Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

Lukasz83

Lukasz83

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1527 postów

Przy małym szumie odczytu binning sprzętowy nie jest potrzebny. Wystarczy downsampling i w ten sposób zwiększenie "S/N". Dlaczego? W przypadku typowych CCD to nie ma sensu, bo przy soft bin zsumuje się szum odczytu dla czterech pikseli na 1 superpiksel. Czyli np. KAF16803 ma ok. 20 elektronów na piksel więc stosując bin softwareowy (zmniejszając zdjęcie) w efekcie na 1 super pikselu będzie miał w uproszczeniu 20x4=80 elektronów dorzuconych przez szum odczytu.  Dlatego potrzebujesz sprzętowego bin - żeby nie sczytywać sygnału z każdego piksela, ale z czterech "połączonych" - w ten sposób w bin sprzętowym na 1 super piksel (4x4 piks) masz tylko 1 sczytanie, a więc będzie zamiast 80 elektronów dokładnie 20 - czyli tyle samo, ile przy 1 pikselu.

A teraz weźmy pod analizę CMOS z małym szumem odczytu (np. 2 elektrony). Przy softwareowym downsamplingu (czyli zmniejszeniu o 50%) dostaniemy szum z odczytu dokładnie 2x4=8 elektronów, czyli nadal ekstremalnie mało - mniej, niż przy CCD na 1 piksel. To oznacza, że termin sprzętowy bin w ogóle traci sens przy CMOS (a nawet nie jest możliwy ze względu na inny sposób odczytu per piksel).

Puentując - w przypadku CMOS efekt będzie przy downsamplingu podobny, jak w CCD bin sprzętowy. Tak samo oczytamy zawartość fotonów z 4 pikseli i dodamy na tyle mało szumu odczytu, że nie będzie miało to fundamentalnego znaczenia, jak przy CCD.

Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo. Nie potrafię chyba prościej. Przydałaby się animacja ;)

Ma na myśli to, że matryca daje tak duży zapas pixeli X.Y że finalne zdjęcie można spokojnie pokazywać jako 50% nadal zachowując spory rozmiar obrazu a skalując zmniejszyć gwiazdki i detal które w OSC wychodzą większe niż mono. Dodatkowo skalując do 50% na każdy pixel zapracują 4 pixele matrycy dają jakby super pixel a że każdy ma prawie 5 µ to na ostateczny wynik będzie pracował wirtualny pixel GRGB ok 9µ ( a nie bin 2)

Dzięki Panowie za wyjaśnienia. Teraz wiem o co chodzi :)

A jeszcze takie pytanie praktyka - załóżmy, że mam 10000 klatek 1-sekundowych z ASI 178MC (mały szum odczytu)

Czyli de facto przed ich zestackowaniem powinienem zrobić resize 50% żeby poprawić S/N ratio a dopiero potem tak zmniejszone klatki poskładać. Dobrze kombinuję?

0

Cyklop 16'' (400/1800) ,   Minolta 10x50 FOV=8*,   minibino 2x53

TS Individual 102/1100 H-a mod single stack          

LUNT 50LS THa PT double stack

kamerki:  PG Chameleon 3,  ASI 178 MM-Cool + ASI 178MC OSC

https://www.facebook.com/lukasz.sujka.astronomy/                               http://www.astrobin.com/users/Lukasz83/
"Spojrzeć w rozgwieżdżone niebo ze szczytów skał, po dniu pełnym wspinaczki... bezcenne..."

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18214 postów

Dzięki Panowie za wyjaśnienia. Teraz wiem o co chodzi :)

A jeszcze takie pytanie praktyka - załóżmy, że mam 10000 klatek 1-sekundowych z ASI 178MC (mały szum odczytu)

Czyli de facto przed ich zestackowaniem powinienem zrobić resize 50% żeby poprawić S/N ratio a dopiero potem tak zmniejszone klatki poskładać. Dobrze kombinuję?

Wg mnie nie, lepiej będzie pomniejszych już zestackowane zdjęcie - ale to musiałbym policzyć, a już słabo myślę o tej godzinie ;) 

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Lukasz83

Lukasz83

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1527 postów

Wg mnie nie, lepiej będzie pomniejszych już zestackowane zdjęcie - ale to musiałbym policzyć, a już słabo myślę o tej godzinie ;)

Spoko, jak już będę miał materiał to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wypróbować jedną i drugą metodę.

Porównam i dam znać co wyszło.

0

Cyklop 16'' (400/1800) ,   Minolta 10x50 FOV=8*,   minibino 2x53

TS Individual 102/1100 H-a mod single stack          

LUNT 50LS THa PT double stack

kamerki:  PG Chameleon 3,  ASI 178 MM-Cool + ASI 178MC OSC

https://www.facebook.com/lukasz.sujka.astronomy/                               http://www.astrobin.com/users/Lukasz83/
"Spojrzeć w rozgwieżdżone niebo ze szczytów skał, po dniu pełnym wspinaczki... bezcenne..."

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2742 postów

Adam, weź kamerkę na zlot wiosenny. Jakiś delikwent dostanie sprzęt na godzinkę przed zachodem i zobaczymy, czy jest w stanie odpalić sesję od strzału. Najlepiej, żeby to był ktoś, kto do tej pory strzelał z DSLR, żeby pokazać, na ile trudny/łatwy jest pierwszy kontakt z takim sprzętem. Jakby co, to zgłaszam się na ochotnika :P

+1
Post rekomendują: Adam_Jesion,

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6399 postów
Wspomniałeś Adam w nagraniu o typowym "blokerze" podczerwieni ZWO ( IR cut) ale wiesz może gdzie ten typowy filtr się kończy? Dlaczego pytam.

Typowy Baader kończy się tuż za SII, to moje zdjęcie porównawcze ze spektroskupu, więc SII się łapie

SII-IRUV.jpg

ale już typowy IR cut GSO tuż przed SII co sprawia że wylatuje nam ono z rejestracji przez kamerkę, a szkoda.

SII-IRcutGSO.jpg

Użytkownik HAMAL edytował ten post 06 marzec 2017 - 20:54

0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Adam, weź kamerkę na zlot wiosenny. Jakiś delikwent dostanie sprzęt na godzinkę przed zachodem i zobaczymy, czy jest w stanie odpalić sesję od strzału. Najlepiej, żeby to był ktoś, kto do tej pory strzelał z DSLR, żeby pokazać, na ile trudny/łatwy jest pierwszy kontakt z takim sprzętem. Jakby co, to zgłaszam się na ochotnika :P

A kiedy jest zlot wiosenny?

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Wspomniałeś Adam w nagraniu o typowym "blokerze" podczerwieni ZWO ( IR cut) ale wiesz może gdzie ten typowy filtr się kończy? Dlaczego pytam.

Wygląda, że się jeszcze łapie (SII 672nm).

Załączone miniatury

• IR-Window-graph1.jpg

+2
Post rekomendują: HAMAL, dziki,

AstroKingS.png

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2742 postów

Zgodnie ze stroną w tym roku jest dosyć późno, bo 18-21 maja.

0

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Gdyby ktoś chciał zobaczyć dark frame, to znajdzie 300 s. -15C pod tym linkiem:

https://www.dropbox....0_-15.tiff?dl=0

Jest całkiem fajnie - tym bardziej, że te DSLRowe matryce nigdy nie będą miały gładkości CCD. 

0

AstroKingS.png

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6399 postów
Pasy pasami, ale znowu jest kratka :uhm: Pisał już kiedyś o niej Alien w kamerce ASI120MM a widać ją niebezpośrednio przy zoomowaniu Darka jako morę.

Jest to wycinek wyżej linkowanego przez Adama darka.
ASI071MC-kratka3.jpg

Podobny efekt jest w kamerce ASI224MC

ASI224MC-kratka1.jpg

a przyczyną jest ta kratka tu widoczna z bliska
ASI224MC-kratka2.jpg

ciekawe jaka jest przyczyna jej powstawania bo przecież przez nią ucieka nam część informacji. Podobnie uważam że dziwna kaszowatość obrazu ASI 1600 jest powodem (może softowej) walki z kratką, co znowu daje kolejną utratę informacji która mogła się zarejestrować.
Klatka jest i była zawsze TIF a rozmiar kratki 3x3 pixele, więc nie ma nic wspólnego z JPG, prędzej jakieś ogłupienie przy interpolacji, tylko skąd wtedy identyczny efekt w mono 120MM.

Użytkownik HAMAL edytował ten post 07 marzec 2017 - 09:58

0

Baner2.jpg

Krzysiek Gaudy

Krzysiek Gaudy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów

Czy kamera ma gwint na "froncie" taki sam, jak ASI-1600MM? Jeśli tak - chętnie przetestuję u siebie, bo mam już od wczoraj całą złączkologie do ASI1600-MM, więc jeśli mają taki sam gwint, to operacja polegałaby tylko na zamianie samych kamer.

Swoją drogą, udało mi się połączyć reduktor od TS-a, koło filtrowe od FLI i kamerę od ZWO :D Stawiam, że takiego nietuzinkowego zestawu nie ma nikt na świecie :)

Użytkownik Krzysiek Gaudy edytował ten post 07 marzec 2017 - 09:39

0

FLI3200ME, NEQ-6, TS 115/800

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Pasy pasami, ale znowu jest kratka :uhm: Pisał już kiedyś o niej Alien w kamerce ASI120MM a widać ją niebezpośrednio przy zoomowaniu Darka jako morę.

Jest to wycinek wyżej linkowanego przez Adama darka.

Podobny efekt jest w kamerce ASI224MC

a przyczyną jest ta kratka tu widoczna z bliska

ciekawe jaka jest przyczyna jej powstawania bo przecież przez nią ucieka nam część informacji. Podobnie uważam że dziwna kaszowatość obrazu ASI 1600 jest powodem (może softowej) walki z kratką, co znowu daje kolejną utratę informacji która mogła się zarejestrować.
Klatka jest i była zawsze TIF a rozmiar kratki 3x3 pixele, więc nie ma nic wspólnego z JPG, prędzej jakieś ogłupienie przy interpolacji, tylko skąd wtedy identyczny efekt w mono 120MM.

Przecież to interferencja na masce Bayera :D - zależy od algorytmu interpolacji koloru - przy astro używa się raczej takich mniej "rozmywających" (dający ostrzejszy obraz gwiazd) i dlatego jest bardziej widoczna. To zupełnie normalne zjawisko.

0

AstroKingS.png

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3381 postów

Ja się piszę do potestowania :-D

0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://astroscapes.eu

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Czy kamera ma gwint na "froncie" taki sam, jak ASI-1600MM? Jeśli tak - chętnie przetestuję u siebie, bo mam już od wczoraj całą złączkologie do ASI1600-MM, więc jeśli mają taki sam gwint, to operacja polegałaby tylko na zamianie samych kamer.

Swoją drogą, udało mi się połączyć reduktor od TS-a, koło filtrowe od FLI i kamerę od ZWO :D Stawiam, że takiego nietuzinkowego zestawu nie ma nikt na świecie :)

Tak, backfocus jest też ten sam, więc zmiana kamery powinna być w Twoim wypadku bezproblemowa.

0

AstroKingS.png

.michaś

.michaś

Młody Werter

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów

Czy są jakieś ograniczenia w kwestii stażu astrofotograficznego testerów? Chętnie bym wypróbował taką kamerę, i przetestował możliwości jej i mojej optyki.

0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, akcja, społeczność, astropolis.pl, ZWO, ASI 071MC-C

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników