Skocz do zawartości

ZWO ASI071MC-C Mały test kamery


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo chętnie zapoznam się z wynikami, gdyż sam szukam alternatywy dla lustrzanki zabieranej na wakacje, którą można byłoby zastąpić do pamiątkowej fotografii dziennej czymś bardziej turystyczno-kieszonkowym. Jednak, jesli efekty nie bedą wiele lepsze od tego, co da się wycisnąć lustrzanką to pytanie po co zabierać tyle zabawek ze sobą (zasilanie, sterowanie, akwizycja plików).

Na razie jestem zaskoczony wynikami chłodzenia. Jeśli przy temperaturze otoczenia ok 0-4*C temperatura matrycy skakała od -15,7 do -14,1 to porażka konstruktora lub wada kamery. Testowałem QHY163M w pokoju +21C utrzymywało na chipie -15C z fluktuacją 0,1C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jestem zaskoczony wynikami chłodzenia. Jeśli przy temperaturze otoczenia ok 0-4*C temperatura matrycy skakała od -15,7 do -14,1 to porażka konstruktora lub wada kamery. Testowałem QHY163M w pokoju +21C utrzymywało na chipie -15C z fluktuacją 0,1C.

Ja również jestem zaskoczony. Nie spodziewałem się tak sporego rozrzutu temperatury.

 

QHY8L trzymała temperaturę max +/- 1,5*C...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe QHY163M miała histerezę około 1C dopiero, gdy zmusiłem ją do pracy na granicy katalogowej delty (czyli 40C).

Co prawda to oczywiste, ale zapewniłeś odpowiednią moc zasilacza tak, aby nie zabrakło prądu przy maksymalnym chłodzeniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł za recenzję. Mnie najbardziej interesuje zagadka flatów. Pewnie dlatego, że nigdy się z czymś takim bezpośrednio nie spotkałem (w systemach bez migawki).

CMOSy lubię między innymi dlatego, że flaty robię sobie w słoneczne południe, na błękitnym niebie. Także kamerą ASI071 robiłem takie flaty (link poniżej) i pięknie mi się odejmowały (czas 0,002 sekundy). Żadnych problemów. Jedyne co mi przychodzi do główy, to jakaś interferencja z Aurorą (flatownica).

 

Dla dociekliwych link do sky-flatów wykonanych w południe:

https://www.dropbox.com/sh/jkslskn83hp24pc/AAAHUxWuM-49jrL-255ecKsMa?dl=0

 

Jest też tam master flat TRICOLOR (z wyrównaną temperaturą barwową):

https://www.dropbox.com/s/grai34qbf39ilcz/Master_Flat%201_4944x3284_Bin1x1_Temp-20C_ExpTime2ms.fit?dl=0

Dodatkowo przygotowałem też przykład działania takiego flata na plik:

https://www.dropbox.com/sh/4j1eqkj68m5rstv/AABYfY9PA8UQyLGzCtNl2JA5a?dl=0

 

PS. Jak widać, w ogóle nie używałem ani darków ani biasów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Jak widać, w ogóle nie używałem ani darków ani biasów.

W moim egzemplarzu ampglow był tak duży (i ilość hot pixeli), że bez darka nie było by szans.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - napięcie zasilania. U mnie kamera była zasilana z AstroHuba 3.0 (made by jolo) + zasilacz Xbox'a. Być może gdyby dać jej bezpośrednie zasilanie klatka wyglądała by inaczej.

 

Może po testach Szymka to się okaże.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim egzemplarzu ampglow był tak duży (i ilość hot pixeli), że bez darka nie było by szans.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - napięcie zasilania. U mnie kamera była zasilana z AstroHuba 3.0 (made by jolo) + zasilacz Xbox'a. Być może gdyby dać jej bezpośrednie zasilanie klatka wyglądała by inaczej.

 

 

Ale więcej niż np. u mnie?

https://www.dropbox.com/s/d6q05vp8w9wed2o/M81-0006_300.fit?dl=0

 

Coś jest na rzeczy, bo np. Qbanos nie zgłaszał takich problemów, a używał dokładnie ten sam egzemplarz kamery.

Ja swoją kamerę używam na -25 stopniach i nie zauważyłem większej fluktuacji temperatury, niż w innych kamerach (czyli pewnie max 1 stopień i to raczej rzadko - bo tak to stoi stabilnie, choć nie podejrzewam, żeby tam był jakiś ultra dokładny pomiar).

 

Możesz pokazać 1 klatkę z tym amp-glow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerknę w domu. W robocie chmury mi blokują :-)

 

Coś jest na rzeczy, bo np. Qbanos nie zgłaszał takich problemów, a używał dokładnie ten sam egzemplarz kamery.

Ja swoją kamerę używam na -25 stopniach i nie zauważyłem większej fluktuacji temperatury, niż w innych kamerach (czyli pewnie max 1 stopień i to raczej rzadko - bo tak to stoi stabilnie, choć nie podejrzewam, żeby tam był jakiś ultra dokładny pomiar).

Wydaje mi się, że jedyną różnicą było właśnie napięcie zasilania. Miałem tą kamerę bardzo krótko (3 noce), żeby przeprowadzić więcej testów, wolałem zebrać materiał i pokazać zdjęcia.

Szymek ma ją dlużej i na pewno podpina zasilanie inaczej niż ja - zobaczymy efekt na jego zdjęciach. Jeśli będą ok, to jedyne rozsądne wytłumaczenie jest takie, że wpływ miało napięcie zasilania

 

Możesz pokazać 1 klatkę z tym amp-glow?

Widać ten ampglow na darkach (link w pierwszym poście), ale klatkę wystawię z domu.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Nie było jak przetestować jej na oddzielnym zasilaniu - szkoda.

 

 

Nie wiem, czy to może być kwestia zasilania. Stawiam, że coś się wydarzyło z kamerą w czasie lotniskowych prześwietleń (to główny powód serwisu kamer astro). Zobacz, jaka to jest skala problemu:

 

dark60_25.png

 

To jest lewy dolny róg z mojej i tej testowej ASI071 (60 sek). Mój wykonałem przed chwilą przy temperaturze +25 stopni, bez podłączonego w ogóle zasilania i włączonego coolera - więc najgorszy możliwy scenariusz. Sygnał jest rozciągnięty tak samo w obydwu przykładach.

 

Widzisz różnicę? ;)

 

Tu dark w oryginale:

https://www.dropbox.com/s/0w3u0i4bji08ie0/dark_60_25C.fit?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw - sprawdziłem darki z tej kamery (ten egzemplarz), które zrobiłem przed wysyłką do testów. Wszystko jest ok, więc są tylko dwie opcje:

1. kamera uległa uszkodzeniu

2. zasilanie

 

Zaraz poproszę Szymona żeby zrobił darki i podesłał. Sprawa będzie jasna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masakra. Naprawdę mogło się coś takiego wydarzyć w trakcie prześwietlania lotniskowego? Jeżeli tak to:

1. nie da się z nią podróżować, a to fatalna informacja

2. naszą FLI16803 przewoziliśmy wiele razy w podręcznym, a to jeszcze gorzej. Chyba, że to nie dotyczy CCD.

 

Dodam, że ja ASI zasilałem z akumulatora żelowego, nie miałem też takich wahań temperatury na coolerze.

 

Wyjdzie na to, że to ja ją popsułem.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się - jeżeli jest zepsuta to i tak nic to dla was nie oznacza. Spokojnie :) Biorę to na klatę.

Co do uszkodzeń matryc w prześwietleniach lotniskowych - rzadko się zdarza się, ale się zdarza. Ja jedną FLI tak zepsułem (skończyło się wymianą matrycy). Każde skanowanie w pewnym stopniu uszkadza (więcej bad pikseli się pojawia), ale czasmi może być znacznie gorzej. Producenci drogich kamer rekomendują ograniczyć taki transport do minimum. Matryce "starzeją" się z wiekiem (CCD, nie wiem, jak CMOS). Skanowanie przyspiesza ten proces. To informacja od Gregorego, czyli twócy kamer FLI. Można założyć więc, że nie podlega dyskusji ;)

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to właśnie kwestia zasilania - darki bez zasilania wyszły ok, a z zasilaniem nie ok.

Przez chwilę myślałem, że to jakieś inne światło, ale akurat 60s darki robiłem jak już było ciemno i nie było szans, by dostało się coś z boku. Na klatkach light też ampglow jest widoczny dość mocno i kalibracja dopiero załatwia sprawę.

 

Ciekaw jestem darków Szymka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to właśnie kwestia zasilania - darki bez zasilania wyszły ok, a z zasilaniem nie ok.

Przez chwilę myślałem, że to jakieś inne światło, ale akurat 60s darki robiłem jak już było ciemno i nie było szans, by dostało się coś z boku. Na klatkach light też ampglow jest widoczny dość mocno i kalibracja dopiero załatwia sprawę.

 

Ciekaw jestem darków Szymka.

 

No to wskazuje, że faktycznie zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2. naszą FLI16803 przewoziliśmy wiele razy w podręcznym, a to jeszcze gorzej. Chyba, że to nie dotyczy CCD.

 

Dotyczy CCD, nie wiem, w jakim stopniu CMOS. Z producentem rozmawiałem tylko o tym pierwszym. Swoją drogą, promieniowanie na przelotowych wysokościach także zabija nam piksele :P To tajemnica poliszynela w branży foto. Nawet Kodak przyznał, że nie używa tranportu lotniczego do hurtowego transportu kamer z fabryki - robi to drogą morską.

 

Oczywiście w elektronice konsumenckiej nikt nie zwraca na to uwagę. Pewnie nawet wzrost o 30% hot pikseli większość nie zauważy, bo raz, że działa Noise Reduction, a dwa, nie robią długich ekspozycji, ani nie obrabiają zdjęć tak jak my. W astro nawet parę procent będzie zauważalne. Do tego, jak ma się pecha i trafi akurat na słoneczny storm, to może być gorzej ;)

 

Tu naukowy papier:

http://www.imagesensors.org/Past%20Workshops/2009%20Workshop/2009%20Papers/067_paper_goiffon_isae.pdf

 

Wstęp w zasadzie mówi wszystko:

 

Ionizing radiations, such as X and Gamma rays, generate
electron-hole pairs in the isolation oxides used in CMOS
image sensors (CIS). This phenomenon leads to interface
state generation and positive charge trapping in these oxides
and can induce severe degradation of irradiated image
sensors. Such radiation effects are known to be critical for
imaging applications in ionizing environment such as space
applications, medical imaging and particle detection
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się zorientowałem ze darki robiłem po powrocie do polski, na dzień przed wysłaniem kamery do Pawła.
Tutaj można pobrać dark 180s przy -20.

https://drive.google.com/open?id=0B93em35CUETfdHdoalc4M2tyaEk

jak dla mnie wygląda w miare normalnie.
Pozdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się zorientowałem ze darki robiłem po powrocie do polski, na dzień przed wysłaniem kamery do Pawła.

Tutaj można pobrać dark 180s przy -20.

https://drive.google.com/open?id=0B93em35CUETfdHdoalc4M2tyaEk

jak dla mnie wygląda w miare normalnie.

Pozdr.

 

 

Tak, jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.