Skocz do zawartości

RJ45 -> RJ11 / RJ12 pod SynScan


jgoluch

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Posiadam działający kabel USB <-> RJ45 do podłączenia montażu z komputerem.

Kabel zbudowany jest na module USB FTDI 5V.

 

W końcówce RJ45 układ pinów to:
4 - G (masa)

5 - R (receive data)

6 - T (transfer data)

 

Chcę teraz wykonać "przejściówkę" na RJ11 (poprzez beczkę) tak abym tym samym kablem mógł się podłączyć do pilota SynScan (aktualizacja z 3.12).

Czy ktoś jest w stanie poratować schematem?

 

Szukałem po necie i testowałem różne warianty dla końcówek RJ11 (4pin) lub RJ12 (6pin) - różnica to dwa skrajne piny, reszta bez zmian, opiszę na przykładzie RJ12:
- 2-R, 3- G, 5-T
- 2-T, 4- G, 5-R

- 2-R, 4- G, 5-T

Niestety powyższe nie sprawdzają się...

SynScan Firmware Loader (3.3) wyrzuca komunikat: Can not connect to a SynScan hand control.

Jak podłączyć masę, transmisję i odbiór do RJ11 / RJ12, żeby połączyć się z pilotem?

Jeszcze znalazłem taką kombinację (do LX200)
2-G, 3-T, 5-R

post-32405-0-54851800-1491595573.png

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable do podlaczenia bezposrednio z montazem korzystaja z UART. Pilot ma wejscie na RS-232.

Mozesz sie bawic z konwerterem UART-RS232 w postaci MAX3232, proponuje jednak zakup przejsciowki USB - RS-232 oraz dorobienie kabla RS-232 (DB-9) - RJ-12. Schemat jest w instrukcji obslugi SynScana na str 11.

http://pl.wikipedia.org/wiki/MAX232

Pinouty pilotow roznych marek:

http://skysafariastronomy.com/products/skyfi/serial.html

PODLACZENIE RS-232 DO UART W MONTAZU DOPROWADZI DO SPALENIA ELEKTRONIKI!

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o sytuację aby uniknąć wtyczki DB9, tylko od razu podłączyć z USB (na chipów FTDI TTL5V) do wtyczki Rj11.

Czy to w ogóle jest wykonalne? Docelowo, w RJ11 chyba i tak będą trzy piny Rx, Tx, GND?

 

Obecnie używam tego modułu USB (zakończonym wtyki RJ45) do podłączenia montażu z komputerem.

Jednakże chciałbym zaktualizować soft w pilocie Synscan, stąd pomysł na zrobienie drugiego w oparciu o RJ11.

Niestety nie mam oryginalnego kabla RJ11-DB9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r.ziomber wszystko opisał i podał linki, więc czego jeszcze poszukujesz i nie rozumiesz? Jeżeli chcesz podłączyć wyjścia płytki z FTDI do RJ11(12) pilota musisz użyć translatora poziomów, ale to też zostało już opisane. Których pinów użyć w RJ także masz czarno na białym. Skorzystaj z linków i Appendix'a B - to także jest napisane..

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem po necie i testowałem różne warianty dla końcówek RJ11 (4pin) lub RJ12 (6pin) - różnica to dwa skrajne piny, reszta bez zmian, opiszę na przykładzie RJ12:

A po co szukać po necie i testować, jak w instrukcji obsługi są schematy? Poszukiwania najlepiej zacząć od strony producenta...

synscan.jpg

Tak jak koledzy pisali wyżej dwa razy - złącze w pilocie ma poziomy +-12V (RS232), a w montażu 5V TTL (UART), tak więc bez konwertera się nie obędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o sytuację aby uniknąć wtyczki DB9, tylko od razu podłączyć z USB (na chipów FTDI TTL5V) do wtyczki Rj11.

MAX3232. IMHO jest to jedynie zbedne komplikowanie sobie zycia.

Kabel DB9 - RJ12 jest banalny do zrobienia, do tego dokladasz USB - RS-232 najlepiej rowniez na chipie FTDI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz przejściówek z DB9, to możesz kupić kabel USB do RJ45 z sygnałami RS232 (+/- 12V) i zarobić inną wtyczkę. Sprzęt sieciowy (np. Cisco) ma konsole szeregowe wyprowadzone na złączu RJ45 zamiast DB9, więc znaleźli się producenci takich kabli. Na alledrogo nic nie widzę, ale u chińskich przyjaciół na Aliexpress trochę tego jest. Obstawiam, że w Polsce też gdzieś są takie kable dostępne.

Edytowane przez wlatanowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

 

MAX3232. IMHO jest to jedynie zbedne komplikowanie sobie zycia.

Kabel DB9 - RJ12 jest banalny do zrobienia, do tego dokladasz USB - RS-232 najlepiej rowniez na chipie FTDI.

Tak jak wspominam niżej, mam kabel RS232 na RJ45 (cisco), rozumiem, że konwerter RS232 na USB ale w wersji 12V + prawdopodobnie zmiana kolejności pinów na końcówce RJ45, załatwiła by tę sprawę?

 

Jak nie chcesz przejściówek z DB9, to możesz kupić kabel USB do RJ45 z sygnałami RS232 (+/- 12V) i zarobić inną wtyczkę. Sprzęt sieciowy (np. Cisco) ma konsole szeregowe wyprowadzone na złączu RJ45 zamiast DB9, więc znaleźli się producenci takich kabli. Na alledrogo nic nie widzę, ale u chińskich przyjaciół na Aliexpress trochę tego jest. Obstawiam, że w Polsce też gdzieś są takie kable dostępne.

No właśnie chyba takiego kabla poszukam, widziałem na aliexpress gotowca (cisco) za mniej niż $10.
Ewentulanie poszukam kogoś z Warszawy lub okolic, żeby po prostu jednorazowo podjechać zakutalizować soft w pilocie.
Akurat mam w domu kabel do urządzeń sieciowych Cisco RS232 <-> RJ45, ale i tak muszę poszukać konwertera na USB 12V - choć to chyba łatwiej będzie znaleźć.

 

 

A po co szukać po necie i testować, jak w instrukcji obsługi są schematy? Poszukiwania najlepiej zacząć od strony producenta...

attachicon.gifsynscan.jpg

Tak jak koledzy pisali wyżej dwa razy - złącze w pilocie ma poziomy +-12V (RS232), a w montażu 5V TTL (UART), tak więc bez konwertera się nie obędzie.

Tak, nie mam instrukcji papierowej, a na stronę SkyWatchera szczerze mówiąc nie zaglądałem. Liczyłem, że Wy (doświadzona społeczność) doradzicie coś prostego oraz sprawdzonego.

 

Co do kabla... ponieważ w wersji EQDIR podłącza się tylko Masę, Tx i Rx, bez 5V (ponieważ zasilanie podłączone jest już pod HEQ5), myślałem, że podobna zależność (brak zasilania, tylko transmisja danych) będzie w tym kablu do pilota z osobnym zasilaniem (moja wersja to v3 z wyjściami RJ45, RJ12 i wtykiem 12V).

 

Dziękuję Wszystkim za cierpliwość i wszelkie porady, teraz temat wygląda już dużo jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie mam instrukcji papierowej, a na stronę SkyWatchera szczerze mówiąc nie zaglądałem. Liczyłem, że Wy (doświadzona społeczność) doradzicie coś prostego oraz sprawdzonego.

 

Co do kabla... ponieważ w wersji EQDIR podłącza się tylko Masę, Tx i Rx, bez 5V (ponieważ zasilanie podłączone jest już pod HEQ5), myślałem, że podobna zależność (brak zasilania, tylko transmisja danych) będzie w tym kablu do pilota z osobnym zasilaniem (moja wersja to v3 z wyjściami RJ45, RJ12 i wtykiem 12V).

To na przyszłość polecam zaglądać na stronę SW (support), gdzie znaleźć można trochę ciekawych informacji.

 

W obu przypadkach podłączasz tylko GND, TX i RX, czyli żyły, a zasilanie nie jest potrzebne. Chodzi o to, że te żyły TX i RX mogą mieć dwa standardy napięć sygnałów logicznych: 5V (złącze w montażu) i 12V (złącze w pilocie). Podłączenie 12V do 5V powoduje uszkodzenie elektroniki, a odwrotne skutkuje tym, że nic nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A może zadziała tradycyjna sygnalizacja stosowana dla portu szeregowego jak na rysunku:

 

http://www.wti.com/userimages/tsm+rsm8r-rj45-iface.png

 

W tym przypadku aktywne piny to 3, 4-5 i 6 dla RJ45 a dla RJ12 będa to piny 2, 3-4, 5

 

xooon

 

Cześć,

 

Posiadam działający kabel USB <-> RJ45 do podłączenia montażu z komputerem.

Kabel zbudowany jest na module USB FTDI 5V.

 

W końcówce RJ45 układ pinów to:
4 - G (masa)

5 - R (receive data)

6 - T (transfer data)

 

Chcę teraz wykonać "przejściówkę" na RJ11 (poprzez beczkę) tak abym tym samym kablem mógł się podłączyć do pilota SynScan (aktualizacja z 3.12).

Czy ktoś jest w stanie poratować schematem?

 

Szukałem po necie i testowałem różne warianty dla końcówek RJ11 (4pin) lub RJ12 (6pin) - różnica to dwa skrajne piny, reszta bez zmian, opiszę na przykładzie RJ12:
- 2-R, 3- G, 5-T
- 2-T, 4- G, 5-R

- 2-R, 4- G, 5-T

Niestety powyższe nie sprawdzają się...

SynScan Firmware Loader (3.3) wyrzuca komunikat: Can not connect to a SynScan hand control.

Jak podłączyć masę, transmisję i odbiór do RJ11 / RJ12, żeby połączyć się z pilotem?

Jeszcze znalazłem taką kombinację (do LX200)
2-G, 3-T, 5-R

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał MateuszW, najważniejsze mieć konwerter z wyjsciami Rx i Tx w standardzie 12V - mój konwerter ma natomiast 5V, stąd soft do aktualizacji nie miał komunikacji z pilotem.
Może uda mi się znaleźć kogość z okolicy, kto udostępniłby taki kabel lub wykonał aktualizację u siebie.

Niestety nie łatwo znaleźć taki konwerter USB->RS232 na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce prawdopodobnie nie daja stricte 12V na wyjsciu, ale sygnaly sa zgodne z RS-232 i bez problemu powinny komunikowac sie z SynScanem.

 

Posiadam konwerter USB-UART/RS232 - niestety pomimo, iż jest zgodny z RS-232 oraz działa jako EQDIR, to nie działa z SynScanem - jego wyjście to 5V.

Pierwsze urządzenie, które podałeś, również jest opisane jako:

  • Zintegrowany konwerter poziomu na UART i CBUS dla 5V - 1.8V
  • Prawdziwe wyjście CMOS 5V / 3.3V/ 2.8V/ 1.8V oraz wejście TTL

Dlatego też chciałem skupić się na czymś przetestowanym w praktyce przez innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DIGITUS DA-70157 dziala z SynScanem. Testowalem wlasnonoznie, nawet aktualizowalem nim firmware.

Posiadam konwerter USB-UART/RS232 - niestety pomimo, iż jest zgodny z RS-232

On nie jest zgodny z RS-232. Osoba niekompetentna przygotowala opis aukcji.

https://en.wikipedia.org/wiki/RS-232#Voltage_levels

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do konwertera ktory masz mozesz jeszcze podlaczyc uklad MAX3232 ktory przekonwertuje UART na RS-232. Mozna kupic gotowe, zlutowane moduly od razu z wtykiem DB-9. Wazne, by wyprowadzenia byly meskie (takie, jak w komputerze).
Plytka na dole:
NodeMCU_MAX3232_m.jpg
Bardziej polecam jednak zakup oddzielnego konwertera na chipie FTDI, od razu dla RS232 (modele wymienione w moim poprzednim poscie).

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DIGITUS DA-70157 dziala z SynScanem. Testowalem wlasnonoznie, nawet aktualizowalem nim firmware.

 

Nabyłem ten konwerter, mam nadzieję, że będę miał dziś czas go przetestować.

Czy do podłączenia (i aktualizacji) pilota SynScan używałeś używałeś dołączonej wtyczki (z prawej) czy korzystałeś z osobnego kabla RS 232 <-> RJ11/12 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takiego digitusa, również niezawodny: http://www.digitus-professional.com/es/products/computer-accessories-and-components/computer-accessories/serial-and-parallel-adapter/da-70156/. To chyba jakiś podobny model do twojego. Generalnie większość takich "zwykłych" konwerterów ze złączami, a nie gołym kablem jest na 12V.

 

A wszystkie instrukcje i aktualizacje SW możesz pobrać z działu support na stronie SW - polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety okazało się, że kabel CISCO nie przewodzi napięcia na pinach 5 oraz 6 (sprawdzałem multimetrem).
Wprowadza to małą komplikację, ponieważ pin 5 jest niezbędny do podłączenia z RJ12.
Poglądowy schemat wtyczki DB9 do urządzeń Cisco.

 

post-32405-0-61505600-1495574586.png

 

Muszę zatem rozlutować tę dodatkową wtyczkę (z prawej) i podpiąć końcówkę RJ12 na kablu bezpośrednio do wtyku DB9 (do odpowiednich pinów).

post-32405-0-76935000-1495538352.png

Chyba, że gdzieś znajdę oryginalny kabel do montażu, lub jakiś inny z wtykiem DB9 do przerobienia...

 

BTW, czy w oprogramowaniu do pilota SynScan od wersji 3.12 coś się istotnego zmieniło?

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenskie DB9 jak i same kable RJ12 powinny byc w sklepach z podzespolami elektronicznymi.

 

W Warszawie - sklep AVT.

https://sklep.avt.pl/search/search?st_search%5Bsearch%5D=db9&st_search%5Band_search%5D=1&st_search%5Bdetail%5D=

W Krakowie - Monster Elektronik czy Eles.

 

Znajdziesz w tez w zrodle rzeczy wszelakich, tylko poczekasz z miesiac na dostarczenie.

https://www.aliexpress.com/wholesale?ltype=wholesale&d=y&origin=y&isViewCP=y&catId=0&initiative_id=AS_20170523133644&SearchText=db9+female&blanktest=0&tc=af

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie będzie taniej poprosić kogoś aby ci ten kabel zrobił, odsprzedał, pożyczył? Wątek ciągnie się od 7 kwietnia i wciąż nie potrafisz poradzić sobie z takim banałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz coś merytorycznego do wniesienia do tego wątku? Nie? Tak myślałem....

Wątek rozwija się w takim tempie, w jakim ludzie mają czas odpowiadać.

Punktem wyjściowym było użycie konwertera opisanego w pierwszym poście do obsługi RJ45 (EQDIR) oraz RJ12 (SynScan).
Z uwagi na niekompatybilność mojego konwertera poprosiłem o pomoc w doborze kolejnego, a fakt że nie mam oryginalnego kabla nieco przeciąga wątek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś merytorycznego wniosłem 8 kwietnia, ale jak widać nic z tego nie wyniosłeś.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.