Skocz do zawartości

ASA kilka pytań o software


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

ASA kilka pytań o software

Czy może mi ktoś powiedzieć – jaki haczyk kliknąć , żeby montaż mi tez flipa robił _?

 

scr.JPG

 

****

Druga sprawa , budowanie horyzontu – jak to się robi wiem - jedyny problem to taki, ze nie wiem ktora kropka jest juz w drzewach , w domu , w krzakach itp - Sequence tego nie pokazuje . Nie pokazuje aktualnej pozycji teleskopu – tylko podczas tworzenia Gird kropki migają .

 

scr2.JPG

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać ze był z tym problem, ale w 2013 roku

''

Posted 16 October 2013 - 01:30 PM

Hi there,

 

0.0.9 can't make MLPT through the Meridian.

Also, there is a bug when the MLPT is going through the Meridian so you have to try to either have the full MLPT on East side or on West side.

We are working on a new Version which Robert mentioned and where MLPT even with flippling between the exposures will be possible.

http://forum.astrosysteme.com/index.php?/topic/156-problem-in-mlpt-over-meridian-without-flip-keeping-telescope-is-east/?hl=%2Bmlpt+%2Bflip'

 

Tutaj gościu odpisuje ze działa z version 2.0.1

''

I just tested the beta release of Sequence (version version 2.0.1) together with autoslew 5.2.0.2 and can confirm that doing an MLPT through the meridian now works great!

So I would recommend that you register as beta tester to be able to use these versions,''

 

Ale jak to aktywowac ...

 

Adam nie boj się służyć radę :g:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie mam wyrysowanych domków i drzew - wiem jak to zrobić(tzn przesuwać horyzont) tylko nie wiem w jakim punkcie na tej mapie znajduje sie aktualnie teleskop . - on pokazuje to tylko w momencie w której tworzymy punkty.

w maxim widzisz zawsze aktualną pozycję - a tu nie ma nic - skąd mam wiedzieć że już siedzi mi w drzewie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, a do czego ci ta wiedza? Jak wrysujesz rzeczywisty horyzont to on po prostu na niebieskim ńie robi fotek. Bo tam jest przeszkoda i szkoda czasu. Tak to działa. Nie rozumiem po co Ci wiedza gdzie patrzy teleskop przy robieniu siatki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 - pier flip w czasie sesji musi zostać wykonany w odpowiednim momencie, a w stosunku do niego MLPT (np. po pier flipie). Robienie MLPT, gdzie w jego trakcie wystąpi flip jest absolutnie złym pomysłem (i soft nawet na to nie pozwoli - wywalając cytowany błąd). Jeżeli chcesz zautomatyzować MLPT i flip, to musisz użyć pełnej automatycznej sekwencji. Zostaje jeszcze kwestia momentu, w którym flip zostanie zlecony. W AutoSlew możesz sobie to zdefiniować. Inaczej mówiąc - potrzebujesz dwa modele MLPT - przed flipem, i po flipie. W międzyczasie montaż nie może robić żadnego flipa, bo to zrujnuje model.

 

Ad. 2 - najlepiej wziąć tubę w ręce (po zwolnieniu DD) i sobie odczytać ręcznie wysokości przeszkód (podaje ci pozycję w real time dzięki enkoderom), a następnie je wprowadzić do programu (masz podaną elewację i azymut).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzekuje Adam ,

Maciek, a do czego ci ta wiedza? Jak wrysujesz rzeczywisty horyzont to on po prostu na niebieskim ńie robi fotek. Bo tam jest przeszkoda i szkoda czasu. Tak to działa. Nie rozumiem po co Ci wiedza gdzie patrzy teleskop przy robieniu siatki?

 

Maciek :D , ja wlasnie nie potrafilem okreslic, gdzie teleskop w danym momencie patrzy. zeby sobie to nakreslic i na pewno zle opisalem problem. Nie wpadlem na to aby zczytac RA :DE .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 -. Jeżeli chcesz zautomatyzować MLPT i flip, to musisz użyć pełnej automatycznej sekwencji. Zostaje jeszcze kwestia momentu, w którym flip zostanie zlecony. W AutoSlew możesz sobie to zdefiniować. Inaczej mówiąc - potrzebujesz dwa modele MLPT - przed flipem, i po flipie. W międzyczasie montaż nie może robić żadnego flipa, bo to zrujnuje model.

Adam a możesz to bardziej rozwinąć,może jakiś tutek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o guiding w ASA .>

Czy są jakieś haczyki do włączenie (wyłączenia) przy używaniu guidingu, jakies parametry wieksze do ustawienia ?

Chciałem dzisiaj wypróbować i zanim zastanie mnie noc i zacznę testy ... może wiecie o jakiś przeciwwskazaniach bądź to jakiś dziwnych ustawieniach w asa lub w maximie ?!

Jakie czasy 10s więcej na korektę ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działa :D ..

FL 1683.3 mm, 0.45"/Pixel ADLxQSI690xDDM85 guidowane 900s L M104 jak miło i bezproblemowo ! 10s korekcja -- wreście to cholerstwo działa ! :D

M104-001Lj.jpg

 

wykres :D

ASA guiding.jpg

 

Może w przyszłości opanuję MLPT żeby , nie używać guidingu przy długich ekspozycjach . Na stan dzisiejszy cieszymy sie z foto ...

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje z innego forum rozmowę z Wesselem >

Cytuj

Poczytaj mój wątek o uruchomieniu ASA na Astropolis - tam to dopiero żalu wylałem na montaż i jego możliwości. Ale dziś mogę napisać tylko jedno - to ja nie potrafiłem go obsługiwać . Dziś nie wiem , co to problemy z ASA. I proponuję Tobie też na to w ten sposób popatrzeć 5640dc78d6ba7_37Oh.png

Wątek czytałem , i wszystkie inne tematy . Powiem szczerze, że sobie to prościej wyobrażałem - jeszcze tragedii nie ma bo jak widać , to co róż próbuje i testuję rożne konfigurację , co na pewno nie służy eliminowaniu błędów a je tylk o potęguje - z 1,1 skali przeszedłem na 0,45 5640dc7112704_12Tease.png. Najprawdopodobniej jeszce przetestuję AP155 z Sbig16803 do mgławic w te wakacje , żeby na jesień już złożyć docelowo 2 teleskopy.

Platforma międzyczasie się buduje .

Ale wracając jeszcze do problemów z prowadzeniem ... wydaje mi się że to wina teleskopu niż montażu . Gdzieś na lustrze głównym , lub od ustawienia osiowości , lub ___??? jest jakiś luz . To widać po kolimacji w różnych pozycjach teleskopu ! W jednej mam idealną idealność !!! a w innym się to trochę rozjeżdża . Fokuser odpada - bo atlas. Jak założę AP to wezmę go jeszcze raz do domu i ''przelecę'' na spokojnie hotech . Dawał on bardzo dobre wyniki - polecam wszystkim !

Co mnie jeszcze zaskoczyło - to te wariacje z zasilanie, tzn nie myślałem że będę miał problem z przeprowadzeniem przez montaż tylu prądu . - Mam już kilka koncepcji jak to obejść (główny problem u mnie to oczywiście kamera Sbig pobierająca ogromne ilości prądu !).

Balans - tak ważny w tym montażu - wydaje mi się poprawny - w rozwiązaniu na 2 teleskopy przewidziałem ruchome ustawianie balansu - jak przy starszych wagach.

Konfigurację jakie już sprawdzałem to np >

1. Mapa nieba robiona na 30 punktów po dwóch stronach . MLPT np 100min z małą (7) ilością punktów i dużą (25). też nie uprowadziło dłuższych ekspozycji.

2. Mapa nieba robiona z automatu na całe niebo (ze 100 jak nie więcej), plus rożne ilości punktów w MLPT też to samo.

Zauważ że jak poczytasz forum ASA , to jest też tam trochę ludzi co mają problemy i narzekają na drifft gwiazd przy dłuższych ekspozycjach (duża skala do 1m mniej kłopotów) . Chyba jako rozwiązanie kompromisowe - dorzucę Oaga i będę guidował . Tu powinien być spory komfort - bo korekcie będą się odbywać co 10-15s i nie będzie problemów z gwiazdami - jedyne co mi się nie podoba to sytuacje , gdzie będę musiał przesuwać kadr i tak już mały w poszukiwaniu gwiazdy do guidingu .

 

****************************************************

Mam pewną myśl , ale to ty musisz sprawdzić czy mam rację.

Otóż MLPT głupieje i krzywa wyglada do kitu jak jakiejś klatki nie może rozwiązać Pinpoint tak?

To może konfiguracja też jest źle policzona jak setup nastrzela klatek na drzewach i domu? No jak nie masz ograniczenia horyzontu to on właśnie ma ileś tam fałszywych klatek. A cholera wie, moze to wprowadza błędy w konfiguracji?

Drugi trop to ruchoma optyka....niby ASA koryguje takie ekscesy ale pod warunkiem, że są powtarzalne.

Maciek, TO MUSI działać! Ja ostatnio robiłem ze skalą 0,97 - nie zrobiło to zadnego wrażenia na ASA.

 

********************************************************

 

Posprawdzam dzięki. Kilka spraw odnośnie twoich przemyśleń.


Pierwsze MLPT Jak już pisałem wyżej, robiłem różne konfiguracje. W jednej na dosłownie Kilka gwiazd maping 5 na strone (wybieralem sam) - gdzie na 100 % przeszło wszystkie kalkulacje-potem przy zdjęciu z użyciem MLPT tez pojechane . Mówimy tutaj o ekspozycjach na dużej wysokości (wręcz kolo zenitu.) Błąd na polarna - jak sam widziales-jest minimalny .

Odnośnie drugiej sprawy-ja bym przy tym obstawiał . Jak będę miał powieszonego AP ,to sprawdzę z Sbigiem i QSi . Mam też w Ap bardzo dobry oryginalny wyciąg 4'' i flattener . Tu nie powinno być problemów z ugięciami itp . Jeżeli to się potwierdzi-to będę musiał dalej pobawić się z ADL'em i jego luzami . - A jednak cos musi być na rzeczy-bo jak sobie przypominam, nowy teleskop nie miał tych problemów * w każdej płaszczyźnie trzymał kolimacje !.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu kilka prób z testów > jak już wspominałem było tego sporo

Ustawienie na polarna Ra okolo 1 min a De 0,38 ...

Wyważenie

De.jpg

Ra.jpg

 

i np ostatnio M27 10 min

MLPT i foto

M27 MLPT foto.jpg

 

M27 MLPT.jpg

i dalej

M63 10min

M63 naste.jpg

 

Nie powiem czasami i 900s da rade ale rzadko , tak samo 10 min ... 5 częściej ale to i tak 40% uzysku ...

Teraz schodzi kolejna M104 900s i miodzio z guidingiem ...

 

A tu jeszcze screeny z różnych konfiguracji *** nazwałbym desperackich :D ...

 

inne proby.jpg

 

inne proby 2.jpg

 

ta dyskusja przyda się na pewno przyszłym klientom !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie z Grudnia 2016 ... to ten nowy z 24V standard ...

 

A gdzie tego szukać _

Jaki masz zmierzony czas wygaszania ruchów teleskopu po goto? (settle time)

 

... inna sprawa że obecnie wisi z 25kg ... docelowo ma byc okolo 50 ... cały czas to są testy z pojedynczym setupem - czytaj 1 kamera 1 teleskop ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie z Grudnia 2016 ... to ten nowy z 24V standard ...

 

A gdzie tego szukać _

... inna sprawa że obecnie wisi z 25kg ... docelowo ma byc okolo 50 ... cały czas to są testy z pojedynczym setupem - czytaj 1 kamera 1 teleskop ...

 

 

To dlaczego na screenie widzę 2012?

 

W przypadku pracy bez guidingu setup musi być zminimalizowany i na pewno tylko jeden zestaw - zapomnij o 2. Zmierzyć wygaszanie możesz w Sequence (na górze w narzędziach). Sprawdź i podaj tę wartość. Możesz też w opcjach zmierzyć wady fizyczne teleskopu (czyli powtarzalne i te niepowtarzalne) - histeris.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.