Skocz do zawartości

Problem z uruchomieniem Stellarium


przembond

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam prośbę o pomoc , a mianowicie próbuję zainstalować program Stellarium . Program instaluje się lecz niestety nie chce się uruchomić . Komputer to Acer Aspire one d260 , windows 10 . Jak chce uruchomić to pokazuje się okienko z obrazkiem księżyca następnie pojawia się okienko Program stellarium is a free open source planetarium przestał działać . Program przestał działać poprawnie z powodu wystąpienia problemu. System Windows zamknie program i powiadomi Cię jeśli istnieje dostępne rozwiązanie. Próbowałem uruchamiać jako admin ale nic nie daje . zmieniłem sterowniki karty graficznej dalej to samo . Dodam że dysk jest podzielony i mam tu dwa systemy Windowsa i Linuxa na linuks-ie wszystko ładnie działa. Może wiecie co może być przyczyną (tak wiem nikt nie jest wróżką ) ale może gdzieś zapisują się jakieś logi , albo może ktoś już miał takie problemy i udało się to naprawić . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał JSC - spróbuj poinstalować te must have'y - DirectX, Flash, Shockwave, Java itp... może to tutaj leży problem.

Szczególnie, że z zadnych z nich Stellarium nie korzysta :) Jedyne, co jest wazne, to OpenGL.

 

Poszukaj "last run log", jest taki skrot w folderze z innymi skrotami stellarium (mozesz wyszukac).

 

Jaka masz karte graficzna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba działa u mnie . Ale nie wiem co zrobiłem , cuś nacisnąłem wyświetlilo mi się 15 ikonek z stellarium . Jak kliknę na Stellarium (ANGLE mode) to się coś otwiera , jakieś pole z krzakami widać -może coś z tego będzie!

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama karta może nie, ale sterowniki już zwykle mają. Zawsze gdy miałem tego typu problem ze Stellarium problemem był sterownik (nieaktualny/brak, np po formacie) karty grafiki, ZAWSZE.

Może odpowiem cytatem :-)

 

zmieniłem sterowniki karty graficznej dalej to samo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wyniki z ostatnich logów

Config file is: "C:\\Users\\........\\AppData\\Roaming\\Stellarium\\config.ini"
QWindowsEGLStaticContext::create: Could not initialize EGL display: error 0x3001
QWindowsEGLStaticContext::create: When using ANGLE, check if d3dcompiler_4x.dll is available
QWindowsEGLStaticContext::create: Could not initialize EGL display: error 0x3001
QWindowsEGLStaticContext::create: When using ANGLE, check if d3dcompiler_4x.dll is available
QWindowsEGLStaticContext::create: Could not initialize EGL display: error 0x3001
QWindowsEGLStaticContext::create: When using ANGLE, check if d3dcompiler_4x.dll is available

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jakie sterowniki zostały zmienione na jakie, jaki Windows (32/64bit), jakie Stellarium...;)

Według mnie można wykluczyć problem z hardware'm i samym Windowsem - bezpośrednio, bo już się dobrze przekonałem, że Win10 potrafi cuda-wianki wyczyniać ze sterownikami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisane błędy wskazują na brak poprawnej alokacji bibliotek. To wygląda na błąd programu i nie jest to do końca prawdą że nie jest to powiązane z windowsem :). Czasami instalacji najnowszej wersji lub tak zwanej alpha pomaga .

 

EDIT.

 

w sumie to nie chodzi dokładnie o alokację biblioteki ale o niepoprawne skompilowanie programu (np kompilacja pod windows 7 programu dla windows 10) może również oznaczać że wystarczy zainstalować MS VS Redistributable for 2013 Studio

Edytowane przez BlackPitchPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wersji 0.15 też nic tylko inne błędy pokazuje.

Może teraz coś da rade zrobić .

 

 

 

2017-03-13T19:20:23
Windows 10
Compiled using MSVC++ 12.0 (Visual Studio 2013)
Qt runtime version: 5.6.1
Qt compilation version: 5.6.1
Addressing mode: 64-bit
Total physical memory: 2037 MB
Available physical memory: 1067 MB
Physical memory in use: 47%
Processor speed: 1663 MHz
Processor name: Intel® Atom CPU N450 @ 1.66GHz
Processor speed: 1663 MHz
Processor name: Intel® Atom CPU N450 @ 1.66GHz
C:\Program Files\Stellarium\stellarium.exe
-------------------------------------------------------
[ This is Stellarium 0.15.0 - http://www.stellarium.org ]
[ Copyright © 2000-2016 Fabien Chereau et al. ]
-------------------------------------------------------
Writing log file to: "C:\\Users\\..............\\AppData\\Roaming\\Stellarium\\log.txt"
File search paths:
0 . "C:\\Users\\................\\AppData\\Roaming\\Stellarium"
1 . "."
Config file is: "C:\\Users\\....................\\AppData\\Roaming\\Stellarium\\config.ini"
Failed to load opengl32sw.dll (%1 nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32.)
Failed to load and resolve WGL/OpenGL functions
Failed to load opengl32sw.dll (%1 nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32.)
Failed to load and resolve WGL/OpenGL functions
Failed to load opengl32sw.dll (%1 nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32.)
Failed to load and resolve WGL/OpenGL functions

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nazwa użytkownika zawiera polskie znaki a Stellarium tego nie łyka?
Miałem kiedyś taki problem :)

Oczywiście, nieoryginalny system windows też może być przyczyną... Ale nieważne.

W moim logu po tym wpisie:

 

Config file is: "C:\\Users\\....................\\AppData\\Roaming\\Stellarium\\config.ini"

 

Pojawia się wczytywanie OpenGL ze sterowaników karty graficznej:

Going to initialize the OpenGL 2 renderer

OpenGL supported version: "4.5.13399 Compatibility Profile Context 15.200.1062.1004"

Qt GL paint engine is: "OpenGL2"

GL vendor is "ATI Technologies Inc."

GL renderer is "AMD Radeon HD 5500 Series"

 

To, czego ja bym spróbował, to ściągnął jeszcze raz i poprawnie zainstalował sterowniki do karty.

Odinstalować stare, wrócić do rozdzielczości 800x600 na chwilkę, i zainstalować świeżutkie, nowiutkie.

Osobiście wspieram się programami typu "Driver Booster" choć zaśmiecają mi trochę kompa, ale mają dość dobre możliwości diagnostyczne.

 

Mam nadzieję, że to trochę pomoże.

Pozdrawiam!

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.