Skocz do zawartości

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tylko bronię tego, aby pochopnie nie wydawać oceny, bo co qbanos potrafi wiemy, ale testy robi przy okazji, należy o tym pamiętać.

 

Oczywiście - zapewne wszyscy mamy tego świadomość. Dlatego dla mnie cenniejsza będzie jego opinia po powrocie. Poza tym - jeszcze jakieś noce ma, więc może jeszcze uda mu się zrobić kompletne zdjęcie, a przynajmniej zebrać na nie materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego postu bije jakaś dziwna energia, sugerująca naginanie faktów.

 

Sugerującą zachowanie wstrzemięźliwości w wydawaniu opinii. Jak sam zauważyłeś zarówno zdjęcie Kuby jak i Jona to tylko testy, więc ciężko oceniać ich walory estetyczne. Fakt jest taki, że mimo innej obróbki, ilość zarejestrowanego detalu na obu zdjęciach jest podobna, więc ciężko je stawiać na przeciwległych biegunach.

 

I jeszcze jedno - nie oczekuj od testów zdjęć WOW - bo to nie kamera robi zdjęcia, ale właściciel, na ogół po dłuższym obcowaniu ze sprzętem (czas, czas, czas). Oczekiwanie takiego zdjęcia od testera, który robi to przy okazji innych zadań jest chyba trochę oderwane od rzeczywistości.

Ja nie oczekuje zdjęć Wow tylko efektu Wow. Tym efektem może być np. duża ilość detalu przy krótkiej sesji, przy krótkich sub-ekspozycjach, duża rozpiętość tonalna itp.

Np. dla ASI1600 takim efektem było udowodnienie, że z filtrem H-alfa można robić 15 sek sub-ekspozycje, a ich stack daje efekt jednej klatki 15 min z topowego CCD.

 

Przejrzałem wczoraj net w celu nadrobienia zero-siedemdziesięcio-jedynkowych zaległości. I już jestem spokojny o tą kamerkę :)

 

Crop z najciekawszego fragmentu w skali 100%

M42_ASI071_48-mm_crop.jpg

Matej Mihelcic

sub-ekspozycje po 200 sek + 20 sek (centrum M42), łączna ekspozycja poniżej 120 min

Obiektyw 135 mm f/2.8, LighTrack II (montaż ala Astrotrac)

Cały wątek tutaj:

https://www.cloudynights.com/topic/561301-asi071/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki, że mimo innej obróbki, ilość zarejestrowanego detalu na obu zdjęciach jest podobna, więc ciężko je stawiać na przeciwległych biegunach.

 

 

a wcześniej napisałeś:
u Kuby jest dwa razy krótszy sumaryczny czas naświetlania

 

 

Ale zostawmy to, bo wyjdzie, że się kłócę :) Zapisz się na test i sam zobacz, czy kamera jest wg Ciebie ok, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Qbanos za test i recenzję. Kamera teraz trafiła do Pawła, więc wkrótce będziemy mieli kolejne opinie.

 

Ja wczoraj wreszcie zmontowałem swój zestaw (na pożyczonym EQ6 - dzięki). Udało mi się zebać tylko 30 min materiału (120s x 15 klatek). To co widać w ASI071 to dużo lepiej zbalansowany kolor niż w QHY8L, którą robiłą mi zawsze mocno zielone zdjęcia i trzeba było sporo się natrudzić nad balansem.

 

W tym zdjęciu tego materiału jest stanowczo za mało, ale już coś tam widać.

 

mały:

 

hamburg-stack2small.jpg

 

większy (65%):

 

hamburg-stack2.jpg

 

Update: trochę rozjaśniłem zdjęcie, bo pierwotnie było chyba za ciemne ;)

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Qbanos za test i recenzję. Kamera teraz trafiła do Pawła, więc wkrótce będziemy mieli kolejne opinie.

 

Ja wczoraj wreszcie zmontowałem swój zestaw (na pożyczonym EQ6 - dzięki). Udało mi się zebać tylko 30 min materiału (120s x 15 klatek). To co widać w ASI071 to dużo lepiej zbalansowany kolor niż w QHY8L, którą robiłą mi zawsze mocno zielone zdjęcia i trzeba było sporo się natrudzić nad balansem.

 

W tym zdjęciu tego materiału jest stanowczo za mało, ale już coś tam widać.

 

mały:

 

attachicon.gifhamburg-stack2small.jpg

 

większy (65%):

 

attachicon.gifhamburg-stack2.jpg

 

Update: trochę rozjaśniłem zdjęcie, bo pierwotnie było chyba za ciemne ;)

Adam

A możesz gdzieś wrzucić stack?

Robione TS 100Q F5.8Q?

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W czasie testów ASI071 został w niej odkryty amp-glow. Oczywiście nie jest to nic niezwykłego, szczególnie w CMOSach, ale warto temat zbadać solidniej. Po kontakcie z ZWO ustaliłem, że:

1. lekki amp glow może się pojawiać (głównie przy dolnej krawędzi) - to jest ok, zgodne z konstytucją.
2. na USB2 amp glow jest dużo mocniejszy, niż na USB3
3. w starych maximach może być problem ze sterownikiem ASCOM (objawia się m.in. np. nie działającym prawidłowo coolerem - nie włącza się w ogóle). Być może na anihilację amp glow też w niektórych scenariuszach wpływa.
Ja u siebie używam tych kamer na Maxim 6, Win 10, USB3. Jak widać, można by się jakiegoś lekkiego pojaśnienia dopatrywać na dole, ale to nie ma nic wspólnego z tym, co doświadczył Paweł. Temperatura -15 stopni, 60 sekund. Mocny stretch.
amp-glow.png
a teraz ta sama kamera, ten sam komputer, ale podłączona do portu USB2:
amp-glowUSB2.png
Wyraźnie amp-glow jest większy, choć dla jasności, nadal akceptowalny (wartość na poziomie 200 ADU na 65500 jednostek). Zapewne w 99% przypadku zostanie przysłonięty fotonami.
Warto jednak ten problem zapamiętać i wszędzie tam, gdzie jest możliwe użycie USB3 - koniecznie z niego korzystać (wszystko działa lepiej). Problem ten może dotyczyć wszystkich kamer ASI (być może też innych), więc jak ktoś walczy z ampglow, niech spróbuje przepiąć kamerę na USB3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze w ramach poprawności badawczej - te same parametry, ale inny egzemplarz kamery, USB2 (czyli tam, gdzie amp-glow jest widoczny).

Wygląda praktycznie identycznie, więc możemy spokojnie założyć, że to cecha generyczna tego modelu.

 

Inaczej mówiąc, aferę zrobiłem niesłusznie ;)

amp-glowUSB2_cam2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw jakby wyglądała klatka 300 sek USB2 bez włączonego chłodzenia (rozumiem że "stary" Maxim to wersja 5, która mogła nie włączać chłodzenia, co chyba właśnie mogło mieć miejsce w przypadku setupu Pawła, ale głowy nie dam ;)).

 

Pamiętaj, że to jest baaardzo mocno rozjaśnione zdjęcie - stąd może się wydawać, że tam jest dużo hot pikseli. Ale jak się zrobi normalną dynamikę, to praktycznie w ogóle nic nie widać - czerń.

 

Rozumiem, że pytasz w kontekście sensowności kupowania niechłodzonej kamery? ASI071 nie ma w wersji "sote". Trzeba zrobić taki test na normalnej klatce "światła" - z chłodzeniem i bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.