Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Stellarium mobile źle pokazuje komety

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

Szychor

Szychor
  • Nowy
  • 9 postów

Witam , ostatnio chciałem zapolować gso 10" na 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak i niestety poległem. Po powrocie do domu okazało się że stellarium na telefon pokazuję inaczej lokalizację komety niż to na PC . Teraz nie wiem której aplikacji mam wierzyć.

Załączone miniatury

• 1.jpg
  • Screenshot_20170326-194749.png

0

LibMar

LibMar

Kanopus

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1934 postów

Trzeba zaktualizować parametry orbitalne do tych najnowszych. No i nie warto wierzyć też pozycjom podawanym X lat wstecz/do przodu. Już chciałem pisać ciekawostkę, że w XVII wieku mieliśmy wielkie zbliżenie do komety Halleya. Po sprawdzeniu w Wikipedii okazało się, że peryhelium tak naprawdę nastąpiło dwa lata wcześniej (!).

Kiedyś pozycje planetoid i komet były dokładniejsze. Coś się zepsuło w Stellarium.

0

Ciekawostki astronomiczne i obserwacje nieba na żywo...

https://www.facebook...stronomicznych/

miron_z

miron_z

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 62 postów

0

Szychor

Szychor
  • Nowy
  • 9 postów

Na pc pokazuje poprawnie , na aplikacji mobilnej nie widze nigdzie opcji aktualizacji efemeryd .

0

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3198 postów

apke to tylko giwazdy i kilka dsow ma.

na kompa polecam Skychart - trzeba tylko pobrac dane w ustawienia-uklad sloneczny-kometa-wczytaj plik mpc-pobierz

0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

Blondas

Blondas

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 435 postów
Teraz kometa jest tam, gdzie pokazuje pierwszy screen. Przy takich trzech liniowo ułożonych gwiazdach.
0

Pozdrowienia
Piotr
__________________________________________________________________________________________________
Columbus 330 mm, ES 30 mm, TV Nagler 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtry DGM NPB 2", Lumicon OIII 2", polar Orion 1-40%, 1,25"; Nikon 10x50 EX

astrokarol

astrokarol

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 668 postów

A wystarczyło by mieć lornetkę i przejrzeć okolice. Wpadła by od razu.

0

PiotrTheUniverse

PiotrTheUniverse

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 119 postów

Tydzień temu, pod średnio-ciemnym niebem, poległem identycznie. Zawierzyłem Stellarium mobile, gdyż wcześniej śledziłem dzięki niemu m.in.jasną kometę, Catalinę. W końcu więc uznałem, że Tuttle musi być słaba i jej warkocz ledwie widoczny - a że w źle domniemanym punkcie znajdowała się gwiazdka rzędu 9mag... - być może to ona? Dopiero zdjęcia użytkowników forum utwierdziły mnie, że jest coś nie tak.

Nie wiem, jak zainstalować aktualizacje do wersji mobile, 

Co do przeglądu lornetką - niebo miałem niedostatecznie ciemne. Ale faktycznie - minęliśmy komcię raptem o kilka stopni;) 

Użytkownik PiotrTheUniverse edytował ten post 31 marzec 2017 - 18:00

0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników