Skocz do zawartości

Blog astronomiczny - Apophis


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

 

Na wstępie dziękuję administracji za udzielenie zgody na promocję mojego projektu wśród tej zacnej społeczności Astropolis!

Do sedna. Założyłem bloga popularnonaukowego o wdzięcznej nazwie Apophis. Myślę, że akurat na tym forum nie muszę tłumaczyć, co to znaczy. ;)

Jednakże, kliknij tutaj.

Stawiam na wysoki poziom merytoryczny połączony z jasnym i przystępnym językiem. Blog jest skierowany do wszystkich, przyznam jednak że najbardziej zależy mi na zainteresowaniu tymi pięknymi dziedzinami jak najmłodszych internautów.

Mimo ciągłego rozwoju nauki, w Polsce wciąż tego typu blogi nie są powalająco popularne, dlatego uważam, że im nas, popularyzatorów więcej, tym lepiej.

Podobnie jak w przypadku wielu forumowiczów, astronomia i fizyka to moje wielkie pasje. Wiadomo jednak, że (szczególnie zważywszy na mój wiek) nie jestem nieomylny. Jako, że zależy mi na jakości przykazywanych informacji, jeśli tylko zauważycie jakieś błędy w artykułach to wyłapujcie je i informujcie mnie na pw, lub poprzez zakładkę "Kontakt". :)

 

Podsumowując, zapraszam wszystkich na mojego bloga! Przyczyńmy się do edukacji społeczeństwa. Strona główna.

Informacje o nowych postach także będę zamieszczał w tym wątku.

 

Pozdrawiam gorąco!

Szymon

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

informacji, jeśli tylko zauważycie jakieś błędy w artykułach to wyłapujcie je i informujcie mnie na pw, lub poprzez zakładkę "Kontakt". :)

 

Trzymam kciuki za rozwój bloga. Zauważyłem pewną nieścisłość w pierwszym artykule:

 

 

 

(...) planetoida (czasem można się spotkać z określeniem planetka lub asteroida), czyli ciało niebieskie o małych rozmiarach – powyżej 10 metrów

 

Skąd pochodzi informacja o 10m? Dyskusja o to gdzie zaczynają się planetoidy a kończą asteroidy trochę przypomina dywagacje czy żwirek to gruby piasek czy małe kamyczki, ale ostatnio odkrywa się coraz więcej obiektów o rozmiarach poniżej 10m, które nazywane są asteroidami. Wikipedia powołuje się na artykuł, którego autorzy proponują by za asteroidy uznawać obiekty powyżej 1m.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jest kłopot :) Gdzieś się kiedyś spotkałem z określeniem że poniżej 10 m to już meteoroid. Ale zdaje mi się, że określenie czy to asteroida czy też nie, jest bardziej złożone niż uwzględnienie samego rozmiaru.

 

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz widzę, skąd 10m:

 

 

Traditionally, small bodies orbiting the Sun were classified as comets, asteroids, or meteoroids, with anything smaller than 10 meters across being called a meteoroid (such as in Beech and Steel's 1995 paper).The term "asteroid", from the Greek word for "star-like", never had a formal definition, with the broader term minor planet being preferred by the International Astronomical Union.

Jednakże:

 

 

However, following the discovery of asteroids below 10 meters in size, Rubin and Grossman in a 2010 paper revised the previous definition of meteoroid to objects between 10 µm and 1 meter in size in order to maintain the distinction between asteroids and meteoroids. The smallest asteroids discovered (based on absolute magnitude H) are 2008 TS26 with H = 33.2 and 2011 CQ1 with H = 32.1 both with an estimated size of about 1 meter.

Trzymajmy się 1m jako aktualnej definicji. Ale to drobiazg zupełnie na marginesie. Świat planetoid jest fascynujący, codziennie coś się nowego dzieje. Trochę to nawet straszne, bo jeśli odkrywamy asteroidy dosłownie na godziny przed maksymalnym zbliżeniem, a bywa, że i po, to nie wróży nam dobrze, gdy obiekt będzie na kursie kolizyjnym.

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szkopuł tkwi w tym, że mimo jakiś ogólnodostępnych definicji niemal zawsze jest jakieś "ale". :) Nie chcę mieszać w głowie ludziom, którzy nie mają styczności z tematem. Myślę, że mimo wszystko lepiej pozostać na tym poziomie ogólności przy definicji, że meteoroid: ułamki metra - 10m, asteroida: >10m.

Dziękuję za zwrócenie uwagi ;)

Edytowane przez VonbatenBach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szkopuł tkwi w tym, że mimo jakiś ogólnodostępnych definicji niemal zawsze jest jakieś "ale". :) Nie chcę mieszać w głowie ludziom, którzy nie mają styczności z tematem. Myślę, że mimo wszystko lepiej pozostać na tym poziomie ogólności przy definicji, że meteoroid: ułamki metra - 10m, asteroida: >10m.

Dziękuję za zwrócenie uwagi ;)

 

Nie chcesz mieszać - stosuj się do definicji obowiązujących w świecie naukowym, a nie posługuj się nieaktualnymi, sprzed 20 lat.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blog zapowiada się całkiem nieźle, brakowało mi czegoś popularnego poświęconego astronomii.

"a czasem posiada także lód"
Dziwaczne zdanie, nie lepiej po prostu "Zbudowana jest z odłamków skalnych, a czasami także z lodu."?

"Co do samej nazwy:(...)"
Taki wtręt wygląda raczej na notatkę z wykładu albo fragment encyklopedii. Tekst popularnonaukowy powinno się czytać płynnie i naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. :) Wytłumacz mi jeszcze co to znaczy czytać naturalnie i płynnie. Zdaje mi się tego typu określenia są jak najbardziej naturalne. Oczywiście, wraz z czasem będę pisał coraz zgrabniej...

Dziękuję za tą uwagę!

 

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie:
"Co do samej nazwy: Apophis/Apep – przeciwnik boga Ra w staroegipskiej mitologii, symbol ciemności i chaosu."

Zamiast w ten sposób na przykład tak:
"Nazwa planetoidy pochodzi od imienia Apophisa, mitologicznego przeciwnika staroegipskiego Ra (...)"

Czytelnicy nie potrzebują żeby przed zdaniem informować czego ono dotyczy ;) Lepiej też się czyta zdania niż oznajmienia (np. "Apophisa, który jest przeciwnikiem (...)" zamiast "Apophis - przeciwnik (...)"). Ale może to faktycznie moje czysto subiektywne zdanie.

Podoba mi się, że masz zdrowe podejście do krytyki. Życzę powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.