Skocz do zawartości

Celestron RASA - first CCD light


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł, zauważyłeś że ten "pierścień" jest kanciasty? To jakaś obstrukcja od kamery moim zdaniem . Byłoby lepiej zastosować np. ATIKa 490 - ma mały przekrój i jest okrągły.

Acha, producent podaje pole fi 43 mm, skąd masz dane o 70 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to first light z Atika naprawdę zachęcające. W porównaniu z naszymi próbami z Canonem -rewelacja. Rozumiem, że nie kolimowałeś sprzętu tylko porządnie wychłodziłeś. Mając na uwadze wczorajsze warunki (też robiłem testy i wiem jaki był syf) i odblaski od Księżyca nierównością tła bym się nie przejmował, dobry flat powinien to usunąć.

Biorąc pod uwagę, że to fi 280 i F 2.2 w głowie się nie mieści jaki ten astrograf ma potencjał.

 

Gratuluję zakupu!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, zauważyłeś że ten "pierścień" jest kanciasty? To jakaś obstrukcja od kamery moim zdaniem . Byłoby lepiej zastosować np. ATIKa 490 - ma mały przekrój i jest okrągły.

Acha, producent podaje pole fi 43 mm, skąd masz dane o 70 mm?

 

Można by wyciąć okrągłą (kwadrat obudowy wpisany w okrąg) maskę z jakiegoś czarnego plastiku mocowaną na rzep do plecków kamery.

Jeszcze jedna sprawa to kable. Ludzie robiący hyperstarem układają/wyginają je w łuk - wtedy nie generują spike'ów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię takie opisy. Gratuluję zakupu!.

Jaka jest "nośność" płyty korekcyjnej? Czy może korektor i złącze sprzętowe są na niezależnej konstrukcji?

AZ EQ-6 radzi sobie swobodnie z tym obciążeniem?

 

Producent nie podaje nośności płyty korekcyjnej. Wydaje sie ze płyta korekcyjna i samo mocowanie kamery jest solidne. Niektórzy widziałem z sukcesem wieszają ciężkie FLI11000 w wersji color.

AŻ EQ6 do krótkich ekspozycji daje radę. Tymczasem testowałem do 20s w bin 1 i gwiazdy sa punktowe. Dłuższe ekspozycje przepalały tło. Pracuje jednak na granicy nośności. Mówiąc wprost to najlepsze z najtańszych rozwiązań dla tej tuby, ale jestem bardzo zadowolony z pracy montażu po pierwszych próbach.

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, zauważyłeś że ten "pierścień" jest kanciasty? To jakaś obstrukcja od kamery moim zdaniem . Byłoby lepiej zastosować np. ATIKa 490 - ma mały przekrój i jest okrągły.

Acha, producent podaje pole fi 43 mm, skąd masz dane o 70 mm?

Maciek

 

Dobry punkt :) Producent wcześniej podawał 70mm, a teraz wycofał sie z tego i podaje 43.3 mm, co dalej jest niezłym wynikiem ale ńie tak dobrym :) Dla mnie wystarczy ;)

Tu np. Jest jeszcże stary opis.

https://www.optcorp.com/celestron-11-rasa-rowe-ackermann-schmidt-astrograph-ota.html

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p7105_Celestron-11--f-2-22-RASA-Rowe-Ackermann-Schmidt-Astrograph---Optischer-Tubus.html

Widzę, ze ze stron dealerów zniknęła grafika z wielkością chipów kamer vs. Korygowane pole 70mm RASA :) Jak znajdę te grafikę to zamieszczę. Powinienem gdzieś to mieć.

Atik z okrągłym przekrojem obudowy byłyby lepsze z puntu widzenia mniejszej obstrukcji, ale mają mniejsze chipy....

Edit: Kamera, która mi ewentualnie chodzi po głowie to ASI1600. Spot size teleskopu jest poniżej 3 w polu FF, wiec Aśka powinna dobrze zadziałać. Pawel- bas.sic ma taką kamerkę i jest chętny na wspólne testy :) Dzięki Pawel. Inny kierunek to full frame.

ras 4.jpg

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Paweł, to first light z Atika naprawdę zachęcające. W porównaniu z naszymi próbami z Canonem -rewelacja. Rozumiem, że nie kolimowałeś sprzętu tylko porządnie wychłodziłeś. Mając na uwadze wczorajsze warunki (też robiłem testy i wiem jaki był syf) i odblaski od Księżyca nierównością tła bym się nie przejmował, dobry flat powinien to usunąć.
Biorąc pod uwagę, że to fi 280 i F 2.2 w głowie się nie mieści jaki ten astrograf ma potencjał.

Gratuluję zakupu!


Piotr,
Nie kolimowalem. Szczerze mówiąc do Canona trzeba opracować efektywny system focusowania. Wczoraj w atiku ustawiałem ostrość mikrofocuserem w MaximDL dla wycinka kadru przy powiększeniu 400%.
przy okazji wielkie podziękowania dla Ciebie, bo przecież pierwszy first light RASA dla canon miał miejsce na Twoim AŻ EQ6, stad i u mnie teraz ten montaz :) Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do filmiku na YT z prezentacją teleskopu - spot size pokazują dla krążka 40-kilku milimetrów.

https://www.youtube.com/watch?v=ikSPdasfEwA#t=227.65174506828527

Pokazują 70 mm skorygowanego pola, a szczegóły omawiają dla pola 43 mm zarówno dla spot size jak i iluminacji. Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta korekcyjna, jest dość gruba i ma sporą nośność, to jest ta sama konstrukcja co w SCT. Sam u siebie w moim byłym SCT wyjmowałem płytę korekcyjną, by ją przeczyścić i jest to na prawde kawał solidnego szkła.

 

Poniżej link do filmu z testem obciążalności, waga idzie w frube kilogramy !!!!

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta korekcyjna, jest dość gruba i ma sporą nośność, to jest ta sama konstrukcja co w SCT. Sam u siebie w moim byłym SCT wyjmowałem płytę korekcyjną, by ją przeczyścić i jest to na prawde kawał solidnego szkła.

 

Poniżej link do filmu z testem obciążalności, waga idzie w frube kilogramy !!!!

 

 

Bój się Boga, co za profanacja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to rozświetlenie (ring) w kadrze jest mi dobrze znane. Powstaje z odbicia światła na końcu toru optycznego, czyli tuż przy matrycy (okrągła tuleja). Obstawiam te dorabiane złączki. Przy tak jasnym sprzęcie musisz je wyczernić welurem (albo czymś innym). Gwarantuję, że efekt zniknie. (IR bardzo dobrze odbija się od np. anodowanego aluminium).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.