Skocz do zawartości

Jones-Emberson 1


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To taki nowy projekt, zaczęty trochę bez przekonania że uda się skończyć w tym roku.

Piękna mgławica planetarna w Rysiu ( Lynx) kusi kształtem i kolorystyką, idealny obiekt do bikoloru Ha OIII ale...jest piekielnie ciemna. Dane podają średnią wartość jasności powierzchniowej na 14 mag, ale chyba jest mniej.

Jakikolwiek w miarę zadowalający efekt udało mi się uzyskać po 18 godzinach rejestracji Ha. Dla porównania - dla IC 1396 taki kontrast osiąga się po 2 godzinach.

Setup: OS Veloce RH200, ATIK ONE 9M na ASA DDM 60. Bez guidera oczywiście.

Filtr Ha 7 nm Baader. 55x1200 sekund z Warszawy.

 

e3b6272ff3e70639184db83ba026ce04.1824x0_

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak, 18 godzin. Wszystkiemu winien mały piksel ATIKa. SBIG STL 11000 pozwala przyzwoicie zarejestrować tak słaby obiekt już w 5-7 godzin, tylko nie ta skala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane podają średnią wartość jasności powierzchniowej na 14 mag, ale chyba jest mniej.

 

To zależy w jakim paśmie. W paśmie V ta mgławica ma jasność 12.1 mag, co przy średnicy nieco ponad 6' daje jasność powierzchniową rzędu 15.5 mag/'2.

Tyle, że ta jasność nijak się ma do jasności w H-alfa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie warto robić jej w Ha pod słabym niebem? Niech odpowie to porównanie R i Ha pod smolistym niebem. PK164+31_1_R-Ha.jpg

A załatwisz mi dobre niebo koło domu, tak żebym mógł złapać 18 godzin przy totalnym braku pogody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Yyyyy, eeee... zatkało mnie, to tym samym zestawem ?

 

Zawsze gdy podchodzę do nowego obiektu zakładam mu folder a w nim gromadzę znalezione w sieci zdjęcia do porównań. Te najlepsze wykonane prze amatorów, aby wiedzieć do czego dążyć, i te z obserwatoriów aby wiedzieć na co się patrzy. Powyższe zdjęcie zapisałem kiedyś jako duet, pochodziło chyba z jakiegoś opracowania pragnącego ukazać jak słabe jest Ha w tej mgławicy.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zły flat na RGB. Jak znajdę czas to poprawię. Gwiazdki - tak , jak najbardziej- warto byłoby popracować. Znów - jak czas pozwoli to wrócę do RGB.

Gwiazdki są zasadniczo różne od tych z setupu FSQ STL :) przede wszystkim dlatego że dopasowywałem LRGB z FSQ-FLI 8300 do Ha z Veloce -ATIK czyli robiłem upscaling zabojczy dla jakości gwiazdek :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie warto robić jej w Ha pod słabym niebem? Niech odpowie to porównanie R i Ha pod smolistym niebem.

 

PK164+31_1_R-Ha.jpg

 

Oryginał:

 

 

 

The figure above is a comparison of an R-band image of the planetary nebula PK164+31.1 (left), and the same image after subtraction of the narrow-band H-alpha image (right). H-alpha light traces the presence of ionized Hydrogen, which is the main constituent of the nebula, and also light from excited Nitrogen atoms. Subtracting it renders the nebula almost transparent, and allows us to observe galaxy clusters behind it. The remaining nebular light comes from other excited atomic species emitting in the R-band (600-700 nm window) as, for example, Sulphur.

 

http://pixinsight.com/gallery/PK164+31.1-CAHA/

 

Wolne tłumaczenie:

Rysunek powyżej porównuje obraz PK164+31.1 (po lewej) i ten sam obraz po odjęciu klatki Ha (po prawej). Ha obrazuje ślad zjonizowanego wodoru, który jest głównym składnikiem mgławicy, oraz światło wzbudzonych atomów azotu. Odjęcie tego pasma sprawia, że mgławica staje się niemal przezroczysta, ukazując za nią gromady galaktyk. Pozostałe światło w mgławicy pochodzi od innych atomów emitujących światło w zakresie 600-700nm, np. siarki.

 

Coś Hamal mi się nie zgadza Twoja interpretacja :)

Ogólnie obraz to 28godzin naświetlania: po 5:20 na RGB i 12h Ha z obserwatorium Calar Alto w Hiszpanii, 2168 m n.p.m.

Może relatywnie słaby obraz wessela z pierwszego posta to wynik zbyt restrykcyjnego filtru Ha?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jest coś takiego jak zbyt restrykcyjny filtr wąskopasmowy? :) Ta mgławica jest po prostu koszmarnie ciemna

 

Ja tam się nie znam, może 7nm Ha nie łapie tego azotu albo coś?

Jednak wessel palił dłużej teleskopem f/3. Calar Alto może i jest na wysokiej górze, ale używali refraktora f/8.

 

Jak dla mnie wyniki powinny być porównywalne, może nieco gorsze, a nie tak drastycznie różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez jaj. Na 4x600 sekund R widać więcej niż na 55x1200 Ha ( 8 nm) . To jest fakt. Co jest na rzeczy i raczej ewidentnie pasmo emisji JE 1 nie pokrywa się z Ha.

Charakterystyka moich filtrów poniżej.

 

BA_RGB_Kurve.jpg

 

Co ciekawsze- zrobiłem jedną klatkę SII - NIC NIE MA ! Tak jakby emisja JE1 kończyła się gwałtownie na 650nm.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.