Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Pierwszy Teleskop

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

skuter202

skuter202

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 14 postów

Witam jestem nowy na forum wiec bede miał pytanie odnosnie Pierwszego Teleskopu

Mieszkam w Uk a dokładnie Londyn Na pierwszym Piętrze z Balkonem z widokiem na Południe

Jaki polecilibyście teleskop koszt do 2000 zł mam zamiar obserwować planety szczególnie ksiezyc ale

nie pogardził bym tez jakimis galaktykami 5640dc6e79ff9_03Silly.png,nie mam zamiaru ruszac teleskopu z balkonu wiec

nie bede z nim jezdził, myslałem o skywatcher 200p synta 8 nie znam sie wiec tylko wyczytałem w necie

o tym teleskopie ze jest dobry ale nie mam pojecia czy dla mnie bedzie ok

Z Góry Dziekuje za Odpowiedz Pozdrawiam 5640dc6fa0398_07Cool.png

0

zbyszekzz

zbyszekzz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Witam

Londyn to pewnie niezłe LP od świateł miejskich. Podaj orientacyjne wymiary balkonu. Z galaktykami to raczej będzie kiepsko.

0

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5578 postów

Dołóż kapkę ;)

I bierz ten:

http://fotozakupy.pl...BK1201-EQ5.html

Pozdrawiam

0
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

zbyszekzz

zbyszekzz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Witam

Kol. Ekologu propozycja fajna, tylko czy na balkonie da radę obserwować bez nadmiernej gimnastyki?

0

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 5578 postów

Doskonale zdawałem sobie sprawę z tej kwestii ale po to właśnie oni dają tam obrazek i wymiary, żeby klient się zastanowił. Skoro nie boi się sporawego Dobsona to pewnie balkon ma niemalutki ;)

Pozdrawiam

p.s.

Mniejsze gabaryty to ten:

http://teleskopy.pl/...Cassegrain_CG-4

ale droższy i jednak refraktor nie ma obstrukcji 

Użytkownik ekolog edytował ten post 11 kwiecień 2017 - 18:16

0
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)

Darek_B

Darek_B

R M198

• Moderator
  • 4988 postów

Rany boskie taka tuba na balkon ? w dodatku powyżej limitu cenowego i dużą kasę za wysyłkę. :fool:

Znalazłem na szybko niedużego maksutowa idealnie na każdy balkon w dodatku w kraju pytającego.

https://www.telescop...-telescope.html

Nieduży ,lekki w sam raz do Księżyca i planet, polecam bo wiele lat używałem prawie identycznego sprzętu na balkonie i nigdy mnie nie zawiódł.

0

Pozdrawiam Darek Bobak

galerie:

Astrowyprawy - moje galerie w Astropolis

1 zlot :Jodłów 2003 

fotki w google earth 

galeria : kosmos i góry

sprzęt;

FUJINON Polaris 7X50 FMTRC-SX , 5D mkII ,astrotrack,

skuter202

skuter202

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 14 postów

Witam

Londyn to pewnie niezłe LP od świateł miejskich. Podaj orientacyjne wymiary balkonu. Z galaktykami to raczej będzie kiepsko.

Swiatła za duzo nie ma mieszkam na obrzeżach a balkon jakieś 3m na 1,50 m

+1
Post rekomendują: ekolog,

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 5578 postów

Rany boskie taka tuba na balkon ? w dodatku powyżej limitu cenowego i dużą kasę za wysyłkę. :fool:

Znalazłem na szybko niedużego maksutowa idealnie na każdy balkon w dodatku w kraju pytającego.

https://www.telescop...-telescope.html

Nieduży ,lekki w sam raz do Księżyca i planet, polecam bo wiele lat używałem prawie identycznego sprzętu na balkonie i nigdy mnie nie zawiódł.

1. Pisząc "bierz ten" miałem na myśli przede wszystkim model a nie konkretny egzemplarz/magazyn choć swego czasu kupiłem coś w Deltaoptical z wysyłką od razu pod Holenderską granicę w Niemczech i koszt dostawy (wtedy DHL) policzyli niewiele drożej niż wewnątrz Polski.

2. Też myślałem o Maku ale kolega wspomniał jednak o galaktykach co wymagałoby dokupienia jeszcze jakiegoś bardzo długiego okularu np. 40mm?

3. Luneta 120 mm na eq5 jest stabilniejsza od Maka 127 (dodam, że szybciej się chłodzi no i odpada obstrukcja) niemniej przyznaję ze cenę za Maka 127 znalazłeś rewelacyjną - jest pokusa!

Czy ktoś zna jakieś relacje o stabilności/działaniu tego statywu i montażu?

(przyznaję że do lunety 120mm trzeba z kolei dokupić okular około 5mm do planet)

Pozdrawiam

Użytkownik ekolog edytował ten post 11 kwiecień 2017 - 19:29

0

skuter202

skuter202

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 14 postów

ok panowie czy jest duzo wieksza roznica miedzi 130p    a   200p ?

Użytkownik skuter202 edytował ten post 11 kwiecień 2017 - 19:32

0

JSC

JSC

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 807 postów

A nastawiasz sią na newtona, refraktor czy katadioptryka?

0

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 5578 postów

Ale nikt nie podtrzymał twojego Dobsona 200mm średnicy lustra bo obserwowanie nim z balkonu jest utrudnione przez barierkę balkonu

(co prawda dawno temu czytałem, że ktoś rozważał stawianie go na twardej platformie/podeście - może rozrysuj sobie sytuację "patrząc z boku" na papierze kratkowanym).

200 zawsze lepsze od 130 tylko tu miałbyś wspomniane kłopoty.

Przelicznik jest taki: maksymalne sensowne powiększenie dla lunet soczewkowych średnica soczewki w mm x 2 dla teleskopów z lustrem (jak np. Mak czy Newton) średnica lustra głównego x 1.6.

Pozdrawiam

Użytkownik ekolog edytował ten post 11 kwiecień 2017 - 19:52

0

skuter202

skuter202

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 14 postów

kolego Jsc nie nastawiam sie na nic bo jestem zielony w tym temacie poprostu chciałbym dobry teleskop na balkonie Pozdrawiam

0

JSC

JSC

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 807 postów

kolego Jsc nie nastawiam sie na nic bo jestem zielony w tym temacie poprostu chciałbym dobry teleskop na balkonie Pozdrawiam

To się tak nie da... - bo każdemu co innego pasuje...

Zaręczam, ze zanim kupisz teleskop, to w tym wątku polecą Ci wszystkie dostępne konstrukcje wraz z lornetkami :D

Mogę jedynie dać tematy pod rozwagę ;) Sam musisz je przeanalizować :)

-jakość obrazu
-zdolność zbiorcza
-łatwość obserwacji
-czas chłodzenia/gotowości do obserwacji
-jakość teleskopu
-mobilność
-bezobsługowość
-trwałość
-wymagania co do akcesoriów/cena akcesoriów (jak np. okulary, montaż)
-cena teleskopu

Osobiście celowałbym w refraktor (najlepiej 100ED, ale niestety sama tuba to 3 tysiaki, moze byc jednak i zwykły achromat 100/1000) lub maka 127. Mak moze nawet będzie bardziej poręczny na balkonie, chociaz 1,5 metra szerokosci to sporo.

Żebys nie był zawiedziony to pooglądaj szkice astronomiczne... Planety pięknie widać nawet w dobrej jakości 80mm refraktorku (wiem bo sam taki mam), a obserwacja DSów z miasta nie ma zbytnio sensu...

EDIT

W kwestii DSów - widzisz z balkonu Drogę Mleczną? To może być taki wyznacznik w jakim miejscu warto zaczaić się na DSy

Zaświetlenie nie ma duzego wpływu na Księzyc, planety, gwiazdy podwójne - więc warto się na takie obserwacje na balkonie nastawić, a czesem wziąć teleskop na wycieczke za miasto i pooglądać DSy.

A i jeszcze jedno - jak sąsiad z dołu otworzy w zimie drzwi balkonowe, to Jowisz u Ciebie może nawet utracic swoje piękne paski ;)

Użytkownik JSC edytował ten post 11 kwiecień 2017 - 20:50

0

skuter202

skuter202

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 14 postów

to co z tym sky watcherem 200p mam se dać spokój rozumię ze ma za duze gabarety na balkon :)

Chce takiego teleskopu ze ksiezyc bedzie bardzo blisko oka i w miare wyraziste Pozdrawiam

Użytkownik skuter202 edytował ten post 11 kwiecień 2017 - 20:57

0

JSC

JSC

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 807 postów

Sam będziesz obserwował czy czasem z kimś?

0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników