Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18387 postów

*
Popularny

Przetestuj nową kamerę ZWO ASI 071MC-C

Test monochromatycznej ASI 1600MM-C jeszcze dobrze nie ostygł, a ja tu zaczynam kolejne "zamieszanie" na forum. Przed wami zapowiedź nowej akcji na Astropolis.pl - tym razem, trochę innej. Testy nie będą przeprowadzane tylko przeze mnie, ale zapraszam do zabawy także i Was. O co dokładnie chodzi?

ap_cover.jpg

Tak się składa, że ZWO wprowadza na rynek nową kolorową kamerą z bardzo interesującą matrycą (znaną z Nikonów), co w połączeniu z bardzo dobrym chłodzeniem i świetną nisko szumową elektroniką musi dać bardzo dobry efekt. Przyznaję - kamer jeszcze nie testowałem, ale mając doświadczenia z poprzednimi wersjami jestem o nią spokojny - kupiłem je w ciemno. Od dawna czekałem na kolorową kamerę, która będzie miała na tyle dużą rozdzielczość, że da się zdjęcie zmniejszyć 2x i nadal będzie duże. W tym wypadku kamera ma 4944X3284 pikseli, czyli po zmniejszeniu będzie to prawie 2,5 tysiąca pikseli w poziomie. Sporo - prawda? Co to da? W takiej sytuacji mamy w zasadzie kamerę o pikselu ok. 9 mikronów, sprawności bliskiej mono, kolorową, ale tak, jakby nie miała maski Bayera. Do tego trzeba dodać ultra niski szum odczytu typowy dla CMOSa, 14 bitowy przetwornik i wg mnie mamy receptę na sukces.

To trochę taki mój mały zakład z rzeczywistością. Obstawiam, że jest to kamera, która z czasem może zastąpić świetną QHY8L i DSLRy. Da zaletę prawdziwej kamery mono, ale w wersji kolorowej.

Przyznacie - zakład jest mocny. Dlatego, żeby zwiększyć jakość tych informacji kamerę puszczę w obieg po forum. Przez wiele miesięcy (min. pół roku, a pewnie więcej - do 12 miesięcy) kamera będzie krążyć po użytkownikach, których razem ze mną wybierzecie.

Osobiście będę chciał wytypować 5 osób, których opinia może dać nam bardzo wiele. Reszta dostanie kamery wg kolejności (zrobimy kalendarz). Zero formalności, zero procedur, zero faktur, zero umów. Wystarczy, że jesteś rozpoznawalnym użytkownikiem forum, a ja zaakceptuję twoją kandydaturę.

Jak będą przebiegać testy? Nie wiem :) To wolna amerykanka. Róbmy fajne zdjęcia i opisujmy wrażenia (to oczywiście warunek - nawet, jeżeli recenzja będzie niepochlebna).

W tym wątku czekam na  propozycje, a także chętne osoby do przeprowadzenia takiej testowej sesji u siebie, ze swoim sprzętem.

Pod tym linkiem możesz zaznaczyć termin, w którym chciałbyś testować kamerę.

http://doodle.com/po...ghs6huhe4bw8kfk

Poniżej zapraszam do obejrzenia wideo z "unboxingiem" kamery oraz zapowiedzią akcji.

Spis treści (w trakcie)

- Dark Frame (300 s. temperatura -15C)http://astropolis.pl...-cool/?p=670704

- Rezerwacja terminu testów: http://astropolis.pl...-cool/?p=670810

- Księżyc - zdjęcie testowe Qbanos: http://astropolis.pl...-cool/?p=671586

- Recenzja i zdjęcie testowe Qbanos: http://astropolis.pl...e-6#entry674020

- Zdjęcie testowe NGC 3628 (Tryplet Lwa) Adam_Jesion: http://astropolis.pl...-cool/?p=674097

- Zdjęcie M81 Adam_Jesion: http://astropolis.pl...-w-okolicy-m81/

- Kometa Tuttle Giacobini Kresak Pav1007: http://astropolis.pl...dos-asi071mc-c/

- Kometa C2015 V2 Johnson Pav1007: http://astropolis.pl...dos-asi071mc-c/

- Recenzja kamery od Pav1007: http://astropolis.pl...ly-test-kamery/

- Badanie amp-glow USB2 vs USB3 (Adam_Jesion): http://astropolis.pl...-cool/?p=678183

...

Użytkownik Adam_Jesion edytował ten post 20 kwiecień 2017 - 19:12

+24

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Piotr4d

Piotr4d

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1178 postów
Po prostu grzech nie skorzystać.
0

SW - 100/900ED, 80/600ED, HEQ5 mod. Celestron 15x70, ATiK 314L+, ASI 224MC, QHY5. Walizka akcesoriów. 

Wszystkie kolory są sobie równe, ale niektóre są równiejsze... 

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18387 postów

No to jeszcze wrzucę moje stare zdjęcie, które swego czasu "zryło" mi banię. Podpiąłem na zlocie kolorową kamerkę (QHY8L) do testowego TSAPO65Q (początki jego istnienia) - tak trochę z braku laku. Zapuściłem sesję i poszedłem się integrować. Następnego dnia materiał zestackowałem i... się zdziwiłem. Pamiętam, że bardzo lubiłem to zdjęcie i liczę, że ta kamera ASI pozwoli mi robić właśnie takie zdjęcia.

Załączone miniatury

• post-158-0-99460300-1317734393.jpg

+8
Post rekomendują: AMR, MaPa, HAMAL, Szymek_O, Pawcio, maciekkacper, Jacek-D, mebelek,

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

LibMar

LibMar

Kanopus

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1981 postów

Jak ktoś będę miał jakiś materiał składający się z 200+ klatek przynajmniej po 5-15 sekund, to niech wstawi w dropie czy coś (podobnie jak zrobił Adam z M27). Sam jestem ciekaw jak wypadają nowe kamerki CMOS w fotometrii. Tym bardziej, że ta jest 14-bitowa i może dać odmienne wyniki w stosunku do testu ASI1600. Moja ASI178MM-c, co prawda też jest 14-bitowa, ma strasznie mały sensor, przez co często brak gwiazd referencyjnych w kadrze zabija. CMOSy są o tyle ciekawe (w stosunku do CCD), że tutaj są słabo poznane, a tak miałbym materiał, na którym mogę się pobawić. Wtedy można wyciągnąć nowe wnioski.

No i druga kwestia, to astrovideo. Widziałem na YT live z ASI178MC i Canona 50mm f/1.4 i powiem, że zachwyciło (link: www.youtube.com/watch?v=9xGmZ3k3y68 i inne na jego kanale). Też ciekawie musi wyjść przy bin 4x4. Może to już krok naprzód w stosunku do Sony A7s. To już bardziej zastosowanie przy popularyzacji astronomii, więc trochę inny kierunek.

0

Ciekawostki astronomiczne i obserwacje nieba na żywo...

https://www.facebook...stronomicznych/

Marek_N

Marek_N

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1035 postów

Dobrze gdyby testujący nie tylko wykonywali nią zdjęcia, ale również dokonywali bezpośrednich porównań. Jak dla mnie na tą chwilę ciekawe wydają sie trzy zestawienia z:

- QHY8L - jak duży postęp się dokonał,

- 6D (mod) - jak wypada przy pełnoklatkowym aparacie (również modyfikowanym), przy zbliżonej cenie,

- KAF-8300 Mono - czy mając zapas rozdzielczości oraz DR / szumów (~3 EV), jest w stanie rywalizować z kamerą mono poprzedniej generacji w narrowband.

PS. Czy w przypadku korzystania z redukcji ASI-EOS EF jest możliwość umieszczenia pomiędzy kamera a obiektywem 2" filtra? (choćby CLS czy UHC)

+2
Post rekomendują: Adam_Jesion, Grzędziel,
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | Lumicon UHC, OIII | AstroTrac TT320X-AG

Lukasz83

Lukasz83

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • 1542 postów
Od dawna czekałem na kolorową kamerę, która będzie miała na tyle dużą rozdzielczość, że da się zdjęcie zmniejszyć 2x i nadal będzie duże. W tym wypadku kamera ma 4944X3284 pikseli, czyli po zmniejszeniu będzie to prawie 2,5 tysiąca pikseli w poziomie. Sporo - prawda? Co to da? W takiej sytuacji mamy w zasadzie kamerę o pikselu ok. 9 mikronów, sprawności bliskiej mono, kolorową, ale tak, jakby nie miała maski Bayera. Do tego trzeba dodać ultra niski szum odczytu typowy dla CMOSa, 14 bitowy przetwornik i wg mnie mamy receptę na sukces.

Bardzo mnie zaciekawiło to co napisałeś - nie jestem fachowcem więc może mnie uświadomisz :)

To jest kamera kolorowa - więc przed matrycą ma maskę Bayera. Prawda?

Pisząc o zmniejszeniu rozdzielczości 2x masz na myśli binning 2x ?

To na matrycach kolorowych da się zrobić binning? Ja próbowałem na mojej nowej ASI178MC (w Fire Capture) i rozdzielczość owszem zmniejszyła się, ale uzysku na czułości nie było.

W ASI 120MM na przykład bin2 działał tak jak powinien - zmniejszał rozdziałkę i zwiększał "czułość"

Mógłbyś rozwinąć to "zmniejszanie rozdzielczości" i "zwiększanie pixela" z technicznego punktu widzenia w kamerze OSC?

+1
Post rekomendują: LibMar,

Cyklop 16'' (400/1800) ,   Minolta 10x50 FOV=8*,   minibino 2x53

TS Individual 102/1100 H-a mod single stack          

LUNT 50LS THa PT double stack

kamerki:  PG Chameleon 3,  ASI 178 MM-Cool + ASI 178MC OSC

https://www.facebook.com/lukasz.sujka.astronomy/                               http://www.astrobin.com/users/Lukasz83/
"Spojrzeć w rozgwieżdżone niebo ze szczytów skał, po dniu pełnym wspinaczki... bezcenne..."

Nowok76

Nowok76

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 834 postów

Ja się chętnie piszę na testy. Porównałbym z EOS 5D MarkII

0

kudi145

kudi145

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 612 postów

Rewelacyjny pomysł, oj chętnie bym się taką kamerką pobawił :D 

0

TS 80Q, HEQ5 belt mod, ST2k, EOS 60D,Canon 24-105L, Nikon 10x50 EX

Nowok76

Nowok76

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 834 postów

No to jeszcze wrzucę moje stare zdjęcie, które swego czasu "zryło" mi banię. Podpiąłem na zlocie kolorową kamerkę (QHY8L) do testowego TSAPO65Q (początki jego istnienia) - tak trochę z braku laku. Zapuściłem sesję i poszedłem się integrować. Następnego dnia materiał zestackowałem i... się zdziwiłem. Pamiętam, że bardzo lubiłem to zdjęcie i liczę, że ta kamera ASI pozwoli mi robić właśnie takie zdjęcia.

Adam zdjęcie rewelacyjne, ale tym zdjęciem nie zachęcisz do kupna nowej kamery, bo jak wiesz może trzy osoby na tym forum pokażą pył tej mgławicy tak jak Ty to zrobiłeś.

Zobacz fotki beta testerów QHY163m. Jedynie Jolo doszedł do mistrzostwa, reszta mnie nie zachęciła do zmiany kamery. A chętnie bym zmienił DSLRa na coś z dużą matrycą :-)

Dlatego chętnie bym przetestował na własnym sprzęcie :-)

0

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6542 postów

Bardzo mnie zaciekawiło to co napisałeś - nie jestem fachowcem więc może mnie uświadomisz :)

To na matrycach kolorowych da się zrobić binning? Ja próbowałem na mojej nowej ASI178MC (w Fire Capture) i rozdzielczość owszem zmniejszyła się, ale uzysku na czułości nie było.

W ASI 120MM na przykład bin2 działał tak jak powinien - zmniejszał rozdziałkę i zwiększał "czułość"

Mógłbyś rozwinąć to "zmniejszanie rozdzielczości" i "zwiększanie pixela" z technicznego punktu widzenia w kamerze OSC?

Ma na myśli to, że matryca daje tak duży zapas pixeli X.Y że finalne zdjęcie można spokojnie pokazywać jako 50% nadal zachowując spory rozmiar obrazu a skalując zmniejszyć gwiazdki i detal które w OSC wychodzą większe niż mono. Dodatkowo skalując do 50% na każdy pixel zapracują 4 pixele matrycy dają jakby super pixel a że każdy ma prawie 5 µ to na ostateczny wynik będzie pracował wirtualny pixel GRGB ok 9µ ( a nie bin 2)

+3
Post rekomendują: Szymek_O, Lukasz83, dziki,

Baner2.jpg

Szymek_O

Szymek_O

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 1659 postów

Chętnie  się pobawię :D

0

Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, ASA DDM60, QHY163M, QHY163C, obserwatorium

http://www.facebook....astrophotograph

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6542 postów

Warto by też zbadać jak wypadnie nieinterpolowana debajeryzacja obrazu właśnie superpixelem w odniesieniu do skalowanych zdjęć do 50% debayeryzowanych interpolacją ^_^ kiedyś robiłem takie testy Atikowi ale już nie pamiętam wyników.

Użytkownik HAMAL edytował ten post 06 marzec 2017 - 20:14

0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18387 postów

Przy małym szumie odczytu binning sprzętowy nie jest potrzebny. Wystarczy downsampling i w ten sposób zwiększenie "S/N". Dlaczego? W przypadku typowych CCD to nie ma sensu, bo przy soft bin zsumuje się szum odczytu dla czterech pikseli na 1 superpiksel. Czyli np. KAF16803 ma ok. 20 elektronów na piksel więc stosując bin softwareowy (zmniejszając zdjęcie) w efekcie na 1 super pikselu będzie miał w uproszczeniu 20x4=80 elektronów dorzuconych przez szum odczytu.  Dlatego potrzebujesz sprzętowego bin - żeby nie sczytywać sygnału z każdego piksela, ale z czterech "połączonych" - w ten sposób w bin sprzętowym na 1 super piksel (4x4 piks) masz tylko 1 sczytanie, a więc będzie zamiast 80 elektronów dokładnie 20 - czyli tyle samo, ile przy 1 pikselu.

A teraz weźmy pod analizę CMOS z małym szumem odczytu (np. 2 elektrony). Przy softwareowym downsamplingu (czyli zmniejszeniu o 50%) dostaniemy szum z odczytu dokładnie 2x4=8 elektronów, czyli nadal ekstremalnie mało - mniej, niż przy CCD na 1 piksel. To oznacza, że termin sprzętowy bin w ogóle traci sens przy CMOS (a nawet nie jest możliwy ze względu na inny sposób odczytu per piksel).

Puentując - w przypadku CMOS efekt będzie przy downsamplingu podobny, jak w CCD bin sprzętowy. Tak samo oczytamy zawartość fotonów z 4 pikseli i dodamy na tyle mało szumu odczytu, że nie będzie miało to fundamentalnego znaczenia, jak przy CCD.

Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo. Nie potrafię chyba prościej. Przydałaby się animacja ;)

+1
Post rekomendują: Lukasz83,

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18387 postów

Dobrze gdyby testujący nie tylko wykonywali nią zdjęcia, ale również dokonywali bezpośrednich porównań. Jak dla mnie na tą chwilę ciekawe wydają sie trzy zestawienia z:

- QHY8L - jak duży postęp się dokonał,

- 6D (mod) - jak wypada przy pełnoklatkowym aparacie (również modyfikowanym), przy zbliżonej cenie,

- KAF-8300 Mono - czy mając zapas rozdzielczości oraz DR / szumów (~3 EV), jest w stanie rywalizować z kamerą mono poprzedniej generacji w narrowband.

PS. Czy w przypadku korzystania z redukcji ASI-EOS EF jest możliwość umieszczenia pomiędzy kamera a obiektywem 2" filtra? (choćby CLS czy UHC)

Myślę, że testów porównawczych pojawi się sporo (mam taką nadzieję, choć wiem, że to kosztuje sporo pracy). Sam Szymek zaoferował się, że zrobi wojnę między ASI vs QHY ;) Czemu nie. 

+1
Post rekomendują: Szymek_O,

AstroKingS.png

ANowak

ANowak

Marvin the Martian

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 969 postów

Kurde aż bym ją potestował na sprzęcie osoby początkującej, ale że jestem osobą początkującą, to chyba nie mam szans :D 
Co do samej akcji, to zamysł jest świetny, może to pokazać różne zalety i wady produktu :) 

0

Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, HEQ5, MAK 127, SW 150/750, Pentaflex 80/400, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

smashcast.tv/astroksiezyc

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, akcja, społeczność, astropolis.pl, ZWO, ASI 071MC-C

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników