Skocz do zawartości

Słup stalowy pod montaz EQ5-EQ6


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam slup jak w temacie.
Nie mam dostepu, aby szybko i sprawnie przykrecic do niego montaz.

Chcialbym wyciąć w nim otwor na dłoń - zaznaczone na czerwono.

Jak myslicie, czy nie strace przez to sztywnosci?
Grubosc scianki rury to 4mm

Czy w ogóle taki slup jest sztywniejszy od oryginalnego statywu?

 

stat1b.jpg

stat2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy byłby owal, oszczędzisz więcej materiału rury. Zawsze można też nadspawać dodatkowy kołnierz/nakładkę na krawędź otworu. Co do stabilności, to mam mieszane uczucia, na twoim miejscu pomyślałbym nad zastrzałami, albo odciągami ze stalowej linki napinanymi śrubami rzymskimi, od słupa do nóg.

half.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny statyw jest tak sztywny, jak trzeba. Nie widzę sensu zamiany go na nieporęczny słup. Chyba jedyny plus to brak konieczności meridian flipa.

Kable się mniej odbijają i ma stać ogólnie na dworzu ala pier.

 

Witam.

Potrzebujesz obliczeń dla takiego wycięcia?

Jakich?

 

W sumie to wydaj mi się ze szybciej byłoby wykopać dziurę na pier i będzie z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to taki słup miałby sens, gdybyś poświęcił parę kostek, nawiercił je i przykręcił słup na stałe do kostki. Poza zimą (zima = mrozy i ruchy kostko nawet do paru cm) kostka jest raczej stabilna. Gdyby dopracować mocowanie mogłoby to działać prawie jak pier - zakładasz w 2 minuty i gotowe do pracy praktycznie bez ustawiania polarnej.

 

A - kostkę w razie czego da się łatwo wyjąć i wymienić pojedynczo ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny statyw jest tak sztywny, jak trzeba. Nie widzę sensu zamiany go na nieporęczny słup. Chyba jedyny plus to brak konieczności meridian flipa.

 

ten słup ma sporo zalet

jest stabilniejszy od trójnogu

prawie nie ma obawy o kolizję teleskopu ze słupem, co w przypadku trójnogu jest sporym problemem

i dla mnie najważniejsza zaleta to fakt, że nie trzeba nosić montażu. Na kółeczkach pięknie jeździ. Jeśli trzeba przetransportować setup z garażu na podwórko to wystarczy lekko pociągnąć zamiast rozkładać na części i dźwigać

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

zapomniałem jeszcze o regulacji. Podniesienie jednej nogi to bajka w porównaniu ze statywem

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby połączyć w jakiś sposób śrubę mocującą głowicę statywu z taką przedłużką a'la pokrętło mikroruchów?
Chyba podobne rozwiązanie jest przy pierze w AZ-EQ5.

Wtedy sam otwór w słupie nie musiałby być duży.

Ewentualnie można zastosować dla tej śruby przekładnie łamaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale za pomocą elastycznego nie dokręcisz, nawet na "sucho" samej głowicy, nie mówiąc już o całości. Nie uda się.

Jak w takim razie tłumaczysz rozwiązanie w AZ-EQ5? Też mi się to niespecjalnie wydaje, ale jak zrobili, to pewnie dokręcić się da.

 

A nie prościej te trzy śruby po obwodzie zamienić na "motylki"?

To by było jak dla mnie takie pośrednie rozwiązanie w kwestii wygody. Nieco szybciej by to szło, ale i tak znacznie wolniej, niż jedna gałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tam praktycznie jest zakręcanie wzdłuż osi, więc to nie to samo co poprzeczne na miękkim przegubie. Ze zdjęć widzę, że pokrętło takie jak do ręcznych mikroruchów. To średnica pręta w tym to min. 6mm. Zastosowanie podkładki spręzynującej może trochę dopomóc. Ale jak dokręcisz łapą to masz pewne.

 

Pozdrawiam.

Pokaż te zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.