektyw 28mm/3,5 na pełnej dziurze.7%

Gain 120 na każdej fotce, gamma 85. 

Dla każdego zdjęcia histogram wypełniony w 80% - filtry i czasy ekspozycji pod zdjęciami.

 

Traktując R jako referencję kolejne filtry wymagają wydłużenia ekspozycji jak poniżej.

 

R / 742nm / 850nm / 1000nm

 

1  /   1,18x   /  4,3x   /   27x

100%   /   85%   /   23%     /   3,7%

 

Zaskoczyła mnie mała różnica pomiędzy filtrem R Baadera  a Astronomik ProPlanet742nm

Natomiast między 850 i 1000nm różnice są już znaczne i wynikające pewnie ze znacznego spadku czułości kamery w tym zakresie.

Idzie do mnie jeszcze jeden filtr 1000nm - dodam go do porównania jak dojdzie.

 

181688906_33p.thumb.jpg.b2e3ffcdf9b92ad3a8fd14a212ebdab2.jpg

20200225_113542.jpg.b268b03e42369adccadd4e79fc4faa5e.jpg

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Dzisiaj przyszedł filtr z AliExpress :)

Ten germanowy 1000nm za 40zł.

po spojrzeniu na te wykresy...

https://www.google.com/search?q=germanium+transmission&tbm=isch

image.png.19eff10e7e488ac58dce35a05a2fefda.png

 

zakiełkowało we mnie podejrzenie że chińczyk mógł pomylić germanium z germany :flirt:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, szuu napisał:

po spojrzeniu na te wykresy...

https://www.google.com/search?q=germanium+transmission&tbm=isch

 

 

zakiełkowało we mnie podejrzenie że chińczyk mógł pomylić germanium z germany :flirt:

 

Ty, a wiesz że to całkiem możliwe...

na opakowaniu jest napisane "Germany Technology" :buahaha:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Charon_X napisał:

I gdzie taki podczerwony można kupić, w naszych sklepach nie ma. Na Ali wpisałem i nic, ale nie wiem czy tam mozna kupić normalnie bez cyrków z walutą (nic nie kupowałem tam nigdy). 

https://pl.aliexpress.com/i/1702050510.html

 

To tylko przykład, jest tego pełno na Aliexpress.

Wystarczy się zarejestrować i można kupować płacąc normalnie przez PayU jak na allegro.  Ceny są w PLN.

Tylko czas dostawy to 3-4 tygodnie (zazwyczaj, bywa krócej lub dłużej)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrocola napisał:

@Lukasz83 i takie tanie filtry naprawdę starczą do ciemnej strony Wenus? :O
jak montujesz je na kamerce?

Gwarancji Ci nie dam bo dopiero będę testował :) Dlatego zamówiłem dwa różne i sprawdzę który lepiej działa. Drogie nie były ;)

Tak czy inaczej, dwa lata temu działałem z filtrem 950nm z allegro za 80zł i coś tam wyszło (jak widać w pierwszym poście tego tematu)

 

Kupiłem specjalnie filtry o rozmiarze 30 i 30,5mm więc pasują fajnie do zwykłej oprawy filtra 1,25''

Po przełożeniu do tej oprawy montuję go normalnie w kole filtrowym :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans promuje ten temat

Budowa spektroskopu do testów "in progress" ;)

http://www.as.up.krakow.pl/edu/warsztaty/materialy/instrukcje/spektroskop.pdf

 

Tylko nie wiem jak on zobrazuje widmo podczerwieni powyżej 700nm które nie jest widoczne w paśmie widzialnym. Pewnie będzie trzeba nagrywać obraz widma kamerą czułą na IR bez żadnych filtrów :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbudowane na stałe specjalne stanowisko do badań do takiego urządzenia, wada takiego rozwiązania jest taka, że nie ma skali, i da się testować jedynie metodą porównań :uhm: https://astropolis.pl/topic/44103-spektroskop/?do=findComment&comment=546736

 

Ale niedawno ktoś na forum oferował fajne szczegółowe pomiary.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.