Skocz do zawartości

ALT-AZ5 ultimate edition mod ;-)


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu kupiłem na giełdzie ALT-AZ5. Mimo ­­przestróg innych użytkowników :-).

No i długo nie byłem w stanie go opanować.

 

Jeden z kolegów doradził zastosowanie podkładek teflonowych, przesmarowania itp. No niby coś to pomogło ale dalej było słabo.

Zestaw miał lepsze lub gorsze momenty w zależności od chwilowego złożenia, skręcenia czy też pogody :-).

 

W końcu inny kolega z forum - Maciej (Maciek7373), pochawlił się, co zrobił ze swoim montażem i wspomniał, że może ewentualnie pomóc innym ‘poszkodowanym’ przez ten mont ;-) . Skontaktowałem się z Maciejem, wysłałem Mu swój montaż. No i zrobił z niego coś z czego jestem bardzo zadowolony.

 

Nie jestem w stanie wymienić wszystkich modyfikacji, których Maciej dokonał.

Były to między innymi: dodanie łożysk w poziomie i w pionie (przy okazji wyszło, że mamy nieco inne wersje montażu), dorobienie rurki a w zasadzie dwóch rurek różnej wysokości (do wymiany) wraz z elementami mocującymi, elementu zamykającego dziurę w montażu powstałą po zamocowaniu łożyska.

Narobił się kolega przy tym montażu niemiłosiernie. Z grubszych rzeczy pamiętam, że poprawił mechanizm mikroruchów bo to co zastał groziło zepsuciem.

 

Bez pomocy prawdziwego fachowca jakim niewątpliwie jest Maciej miałbym nadal słaby montaż ALT-AZ5, którego wady ujawniały się w różny sposób w zależności od jego aktualnego nastroju ;-). Nie nadawał się ani na refraktor, bo lubił się trzęść przy każdym dotknięciu, ani na lornetkę z powodu jak wyżej i do tego był za niski. Oczywiście drgania można było niwelować ręcznie ale komfort był słaby.

 

Po modyfikacji wieszałem na nim ciężki refraktor, achromat SW 150/750.

Aktualnie przepraszam się z lornetkami, bo kiedyś uznałem, że moje oczy jednak nie nadają się do komfortowego korzystania z lornetek. Wieszam dwie lornetki 10x50 i 16x70 na prostym adapterze, który zrobiłem z kątownika alu zamontowanym na tym montażu. Tylko montaż wieszam na innych, wyższych nogach od HDAZ. Po prostu lubię obserwować na stojąco.

Jak napisałem wcześniej jestem bardzo zadowolony z dokonanych modyfikacji.

 

Wniosek - jeśli ktoś posiada montaż ALT-AZ5 i nie jest z niego zadowolony, to można go podrasować tworząc coś co działa (!). Chociaż do tego trzeba serca, sprzętu i umiejętności - ja nie miałam zwłaszcza tych dwóch ostatnich :-). Dobrze że znalazłem kogoś kto miał wszystko co potrzebne.

 

ALT-AZ5--pre-01.jpeg

ALT-AZ5--pre-02.jpeg

ALT-AZ5--pre-03.jpeg

ALT-AZ5--pre-04.jpeg

ALT-AZ5--pre-05.jpeg

ALT-AZ5--pre-06.jpeg

ALT-AZ5--pre-07.jpeg

ALT-AZ5--pre-08.jpeg

ALT-AZ5--pre-09.jpeg

ALT-AZ5--pre-10.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wygląda teraz, skróciłem rurkę, ze względu na dostosowanie do wyższego statywu.

 

 

EDIT: jedna uwaga, która wyszła w trakcie mojej dość długiej walki z tym montem (ja walczyłem głównie z drganiami).

Drgania mogą być powodowane przez różne, czasem najmniej oczekiwane fragmenty całości, warto dobrze skręcić każdy element od statywu zaczynając.

Poza tym im krótsza rurka, tym drgania mniejsze (krótsze wahadło :-)).

WhatsApp Image 2017-03-26 at 11.35.17.jpeg

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.