Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

qbanos

qbanos

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2948 postów

*
Popularny

Wczoraj udało mi się ustrzelić szybką fotkę Księżyca. Obróbka wybranych z 40 klatek w Registax i PS bez żadnych kombinacji. Nowa ASI radzi sobie bardzo dobrze. Na razie tylko tyle, ale już przygotowuję się do wyjazdu, gdzie będą się smażyły DSy.  :)

ASI 071MC-Cool + FSQ85 (450 mm), crop 1:1.

moon.jpg

Użytkownik qbanos edytował ten post 12 marzec 2017 - 20:32

+16

qbanos

qbanos

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2948 postów

Kamera, po przejściu testów na obecność narkotyków na bramce w Berlinie, wylądowała dzisiaj na La Palmie. Od jutra zaczynam testy.

Ta wyspa ma moc, widok sprzed miejscówki :)

Załączone miniatury

• IMG_4984.jpg

+3
Post rekomendują: ANowak, Wega, Pawcio,

Pablito

Pablito

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1586 postów

Gdzie dokładnie jesteś/jesteście?

0
szkło, metal i drewno w astronomicznej formie

tel.691 355-653
don.pablito(małpa)plusnet.pl

qbanos

qbanos

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2948 postów

Na północnym zachodzie koło Santo Domingo de Garafia ( co by było blisko do ORM). Dziwnie tu, świecą gwiazdy i leje deszcz jednocześnie :)

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Jeden z użytkowników ASI 071 podesłał 1 klatkę M42 - zaledwie 60 sekund. Jak na subklatkę wygląda to obiecująco. 100 takich i będzie zdjęcie ;)

https://www.dropbox....1 60s.tiff?dl=0

+7
Post rekomendują: Nowok76, TUR, Jacek-D, AMR, Maro21, qbanos, Pawcio,

Adam Jesionkiewicz

Reanimowałem bloga: Blog Jesiona o astrofotografii

qbanos

qbanos

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2948 postów

*
Popularny

La Palma o tej porze roku jest bardzo kapryśna, aktualnie pada i wieje 70 km/h. W obserwatorium jest lepiej, ale cirrusy uniemożliwiają testy. Na razie tylko jeden raz udało mi się potestować kamerę. Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja :) tymczasem wrzucam pierwsze testowe foto, kadr klasyk.

Pierwsze co, to niestety występuje jakiś problem optyczny Canona EF200 2.8 w kombinacji z kamerą, gwiazdy mają jakieś odbicia wtórne. Może to wina filtra UV, albo braku innego. Nie zdążyłem tego sprawdzić przed wyjazdem. Rogi też ciągną sporo, nie wiem czy to wina mechanicznego przymknięcia obiektywu pierścieniem przed soczewką do f/4 czy czegoś innego. Postaram się to sprawdzić przy najbliższej okazji. Na razie nie patrzcie na walory optyczne :)

No ale o samej kamerze. Pod Maxim 6 działa rewelacyjnie. USB 3.0 ściąga plik 30MB (klatka w bin 1x1) w ciągu sekundy. Ogólnie jest bardzo szybka. Chłodzenie działa szybko i wydajnie. Podczas testu ustawiłem -15 st. C przy temp. otoczenia ok 2 st. C.  W takim ustawieniu kamera pobiera tylko ok. 0,1A prądu, co jest jej wielką zaletą (żegnajcie 20kg akumulatory 50Ah, tu wystarczy 8Ah na kamerę i montaż). Taka temperatura pozwala jednocześnie obniżyć szum do śmiesznie małego poziomu. Myślę, że nawet -10 spokojnie by wystarczyło.

Wykonałem wiele klatek o różnych czasach ekspozycji – od 30s do 180s. Wszystkie zdjęcia były robione bez guidingu, bo właśnie to takiej fotografii tak kamera będzie moim zdaniem idealna. Przydała by się jeszcze szybsza optyka no i oczywiście koniecznie jak najlepsze niebo. Tutaj było bardzo dobrze, ale nie tak super jak bywa.

ASI 071MC-cool, Canon EF 200 f/2.8 @f/4, Takahashi EM-10 bez guidingu. Do tego tablet Surface3.
Złożone na szybko 15x180s, bin 1x1. Pixinsight i delikatna poprawa kolorów w PS. Brak odszumiania.
integration_ABE.jpg
Wrzucam na razie obrazek po zmniejszeniu 2x, szum już jest mniej widoczny. Pełne FITy udostępnię po powrocie.

Jak będzie pogoda to zrobię ten sam kadr z Canona 6d niemodyfikowanego dla porównania.

Setup podczas pracy na Roque de los Muchachos.
IMG_5311.jpg

Pozdrawiam.

+17

Wega

Wega

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 60 postów

Cytat z:  https://pl.wikipedia...a_Palma_(wyspa)

Obserwatorium
220px-La_Palma-observatory.jpg

Ze względu na prawie bezchmurny klimat i duże obszary tzw. ciemnego nieba (prawo wyspiarskie zakazuje wykorzystywania reklam neonowych, a zainstalowane lampy uliczne emanują tylko specyficzne światło skierowane pod ustalonym kątem ku ziemi) na wyspie znajdują się liczne międzynarodowe obserwatoria astronomiczne (pierwsze założono w 1985 roku).

+1
Post rekomendują: MateuszW,

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Już wiem, skąd takie niedokorygowanie z Twoim Canonem. Dałem Ci zły adapter do EOSa - matryca jest za blisko obiektywu. Masz tam jakieś adaptery, żeby zwiększyć backfocus? 

Ech... życie.

Masz to: https://astronomy-im...er-efw-asi1600/

powinieneś mieć to: https://astronomy-im...eos-t2-adapter/

Samo zdjęcie, jeżeli chodzi o S/N - jak dla mnie rewelacja.

0

Adam Jesionkiewicz

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3272 postów

Już wiem, skąd takie niedokorygowanie z Twoim Canonem. Dałem Ci zły adapter do EOSa - matryca jest za blisko obiektywu. Masz tam jakieś adaptery, żeby zwiększyć backfocus? 
Ech... życie.

Masz to: https://astronomy-im...er-efw-asi1600/
powinieneś mieć to: https://astronomy-im...eos-t2-adapter/

Jako, że jestem next to czy mogę wziąć od Ciebie tą poprawną złączkę?

P.
0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://astroscapes.eu

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Jako, że jestem next to czy mogę wziąć od Ciebie tą poprawną złączkę?

P.

Mam pare takich złączek, więc spokojnie ;)

0

Adam Jesionkiewicz

Marek_N

Marek_N

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1007 postów

Do tej pory nie było zdjęcia z IMX071 z efektem Wow i... dalej sie nic w tym względzie nie zmieniło :)

Samo zdjęcie, jeżeli chodzi o S/N - jak dla mnie rewelacja.

Przypominam:

http://www.astrobin.com/full/277401/0/

Złożyłem oba zdjęcia razem, u Kuby jest dwa razy krótszy sumaryczny czas naświetlania, na Astrobin nie podana jest przysłona, nie wiadomo też na ile warunki zbliżone, obróbka nieco inna ale... to jest ten sam poziom detalu.

Jesion - o tym na Astrobin napisałeś, że jest tak słabe że szkoda komentować a tutaj jest wg Ciebie rewelacja?

Na razie mocne 2:0 dla Canona 6D, a na dniach po prawie 5 latach wychodzi jego następca. 

+1
Post rekomendują: Prot,
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | Lumicon UHC, OIII | AstroTrac TT320X-AG

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6234 postów
Zastanawiam się czy qbanos skupiony na własnym celu wyprawy będzie mógł poświęcić należytą uwagę testom, aby były one miarodajnym punktem odniesienia co do możliwości sprzętu.
0

Baner2.jpg

Piotr4d

Piotr4d

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1077 postów

Najbardziej miarodajnym testem będą fotki jakie wykona, wystarczy. Możemy dyskutować nad technikaliami, ale na końcu i tak król jest nagi albo nie.

0

Meade SCT 8", 80/600ED, Celestron 15x70, HEQ5 mod. ATiK 314L+, QHY5. Walizka akcesoriów. 

Wszystkie kolory są sobie równe, ale niektóre są równiejsze... 

Niech żyje HST

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 18053 postów

Do tej pory nie było zdjęcia z IMX071 z efektem Wow i... dalej sie nic w tym względzie nie zmieniło :)

Przypominam:
http://www.astrobin.com/full/277401/0/

Złożyłem oba zdjęcia razem, u Kuby jest dwa razy krótszy sumaryczny czas naświetlania, na Astrobin nie podana jest przysłona, nie wiadomo też na ile warunki zbliżone, obróbka nieco inna ale... to jest ten sam poziom detalu.
Jesion - o tym na Astrobin napisałeś, że jest tak słabe że szkoda komentować a tutaj jest wg Ciebie rewelacja?

Na razie mocne 2:0 dla Canona 6D, a na dniach po prawie 5 latach wychodzi jego następca. 

Chyba trochę za poważnie podchodzisz do tej akcji :)
Dla mnie zdjęcie, które pokazujesz kolejny raz z Astrobin jest fatalne. Nic na to nie poradzę. Zdjęcie Qbanosa mi się podoba (poza gwiazdami, ale to nie jego wina).

Wszystko jest otwarte, każdy może to sobie komentować jak chce, każdy może kamerę testować (i kilkanaście osób jest zapisanych). Z twojego postu bije jakaś dziwna energia, sugerująca naginanie faktów. To w tym modelu "promocji" jest zupełnie bez sensu. Produkt albo sam się obroni w waszych rękach, albo nie.

Do tej pory nie było zdjęcia z IMX071 z efektem Wow i... dalej sie nic w tym względzie nie zmieniło 

I jeszcze jedno - nie oczekuj od testów zdjęć WOW - bo to nie kamera robi zdjęcia, ale właściciel, na ogół po dłuższym obcowaniu ze sprzętem (czas, czas, czas). Oczekiwanie takiego zdjęcia od testera, który robi to przy okazji innych zadań jest chyba trochę oderwane od rzeczywistości. 

Zastanawiam się czy qbanos skupiony na własnym celu wyprawy będzie mógł poświęcić należytą uwagę testom, aby były one miarodajnym punktem odniesienia co do możliwości sprzętu.

Mamy rok na zabawę. Testować sprzęt będą różne osoby. Będzie duży przekrój. Poza tym - to nie tylko zdjęcia mają być odniesieniem, ale opinia testerów. Mają przecież punkt odniesienia do poprzednich zestawów więc ich zdanie jest niezwykle cenne. Same zdjęcia nigdy nie są dobrym odniesieniem - tak gwoli sprawiedliwości. Dlaczego? Bo gwarantuję Ci, że zrobię fajne zdjęcie tą kamerą - i co wtedy napiszesz? Ja już wiem :)

+1
Post rekomendują: dziki,

Adam Jesionkiewicz

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6234 postów

Ja tylko bronię tego, aby pochopnie nie wydawać oceny, bo co qbanos potrafi wiemy, ale testy robi przy okazji, należy o tym pamiętać.

0

Baner2.jpg

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, akcja, społeczność, astropolis.pl, ZWO, ASI 071MC-C

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników