Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Aberracja Chromatyczna w refraktorach

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

JSC

JSC

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

Nie każdy lubi oglądać Księżyc czy Jowisza w małej rozdzielczości, na dodatek otoczone fioletowo-niebieskim zafarbem budżetowego achromatu. Jeżeli za 1500 zł można kupić refraktor APO 130 mm  albo jeszcze lepiej 150mm na przyzwoitym montażu, to sam chętnie poproszę o namiary.  ;)

Ludzie! czy wy kompletnie nie kumacie wpływu długości ogniskowej (światłosiły) na jakośc obrazu w teleskopach (nie tylko w achromatach)?!

Wystarczy sie stosowac do rad z tej tabeli i nawet w budżetowym achromacie nie bedziesz miał fioletowej obwódki. Jak jej nie rozumiecie, to pytajcie, bo mam wrażenie, ze 90% forumowiczów nie ma pojęcia co to za cyferki tam wypisano... CA-ratio-chart-achro.jpg

A co do rozdzielczości to przytoczę jeszcze raz - przeczytaj ten wątek uważnie: https://www.astroman...php?f=1&t=43848

Użytkownik JSC edytował ten post 10 marzec 2017 - 12:38

+3
Post rekomendują: astrokarol, Adam_Jesion, berkut123,

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

Lumen jakim cudem postrzegasz kulistość Jowisza z odległości milionów km jednym torem optycznym? 

0

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

Wyczuwam jakąś fobię na refraktory :icon_biggrin:

Nie koniecznie na refraktory, sam mam 2 szt. ale kurde, coś mi osobiście nie pasuje w tych widokach. Niby jest dobrze a jednak nie dobrze :P *fobia na aberację chromatyczną za 3...2...1....*

0

JSC

JSC

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

Nie koniecznie na refraktory, sam mam 2 szt. ale kurde, coś mi osobiście nie pasuje w tych widokach. Niby jest dobrze a jednak nie dobrze :P *fobia na aberację chromatyczną za 3...2...1....*

Jakie masz te refraktory? 120 f5? Czy jeszcze bardziej świtłosilny?

0

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

80mm f/5 i 70mm f/10
O ile f/10 jest jeszcze znośne to f/5 do planet się nie nadaje :P

0

JSC

JSC

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

No i teraz spójrz na tabelkę - wszystko sie zgadza :)

80/400 wymaga juz filtra (mało brakuje, aby był na czerwonym polu), a 70/700 ma niewielką aberke - jest na jasnozielonym polu (jeśli wyciąg jest ustawiony osiowo, bo mówimy tutaj o aberracji wynikajacej z samej ogniskowej soczewek a nie nieosiowego ustawienia, sam miałem SkuLuxa to wiem jak ważne jest jego dobre nastawienie). Gdybys miał 70/900 to aberka (tzw. podłuzna) praktycznie całkowicie znika, bo łapie się na stadard Conrady - jest na ciemnozielonym polu.

Jeszcze dla przykładu - refraktor 90/1000 bedzie na zielonym polu, a w 100/1000 już na żółtym polu, ale i tak bedzie mniejsza niz w modelu 80/400. Prawda, ze obecnie nie są dostępne na rynku długie achromaty (jest jeszcze produkowany jeden w miare długi rodzynek TS 100/1100), ale to z uwagi na wejście lepszego szkła ED. ED to tez achromat wbrew temu co piszą :) , który po prostu ze wzgledu na lepsze szkło nie wymaga takich długich ogniskowych jak przy klasycznym szkle.

Użytkownik JSC edytował ten post 10 marzec 2017 - 13:41

0

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

No tak, ale pomimo wytuningowania skylux'a w kosmos (hi hi) tzn wyczernienie, kombinacje z osiowością soczewki i wyciągu itp to jakoś mnie  to nie satysfakcjonuje,  gdybym miał schodzić jeszcze dalej w ognisko np tak jak powiedziałeś 900mm to jakoś tak głupio: metrowa ciemna tuba

0

JSC

JSC

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

No tak, ale pomimo wytuningowania skylux'a w kosmos (hi hi) tzn wyczernienie, kombinacje z osiowością soczewki i wyciągu itp to jakoś mnie  to nie satysfakcjonuje,  gdybym miał schodzić jeszcze dalej w ognisko np tak jak powiedziałeś 900mm to jakoś tak głupio: metrowa ciemna tuba

Co to znaczy "ciemna tuba" ? Jak masz wyciąg 2" i okular 50mm to przy teleskopie 100/1000 masz źrenicę wyjściową 5mm! To mało?

+1
Post rekomendują: astrokarol,

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

Nie, nie o to chodzi: ja dużo focę, a focenie na F/10 mi się średnio widzi :P pozatym nawet na tym f/10 ta aberka (jak dla mnie) jest uciążliwa, ale to chyba też kwestia gustu. Ja po prostu nie lubię jakiejkolwiek obwódki

0

JSC

JSC

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

Nie, nie o to chodzi: ja dużo focę, a focenie na F/10 mi się średnio widzi :P pozatym nawet na tym f/10 ta aberka (jak dla mnie) jest uciążliwa, ale to chyba też kwestia gustu. Ja po prostu nie lubię jakiejkolwiek obwódki

Dla fociarzy planet to nawet f10 jest mało :P

Użytkownik JSC edytował ten post 10 marzec 2017 - 13:54

0

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

nawet nie koniecznie planet ale i łysy czy DSO. Ogólnie jakoś refraktory za mną nie przemawiają, może dlatego że nigdy nie miałem dość dużej i długiej tuby rzędu 150/2000mm :D

0

JSC

JSC

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

Ludzie trzaskają DSy z tubek 60mm i wychodzi im całkiem nieźle

Chcesz miec jeden uniwersalny superteleskop do wszystkiego - tak sie nie da :P

Użytkownik JSC edytował ten post 10 marzec 2017 - 14:16

0

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

Ja sam trzaskałem DS'y z 80/400, da się omijać tą aberację przez filtry, palety LRGB czy RGG (w B jest najwięcej CA) ale to takie kombinacje że kupiłem lepszy montaż na który mogę w końcu dać mojego newtona 150 i jest OK :D

0

JSC

JSC

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

Ja sam trzaskałem DS'y z 80/400, da się omijać tą aberację przez filtry, palety LRGB czy RGG (w B jest najwięcej CA) ale to takie kombinacje że kupiłem lepszy montaż na który mogę w końcu dać mojego newtona 150 i jest OK :D

Ale masz za to spajki i komę :D

0

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3257 postów

Spajki w astrofoto (te naturalne) uważane są przez niektórych za coś ładnego :-)

a komę likwiduje się korektorem komy :-)

I tak z dwojga wolę refraktory, ale nie f/10 i jak zobaczę leciutką aberrę to wyrzucam :-)

0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://astroscapes.eu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników