Skocz do zawartości

Obraz -orientacja


berkut123

Rekomendowane odpowiedzi

To chyba lornetka 25x100 Chinka , i dwa newtony 10 cali. Myślę że będzie kłopot z kolimacją , że powinny być dwa oddzielne optyczne ustrojstwa .A przekładać można same okulary do wyciągów.

A w tym projekcie na zdjęciu, chyba jest nieruchome krzesło , czyli też lipa -powinno się kręcić razem z lornetką (mam wrażenie że samo oparcie się pochyla tylko).

$_57.JPG

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że każdy refraktor i newton powinien stanowić konstrukcję poprawnie skolimowaną jako jedna tuba. A prawdziwa kolimacja powinna sie odbywać na zasadzie , prawa tuba góra -dół , lewa tuba prawo -lewo. Tak jak jest, na rysunku przewiduje kłopoty kolimacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej te lusterka co są w miejscu wyciągu newtona są ruchome . Czyli przełączają strumień-stożek światła z newtona albo z refraktora. Inaczej nie da rady żeby to działało . Na zdjęciach tego nie widać

binosessel5.jpg

binosessel6.jpg

binosessel9.jpg

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterka ruchome zaznaczyłem na czerwono. W takim położeniu odbijają wiązkę światła z refraktorów w kierunku kolejnych lusterek i docelowo do okularów. Wystarczy obydwa obrócić o 45 stopni "do wewnątrz" żeby zablokować światło z refraktorów i jednocześnie puścić z Newtonów :)

 

 

lusterka.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dupna ta rama pod teleskopy, gdyby tak pospawać ją z cienkościennych rurek w dobry układ kratownicy to by był gotów uwierzyć, że trzyma należytą sztywność, ale poskręcane jak na zdjęciu coś, zupełnie mnie nie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja jest za lekka i zbyt wiotka . Gość waży pewnie jakieś 80-90 kilo , każdy jego ruch przenosi się na konstrukcje . A sama rama do newtonów jest też kiepska , powinna być sztywna kratownica . A w niej tuby z kolimatorami . Myślę o czymś takim i oglądam takie konstrukcje

91RTMC07.jpg

1737234-bino-chair.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest bardzo ciekawy z tym że ten cyborgowy fotelik ma prowadzenie w 2 osiach z tego co widzę, i to na dodatek na silniczkach :) czyli fakt siedzi na paralaktyku - tylko zbyt wiotkim, kwestia wykonania, ale idea zacna, skupia się tylko na obserwacji zamiast na kręceniu korbami itp.

Ta drewniana konstrukcja na zdjęciu czarnobiałym też jest z napędem ale coś bardziej jak zmotoryzowany dobson - alt/az - prostsza w wykonaniu.

 

Co do torów optycznych to może to po prostu pryzmaty lornety jedne para z 2 które jadą w dół, a nie się przekręcają obudowa pół otwarta pryzmaty jada w dół i idzie obraz z newtonów, jadą do góry i idzie obraz z lornetki ja to tak widzę na pryzmatach.

 

ale zawszę mogę się mylić bo takie cudaki są trudne do rozszyfrowania czasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.