Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

Wega

Wega

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 73 postów

Piękna propozycja, Jesteś Wielki, lecz moim zdaniem testy to tylko przez doświadczonych, a tu na forum są tacy. Chętnie poczytam opinie Kolegów, nawet nie myślę zgłaszać chęci testowania, jestem za cienki i bał bym się wydać opinię.

Użytkownik Wega edytował ten post 07 marzec 2017 - 11:27

+1
Post rekomendują: Adam_Jesion,

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6399 postów

Przecież to interferencja na masce Bayera :D - zależy od algorytmu interpolacji koloru - przy astro używa się raczej takich mniej "rozmywających" (dający ostrzejszy obraz gwiazd) i dlatego jest bardziej widoczna. To zupełnie normalne zjawisko.

Jeśli tak to co ona robi w kamerkach ASI 120MM mono ? ^_^
0

Baner2.jpg

MrOD

MrOD

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 149 postów
Ale kolejka się zrobi. 12 miesięcy będzie mało :)
W końcu jakiś ukłon w stronę klienta, gest godny pochwały. Możliwość testowania przed zakupem - gdyby tak można było z każdym sprzętem dużo łatwiej i bardziej świadomie można by było się wyposażyć ostatecznie.
PS. Fajnie się czyta opinie fachowców, ale nie ma co się czarować - ważne czy potrafimy sami z niej skorzystać w zadowalający nas sposób a nie czy guru potrafi wycisnąć z niej soki (w fotoszopie).

Użytkownik MrOD edytował ten post 07 marzec 2017 - 11:28

0

Krzysiek Gaudy

Krzysiek Gaudy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów

Tak, backfocus jest też ten sam, więc zmiana kamery powinna być w Twoim wypadku bezproblemowa.

Rewelacja, w takim razie zgłaszam swoją kandydaturę do testów :D

0

FLI3200ME, NEQ-6, TS 115/800

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6399 postów
Pytanie natury technicznej. Będzie jakaś kaucja? Co z chwilą nieumyślnego uszkodzenia sprzętu, zagubienia, kradzieży przez osoby trzecie?
0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Jeśli tak to co ona robi w kamerkach ASI 120MM mono ? ^_^

Bo CMOSy mono także pokazują taką "siatkę" - wynika to ze sposobu sczytywania (przetwornik na każdym pikselu). Widać to głównie w biasie (i biasem się wyrównuje), choć to zupełnie inne zjawisko, niż widoczne w tym wypadku.

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Pytanie natury technicznej. Będzie jakaś kaucja? Co z chwilą nieumyślnego uszkodzenia sprzętu, zagubienia, kradzieży przez osoby trzecie?

Nie będzie żadnych kaucji. Będzie za to umowa użyczenia do testów, więc kamera musi wrócić w stanie nie gorszym, niż wynikającym z normalnego użytkowania. Za normalne awarie użytkownik nie odpowiada. Za rzucanie ją o ścianę (jak mu się nie spodoba) - tak :)

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Ale kolejka się zrobi. 12 miesięcy będzie mało :)
W końcu jakiś ukłon w stronę klienta, gest godny pochwały. Możliwość testowania przed zakupem - gdyby tak można było z każdym sprzętem dużo łatwiej i bardziej świadomie można by było się wyposażyć ostatecznie.
PS. Fajnie się czyta opinie fachowców, ale nie ma co się czarować - ważne czy potrafimy sami z niej skorzystać w zadowalający nas sposób a nie czy guru potrafi wycisnąć z niej soki (w fotoszopie).

A dziękuję. Też mi się to podoba, bo w dłużej perspektywie zyskują wszyscy (ja, wy, producent, forum, środowisko). Paradoksalnie nawet, jak okaże się, że kamera jednak jest do bani, to i tak jesteśmy do przodu - wszyscy. Zdecydowanie więcej zyskuję, jak polecam sprzęt, który po prostu działa i przynosi satysfakcję. Sprzedawanie czegoś, co jest słabe, nie służy nikomu. 

0

AstroKingS.png

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6399 postów

Bo CMOSy mono także pokazują taką "siatkę" - wynika to ze sposobu sczytywania (przetwornik na każdym pikselu). Widać to głównie w biasie (i biasem się wyrównuje), choć to zupełnie inne zjawisko, niż widoczne w tym wypadku.

Matryca kolorowa to matryca mono z maską bayera, skoro matryca mono posiada jakiś kiks to pod dodaniu maski bayera i konieczności interpolacji koloru może on zostać dodatkowo wzmocniony lub przerobiony na inne wynikowe efekty uboczne.
0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Matryca kolorowa to matryca mono z maską bayera, skoro matryca mono posiada jakiś kiks to pod dodaniu maski bayera i konieczności interpolacji koloru może on zostać dodatkowo wzmocniony lub przerobiony na inne wynikowe efekty uboczne.

Ale siatkę "mono" widać w zasadzie tylko na biasie - i to jak połączysz kilkadziesiąt klatekw masterbias (np. przy ASI1600). Nigdy nie widziałem tej struktury przy normalnym zdjęciu, gdzie sygnał tła jest znacznie wyżej niż bias/offset, a tym bardziej, nie widziałem jej na zestackowanym zdjęciu.

Tak samo maski bayera - niemożliwe jest jej zarejestrowanie przy stackowaniu kilkudziesięciu klatek z przesunięciem (a jakieś zawsze jest, nawet bez ditheringu). Po to w DSLRach właśnie są "filtry rozmiękczające" na matrycy, żeby rozmyć mozaikę i nie doprowadzić do powstawania interferencji z wzorami świata fotografowanego (tzw. efekt moire). Takie filtr dla astrofoto to oczywiście bardzo zła rzecz (zabija zasięg i rozmywa gwiazdy). Z drugiej strony - nie spotkałem się, żeby ktoś miał realny problem z takimi mozaikami w astrofotografii. Mogę zobaczyć zestackowane zdjęcie, które ma problem z moire'm?

0

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Puentując temat w 1 zdaniu. "Siatkę" odczytu CMOS zobaczysz tam, gdzie nie ma sygnału (bias, struktura szumu odczytu), zaś mozaikę z maski bayera tam, gdzie jest sygnał (fotony). Więc te zjawiska się nie sumują w żadnym wypadku.

0

AstroKingS.png

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6399 postów
Nie, ale...My nie fotografujemy rajstop na nogach modelek i gajerków z drobną kratką lecz gwiazdy, kiedy jedziemy kamerką na granicy rozdzielczości optyki każdy artefakt występujący na pojedynczych klatkach rzutuje na ostateczny wynik. Kiedy robisz planety z 10000 klatek nie ma to takiego znaczenia, ale kiedy liczysz na detaliczne ciemne pyły w M64 w OSC z 250 klatek ma to już znaczenie. Dobra, temat nie o tym, liczyłem tylko, że żadnej siatki w nowych kamerach już nie będzie, takiej czy innej.
0

Baner2.jpg

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Będzie wszędzie tam, gdzie jest CMOS, albo maska bayera (lub inna). To nie jest kwestia kamery, ale matryc. I jeszcze raz zwróć uwagę, że nie ma możliwości dostrzeżenia tych zjawisk w rzeczywistym użytkowaniu, bo szum odczytu (a na jego poziomie dostrzeżesz taki pattern) jest na poziomie 1-2 elektrony. To znowu oznacza, że wystarczy, że na takie piksele wpadnie kilka fotonów i już przykryją (wyjdą powyżej) tego szumu odczytu i już nie zobaczysz tej struktury. Szumu odczytu nie zobaczysz jeżeli sygnał jest wyższy, niż jego nominalna wartość. To trochę tak, jak kształtu dna morskiego nie widać na powierzchni wody.

+1
Post rekomendują: dziki,

AstroKingS.png

Antoni

Antoni

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 596 postów

Chętnie przetestuję tę kamerę na swoim sprzęcie.

0

Pozdrawiam:)

obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

strona: www.janheweliusz.com

Miszuda

Miszuda

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 189 postów

Jeśli będzie możliwość przetestowania na TS APO 65Q to ja bardzo chętnie się zgłaszam.

0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, akcja, społeczność, astropolis.pl, ZWO, ASI 071MC-C

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników