Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop


skuter202

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze panowie bardzo dziekuje za rozpiske widze ze skywatcher 200p odpada wiec czy moglibyscie powysylac jakies linki

do gotowych teleskopow cena do 2500 zł z góry dziekuje aha i prosze nie piszcie mi skrotami mak csk czy cos w tym stylu bo i tak nie rozumię

he he :) Pozdrawiam

 

Jeszcze jedno tak z ciekawosci co możecie powiedziec o -Bresser Messier 10 dobsonian :)

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobsonie ("dobsonian") to właśnie taka armata jak ta 200mm - za nisko wisząca i barierka przeszkadza.

 

Mak to Maksutov

 

Przykładowe rozumowanie:

Jeśli nie chcesz ryzykować z tym niezwykle atrakcyjnym cenowo na montażu jaki zaproponował Darek (wygląda na aluminiowy ale to nie musi być problem) to bierzesz np:

 

https://www.telescopehouse.com/az4-2-alt-azimuth-mount-inc-stainless-steel-tripod.html
170 F

plus

https://www.telescopehouse.com/telescopes/telescopes-by-type/catadioptric-telescopes/bresser-messier-mc-127-1900-ota-optical-tube-assembly.html
297 F

plus poproś ich o jakiś okular w średnicy 1.25 cala i ogniskowej około 8 lub 9mm => powiększenie jest to:

 

ogniskowa teleskopu 1900 / ogniskowa okularu 9 => 211 x

 

Tylko upewnij się czy ten AZ4 i ten Mak połączysz bez najmniejszego problemu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o teleskopy zwane "refraktorami " , czyli takie lunety . To patrzysz przez nie z "tyłu " . Czyli musisz się cofnąć za teleskop (refraktory są dość długie) . Na balkonie nie ma gdzie się cofnąć ( ściana). Zobacz moje zdjęcie , teleskop "refraktor" stoi w drzwiach , właśnie dlatego bo nie ma tam ściany -mogę się cofnąć. Mówiąc wprost musisz sam się przymierzyć do balkonu i tej długiej rury. Potrzebny jest "krótki" teleskop na balkon taki jak :

Maksutow-Cassegrain ----MAK lub Schmidt-Cassegrain --SCT

balkon3.jpg

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm tak myśle i myśle i nic nie moge wymyślec bo ten balkon to faktycznie problem jesli kupic to cos małego

a jak cos małego to znowu nie ma takiego powera jak te wielkie w tej cenie co szukam moge spokojnie kupic

syste 10 lub Bresser Messier 10 ale na balkon sie nie nadaja, auto mam duże 7 osobowe wiec duzy teleskop sie załaduje

tylko nie wiem jak z czułością optyki jesli gdzies tam poobijam niechcacy a tego bym niechciał chyba czas zmienic miejsce zamieszkania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak cos małego to znowu nie ma takiego powera jak te wielkie w tej cenie co szukam

Makiem czy SCT uzyskasz w naturalny sposób większe powiększenie niż Newtonem.

Chodzi Ci pewnie o aperturę i ilość zbieranego światła.

Fizyki nie przeskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm tak myśle i myśle i nic nie moge wymyślec bo ten balkon to faktycznie problem jesli kupic to cos małego

a jak cos małego to znowu nie ma takiego powera jak te wielkie w tej cenie co szukam moge spokojnie kupic

syste 10 lub Bresser Messier 10 ale na balkon sie nie nadaja, auto mam duże 7 osobowe wiec duzy teleskop sie załaduje

tylko nie wiem jak z czułością optyki jesli gdzies tam poobijam niechcacy a tego bym niechciał chyba czas zmienic miejsce zamieszkania :D

 

Nie wiem jakie dokładnie masz warunki astronomiczne, ale możesz byc niemiło zaskoczony "powerem" dużego teleskopu w miescie.

Lepiej kupić mobilny teleskop i zrobic wyjazd za miasto na DSy niż wynosic na balkon pralkę, która i tak mniej pokaże niz dwa razy mnieszy teleskopik na wsi. Co do szczegółów planet - nie wykorzystasz rozdzielczosci nawet 150mm średnicy z uwagi na seeing - ten w górnych warstwach atmosfery i ten w pobliżu teleskopu, zwłaszcza w dużym budynku na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki hmmm jak to w uk codziennie deszcz i pochmurnie ale robi sie coraz to lepsza pogoda

wiec jak jest bezchmurnie to naprawde niebo jest bardzo czyste bez zadnych smogow i takich tam.

Wega to jak sie ma srednica np 200p do 130p chcesz powiedziec ze mniejsza srednica uzyskam lepsze

widoki bo juz sam nie rozumię

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki hmmm jak to w uk codziennie deszcz i pochmurnie ale robi sie coraz to lepsza pogoda

wiec jak jest bezchmurnie to naprawde niebo jest bardzo czyste bez zadnych smogow i takich tam.

Wega to jak sie ma srednica np 200p do 130p chcesz powiedziec ze mniejsza srednica uzyskam lepsze

widoki bo juz sam nie rozumię

Nie chodzi o deszcz i chmury, tylko o zanieszczyszczenie światłem i seeing.

W złych warunkach (nie chodzi o deszcz) nie wykorzystasz dużej apertury.

Dlatego kolega napisał, że '(duża tuba...) mniej pokaże (w słabych warunkach) niz dwa razy mnieszy teleskopik na wsi'.

 

EDIT: pod ciemnym niebem duża tuba jest OK. Ale w Twoich balkonowych warunkach, to raczej kłopot. I tylko tyle :-).

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Dokładnie tak! :)

Na planetach od pewnej wartości średnicy teleskopu nie zobaczysz więcej, bo szczegółowiość ogranicza nie teleskop a seeing (sprawdziłeś w necie co to seeing? ;) ). DSów (mgławic, galaktyk, gromad...) nie warto oglądac pod zaświetlonym niebem nawet w duzych newtonach na dobsonach (też sprawdź w necie co to dobson i newton ;) ). Lepiej zapakować teleskop i podjechać chociaż z 10 kilometrów w ciemniejsze miejsce, gdzie zobaczysz nieuzbrojonym okiem Drogę Mleczną. Na planety zaświetlenie nie ma duzego wpływu, natomiast seeing jest kluczowy.

 

 

Warunki hmmm jak to w uk codziennie deszcz i pochmurnie ale robi sie coraz to lepsza pogoda

wiec jak jest bezchmurnie to naprawde niebo jest bardzo czyste bez zadnych smogow i takich tam.

Wega to jak sie ma srednica np 200p do 130p chcesz powiedziec ze mniejsza srednica uzyskam lepsze

widoki bo juz sam nie rozumię

 

 

 

Dodatkowo przeczytaj uważnie ten wątek https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=43848(tak mniej wiecej do 5 strony), a później pytaj ;)

 

 

Aaaaa.... i kup sobie jakąś fajna książkę dla poczatkujących, która wyjaśni Ci co widzisz. Inaczej te kropki, mgiłeki i pasiaste krążki oglądane w teleskopie nic nie będą znaczyć.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za naprowadzenie mnie na dobrą droge bo pewnie teraz bez was siedział bym przy sw synta 10 czyli przy czołgu i

myślał jak powiekszyc balkon :rofl: :rofl: :rofl: he he he Na Poczatek przygody z teleskopami wybrałem

Celestrona 127 slt koszt 430Funta mysle jak na pierwszy raz nie bedzie zle z czasem po zmianie zamieszkania pomysli sie o czyms wiekszym

ale na ten czas mysle ze ten teleskop da rade

 

Dzieki Wszystkim Pozdrowienia z UK :like:

Edytowane przez skuter202
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przyszło do głowy, zebyś się nie dziwił... Obraz bez kątówki będzie odwrócony do góry nogami, z katówka lustrzaną będzie juz postawiony na nogi, ale zamieniony stronami prawo-lewo, natomiast z pryzmatem Amiciego bedzie taki jak w lornetce. Do obserwacji astronomicznych jest to raczej mało istotne, ale gdyby przyszło Ci do głowy podgladać sąsiadki :astronom: , to to piszę żebyś wiedział już co i jak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he he he :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: a jak sprawa wyglada ze zdjeciami bede mołg zamocowac aparat

jesli tak to co bede musiał dokupic bo napewno bede chciał zdjecia popstrykac a sasiadki same warchoły wielkie

to nie bedzie na co patrzec hehe :D :D :D :D i czy mozna to podpiac pod laptopa i wogóle Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.