Skocz do zawartości

Merkury 2017


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Dopasowanie detalu jeszcze troszkę takie niejednoznaczne, ale widać że już wiesz co i jak i tylko kwestią czasu jest, że trafisz w idealne warunki :)

 

Tak, warunki nie były idealne - muszę powalczyć jak będzie nieco wyżej, tylko muszę zmajstrować jakiś parasol lub inną osłonę przed słońcem co by sprzętu nie popalić :)

Wczoraj zrobiłem tymczasową osłonę z koca na dwóch drewnianych balach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaleziony 15 stopni nad horyzontem, debiut w foto Merkurego nie licząc tranzytu... czyżby jakiś detal tam majaczył?

Bardzo mały jest, barlow 2x nie dał zbyt dużego efektu, muszę czekać na powrót MAKa
SW 150/750, barlow 2x, filtr IR-cut, Altair Astro IMX224, 4000 klatek

Leciutko nieostre, wiem...

Merkury.png

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaleziony 15 stopni nad horyzontem, debiut w foto Merkurego nie licząc tranzytu... czyżby jakiś detal tam majaczył?

 

Bardzo mały jest, barlow 2x nie dał zbyt dużego efektu, muszę czekać na powrót MAKa

SW 150/750, barlow 2x, filtr IR-cut, Altair Astro IMX224, 4000 klatek

 

Leciutko nieostre, wiem...

 

Te detale to cała masa artefaktów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Łukasz83 Zarejestrować jakikolwiek detal Merkurego po zachodzie słońca graniczy z cudem. Była to moja pierwsza w życiu próba rejestracji tej Planety . Musiałem znaleźć sobie miejscówką w mojej okolicy gdzie będzie dobry widok na zachodni kierunek nieba . Cała eskapada trochę kłopotliwa . NEQ6 oraz SW 300/1500 laptop to wszystko wylądowało na polu . Musiałem też przedłużyć przewód zasilania montażu który fabrycznie ma tylko długość ledwo ponad metr . Kiedy lornetka znalazłem Planetę szybko przekonałem się że uchwycenie kształtu pół koła będzie bardzo trudne już nie wspominając o jakich kolwiek detalach. Zrobiłem około 30 avików z czego jeden został wykorzystany . Właściwie to co wypluł autostakkert to wrzucam . Dalsza obróbka nic nie wniesie. Podsumowując jest to moja pierwsza zarejestrowana próba tej Planety nie licząc tranzytu na tle słońca. Mimo kiepskich wyników sesja dała mi sporo radości :)

2017-04-01 Merkury.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W szukaczu to tylko wieczorami a najlepiej Merkurego łapać z dzień. Szukać okularem najlepiej o powiększeniu rzędu 100x.

 

Wieczorem wystawiasz montaż, ustawiasz w miarę dokładnie na polarną, zaznaczasz ustanie nóg i na ziemi gdzie stoją, oraz zgrywasz skale montażu RA i DEC na jakieś gwieździe.

 

W dzień ustawiasz montaż zgodnie z oznaczeniami, patrzysz do Stellarium gdzie obecnie znajduje się Wenus, nastawiasz montaż na odpowiednie wartość Ra i Dec i w okularze w małym powiększeniu powinna pojawić się Wenus. Akcja z Wenus to dla wstrzelenia się. W razie potrzeby poprawiasz nastawienie pierścieni Ra i Dec i dopiero teraz przystępujesz do celowania w Merkurego.

Ze Stellarium bierzesz jego wartości na ten moment, nastawisz montaż na te wartości i w okularze powinieneś mieć Merkurego. Dokładność jest średnia więc bywa że trzeba chwile poomiatać okolicę. Tak po skrócie :)

 

A tak na marginesie, ciekawe ilu z Was kiedykolwiek użyło skali Ra i Dec z montażu paralaktycznego :P

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze inaczej.

1. Zakrywasz teleskop

2. Zakładasz folię słoneczna na szukacz z krzyżem

3. Ustawiasz szukaczem na centrum tarczy słonecznej.

4. Synchronizuje montaż na Słońce.

5. Daje GoTo Merkury

6. Zdejmuję dekiel z teleskopu.

Oczywiście montaż stoi na zaznaczonym miejscu po sesji nocnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szukaczu to tylko wieczorami a najlepiej Merkurego łapać z dzień. Szukać okularem najlepiej o powiększeniu rzędu 100x.

 

 

A tak na marginesie, ciekawe ilu z Was kiedykolwiek użyło skali Ra i Dec z montażu paralaktycznego :P

 

Używałem czasami! Mam montaż Parallax Instruments PI 125 bez goto. (to coś takiego jak Losmandy G-11).

Miałem ustawiony na stałe na słupie, więc posługiwanie się skalami było wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.