Skocz do zawartości

Jesienne Star Party 2017 - propozycja grupowej obserwacji


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

LibMar

Wchodzimy w to

stworzymy grupy w których będziemy zbierać materiał i analizować.

Oby tylko pogoda była jak ostatnio.

 

Żeby było można jakoś przeanalizować. Kończymy koło 23:00 (sam tranzyt trwa od 20:10-22:00, ale trzeba doliczyć fragment przed i po). A następnego dnia rano już wyjeżdżamy, więc musielibyśmy jakoś wcześnie się zgromadzić. Grzędziel jest też obeznany, więc na pewno pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ale pędzicie z tymi zlotami. A żona mi mówi, że nic nie robię tylko na zloty jeżdżę.

Super pomysł z tą grupową obserwacją tranzytu egzoplanety. Oczywiście możesz na mnie liczyć.

Tylko mój setup ma FOV: 1.07° x 0.80°, czyli troszkę mniej nie niż zalecasz. Czy wystarczy, czy muszę szukać jakiejś alternatywy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ale pędzicie z tymi zlotami. A żona mi mówi, że nic nie robię tylko na zloty jeżdżę.

 

:D :D

 

Generalnie to wygląda tak. Obok HD 189733 b znajdują się dwie fajne gwiazdy referencyjne, które złapią się w kadrze nawet przy 0.5x0.5 stopnia. Przy większej ilości gwiazd do porównania, otrzymać można nieco dokładniejsze wyniki.

 

A - nasza gwiazda z egzoplanetą (7.67 mag)

B - gwiazda referencyjna - zawsze bierzemy pod uwagę (8.05 mag)

C - jak wyżej (8.05 mag)

D - gwiazda referencyjna, która też może się przydać (8.30 mag), jednak znajduje się ciut daleko. Trzeba by umieścić ciasno w kadrze, aby żadna z gwiazd nie znajdowała się bliżej brzegu. Po użyciu flattenera powinno być okej, a jeszcze lepiej, jeśli przy brzegach obraz jest dobrze skorygowany.

 

Twój zestaw powinien spokojnie zdać egzamin już przy dwóch gwiazdach, które na szczęście znajdują się również blisko M27 :)

108.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libmar - ten zlot ma się odbyć w Roztokach, czy NA Roztoczu? :D Sorki, ale pochodzę z okolic Roztocza i muszę być tu uszczypliwy :P . Polecam też zastanowić się nad lokalizacją - ten zlot, który był na jesieni (nie byłem) był w słabiutkiej miejscówce - dobrze byłoby poszukać czegoś w okolicach Suśca np.

 

PS Za dużo tych zlotów - chciałoby się być na wszystkich ale skąd wziąć urlopy na to wszystko....

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libmar - ten zlot ma się odbyć w Roztokach, czy NA Roztoczu? :D Sorki, ale pochodzę z okolic Roztocza i muszę być tu uszczypliwy :P . Polecam też zastanowić się nad lokalizacją - ten zlot, który był na jesieni (nie byłem) był w słabiutkiej miejscówce - dobrze byłoby poszukać czegoś w okolicach Suśca np.

 

PS Za dużo tych zlotów - chciałoby się być na wszystkich ale skąd wziąć urlopy na to wszystko....

 

Poprawione :P Z tego co wiem, w opisie nadal jest mowa o tej samej miejscówce. Może się zmieni, tego nie wiem. Jeśli staniemy na płycie koło basenu, żadne drzewo nie powinno nam przeszkodzić w obserwacjach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Dnia 26.03.2017 o 22:28, LibMar napisał:

... Dlatego parę tygodni przed zlotem przygotowałbym mały tutorial jak przygotować sprzęt do takiego zjawiska (chodzi o wykonanie paru klatek i zmierzenie na nich czegoś w IRISie), a na jakiejś prelekcji zlotowej omówilibyśmy taktykę. Głównie chodzi o to, żeby pozytywną obserwację przeprowadziła jak największa grupa osób.

Nie wiem czy dotrę na zlot niemniej z zainteresowaniem zapoznam się z techniką rejestracji takich tranzytów. Nieco już napisałeś (powyżej) ale trudno to nazwać poradnikiem. Myślę, że poza dojrzałymi astrofotografami takie wspólne obserwacje/focenie może być doskonałą okazją na debiut w pozyskiwaniu materiału fotograficznego. (Wiele osób posiada lustrzanki z odpowiednimi obiektywami oraz montaże paralaktyczne ale nie uprawia astrofotografii.)

Edytowane przez Krater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabrielu, przy dzisiejszym tempie życia czas do wrześniowego wyjazdu zleci jakby to miało być jutro.

Poradnik to w moim rozumieniu coś co pozwoliłoby na odpowiednie przygotowanie się do rejestracji i analizy od podstaw i w każdym aspekcie.
Zatem im prędzej się on urodzi tym więcej będzie czasu na przygotowania. (wybór, może zakupy lub pożyczenie sprzętu, instalacja softu, określenie zakresu liniowości o czym wspomniałeś, próbne foty etc.)

Po prostu z mojego punktu widzenia czasu jest niewiele.

 

Ps.

Z tym "od podstaw" to taka alegoria literacka :emotion-5:. Ale fajnie byłoby aby dla ogarnięcia tematu nie trzeba było czytać wszystkich Twoich postów na AP :icon_smile:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.