Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

Wega

Wega

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 60 postów

Piękna propozycja, Jesteś Wielki, lecz moim zdaniem testy to tylko przez doświadczonych, a tu na forum są tacy. Chętnie poczytam opinie Kolegów, nawet nie myślę zgłaszać chęci testowania, jestem za cienki i bał bym się wydać opinię.

Użytkownik Wega edytował ten post 07 marzec 2017 - 11:27

+1
Post rekomendują: Adam_Jesion,

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6234 postów

Przecież to interferencja na masce Bayera :D - zależy od algorytmu interpolacji koloru - przy astro używa się raczej takich mniej "rozmywających" (dający ostrzejszy obraz gwiazd) i dlatego jest bardziej widoczna. To zupełnie normalne zjawisko.

Jeśli tak to co ona robi w kamerkach ASI 120MM mono ? ^_^
0

Baner2.jpg

MrOD

MrOD

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 138 postów
Ale kolejka się zrobi. 12 miesięcy będzie mało :)
W końcu jakiś ukłon w stronę klienta, gest godny pochwały. Możliwość testowania przed zakupem - gdyby tak można było z każdym sprzętem dużo łatwiej i bardziej świadomie można by było się wyposażyć ostatecznie.
PS. Fajnie się czyta opinie fachowców, ale nie ma co się czarować - ważne czy potrafimy sami z niej skorzystać w zadowalający nas sposób a nie czy guru potrafi wycisnąć z niej soki (w fotoszopie).

Użytkownik MrOD edytował ten post 07 marzec 2017 - 11:28

0

Krzysiek Gaudy

Krzysiek Gaudy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 571 postów

Tak, backfocus jest też ten sam, więc zmiana kamery powinna być w Twoim wypadku bezproblemowa.

Rewelacja, w takim razie zgłaszam swoją kandydaturę do testów :D

0

FLI3200ME, NEQ-6, TS 115/800

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6234 postów
Pytanie natury technicznej. Będzie jakaś kaucja? Co z chwilą nieumyślnego uszkodzenia sprzętu, zagubienia, kradzieży przez osoby trzecie?
0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Jeśli tak to co ona robi w kamerkach ASI 120MM mono ? ^_^

Bo CMOSy mono także pokazują taką "siatkę" - wynika to ze sposobu sczytywania (przetwornik na każdym pikselu). Widać to głównie w biasie (i biasem się wyrównuje), choć to zupełnie inne zjawisko, niż widoczne w tym wypadku.

0

Adam Jesionkiewicz

Reanimowałem bloga: Blog Jesiona o astrofotografii

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Pytanie natury technicznej. Będzie jakaś kaucja? Co z chwilą nieumyślnego uszkodzenia sprzętu, zagubienia, kradzieży przez osoby trzecie?

Nie będzie żadnych kaucji. Będzie za to umowa użyczenia do testów, więc kamera musi wrócić w stanie nie gorszym, niż wynikającym z normalnego użytkowania. Za normalne awarie użytkownik nie odpowiada. Za rzucanie ją o ścianę (jak mu się nie spodoba) - tak :)

0

Adam Jesionkiewicz

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Ale kolejka się zrobi. 12 miesięcy będzie mało :)
W końcu jakiś ukłon w stronę klienta, gest godny pochwały. Możliwość testowania przed zakupem - gdyby tak można było z każdym sprzętem dużo łatwiej i bardziej świadomie można by było się wyposażyć ostatecznie.
PS. Fajnie się czyta opinie fachowców, ale nie ma co się czarować - ważne czy potrafimy sami z niej skorzystać w zadowalający nas sposób a nie czy guru potrafi wycisnąć z niej soki (w fotoszopie).

A dziękuję. Też mi się to podoba, bo w dłużej perspektywie zyskują wszyscy (ja, wy, producent, forum, środowisko). Paradoksalnie nawet, jak okaże się, że kamera jednak jest do bani, to i tak jesteśmy do przodu - wszyscy. Zdecydowanie więcej zyskuję, jak polecam sprzęt, który po prostu działa i przynosi satysfakcję. Sprzedawanie czegoś, co jest słabe, nie służy nikomu. 

0

Adam Jesionkiewicz

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6234 postów

Bo CMOSy mono także pokazują taką "siatkę" - wynika to ze sposobu sczytywania (przetwornik na każdym pikselu). Widać to głównie w biasie (i biasem się wyrównuje), choć to zupełnie inne zjawisko, niż widoczne w tym wypadku.

Matryca kolorowa to matryca mono z maską bayera, skoro matryca mono posiada jakiś kiks to pod dodaniu maski bayera i konieczności interpolacji koloru może on zostać dodatkowo wzmocniony lub przerobiony na inne wynikowe efekty uboczne.
0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Matryca kolorowa to matryca mono z maską bayera, skoro matryca mono posiada jakiś kiks to pod dodaniu maski bayera i konieczności interpolacji koloru może on zostać dodatkowo wzmocniony lub przerobiony na inne wynikowe efekty uboczne.

Ale siatkę "mono" widać w zasadzie tylko na biasie - i to jak połączysz kilkadziesiąt klatekw masterbias (np. przy ASI1600). Nigdy nie widziałem tej struktury przy normalnym zdjęciu, gdzie sygnał tła jest znacznie wyżej niż bias/offset, a tym bardziej, nie widziałem jej na zestackowanym zdjęciu.

Tak samo maski bayera - niemożliwe jest jej zarejestrowanie przy stackowaniu kilkudziesięciu klatek z przesunięciem (a jakieś zawsze jest, nawet bez ditheringu). Po to w DSLRach właśnie są "filtry rozmiękczające" na matrycy, żeby rozmyć mozaikę i nie doprowadzić do powstawania interferencji z wzorami świata fotografowanego (tzw. efekt moire). Takie filtr dla astrofoto to oczywiście bardzo zła rzecz (zabija zasięg i rozmywa gwiazdy). Z drugiej strony - nie spotkałem się, żeby ktoś miał realny problem z takimi mozaikami w astrofotografii. Mogę zobaczyć zestackowane zdjęcie, które ma problem z moire'm?

0

Adam Jesionkiewicz

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Puentując temat w 1 zdaniu. "Siatkę" odczytu CMOS zobaczysz tam, gdzie nie ma sygnału (bias, struktura szumu odczytu), zaś mozaikę z maski bayera tam, gdzie jest sygnał (fotony). Więc te zjawiska się nie sumują w żadnym wypadku.

0

Adam Jesionkiewicz

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6234 postów
Nie, ale...My nie fotografujemy rajstop na nogach modelek i gajerków z drobną kratką lecz gwiazdy, kiedy jedziemy kamerką na granicy rozdzielczości optyki każdy artefakt występujący na pojedynczych klatkach rzutuje na ostateczny wynik. Kiedy robisz planety z 10000 klatek nie ma to takiego znaczenia, ale kiedy liczysz na detaliczne ciemne pyły w M64 w OSC z 250 klatek ma to już znaczenie. Dobra, temat nie o tym, liczyłem tylko, że żadnej siatki w nowych kamerach już nie będzie, takiej czy innej.
0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Będzie wszędzie tam, gdzie jest CMOS, albo maska bayera (lub inna). To nie jest kwestia kamery, ale matryc. I jeszcze raz zwróć uwagę, że nie ma możliwości dostrzeżenia tych zjawisk w rzeczywistym użytkowaniu, bo szum odczytu (a na jego poziomie dostrzeżesz taki pattern) jest na poziomie 1-2 elektrony. To znowu oznacza, że wystarczy, że na takie piksele wpadnie kilka fotonów i już przykryją (wyjdą powyżej) tego szumu odczytu i już nie zobaczysz tej struktury. Szumu odczytu nie zobaczysz jeżeli sygnał jest wyższy, niż jego nominalna wartość. To trochę tak, jak kształtu dna morskiego nie widać na powierzchni wody.

+1
Post rekomendują: dziki,

Adam Jesionkiewicz

Antoni

Antoni

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 586 postów

Chętnie przetestuję tę kamerę na swoim sprzęcie.

0

Pozdrawiam:)

obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

strona: www.janheweliusz.com

Miszuda

Miszuda

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 189 postów

Jeśli będzie możliwość przetestowania na TS APO 65Q to ja bardzo chętnie się zgłaszam.

0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, akcja, społeczność, astropolis.pl, ZWO, ASI 071MC-C

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników