Skocz do zawartości

Głowica Meade LXD650 GOTO


DexterX

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam głowicę paralaktyczną MEADE LXD 650 przerobioną przeze mnie na GOTO.

 

Głowicę kupiłem na forum bez oryginalnego kontrolera i silników. Całość elektroniki i mechaniki udało się upchnąć pod oryginalną obudowę.

 

Nowy kontroler to AstroEQ a silniki krokowe to NEMA11 "11HS20-0674S-PG5" z przekładnią planetarną. Wg. programu konfiguracyjnego AstroEqUploader rozdzielczość tego układu to 0,109 ArcSec/step. Prędkość GOTO ustawiłem chyba na 400x. Możliwe, że da się więcej, ale silniki mogą zacząć gubić kroki

 

Montaż można kontrolować laptopem z USB poprzez EQASCOM.

 

Niestety w zestawie nie ma statywu ani lunetki biegunowej. Po delikatnych przeróbkach powinien pasować do tej głowicy statyw od NEQ6.

 

 

Montaż przygotowałem go z myślą o założeniu go na PIER w ogrodzie, ale po wstępnych testach okazało się, że głowica mimo dużych kół zębatych wcale nie ma dobrej dokładności prowadzenia. Błąd przy guidingu wychodził około +- 8 ArcSec. Czasami udawało się go zmniejszyć i uzyskać nieporuszone klatki na refraktorze o ogniskowej 500 mm, ale za każdym razem była to ciężka walka z regulacją luzu na ślimacznicach.

 

Poddałem się i sprzedaję głowicę ... Do astrofototografii DS raczej się nie nadaje, a jeśli już to może sprawiać przy każdej sesji dużo problemów.

 

Do avikowania planet i Księżyca głowica powinna się nadawać bardzo dobrze. Powinna też sprawdzić się w obserwacjach wizualnych przy użyciu ciężkiej i dużej tuby.

 

 

Ogólnie - jest to ciężki montaż o wielkości podobnej do NEQ6.

Waga samej głowicy to 12.2 kg, w zestawie jest też 5kg przeciwwaga. Do zestawu dokładam też kabelek USB do połączenia z komputerem i przewód do zasilania montażu z gniazda zapalniczki.

Ze względu na to, że trzeba dorobić sobie do niego adapter do statywu i możliwe, że co pewien czas będzie wymagał drobnych regulacji polecam raczej ludziom z pewną wiedzą w zakresie elektroniki i mechaniki.

 

Cena 1250 PLN + ew. wysyłka pocztą jako paczka24 -20 PLN.

LXD1.jpg

LXD2.jpg

LXD3.jpg

LXD4.jpg

LXD5.jpg

LXD6.jpg

LXD7.jpg

LXD8.jpg

LXD9.jpg

Edytowane przez DexterX
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj przeprowadziłem dodatkowe testy głowicy po zainstalowaniu na prowizorycznym aluminiowym statywie - i okazuje się że po delikatnej regulacji luzów i przede wszystkim - po poprawieniu mocowania testowego teleskopu, który jak się okazało nie był wcześniej dobrze dokręcony do szyny (luźne śruby) guiding poprawił się do +- 2 arc/sec. Czyli montaż spokojnie nadaje się do astrofoto. Testowo zrobiłem parę 180s klatek bezlusterkowcem ogniskowa 500mm przy minimalnej czułości (pełnia) ... Gwiazdy nie są pojechane. W załączniku zrzut ekranu z PHD (szukaczoguider + QHY5).

 

W związku z tym chwilowo wycofuję głowicę ze sprzedaży.

GuideMeadecut.jpg

Edytowane przez DexterX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.