Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

ZWO ASI071MC-C Mały test kamery

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3381 postów

*
Popularny

Witajcie,
poniżej chciałbym Wam przedstawić krótki test, a raczej grupę przemyśleń na temat kamery ZWO ASI071MC-C użyczonej przez Adama Jesionkiewicza w ramach akcji: LINK

Spisałem moje przemyślenia oraz wyniki tego co udało mi się zrobić z nadzieją, że pomoże to Wam w jej zakupie (bądź nie). Kamerę testowałem w praktyce - na zdjęciach, gdyż do tego została stworzona. Poniżej postaram się przedstawić Wam moje wnioski oraz efekty naświetlania tym rejestratorem. Będę porównywał z kamerą QHY8L, którą posiadałem i uważam jako jedną z lepszych kamer kolorowych (OSC). Od razu zaznaczę, że tekst nie jest sponsorowany i został podzielony na kilka grup tematycznych, w których opiszę poszczególne aspekty tej kamery.

Wykorzystywany sprzęt to: SkyWatcher ED80 + Flattener 0,85x co daje 80/510 f/6.4, ASI 071MC-C, ASI120MM (guider) na HEQ5.

Wygląd zewnętrzny i zestaw
Kamera wykonana jest bardzo solidnie, jakość użytego aluminium jest wysokiej jakości (wyższej niż w QHY8L). Kamera ma wbudowaną złączkę "tilt" co znacząco ułatwia ustawienie jej prostopadle do toru optycznego bez dokupowania oddzielnego korektora. Matryca zabezpieczona jest szybką z systemem przeciw zaparowaniu (podgrzewanie) a to wszystko przykryte jest wkręcanym "kapslem".
W zestawie otrzymujemy pełen zestaw akcesoriów, w których skład wchodzi:
- złączki 16,5mm oraz 21mm co w połączeniu z backfocusem 17,5mm daje 55mm - czyli tyle ile wynosi odległość popularnych flattenerów i korektorów komy
- dwa kabelki USB 2.0 (krótkie) do połączenia huba wbudowanego w kamerę do innych elementów setupu
- długi kabel silikonowy USB 3.0 do podłączenia kamery do komputera
- nosek 1.25"
- 4 pastylki dessicanta + aplikator (wkręcany w bok kamery).
- płytę ze sterownikami (zastanawiam się kiedy zaczną dodawać je na pendrive)

Podłączenie, sterowniki, chłodzenie
Sterowniki są do pobrania ze strony. Instalacja bezproblemowa. Posiadałem ASI120MM jako guider i połączenie przez ASCOM w MaximDL 5.24 wygląda tak, że po wybraniu sterownika ASCOM, wybiera się ASI Camera (1), a w konfiguratorze sterownika, z listy rozwijanej wybiera się kamerę (dwie do wyboru), analogicznie przy guiderze wybiera się ASI Camera (2).
Kamera ma 3 predefiniowane presety dotyczące gain'u i offsetu:
- Highest dynamic range (mały gain)
- Unity gain
- Lowest read noise (duży gain)

Podczas testów nie używałem innych ustawień niż Unity gain i lowest read noise.

Kamera jest wyposażona w podwójny TEC z deltą ok 40*C. Patrząc na wykresy ustawiłem temperaturę -15*C (choć teraz wiem, że mógłbym ustawić -20, nie zrobiłem tego w trakcie gdyż musiałbym dorabiać kolejną partię darków). Jak na podwójnego TEC'a kamera ma problem ze stabilnym utrzymaniem temperatury. Przy temperaturze otoczenia ok 0-4*C temperatura matrycy skakała od -15,7 do -14,1. Jest to dużo gorszy wynik niż w mojej QHY8L z pojedynczym TECiem. Być może przy niższych temperaturach jest lepiej.

Klatki kalibracyjne
Kamera generuje ogromny ampglow - na jednym z długich boków. Im krótszy czas tym ampglow większy i pokazuje się również na drugim z długich boków (czas ok 20s). Także darki są wymagane nie tylko by usunąć hot pixele (których było zadziwiająco dużo) ale również po to by zlikwidować apmglow. Efekt ten występuje również przy czasach bardzo długich (plik do pobrania ze strony ZWO - 2000s).

Natomiast jeśli chodzi o flaty... tutaj sytuacja jest troszkę bardziej skomplikowana. Nie udało mi się zrobić poprawnych flatów. Wykorzystałem flatownicę Aurora i razem z Przemkiem "zombi" rozkminialiśmy co jest nie tak i niestety się nie udało. Kamera jest bardzo czuła i była konieczność przyciemnienia flatownicy 4 kartkami białego papieru. Przy czasach mniejszych niż 0,5s flat posiada poziome kreski, które wyraźnie odcinają się na obrazie i mocno wpływają na kalibrowane zdjęcie. Powyżej 1,4s kreski znikają i pojawia się pseudo flat. Dlaczego pseudo? Ponieważ w najjaśniejszych miejscach ma poziom sygnału ok 50kADU a w najciemniejszych ok 30kADU, do tego nie ma układu centrycznego ale od góry jest ciemny, od dołu jasny (nawet histogram jest bardzo rozciągnięty). Po odjęciu od zdjęcia, jak można się domyśleć - psuje je. W torze optycznym nie było nic co mogło by w taki sposób zepsuć flata. Szymek_o - następny tester, sprawdzi wykonanie flatów przy wyższych czasach i zapewne podzieli się obserwacjami.

Nie jestem specem od czytania biasów, więc pominę ten element - nie chcę wypowiadać się w materii, w której nie czuję się dobrze.

Pod tym LINKIEM znajdziecie paczkę z fitsami masterdarków (20sek, 30sek, 60sek i 5min), masterbiasa i masterflata (+ jedna klatka flatów) do Waszej oceny.

Zdjęcia i postprocessing
Co by nie mówić, najważniejszym kryterium oceny jakiejkolwiek kamery są zdjęcia jakie generuje. Podczas testu starałem się naświetlać różne obiekty z różnymi czasami i sukcesywnie będę je udostępniał w osobnych tematach - linkując tutaj. Przy każdym zdjęciu opiszę trudności w obróbce (jeśli takie wystąpią) więc bardzo Was proszę o cierpliwość :-)
Podczas akwizycji nie naświetlałem klatek powyżej 300sek.

Niestety nie miałem okazji zrobienia zdjęć tą kamerą z filtrem Ha... nad czym ubolewam.

Po umieszczeniu wszystkich zdjęć napiszę podsumowanie, jednakże już teraz mogę powiedzieć, że kamera stanowi przełom w kamerach kolorowych (wg mnie). Ilość sygnału, który rejestrował się na poszczególnych klatkach pozytywnie mnie zaskoczył. Po pierwszej obróbce sądzę, że jest to dobry wybór dla tych co chcą szybko uzyskać materiał na zdjęcie oraz dla tych co nie chcą poświęcać dużo czasu na zebranie RGB do materiału mono. Sam poważnie zastanawiam się nad kamerą z chipem IMX071.

ZDJĘCIA
1. Kometa 41P Tuttle Giacobini Kresak (50x30sek - 25min)

2. Kometa C2015 V2 Johnson (40x20sek - 13min 20sek)

3. Galaktyka Wiatraczek, Messier 101 (87x60sek - 1h 27sek)

+12

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://astroscapes.eu

RMK

RMK

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 118 postów

Bardzo chętnie zapoznam się z wynikami, gdyż sam szukam alternatywy dla lustrzanki zabieranej na wakacje, którą można byłoby zastąpić do pamiątkowej fotografii dziennej czymś bardziej turystyczno-kieszonkowym. Jednak, jesli efekty nie bedą wiele lepsze od tego, co da się wycisnąć lustrzanką to pytanie po co zabierać tyle zabawek ze sobą (zasilanie, sterowanie, akwizycja plików).

Na razie jestem zaskoczony wynikami chłodzenia. Jeśli przy temperaturze otoczenia ok 0-4*C temperatura matrycy skakała od -15,7 do -14,1 to porażka konstruktora lub wada kamery. Testowałem QHY163M w pokoju +21C utrzymywało na chipie -15C z fluktuacją 0,1C.

0

10x50 | APO 71/350 | Ha 35/400 | SCT 8 Tempora labuntur tacitisque senescimus annis

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3381 postów

Na razie jestem zaskoczony wynikami chłodzenia. Jeśli przy temperaturze otoczenia ok 0-4*C temperatura matrycy skakała od -15,7 do -14,1 to porażka konstruktora lub wada kamery. Testowałem QHY163M w pokoju +21C utrzymywało na chipie -15C z fluktuacją 0,1C.

Ja również jestem zaskoczony. Nie spodziewałem się tak sporego rozrzutu temperatury.

QHY8L trzymała temperaturę max +/- 1,5*C...
0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

RMK

RMK

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 118 postów

To ciekawe QHY163M miała histerezę około 1C dopiero, gdy zmusiłem ją do pracy na granicy katalogowej delty (czyli 40C). 

Co prawda to oczywiste, ale zapewniłeś odpowiednią moc zasilacza tak, aby nie zabrakło prądu przy maksymalnym chłodzeniu ?

0

10x50 | APO 71/350 | Ha 35/400 | SCT 8 Tempora labuntur tacitisque senescimus annis

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Dzięki Paweł za recenzję. Mnie najbardziej interesuje zagadka flatów. Pewnie dlatego, że nigdy się z czymś takim bezpośrednio nie spotkałem (w systemach bez migawki). 

CMOSy lubię między innymi dlatego, że flaty robię sobie w słoneczne południe, na błękitnym niebie. Także kamerą ASI071 robiłem takie flaty (link poniżej) i pięknie mi się odejmowały (czas 0,002 sekundy). Żadnych problemów. Jedyne co mi przychodzi do główy, to jakaś interferencja z Aurorą (flatownica).

Dla dociekliwych link do sky-flatów wykonanych w południe:

https://www.dropbox....-255ecKsMa?dl=0

Jest też tam master flat TRICOLOR (z wyrównaną temperaturą barwową):

https://www.dropbox....ime2ms.fit?dl=0

Dodatkowo przygotowałem też przykład działania takiego flata na plik:

https://www.dropbox....zCtNl2JA5a?dl=0

PS. Jak widać, w ogóle nie używałem ani darków ani biasów.

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3381 postów

PS. Jak widać, w ogóle nie używałem ani darków ani biasów.

W moim egzemplarzu ampglow był tak duży (i ilość hot pixeli), że bez darka nie było by szans.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - napięcie zasilania. U mnie kamera była zasilana z AstroHuba 3.0 (made by jolo) + zasilacz Xbox'a. Być może gdyby dać jej bezpośrednie zasilanie klatka wyglądała by inaczej.

Może po testach Szymka to się okaże.

P.
0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów
W moim egzemplarzu ampglow był tak duży (i ilość hot pixeli), że bez darka nie było by szans.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - napięcie zasilania. U mnie kamera była zasilana z AstroHuba 3.0 (made by jolo) + zasilacz Xbox'a. Być może gdyby dać jej bezpośrednie zasilanie klatka wyglądała by inaczej.

Ale więcej niż np. u mnie?

https://www.dropbox....06_300.fit?dl=0

Coś jest na rzeczy, bo np. Qbanos nie zgłaszał takich problemów, a używał dokładnie ten sam egzemplarz kamery. 

Ja swoją kamerę używam na -25 stopniach i nie zauważyłem większej fluktuacji temperatury, niż w innych kamerach (czyli pewnie max 1 stopień i to raczej rzadko - bo tak to stoi stabilnie, choć nie podejrzewam, żeby tam był jakiś ultra dokładny pomiar).

Możesz pokazać 1 klatkę z tym amp-glow?

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3381 postów

Ale więcej niż np. u mnie?
https://www.dropbox....06_300.fit?dl=0

zerknę w domu. W robocie chmury mi blokują :-)

Coś jest na rzeczy, bo np. Qbanos nie zgłaszał takich problemów, a używał dokładnie ten sam egzemplarz kamery. 
Ja swoją kamerę używam na -25 stopniach i nie zauważyłem większej fluktuacji temperatury, niż w innych kamerach (czyli pewnie max 1 stopień i to raczej rzadko - bo tak to stoi stabilnie, choć nie podejrzewam, żeby tam był jakiś ultra dokładny pomiar).

Wydaje mi się, że jedyną różnicą było właśnie napięcie zasilania. Miałem tą kamerę bardzo krótko (3 noce), żeby przeprowadzić więcej testów, wolałem zebrać materiał i pokazać zdjęcia.
Szymek ma ją dlużej i na pewno podpina zasilanie inaczej niż ja - zobaczymy efekt na jego zdjęciach. Jeśli będą ok, to jedyne rozsądne wytłumaczenie jest takie, że wpływ miało napięcie zasilania

Możesz pokazać 1 klatkę z tym amp-glow?

Widać ten ampglow na darkach (link w pierwszym poście), ale klatkę wystawię z domu.

P.

+1
Post rekomendują: dziki,

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Właśnie sprawdziłem. Coś tam poszło bardzo nie tak. Fatalnie to wygląda!!! Nie ma nic wspólnego z moim materiałem.

0

AstroKingS.png

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3381 postów

No właśnie. Nie było jak przetestować jej na oddzielnym zasilaniu - szkoda.

0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

No właśnie. Nie było jak przetestować jej na oddzielnym zasilaniu - szkoda.

Nie wiem, czy to może być kwestia zasilania. Stawiam, że coś się wydarzyło z kamerą w czasie lotniskowych prześwietleń (to główny powód serwisu kamer astro). Zobacz, jaka to jest skala problemu:

dark60_25.png

To jest lewy dolny róg z mojej i tej testowej ASI071 (60 sek). Mój wykonałem przed chwilą przy temperaturze +25 stopni, bez podłączonego w ogóle zasilania i włączonego coolera - więc najgorszy możliwy scenariusz. Sygnał jest rozciągnięty tak samo w obydwu przykładach.

Widzisz różnicę? ;)

Tu dark w oryginale:

https://www.dropbox....60_25C.fit?dl=0

0

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

btw - sprawdziłem darki z tej kamery (ten egzemplarz), które zrobiłem przed wysyłką do testów. Wszystko jest ok, więc są tylko dwie opcje:

1. kamera uległa uszkodzeniu

2. zasilanie

Zaraz poproszę Szymona żeby zrobił darki i podesłał. Sprawa będzie jasna.

0

AstroKingS.png

qbanos

qbanos

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2959 postów

Ale masakra. Naprawdę mogło się coś takiego wydarzyć w trakcie prześwietlania lotniskowego? Jeżeli tak to:

1. nie da się z nią podróżować, a to fatalna informacja

2. naszą FLI16803 przewoziliśmy wiele razy w podręcznym, a to jeszcze gorzej. Chyba, że to nie dotyczy CCD.

Dodam, że ja ASI zasilałem z akumulatora żelowego, nie miałem też takich wahań temperatury na coolerze.

Wyjdzie na to, że to ja ją popsułem.

Użytkownik qbanos edytował ten post 12 kwiecień 2017 - 12:47

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Nie przejmuj się - jeżeli jest zepsuta to i tak nic to dla was nie oznacza. Spokojnie :) Biorę to na klatę.

Co do uszkodzeń matryc w prześwietleniach lotniskowych - rzadko się zdarza się, ale się zdarza. Ja jedną FLI tak zepsułem (skończyło się wymianą matrycy). Każde skanowanie w pewnym stopniu uszkadza (więcej bad pikseli się pojawia), ale czasmi może być znacznie gorzej. Producenci drogich kamer rekomendują ograniczyć taki transport do minimum. Matryce "starzeją" się z wiekiem (CCD, nie wiem, jak CMOS). Skanowanie przyspiesza ten proces. To informacja od Gregorego, czyli twócy kamer FLI. Można założyć więc, że nie podlega dyskusji ;)

+1
Post rekomendują: MateuszW,

AstroKingS.png

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3381 postów

Może to właśnie kwestia zasilania - darki bez zasilania wyszły ok, a z zasilaniem nie ok.

Przez chwilę myślałem, że to jakieś inne światło, ale akurat 60s darki robiłem jak już było ciemno i nie było szans, by dostało się coś z boku. Na klatkach light też ampglow jest widoczny dość mocno i kalibracja dopiero załatwia sprawę.

Ciekaw jestem darków Szymka.

0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zwo, asi, asi071mc-c, test

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników