Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

Lukasz83

Lukasz83

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1499 postów

Przy małym szumie odczytu binning sprzętowy nie jest potrzebny. Wystarczy downsampling i w ten sposób zwiększenie "S/N". Dlaczego? W przypadku typowych CCD to nie ma sensu, bo przy soft bin zsumuje się szum odczytu dla czterech pikseli na 1 superpiksel. Czyli np. KAF16803 ma ok. 20 elektronów na piksel więc stosując bin softwareowy (zmniejszając zdjęcie) w efekcie na 1 super pikselu będzie miał w uproszczeniu 20x4=80 elektronów dorzuconych przez szum odczytu.  Dlatego potrzebujesz sprzętowego bin - żeby nie sczytywać sygnału z każdego piksela, ale z czterech "połączonych" - w ten sposób w bin sprzętowym na 1 super piksel (4x4 piks) masz tylko 1 sczytanie, a więc będzie zamiast 80 elektronów dokładnie 20 - czyli tyle samo, ile przy 1 pikselu.

A teraz weźmy pod analizę CMOS z małym szumem odczytu (np. 2 elektrony). Przy softwareowym downsamplingu (czyli zmniejszeniu o 50%) dostaniemy szum z odczytu dokładnie 2x4=8 elektronów, czyli nadal ekstremalnie mało - mniej, niż przy CCD na 1 piksel. To oznacza, że termin sprzętowy bin w ogóle traci sens przy CMOS (a nawet nie jest możliwy ze względu na inny sposób odczytu per piksel).

Puentując - w przypadku CMOS efekt będzie przy downsamplingu podobny, jak w CCD bin sprzętowy. Tak samo oczytamy zawartość fotonów z 4 pikseli i dodamy na tyle mało szumu odczytu, że nie będzie miało to fundamentalnego znaczenia, jak przy CCD.

Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo. Nie potrafię chyba prościej. Przydałaby się animacja ;)

Ma na myśli to, że matryca daje tak duży zapas pixeli X.Y że finalne zdjęcie można spokojnie pokazywać jako 50% nadal zachowując spory rozmiar obrazu a skalując zmniejszyć gwiazdki i detal które w OSC wychodzą większe niż mono. Dodatkowo skalując do 50% na każdy pixel zapracują 4 pixele matrycy dają jakby super pixel a że każdy ma prawie 5 µ to na ostateczny wynik będzie pracował wirtualny pixel GRGB ok 9µ ( a nie bin 2)

Dzięki Panowie za wyjaśnienia. Teraz wiem o co chodzi :)

A jeszcze takie pytanie praktyka - załóżmy, że mam 10000 klatek 1-sekundowych z ASI 178MC (mały szum odczytu)

Czyli de facto przed ich zestackowaniem powinienem zrobić resize 50% żeby poprawić S/N ratio a dopiero potem tak zmniejszone klatki poskładać. Dobrze kombinuję?

0

Cyklop 16'' (400/1800) ,   Minolta 10x50 FOV=8*,   minibino 2x53

TS Individual 102/1100 H-a mod single stack          

LUNT 50LS THa PT double stack

kamerki:  ASI 120MM,  PG Chameleon 3,  ASI 178MC OSC

https://www.facebook.com/lukasz.sujka.astronomy/                               http://www.astrobin.com/users/Lukasz83/
"Spojrzeć w rozgwieżdżone niebo ze szczytów skał, po dniu pełnym wspinaczki... bezcenne..."

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18053 postów

Dzięki Panowie za wyjaśnienia. Teraz wiem o co chodzi :)

A jeszcze takie pytanie praktyka - załóżmy, że mam 10000 klatek 1-sekundowych z ASI 178MC (mały szum odczytu)

Czyli de facto przed ich zestackowaniem powinienem zrobić resize 50% żeby poprawić S/N ratio a dopiero potem tak zmniejszone klatki poskładać. Dobrze kombinuję?

Wg mnie nie, lepiej będzie pomniejszych już zestackowane zdjęcie - ale to musiałbym policzyć, a już słabo myślę o tej godzinie ;) 

0

Adam Jesionkiewicz

Reanimowałem bloga: Blog Jesiona o astrofotografii

Lukasz83

Lukasz83

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1499 postów

Wg mnie nie, lepiej będzie pomniejszych już zestackowane zdjęcie - ale to musiałbym policzyć, a już słabo myślę o tej godzinie ;)

Spoko, jak już będę miał materiał to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wypróbować jedną i drugą metodę.

Porównam i dam znać co wyszło.

0

Cyklop 16'' (400/1800) ,   Minolta 10x50 FOV=8*,   minibino 2x53

TS Individual 102/1100 H-a mod single stack          

LUNT 50LS THa PT double stack

kamerki:  ASI 120MM,  PG Chameleon 3,  ASI 178MC OSC

https://www.facebook.com/lukasz.sujka.astronomy/                               http://www.astrobin.com/users/Lukasz83/
"Spojrzeć w rozgwieżdżone niebo ze szczytów skał, po dniu pełnym wspinaczki... bezcenne..."

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2713 postów

Adam, weź kamerkę na zlot wiosenny. Jakiś delikwent dostanie sprzęt na godzinkę przed zachodem i zobaczymy, czy jest w stanie odpalić sesję od strzału. Najlepiej, żeby to był ktoś, kto do tej pory strzelał z DSLR, żeby pokazać, na ile trudny/łatwy jest pierwszy kontakt z takim sprzętem. Jakby co, to zgłaszam się na ochotnika :P

+1
Post rekomendują: Adam_Jesion,

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6234 postów
Wspomniałeś Adam w nagraniu o typowym "blokerze" podczerwieni ZWO ( IR cut) ale wiesz może gdzie ten typowy filtr się kończy? Dlaczego pytam.

Typowy Baader kończy się tuż za SII, to moje zdjęcie porównawcze ze spektroskupu, więc SII się łapie

SII-IRUV.jpg

ale już typowy IR cut GSO tuż przed SII co sprawia że wylatuje nam ono z rejestracji przez kamerkę, a szkoda.

SII-IRcutGSO.jpg

Użytkownik HAMAL edytował ten post 06 marzec 2017 - 20:54

0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Adam, weź kamerkę na zlot wiosenny. Jakiś delikwent dostanie sprzęt na godzinkę przed zachodem i zobaczymy, czy jest w stanie odpalić sesję od strzału. Najlepiej, żeby to był ktoś, kto do tej pory strzelał z DSLR, żeby pokazać, na ile trudny/łatwy jest pierwszy kontakt z takim sprzętem. Jakby co, to zgłaszam się na ochotnika :P

A kiedy jest zlot wiosenny?

0

Adam Jesionkiewicz

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Wspomniałeś Adam w nagraniu o typowym "blokerze" podczerwieni ZWO ( IR cut) ale wiesz może gdzie ten typowy filtr się kończy? Dlaczego pytam.

Wygląda, że się jeszcze łapie (SII 672nm).

Załączone miniatury

• IR-Window-graph1.jpg

+2
Post rekomendują: HAMAL, dziki,

Adam Jesionkiewicz

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2713 postów

Zgodnie ze stroną w tym roku jest dosyć późno, bo 18-21 maja.

0

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Gdyby ktoś chciał zobaczyć dark frame, to znajdzie 300 s. -15C pod tym linkiem:

https://www.dropbox....0_-15.tiff?dl=0

Jest całkiem fajnie - tym bardziej, że te DSLRowe matryce nigdy nie będą miały gładkości CCD. 

0

Adam Jesionkiewicz

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6234 postów
Pasy pasami, ale znowu jest kratka :uhm: Pisał już kiedyś o niej Alien w kamerce ASI120MM a widać ją niebezpośrednio przy zoomowaniu Darka jako morę.

Jest to wycinek wyżej linkowanego przez Adama darka.
ASI071MC-kratka3.jpg

Podobny efekt jest w kamerce ASI224MC

ASI224MC-kratka1.jpg

a przyczyną jest ta kratka tu widoczna z bliska
ASI224MC-kratka2.jpg

ciekawe jaka jest przyczyna jej powstawania bo przecież przez nią ucieka nam część informacji. Podobnie uważam że dziwna kaszowatość obrazu ASI 1600 jest powodem (może softowej) walki z kratką, co znowu daje kolejną utratę informacji która mogła się zarejestrować.
Klatka jest i była zawsze TIF a rozmiar kratki 3x3 pixele, więc nie ma nic wspólnego z JPG, prędzej jakieś ogłupienie przy interpolacji, tylko skąd wtedy identyczny efekt w mono 120MM.

Użytkownik HAMAL edytował ten post 07 marzec 2017 - 09:58

0

Baner2.jpg

Krzysiek Gaudy

Krzysiek Gaudy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 571 postów

Czy kamera ma gwint na "froncie" taki sam, jak ASI-1600MM? Jeśli tak - chętnie przetestuję u siebie, bo mam już od wczoraj całą złączkologie do ASI1600-MM, więc jeśli mają taki sam gwint, to operacja polegałaby tylko na zamianie samych kamer.

Swoją drogą, udało mi się połączyć reduktor od TS-a, koło filtrowe od FLI i kamerę od ZWO :D Stawiam, że takiego nietuzinkowego zestawu nie ma nikt na świecie :)

Użytkownik Krzysiek Gaudy edytował ten post 07 marzec 2017 - 09:39

0

FLI3200ME, NEQ-6, TS 115/800

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Pasy pasami, ale znowu jest kratka :uhm: Pisał już kiedyś o niej Alien w kamerce ASI120MM a widać ją niebezpośrednio przy zoomowaniu Darka jako morę.

Jest to wycinek wyżej linkowanego przez Adama darka.

Podobny efekt jest w kamerce ASI224MC

a przyczyną jest ta kratka tu widoczna z bliska

ciekawe jaka jest przyczyna jej powstawania bo przecież przez nią ucieka nam część informacji. Podobnie uważam że dziwna kaszowatość obrazu ASI 1600 jest powodem (może softowej) walki z kratką, co znowu daje kolejną utratę informacji która mogła się zarejestrować.
Klatka jest i była zawsze TIF a rozmiar kratki 3x3 pixele, więc nie ma nic wspólnego z JPG, prędzej jakieś ogłupienie przy interpolacji, tylko skąd wtedy identyczny efekt w mono 120MM.

Przecież to interferencja na masce Bayera :D - zależy od algorytmu interpolacji koloru - przy astro używa się raczej takich mniej "rozmywających" (dający ostrzejszy obraz gwiazd) i dlatego jest bardziej widoczna. To zupełnie normalne zjawisko.

0

Adam Jesionkiewicz

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3272 postów

Ja się piszę do potestowania :-D

0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://astroscapes.eu

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Czy kamera ma gwint na "froncie" taki sam, jak ASI-1600MM? Jeśli tak - chętnie przetestuję u siebie, bo mam już od wczoraj całą złączkologie do ASI1600-MM, więc jeśli mają taki sam gwint, to operacja polegałaby tylko na zamianie samych kamer.

Swoją drogą, udało mi się połączyć reduktor od TS-a, koło filtrowe od FLI i kamerę od ZWO :D Stawiam, że takiego nietuzinkowego zestawu nie ma nikt na świecie :)

Tak, backfocus jest też ten sam, więc zmiana kamery powinna być w Twoim wypadku bezproblemowa.

0

Adam Jesionkiewicz

.michaś

.michaś

Młody Werter

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 324 postów

Czy są jakieś ograniczenia w kwestii stażu astrofotograficznego testerów? Chętnie bym wypróbował taką kamerę, i przetestował możliwości jej i mojej optyki.

0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, akcja, społeczność, astropolis.pl, ZWO, ASI 071MC-C

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników