Skocz do zawartości

Zdjęcia przez Powerseeker 76az


Arty83

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

to mój pierwszy wpis na forum dlatego na wstępie Witam Wszystkich. A teraz do rzeczy, posiadam teleskop jak w temacie i chciałbym się zorientować w temacie robienia zdjęć przez ten teleskop. Czy jest wgl taka możliwość, jakie ewentualne przejściówki trzeba zastosować pod aparat dx (Nikon d3200/d7100/d70s) i czy są takie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwość, ale szczerze mówiąc za wiele tym nie zrobisz :)
Potrzebny jest T-ring do Nikona i Adapter na M42
T ring taki jak tu http://teleskopy.pl/Pier%C5%9Bcie%C5%84-T2-(M42x0,75)-/-Nikon-(do-lustrzanek-Nikon)-teleskopy-712.html

I adapterek na M42 taki jak tu http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3598&lunety=Nosek_%B3%B1cznik_fotograficzny_1,25%27%27_/_T2_(M42x0,75)
Akurat z tym noskiem na M42 to trochę delikatna sprawa: gwint może być za krótki na T ring'a do Nikona, także ja używam poprostu złączki którą miałem w barlow'ie 1.25" z T2 z tego barlowa http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=472&lunety=Soczewka_Barlowa_Sky-Watcher_2x_/_1,25%27%27_z_gwintem_T2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie przesadzajmy też. Jeśli człowiekowi chodzi o proste zdjęcie księżyca a nie o zaliczenie katalogu PGC, to zrobi. Jeśli ma to być zdjęcie które np pokaże znajomemu z pracy gdy ten się zapyta "co tam widać, ufoludki?" to da się zrobić. Ja zaczynałem ze skylux'a 70/700

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić: tutaj, skylux i telefon Xperia S :)
http://imgur.com/a/jDfzS

na końcu albumu dorzuciłem jeszcze M42 ze skyluxa, bez prowadzenia, Lumia 640 :)

Tak mi się wydaję że na forum jest trend typu: jak chcesz zrobić zdjęcie to potrzebujesz pół metrowy apochromat na teneryfie z perfekcyjnym montażem i CCD full frame

Moim zdaniem: guzik prawda. Jak chcesz zdobyć APOD albo zaliczyć jakiś katalog ARP/PGC czy inne cuda, owszem, potrzebujesz. Jak chcesz pokazać znajomym fajne fotki: nie, nie potrzebujesz, wystarczy telefon czy webcam, ew tania kamerka astro typu ASI120, mały teleskop, może jakieś prowadzenie montażu i dużo chęci oraz pasji :D

Edytowane przez karolmasztalerza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie przesadzajmy też. Jeśli człowiekowi chodzi o proste zdjęcie księżyca a nie o zaliczenie katalogu PGC, to zrobi. Jeśli ma to być zdjęcie które np pokaże znajomemu z pracy gdy ten się zapyta "co tam widać, ufoludki?" to da się zrobić. Ja zaczynałem ze skylux'a 70/700

Nie wiemy o co człowikowi chodzi - zapytał się o astrofotografię, więc słusznie można założyć, że chce robić zdjęcia, które pod miano astrofotgorafii podchodzą. Jeżeli chodzi mu o proste, nieostre zdjęcia księżyca - to odszczekam to co napisałem. Jeśli zaś chodzi mu o kolorowe i ładne zdjęcia (najczęściej) obiektów głębokiego nieba to będę się trzymał swojej opinii.

Na tym forum spotykaliśmy ludzi, którzy chcieli mieć kolorowe obrazy, jak ze zdjęć w okularze teleskopu.

 

 

Tak mi się wydaję że na forum jest trend typu: jak chcesz zrobić zdjęcie to potrzebujesz pół metrowy apochromat na teneryfie z perfekcyjnym montażem i CCD full frame

Nigdy w życiu nie robiłem zdjęć perfekcyjnym montażem, na teneryfie i przy użyciu CCD FF i nie polecałem takiego sprzętu. Na tym forum polecamy sprzęt z którego wykorzystania autor poencjalnlnych zdjęć może być zadowolony i nie przypominam sobie, by ktoś polecał przykłądowo - kup se ASA z FLI16803 za 200kpln... wtedy zrobisz dobre zdjęcie.

 

Maro21 napisał, że dużo lepszym wyjściem będzie posadzenie lustrzanki z obiektywem na statywie niż wykorzystanie tego teleskopu.

 

Moim zdaniem: guzik prawda. Jak chcesz zdobyć APOD albo zaliczyć jakiś katalog ARP/PGC czy inne cuda, owszem, potrzebujesz. Jak chcesz pokazać znajomym fajne fotki: nie, nie potrzebujesz, wystarczy telefon czy webcam, ew tania kamerka astro typu ASI120, mały teleskop, może jakieś prowadzenie montażu i dużo chęci oraz pasji :D

Jak widać po APODach wcale nie musisz mieć dobrego sprzętu by tam trafić. Fajne fotki można robić ze statywu i z obiektywem... ale nadal nie spotkałem się z fajną fotką z produktu teleskopopodbnego jakim niewątpliwie jest powerseeker.

 

Wracając do tematu - trzeba poczekać na informacje od autora wątku - co chce tym teleskopem robić. Czy proste zdjęcia księżyca czy oczekuje czegoś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, tu się akurat zgodzę: lustrzanka+ obiektyw+ statyw/ew jakieś Polarie czy inne cudo, napewno starczy do jakiejś tam fajnej astrofotografii, da nawet dobre efekty. Natomiast CCD FF itp to było tylko przykładowe wyolbrzymienie, bardziej przyziemnym przykładem jest to że np achromaty totalnie nie nadajaa się do astrofoto. Owszem, są gorsze, mają aberacje, ale można też nimi focić i mieć zadowalające rezultaty za 1/3 ceny APO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Veil z rzeczonego 80/400, nie miałem pliku po obróbce ale miałem TIFF'a także teraz w 30s rozciągnąłem to w photoshopie. Paleta RGG, bo w B jest całe CA, ostro przycięte bo stack był w DSS w trybie "mosaic" gdzie brzegi pogwałciło

http://imgur.com/a/eLiRL

Zdjęcie fajne, ale i tak tą 80-tkę musiałeś postawić na jakimś stabilnym montaży typu EQ3-2 (a to już parę stówek), następnie prowadzenie (kolejne parę stówek) + jakiś aparat (kolejne parę stówek. I tak mamy grubo ponad tysiaczka + teleskop.

Jako że kolega dysponuje marnym teleskopem - nie oczekuje chyba rewelacyjnych zdjęć mgławic i galaktyk, a jeśli tak to trzeba go uświadomić - mianowicie.

Tym sprzętem jedyne co możesz zrobić to przyłożyć aparat telefonu lub aparatu cyfrowego do okularu i spróbować zrobić zdjęcie Ksieżyca.

Np. takie jak to:

IMG_20160618_234658.jpg

To zdjęcie ze Skyluxa 70/700 bez prowadzenia, możesz oczekiwać mniej więcej podobnych efektów tylko bez aberracji chromatycznej.

Jak zakupisz sobie adapter do smartfona to może uda Ci się uzyskać taki efekt:

IMG_20170212_205257.jpg

Tutaj sposób podobny ale z adaptera i z achromatu 4' z lepszejszym okularem i filtrem szarym na zaświetlenie.

 

Jeśli myślisz o zastosowaniu prowadzenia i użyciu aparatu fotograficznego, to najpierw zmień teleskop na coś bardziej konkretnego, bo z tym sprzętem nie ma sensu inwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.