Skocz do zawartości

Ustawianie metodą dryfu


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam prośbę do Was, czy ktoś mógłby wyłożyć mi tutorial w jaki sposób ustawić montaż metodą dryfu ? pomimo ustawieniu na polarną wciąż nie celuje w obiekty które zaznaczam poprzez Stellarium bądź Pilota SysScan tz. podąża w tym kierunku, ale o mija cel o kilka stopni kątowych co jest bardzo upierdliwe bo traci się czas jeżeli chce się chociażby focić obiekty DSO.

 

Montaż to NEQ-6 Pro podłączony do laptopa na pierze niestety nie mam ascoma również mam problem z "ugryzieniem" tego programu,

 

z góry dzięki

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od początku. Czy robisz align na jakimś obiekcie? I czy po nim montaż dalej nie trafia?

 

Tak Align robię na dwóch gwiazdach kiedy wskazuję pierwszą z nich nie trafia tzn. jak pisałem montaż kieruje się w dobrym kierunku na obrazie liveview gwiazda przez chwile przemyka przez obraz montaż się zatrzymuje i wtedy luzuje sprzegła i ręcznie ustawiam i TERAZ nawet jak ustawię ręcznie gwiazdę to niestety drugiej również mi nie odnajduje przemknie w obrazie i znów ręcznie muszę korygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pomimo ustawienia punktu synchronizacji dalej jest problem z trafieniem, to sprawdź, czy w EQMOD nie masz tych punktów za dużo i je po prostu wykasuj.

Może też być tak, że pomimo wyboru opcji synchronizuj na jakiejś gwieździe montaż tej komendy nie przyjmie, ponieważ będzie miał za bardzo rozjechane współrzędne, w które miał trafić z docelowymi. Jest to mało prawdopodobne, bo to kilkadziesiąt stopni musi być, ale zawsze jakaś możliwość. No i zaparkowanie montażu, ręczne ustawienie w pozycję park, odparkowanie i kolejna próba synchronizacji też może pomóc, jeśli nie parkujesz montażu przed wyłączeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pomimo ustawienia punktu synchronizacji dalej jest problem z trafieniem, to sprawdź, czy w EQMOD nie masz tych punktów za dużo i je po prostu wykasuj.

Może też być tak, że pomimo wyboru opcji synchronizuj na jakiejś gwieździe montaż tej komendy nie przyjmie, ponieważ będzie miał za bardzo rozjechane współrzędne, w które miał trafić z docelowymi. Jest to mało prawdopodobne, bo to kilkadziesiąt stopni musi być, ale zawsze jakaś możliwość. No i zaparkowanie montażu, ręczne ustawienie w pozycję park, odparkowanie i kolejna próba synchronizacji też może pomóc, jeśli nie parkujesz montażu przed wyłączeniem.

 

EQMOD nie posiadam wszystko robię za pomocą pilota SynScan który mam podłączony do Stellarium i wtedy wyszukuje obiekty poprzez ten program. Do pełni szczęścia brakuje i dokładności w wyborze obiektów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy libelka prawidłowo pokazuje poziom. Może poprostu nie ustawiasz na biegun.

 

Jeśli błąd przy pierwszej gwieździe jest stały to o tyle popraw pozycje home i juz.

 

W teorii powinno być już ok.

 

Jak chesz pomocy z eqmod to dawaj na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie montażu na biegun północny ma na celu wyrównanie osi obrotu RA z osią obrotu Ziemi, a nie do poprawy trafności goto. Możesz mieć idealnie ustawiony montaż i nadal nie będziesz trafiał w obiekty, bo... możesz mieć błąd w ustawieniu pozycji startowej (home). Wyrównianie na biegun popraw jeśli po pewnym czasie gwiazdy zmieniają pozycję w kadrze. Jeśli nie to problem leży w braku synchronizacji pomiędzy pozycją fizyczną teleskopu a pozycją jaką zakłada stellarium, albo inne oprogramowanie. Po wybraniu jakiejś gwiazdy w stellarium i skierowaniu na nią teleskopu NIE luzuj sprzegła tylko skoryguj pozycję pilotem aż gwiazda będzie dokładnie w centrum kadru, a następnie w stellarium wykonaj synchronizację (o ile pamiętam ctrl+3). Teleskop się nie poruszy, ale za to znacznik teleskopu w stellarium przemieści się do właściwej pozycji. Żeby to zadziałało pod żadnym pozorem nie możesz używać sprzęgła (!)

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.