Skocz do zawartości

Podwórkowy "lucky imaging" - Newton 16'' + ASI178MC


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne porównanie materiału przed i po bin :)

Tym razem M42

 

Ekspozycja tylko 200ms :D

 

W kolejności:

 

- surowa klatka przed bin (2x2),

- surowa klatka po bin (2x2) - masakryczny szum, aż cud że na stacku nic nie z tego szumu widać :icon_eek:

- lekko wystrechowany stack po bin (2x2)

 

Rozmiar zdjęcia po bin 2x2 bez żadnego resize ani drizzle to 1500 x 980

 

raw-vert.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ostatnie doswiadczenia z ASI290MM pokazuja, ze zasieg nie rozni sie, gdy stosuje gain 110 (unity gain) czy 500 (na 600). Trzeba tylko zdjecie "podkrecic" w sofcie. Co wiecej, im wyzszy gain tym wlasnie szumy sa wieksze (jak ampglow). Inna sprawa, ze przy niskim gainie mam wiecej "hot pixeli" - albo inaczej - staja sie bardziej widoczne (choc dzieki temu latwiej je wyeliminowac, ze wzgledu na to, ze sie nie rozlewaja).

To troche teoretyzowanie, bo doswiadczen z niskim gainem mam malo.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503

W tym co uważasz za szumy jest też ukryty sygnał. W takim przypadku liczy się ilość materiału, ale oczywiście nie możemy podbijać gainu bez kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym co uważasz za szumy jest też ukryty sygnał. W takim przypadku liczy się ilość materiału, ale oczywiście nie możemy podbijać gainu bez kontroli.

 

Czekaj... Jeśli dla UnityGain rejestrujemy pełną odpowiedź matrycy, to co więcej możemy uzyskać zwiększając bardziej Gain? Podnosząc Gain nie polepszamy (chyba?) stosunku sygnał/szum, a wprost przeciwnie. Mylę się?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czekaj... Jeśli dla UnityGain rejestrujemy pełną odpowiedź matrycy, to co więcej możemy uzyskać zwiększając bardziej Gain? Podnosząc Gain nie polepszamy (chyba?) stosunku sygnał/szum, a wprost przeciwnie. Mylę się?

 

Pzdr,

Gajowy

 

Tu jest bardzo fajna analiza dotycząca gain - trochę przydługie i po angielsku ale naprawdę fajnie opisane.

 

https://www.cloudynights.com/topic/548199-meaning-of-unit-gain/?do=findComment&comment=7400004

 

Ja patrzę na to tak (analizując ASI178MC) - zwiększanie gainu ma sens do momentu gdy obniżamy równolegle read noise - wtedy przy bardzo dużej ilości klatek wyciągniemy słabiutki sygnał który wybił się nad poziom read noise.

W przypadku mojej kamery będzie to około 200 (wykres poniżej)

Jednocześnie dynamika i "studnia" nie cierpią tak bardzo przy tej wartości.

 

178-Gain-RN-DR-FW-vs-gain1-742x1024.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja patrzę na to tak (analizując ASI178MC) - zwiększanie gainu ma sens do momentu gdy obniżamy równolegle read noise - wtedy przy bardzo dużej ilości klatek wyciągniemy słabiutki sygnał który wybił się nad poziom read noise.

 

 

 

 

 

178-Gain-RN-DR-FW-vs-gain1-742x1024.jpg

 

 

Do tego zmierzajmy, żeby nie przekroczyć poziomu szumów zagłuszających subtelny sygnał.

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z wczorajszych strzałów - seeing słaby i w dodatku lekki wietrzyk szarpiący tubą.

Na pojedynczych klatkach widać ledwo słabą mgiełkę :)

 

ekspozycja: 800 x 1 sekunda

 

Ktoś zgadnie co to za galaktyczka? ;)

 

016_Mars_001647_f211_pipp_g4_ap19.jpg

edit: wrzucam też przykładową surową klatkę

 

raw frame.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to już teraz masz i MC i MM :)

 

i dla zobrazowania jak wygląda zbieranie materiału jedna z najlepszych surowych klatek :)

attachicon.gifraw eskimo.jpg

Jesteś w stanie gdzieś podrzucić nagranie? Chciałem zobaczyć co by z niego wydobył mój sposób obróbki bo przyznam, że najlepsza klatka wygląda dość dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już teraz masz i MC i MM :)

 

Jesteś w stanie gdzieś podrzucić nagranie? Chciałem zobaczyć co by z niego wydobył mój sposób obróbki bo przyznam, że najlepsza klatka wygląda dość dobrze.

 

Jakoś nie mogę się zostać z mono a ten malutki pixel bardzo dobrze pasje do moich zestawów :)

 

Nagrania już nie mam niestety.

Mogę załączyć stacka do zabawy :)

 

eskimo 1 copy.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
2 godziny temu, cwic napisał:

Ekstra zdjęcia... jak tylko uzbieram na platformę i kamerkę to zasypię Was pytaniami :)

Dzięki :) Ale wiesz platforma to był trochę niewypał. Żeby uciągnąć taką skalę to jednak potrzeba nośnego paralaktyka. Platformie po prostu brakowało dokładności i wszystko powyżej 1 sekundy było pojechane :(

Teraz pracuję z malutkim 10'' Newtonem na NEQ6 i spokojnie daję radę naświetlać 5-10 sekund (czasem nawet i dłużej) bez guidingu przy ogniskowej 1250mm i pikselu 2,4um.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka technika wymaga ogromnej ilości klatek. Wyczytałem że analizujesz je ręcznie. Już to mówiłem w innym temacie ale warto spróbować Astro Pixel Processor. Przeanalizuje materiał i można procentowo wskazać ile z zadanych klatek ma być brane pod uwagę przy stacku. I nie jest strasznie drogi. Oczywiście jest też wersja próbna programu do testowania przez 30 dni.

Edytowane przez _Spirit_
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Taka technika wymaga ogromnej ilości klatek. Wyczytałem że analizujesz je ręcznie. Już to mówiłem w innym temacie ale warto spróbować Astro Pixel Processor. Przeanalizuje materiał i można procentowo wskazać ile z zadanych klatek ma być brane pod uwagę przy stacku. I nie jest strasznie drogi. Oczywiście jest też wersja próbna programu do testowania przez 30 dni.

Dzięki - na pewno go wypróbuję.

Ale póki co jestem sceptyczny bo na procesie selekcji poległ już Autostakkert, PIPP, REgistax. A przy tym astrofoto krótkoczasowym potrzeba naprawdę dobrego algorytmu bo już kilka kiepskich klatek może popsuć efekt końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Robiąc M82 stwierdziłem, że najwięcej wnoszą stacki 99% więc niekoniecznie :)

 

A widzisz - u mnie jak na 300 klatek z 10-20 było pojechanych to na stacku wychodziły "jajowate" czy pojechane gwiazdy. Także dlatego teraz zawsze je skrupulatnie wywalam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Dzięki :) Ale wiesz platforma to był trochę niewypał. Żeby uciągnąć taką skalę to jednak potrzeba nośnego paralaktyka. Platformie po prostu brakowało dokładności i wszystko powyżej 1 sekundy było pojechane :(

Teraz pracuję z malutkim 10'' Newtonem na NEQ6 i spokojnie daję radę naświetlać 5-10 sekund (czasem nawet i dłużej) bez guidingu przy ogniskowej 1250mm i pikselu 2,4um.

Kurcze myślałem że 1-2 sek z platformą bez guidingu jest łatwe do osiągnięcia przy 10 calach :/

NEQ6 (lub inny montaż tej klasy) jest poza moim zasięgiem, przynajmniej jeszcze przez 2-3 lata.

 

To co osiągasz ilością klatek z krótkimi czasami naświetlania naprawdę powoduje opad szczęki, uważaj na siebie bo część forumowiczów pewno nie może spać po nocach przez Twoje fotki :) 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.