Skocz do zawartości

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Czy kamera ma gwint na "froncie" taki sam, jak ASI-1600MM? Jeśli tak - chętnie przetestuję u siebie, bo mam już od wczoraj całą złączkologie do ASI1600-MM, więc jeśli mają taki sam gwint, to operacja polegałaby tylko na zamianie samych kamer.

Swoją drogą, udało mi się połączyć reduktor od TS-a, koło filtrowe od FLI i kamerę od ZWO :D Stawiam, że takiego nietuzinkowego zestawu nie ma nikt na świecie :)

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy pasami, ale znowu jest kratka :uhm: Pisał już kiedyś o niej Alien w kamerce ASI120MM a widać ją niebezpośrednio przy zoomowaniu Darka jako morę.

 

Jest to wycinek wyżej linkowanego przez Adama darka.

 

 

Podobny efekt jest w kamerce ASI224MC

 

 

 

a przyczyną jest ta kratka tu widoczna z bliska

 

 

ciekawe jaka jest przyczyna jej powstawania bo przecież przez nią ucieka nam część informacji. Podobnie uważam że dziwna kaszowatość obrazu ASI 1600 jest powodem (może softowej) walki z kratką, co znowu daje kolejną utratę informacji która mogła się zarejestrować.

Klatka jest i była zawsze TIF a rozmiar kratki 3x3 pixele, więc nie ma nic wspólnego z JPG, prędzej jakieś ogłupienie przy interpolacji, tylko skąd wtedy identyczny efekt w mono 120MM.

 

Przecież to interferencja na masce Bayera :D - zależy od algorytmu interpolacji koloru - przy astro używa się raczej takich mniej "rozmywających" (dający ostrzejszy obraz gwiazd) i dlatego jest bardziej widoczna. To zupełnie normalne zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kamera ma gwint na "froncie" taki sam, jak ASI-1600MM? Jeśli tak - chętnie przetestuję u siebie, bo mam już od wczoraj całą złączkologie do ASI1600-MM, więc jeśli mają taki sam gwint, to operacja polegałaby tylko na zamianie samych kamer.

Swoją drogą, udało mi się połączyć reduktor od TS-a, koło filtrowe od FLI i kamerę od ZWO :D Stawiam, że takiego nietuzinkowego zestawu nie ma nikt na świecie :)

 

Tak, backfocus jest też ten sam, więc zmiana kamery powinna być w Twoim wypadku bezproblemowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna propozycja, Jesteś Wielki, lecz moim zdaniem testy to tylko przez doświadczonych, a tu na forum są tacy. Chętnie poczytam opinie Kolegów, nawet nie myślę zgłaszać chęci testowania, jestem za cienki i bał bym się wydać opinię.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to interferencja na masce Bayera :D - zależy od algorytmu interpolacji koloru - przy astro używa się raczej takich mniej "rozmywających" (dający ostrzejszy obraz gwiazd) i dlatego jest bardziej widoczna. To zupełnie normalne zjawisko.

Jeśli tak to co ona robi w kamerkach ASI 120MM mono ? ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolejka się zrobi. 12 miesięcy będzie mało :)

W końcu jakiś ukłon w stronę klienta, gest godny pochwały. Możliwość testowania przed zakupem - gdyby tak można było z każdym sprzętem dużo łatwiej i bardziej świadomie można by było się wyposażyć ostatecznie.

PS. Fajnie się czyta opinie fachowców, ale nie ma co się czarować - ważne czy potrafimy sami z niej skorzystać w zadowalający nas sposób a nie czy guru potrafi wycisnąć z niej soki (w fotoszopie).

Edytowane przez MrOD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to co ona robi w kamerkach ASI 120MM mono ? ^_^

 

Bo CMOSy mono także pokazują taką "siatkę" - wynika to ze sposobu sczytywania (przetwornik na każdym pikselu). Widać to głównie w biasie (i biasem się wyrównuje), choć to zupełnie inne zjawisko, niż widoczne w tym wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie natury technicznej. Będzie jakaś kaucja? Co z chwilą nieumyślnego uszkodzenia sprzętu, zagubienia, kradzieży przez osoby trzecie?

 

Nie będzie żadnych kaucji. Będzie za to umowa użyczenia do testów, więc kamera musi wrócić w stanie nie gorszym, niż wynikającym z normalnego użytkowania. Za normalne awarie użytkownik nie odpowiada. Za rzucanie ją o ścianę (jak mu się nie spodoba) - tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolejka się zrobi. 12 miesięcy będzie mało :)

W końcu jakiś ukłon w stronę klienta, gest godny pochwały. Możliwość testowania przed zakupem - gdyby tak można było z każdym sprzętem dużo łatwiej i bardziej świadomie można by było się wyposażyć ostatecznie.

PS. Fajnie się czyta opinie fachowców, ale nie ma co się czarować - ważne czy potrafimy sami z niej skorzystać w zadowalający nas sposób a nie czy guru potrafi wycisnąć z niej soki (w fotoszopie).

 

A dziękuję. Też mi się to podoba, bo w dłużej perspektywie zyskują wszyscy (ja, wy, producent, forum, środowisko). Paradoksalnie nawet, jak okaże się, że kamera jednak jest do bani, to i tak jesteśmy do przodu - wszyscy. Zdecydowanie więcej zyskuję, jak polecam sprzęt, który po prostu działa i przynosi satysfakcję. Sprzedawanie czegoś, co jest słabe, nie służy nikomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo CMOSy mono także pokazują taką "siatkę" - wynika to ze sposobu sczytywania (przetwornik na każdym pikselu). Widać to głównie w biasie (i biasem się wyrównuje), choć to zupełnie inne zjawisko, niż widoczne w tym wypadku.

Matryca kolorowa to matryca mono z maską bayera, skoro matryca mono posiada jakiś kiks to pod dodaniu maski bayera i konieczności interpolacji koloru może on zostać dodatkowo wzmocniony lub przerobiony na inne wynikowe efekty uboczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca kolorowa to matryca mono z maską bayera, skoro matryca mono posiada jakiś kiks to pod dodaniu maski bayera i konieczności interpolacji koloru może on zostać dodatkowo wzmocniony lub przerobiony na inne wynikowe efekty uboczne.

 

Ale siatkę "mono" widać w zasadzie tylko na biasie - i to jak połączysz kilkadziesiąt klatekw masterbias (np. przy ASI1600). Nigdy nie widziałem tej struktury przy normalnym zdjęciu, gdzie sygnał tła jest znacznie wyżej niż bias/offset, a tym bardziej, nie widziałem jej na zestackowanym zdjęciu.

 

Tak samo maski bayera - niemożliwe jest jej zarejestrowanie przy stackowaniu kilkudziesięciu klatek z przesunięciem (a jakieś zawsze jest, nawet bez ditheringu). Po to w DSLRach właśnie są "filtry rozmiękczające" na matrycy, żeby rozmyć mozaikę i nie doprowadzić do powstawania interferencji z wzorami świata fotografowanego (tzw. efekt moire). Takie filtr dla astrofoto to oczywiście bardzo zła rzecz (zabija zasięg i rozmywa gwiazdy). Z drugiej strony - nie spotkałem się, żeby ktoś miał realny problem z takimi mozaikami w astrofotografii. Mogę zobaczyć zestackowane zdjęcie, które ma problem z moire'm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale...My nie fotografujemy rajstop na nogach modelek i gajerków z drobną kratką lecz gwiazdy, kiedy jedziemy kamerką na granicy rozdzielczości optyki każdy artefakt występujący na pojedynczych klatkach rzutuje na ostateczny wynik. Kiedy robisz planety z 10000 klatek nie ma to takiego znaczenia, ale kiedy liczysz na detaliczne ciemne pyły w M64 w OSC z 250 klatek ma to już znaczenie. Dobra, temat nie o tym, liczyłem tylko, że żadnej siatki w nowych kamerach już nie będzie, takiej czy innej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie wszędzie tam, gdzie jest CMOS, albo maska bayera (lub inna). To nie jest kwestia kamery, ale matryc. I jeszcze raz zwróć uwagę, że nie ma możliwości dostrzeżenia tych zjawisk w rzeczywistym użytkowaniu, bo szum odczytu (a na jego poziomie dostrzeżesz taki pattern) jest na poziomie 1-2 elektrony. To znowu oznacza, że wystarczy, że na takie piksele wpadnie kilka fotonów i już przykryją (wyjdą powyżej) tego szumu odczytu i już nie zobaczysz tej struktury. Szumu odczytu nie zobaczysz jeżeli sygnał jest wyższy, niż jego nominalna wartość. To trochę tak, jak kształtu dna morskiego nie widać na powierzchni wody.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już narzędzie, w którym jesteśmy w stanie zapanować nad rezerwacjami. Zaznaczajcie się proszę w tej tabelce (mam nadzieję, że jest czytelna). Nie przekraczajcie 2 tyg (to sensowne maksimum). Póki co - to są propozycje terminów i zastrzegam sobie możliwość ich dowolnego modyfikowania.

 

http://doodle.com/poll/vghs6huhe4bw8kfk

 

Ważna uwaga - terminy mogą się nakładać. Ostatecznie będziemy rozwiązywać "konflikty" w drodze ugodowej, tak żeby każdemu pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłosiłem się właściwie tylko po to, żeby pokazać jak to wygląda od strony amatora i czy takiemu amatorowi opłaca się kupić tak zaawansowaną kamerę. Adam, jak uważasz, ze to raczej nie ma sensu, to usuń moją "rezerwację" ;)

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.