Skocz do zawartości

Latarka czołowa Petzl Tikka +


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

od kilku miesięcy używam do astronomii i nie tylko. Czołówka Petzl Tikka +

 

Bardzo fajna latarka:

- trzy tryby białego światła

- dwa tryby czerwonego (stałe i miganie)

- przegub, czyli możliwość ustawienia pod dowolnym kątem

 

- najważniejsze pamięć czerwonego światła. Czyli jeżeli ostatnio świeciliśmy czerwonym i wyłączyliśmy je, to po powtórnym naciśnięciu przycisku włącz znów zapala się czerwona dioda.

Nie ma potrzeby przechodzić przez kolejne natężenia białego światła. Cena ok. 130 zł

 

Nie ma co więcej pisać. Polecam. Warto zwrócić na nią uwagę szukając czołówki z czerwonym światłem.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, serio? :-) test/recenzja?

 

Mógłbyś zrobić chociaż jakieś zdjęcia zasięgu światła białego i czerwonego lub np. pobór energii z baterii... albo chociaż załączyć zdjęcie jak wygląda sama czołówka :-)

 

Trzeba kreatywnie podejść do tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam, już to zrobili za mnie lepiej

 

https://www.youtube.com/watch?v=Mv1w-uWnwsE

 

pasek, dwie diody, o czym się tu rozpisywać. Najważniejsze że ma pamięć czerwonego i dobrze się sprawdza w astro. Białego jest tyle, że jest widno na kilkadziesiąt metrów, więc można isć np.po drewno do kominka.

 

To nie miał być test tylko krótka podpowiedź, że jest przydatna dla nas astroamatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, serio? :-) test/recenzja?

 

Mógłbyś zrobić chociaż jakieś zdjęcia zasięgu światła białego i czerwonego lub np. pobór energii z baterii... albo chociaż załączyć zdjęcie jak wygląda sama czołówka :-)

 

Trzeba kreatywnie podejść do tematu...

 

Czepiasz się. Co można napisać o latarce w kontekscie astro?

Zdjęcie? Voila "Google is your friend" (NOT always!)

 

Pobór prądu? W latarce do astro? Zamierzasz oświetlać Księżyc?

W tym sporcie "less is more" (albo na odwrót) - im szybciej się wyczerpie bateria tym szybciej latarka nadaje się do użytku (bo jest wystarczająco ciemna)

No chyba, że wtedy..... zaczyna migać... (patrz poniżej)

 

Informacja o pamięci czerwonego światła - cenna, nie wiedziałem, a nigdzie tego nie podają.

Czy pamięta też inne ustawienia (nasilenie białego światła?)

 

To ja podejdę w takim razie podejdę kreatywnie (sam się prosiłeś) i poprzynudzam trochę - będą zdjęcia (ale nie będzie pomiarów poboru prądu):

 

Jeśli chodzi o mnie, to ufam pamięci latarek Petzla ale nie ufam swojej - tak więc do astro preferuję te, które mają czerwoną szybkę a nie osobną diodę - palcem się macnie i się wie czego się można spodziewać (przynajmniej od latarki)

 

Miałem wiele Petzli na przestrzeni 20 czy 25 lat (aktualnie walają się chyba jeszcze po domu ze 4 albo 5, m.in ta pierwsza sprzed 20-paru lat :)

Oczywiście te pierwsze były nie do zaje...chania. Czasy się zmieniają. A ja , jak to się mówi w marketingowym bełkocie jestem "emocjonalnie związany z marką"

 

Z tych z czerwoną szybką miałem (i nadal mam) Tactikka 1 i TacTikka XP

 

TacTikkaXP ma wymienną szybkę zasuwkę - i to w kilku kolorach - ale czerwona jest za jasna do astro a latarka nie pamięta ostatniego ustawienia natężenia czyli zaczyna zawsze od najjaśniejszego. Czyli mimo szybki trzeba trzy razy postryknąć (z zamkniętymi oczami)

i-petzl-tactikka-xp-e89.jpg

Na szybkę zbyt jasną jest oczywiście stary, znany od dziesięcioleci sposób - czerwony lakier do paznokci. Młodzież może tego nie znać, więc zapodaję :)

Chłopaki, nie ma się czego wstydzić. Pani w drogerii powiedzcie, że to dla dziewczyny (albo chłopaka). Żaden wstyd.

Czasy się zmieniają. Dawniej bywało to problemem... ;)

 

Natomiast nie ma sposobu (poza wyrzuceniem latarki do śmieci - przepraszam, oddaniem do PSZOK'u) na jej "ostrzeganie" a raczej" domaganie się" wymiany baterii na dłuugo przed ich faktycznym wyczerpaniem poprzez okresowe niespodziewane, nagłe i uporczywe miganie, którego nie można w zaden sposób wyłączyć.

O rzesz k....m.....

 

No faktycznie, wyobraźcie sobie nagle zaczynającą migać w nocy (np. w okopie) latarkę "taktyczną"...

 

W sam raz dla "Brygad Młodzieżowych Maciorowicza" do zabawy w nocne podchody, albo dla parady równości w udawanie stada świetlików (do tego przydadzą się zapewne zielone i niebieskie szybki). Przepraszam, już przestaje. Ma być "forum bez polityki". No ale to przecież nie polityka tylko kabaret.

 

Przeznaczenie szybki białej nie było dla mnie jasne, zanim nie zrozumiałem w chwili olśnienia (oślepienia), że służy ona do pomalowania jej czerwonym lakierem do paznokci. Czyli spotkanie nowoczesności z tradycją. To trochę ratuje tę nieudaną latarkę w moich oczasch (a raczej moje oczy przed nią)

 

 

Za to rozwiązaniem niezłym, a wręcz bardzo dobrym jest stara TacTikka (bez oznaczenia czyli chyba TacTikka 1?).

5dfdc27219a15d75d88349a222347593.jpg

 

 

Ma prztyczek przesuwny, klapkę czerwoną typu klap-klap (dosyć ciemną) i tyle

Żadnych trybów (chyba, że ma dwa położenia wyłącznika - nie pamiętam), żadnych pamięci, kamer ani podsłuchów.

Klap-klap, on-off - super latarka...i już, gdyby nie fakt, że ten mechaniczny prztyczek jest dosyć tandetny jak na Petzla byłaby prawie perfect! (przynajmniej w moim egz. ten prztyczek mimo sprawianego wrażenia nadal jednak działa po 5 latach)

 

Optimum mogłaby pewnie być TacTikka+, która ma zamiast prztyczka ma guzik - ale to sugeruje znowu jakieś tryby, a nie wiem (wątpię) czy coś pamięta - tej akurat nie testowałem.

 

No i nie wiem czy nie ma ochoty migać, ale chyba nie, na to jest za chuda.

 

i-petzl-tactikka-plus.jpg

 

Może ktoś ma i się wypowie. Pytania brzmią: czy pamięta ostatnie natężenie (pedwnie nie) a jeśli nie pamięta to czy zaczyna od najsłabszego czy najmocniejszego. Jeśli to pierwsze, to zaraz sobie taką kupię! :)

 

Przepraszam za przydługie przynudzanie ale mam wrodzoną słabość do czołówek od zawsze - za komuny (tej poprzedniej) był jeden model, kupowało się go w sklepie ze sprzętem BHP na Senatorskiej, vis-a-vis Głownego Urzędy Miar, gdzie można było je przy okazji wykalibrować przed wyjazdem w góry.

Były na płaskie baterie (na gumce po przeciwnej stronie)

To był dopiero szpan i lans - taka latareczka. Robiła wrażenie na kobietach!

Zwłaszcza w nocy oraz dlatego, że baterii nie było w Polsce, więc przemycaliśmy je (często w butach lub w majtkach) z bogatej Słowacji co dowodziło naszej przedsiębiorczości, odwagi, sprytu i nerwów ze stali - cech tak cenionych (w tamtych czasach) u mężczyzn (przez kobiety)

 

Zdjęcia nie znalazłem w internecie niestety. Nie wiem dlaczego wyświetlają mi się za to ajfony 7.

 

No to mamy wątek o latarkach - albo jeden wielki OT :)

Jeśli to drugie to uprzejmie przepraszam.

 

Nikodem

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz się. Co można napisać o latarce w kontekscie astro?

Zdjęcie? Voila "Google is your friend" (NOT always!)

Jeżeli każdy by podchodził do tematu myśląc w ten sposób to ten dział byłby tylko po to, żeby wrzucić linka do jutuba czy jakiejś strony gdzie ktoś jakiś test/recenzję przeprowadził.

Także nie uważam bym się czepiał.

 

Spójrz teraz na to co Ty napisałeś a to co napisał Sebastianus - gdybyś był nowym użytkownikiem i chciał kupić czołówkę to który opis by Cię bardziej zainteresował?

Taki ze zdjęciami, pokazaniem możliwości i opisem, czy parę zdań z paroma myślnikami. Mnie zainteresowałby ten pierwszy.

 

Dlaczego doradzamy komuś kupno Dobsona 10" a nie 8" - skoro ktoś już kiedyś to doradził, to niech sobie taki user wpisze w gugle i znajdzie.

Powolna śmierć for internetowych.

 

Osoby wchodzą tutaj, żeby poczytać to co my piszemy, to co my testujemy i opisujemy - to wg mnie jest wartość tego i innych for. Dlatego zachęcam do odrobiny kreatywności przy tworzeniu takich testów.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa. bo Ty jesteś jakimś nowym moderatorem tu, he, he, a mnie dawno nie było i nie zauważyłem.

Może i lepiej.

Powolna śmierć forum internetowych - hmm, nie jestem bywalcem żadnych forumów poza tym okazjonalnie,

więc trudno mi zająć zdanie.

Wydaje mi się, że jeśli już, to poza oczywistym rozwojem komercyjnego -trollingu, mega-hamstwa i cwaniactwa

zabija je (zwłaszcza w Polsce) brak poczucia humoru, wynikający może z nadmiernej gorliwości administracji -

która - patrząc z drugiej strony - wynika z oczywistego zagrożenia czynnikamim w/w.

Nie admowałem nigdy forum - nie wiem jak to jest.

 

Tak więc kończąc (muszę lecieć łyknąć pigułkę - dzisiaj dają nam zielone) - jeśli ktoś poczuł

się urażony, obrażony, znudzony lub dotknięty moją paplaniną - przepraszam uprzejmie.

 

Moim celem było jedynie uchronienie Was przez zakupem latarek z serii TacticcaXP do

celów astro ;)

 

Serdeczności

 

PS: "gdybyś był nowym użytkownikiem i chciał kupić czołówkę to który opis by Cię bardziej zainteresował?

 

OBA! :)

N.,

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat używam Petzl Tikka XP2 i jestem bardzo zadowolony. Czyli można pochwalić całą tę serię.

Rzeczywiście pamięć czerwonego światła (nie trzeba przelatywać przez wszystkie tryby białego) to znakomite rozwiązanie. Jedyne, co mnie wkurza to krótka praca na akumulatorkach eneloop. Ale to problem akumulatorka.

 

Minusy? Nie są to latarki wodoszczelne. Mają wręcz duże szczeliny w obudowie.

Co do mocy - do krzątania się w namiocie, spaceru, czy pracy na strychu ta ilość światła wystarcza. Tym bardziej przy telepie. Jak ktoś musi widzieć na 200m , powinien kupić coś mocniejszego, np myo.

 

A, no i była jeszcze wersja minimum, o nazwie tikkina. I wersja na zwijanej sznurowej gumce ... Ale one nie miały czerwonego - więc tylko lakier do paznokci ;)

 

A, no i RECENZJA to bardziej takie coś :P :

http://ngt.pl/1220,petzl-tikka-xp2.html

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam starszą Tikkę XP (pierwszą wersję). XP to wyższy model niż TIKKA+, z dwoma diodami białymi o różnym kącie świecenia i jedną czerwoną. Zapamiętuje ostatnie "ustawienie" światła. Ogólnie latarka solidna i godna polecenia, ale czerwona dioda jest jednak dosyć jasna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa. bo Ty jesteś jakimś nowym moderatorem tu, he, he, a mnie dawno nie było i nie zauważyłem.

To bardzo dawno Cię nie było. Szczelam (słowo użyte z premedytacją, zamiast Strzelam) - ze 4-5 lat.

 

Również serdeczności i kończymy ten offtopic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga w temacie latarek: nie kupujcie nigdy takich jak te czarne, pokazane na fotkach powyżej.

W trakcie sesji często trzeba czoówkę z czoła zdjąć (np. w zimie wsadzić do kieszeni) albo najczęśćiej (mówię za siebie) powiesić gdzieś na montażu.

A później są jaja, bo jest ciemno i do odnalezienia czarnej latarki potrzebna jest druga latarka...i tu możemy zacząć dyskusję jaka ta druga powinna być. :)

 

Więc celujcie w latarki posiadające jasne elementy (korpus, gumę), bo je dużołatwiej znaleźć

Mały szczegół, ale istotny.

 

Dziękuję za uwagę

 

PS. @Pav - nie, to był najwyżej rok-półtora, ja jestem po prostu mało spostrzegawczy - albo wówczas mniej się udzielałeś - wszystko jedno.

Tak czy inaczej teraz już wiem i będę bardziej uważał :)

No i cieszę się, że Cię poznałem.

N.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze dorzucę - mam w kolekcji także TIKKĘ XP, która ma najgorszą gumę dookołagłowną ze wszystkiuch Petzli jakie mam/miałem.

Niby ma być taka "wzmocniona" ale przez to jest mniej elastyczna i po prostu czasem spada z głowy.

Testowana była w trudnych warunkach, więc wiem co mówię.

Tym razem nie będzie zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dobrze że znalazłem ten temat, szukam w miarę niedrogiej lampki czołowej o odzielnym białym i czerwonym świetle bez migających niespodzianek.

Kolego agencie baardzo dziękuję za info o trybie rezerwowym gdzie miga 3krotnie światełko. Właśnie przeglądam sobie ofertę Petzla i spodobały mi się tactikka core i actik core i pięknie bym się wkopał, bo te modele mają coś takiego jak tryb rezerwowy :

 

Cytuj

 When the lamp enters reserve mode, it indicates this by blinking three times.

Modele podstawowe w tym zwykła tactikka i tactikka+ nie mają tego trybu.

Dziwię się że nie ma na tym forum jakiegoś zbiorczego tematu o lampkach czołowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arctur34wp napisał:

Dobrze że znalazłem ten temat, szukam w miarę niedrogiej lampki czołowej o odzielnym białym i czerwonym świetle bez migających niespodzianek.

Tu masz alternatywę ;) 

Od tamtego czasu cały czas w użytku, czyli już ponad 4 lata:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, arctur34wp napisał:

Dziwię się że nie ma na tym forum jakiegoś zbiorczego tematu o lampkach czołowych.

No to obudziłeś temat. Moja lampka to produkt znanego pochodzenia, kupiona gdzieś na stoisku trzy miesiące temu za jedyne 15zł. Funkcje to: białe światło ciągłe, mrugające czerwone i stałe czerwone do wyboru jedno z nich, zasilanie dwa małe paluszki swoją funkcję spełnia. Paski gumowe regulowane, na głowie trzyma się dobrze nie uciska, kąt oświetlenia regulowany na zawiasie, daje światło rozproszone w jednym kierunku, zasięg około10m dla białego, czerwony mam wrażenie mniejszy. Dotychczas używałem przerobionej własnoręcznie lampki rowerowej, która dawała tylko czerwone światło i też było dobrze. Foto poniżej to właśnie, nabytek.

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.