Skocz do zawartości

Zakup teleskopu do astrofotografi - pierwszy teleskop


stojanp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym rozpocząć przygodę z obserwacją nieba i amatorską astrofotografią dla samego siebie (bardzo mi zależy aby jedno połączyć z drugim). Poczytałem nieco o teleskopach i wybór z mojej strony padł na Sky-Watcher 200/1000 z montażem HEQ5 PRO z SynScan. Pytanie, czy to jest dobry wybór? Bez guidingu jakie maksymalne czasy naświetlania otrzymałbym (obiekty głębokiego nieba)? Co należy do kupić jeszcze do zestawu? i jaki aparat lustrzany proponujecie? W chwili obecnej mam nikona p900, a nim to jedynie księżyc mogę pstrykać.

 

Co do wyposażenia teleskopu w zestawie znajduje się:

 

Wyciąg okularowy 2'' z redukcją na 1,25''
• Okulary Super Ploessl (SPL): 25mm i 10mm (1,25'')
• Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
• Lunetka celownicza 9x50 z krzyżem
• Montaż paralaktyczny HEQ-5 z systemem GOTO SynScan z bazą wszystkich obiektów Messiera, NGC oraz IC (w sumie 13436 obiektów) oraz efemerydami planet i Księżyca
• Sztywny metalowy statyw 1,75"
• Podstawka na akcesoria

 

 

Pozdrawiam :)

 

 

 

Edytowane przez stojanp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200/1000 na tym montażu i to bez guide to zły wybór. Ciężko będzie połączyć wizual i foto ale na tym montażu posadziłbym newtona 150/750.

 

 

a 200/1000 z Guide miało by już sens? Czy montaż po prostu nie będzie dawał rady? Bo jeżeli zdałoby to egzamin, to po prostu z czasem zainwestowałbym w guide.

Edytowane przez stojanp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygody z astrofotografią nie zaczynaj od tak dużej tuby. Relacja frustracji i niepowodzeń w stosunku do satysfakcji z osiągniętych efektów będzie bardzo niekorzystna i szybko się zniechęcisz. Zobacz, że na forum jest mnóstwo doskonałych zdjęć z mniejszych refraktorów a dobrych z Newtonów jak na lekarstwo. Wiem co piszę, bo sam to przerabiałem. Montaż masz dobry, dokup refraktor np SW ED 80 (są na forum używki), guiding jest niezbędny. Takim setupem możesz robić fantastyczne zdjęcia DS-ów, bez porównania lepsze niż Newtonem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygody z astrofotografią nie zaczynaj od tak dużej tuby. Relacja frustracji i niepowodzeń w stosunku do satysfakcji z osiągniętych efektów będzie bardzo niekorzystna i szybko się zniechęcisz. Zobacz, że na forum jest mnóstwo doskonałych zdjęć z mniejszych refraktorów a dobrych z Newtonów jak na lekarstwo. Wiem co piszę, bo sam to przerabiałem. Montaż masz dobry, dokup refraktor np SW ED 80 (są na forum używki), guiding jest niezbędny. Takim setupem możesz robić fantastyczne zdjęcia DS-ów, bez porównania lepsze niż Newtonem.

 

 

Jestem dość cierpliwym człowiekiem i jestem pewien, że niepowodzenia na początku nie zniechęcą mnie do dalszego działania :) Gdybym mimo wszystko uparł się na tego newtona, jaki sprzęt by Pan proponował do guidingu? Nie chciałbym zbyt dużo wydawać na guide, bo sam zakup teleskopu naciągnął znacząco budżet, który miał być znacznie mniejszy (150/750 + eq3-2).

PENTAFLEX R-80/400 OTA + QHY 5. -t aki zestaw byłbym odpowedni? Czy są podobne produkty jakościowo w nieco niższej cenie?

Edytowane przez stojanp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta tuba jest idealna do guidingu, kamerka też. Ale pamiętaj, że czekają Cię następujące trudności:

-kolimacja - wbrew pozorom czynność nader skąplikowana i wielu doskonałych astrofotografów przesiada się z Newtonów na refraktory właśnie z tego powodu.

-koma - już w odległości kilku mm od osi - wymagany korektor, im lepszy tym droższy

-rosienie lustra wtórnego i korektora (trudne do wyeliminowania za pomocą grzałek) w wilgotne noce -praktycznie zawsze od października do kwietnia

-uginanie wyciągu okularowego - brak możliwości ustawienia ostrości na całym polu.

-drgania przy najmniejszym podmuchu wiatru

-"ziarnistość" prowadzenia montażu może być (zależy jaki egzemplarz się trafi) zbyt duża dla ogniskowej 1000

 

No o najważniejsze - montaż HEQ5 (też mam taki) ma za małą nośność do tej tuby. Newton 200/1000 + szukacz + guider + aparat to ponad 10 kg (prawdopodobnie potrzebna będzie 3 przeciwwaga lub przedłużka dźwigni) a nośność montażu do astrofoto to nie więcej niż 0.6 x nośność nominalna podana w katalogu.

 

Szczerze odradzam. HEQ5 jest idealny dla ogniskowych do 600-750 mm i ciężaru do 6-8 kg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko pamiętać, że kolega chciałby coś jeszcze przez ten teleskop zobaczyć. Dlatego ze swojej strony pozostanę przy propozycji newtona 150/750, nie ujmując jednocześnie niczego z propozycji Grzędziela. Aby pozbyć się części problemów (ale wiąże się to z kolejnymi kosztami) można włożyć wręgi usztywniające tubę oraz wymienić wyciąg (+2 wręgi w okolicach wyciągu). To zrobiłem u siebie. Co do samej kolimacji to uważam, że każdy kto ma newtona powinien nauczyć się ją robić bezbłędnie. Porównam to do gry na gitarze. Gitara z czasem się rozstroi i co wtedy? Kupuje się nową czy stroi? Po prostu, tego nauczyć się trzeba i już. Początki są trudne ale z biegiem czasu prostymi krokami staną się :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie po prostu zakup 150/750. Tak zrobię. Co do kolimacji - nie boje się :) metodą prób i błędów nauczę się. Tak jak napisał DominikRD :).

Bez guide przy tej tubie się również nie obejdzie?

Edytowane przez stojanp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz już wiem na czym stoję. :)

 

Podsumowując:

 

* tuba 150/750

* montaż HEQ5

* PENTAFLEX R-80/400 OTA

* QHY 5

* korektor Baadera MPCC mk III

* kolimator laserowy

* Canon 350D - 800D

 

Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam :)

Edytowane przez stojanp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.