Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

M97 - Sowa

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

Szymek_O

Szymek_O

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1653 postów

*
Popularny

M97 - pospolicie zwana Sową, tym razem combo QHY163M jako L + QHY163C jako RGB, 20x300s L, 39x300s RGB, CT8 (200/900) na ASA DDM60

Załączone miniatury

• M97.jpg

+34

Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, ASA DDM60, QHY163M, QHY163C, obserwatorium

http://www.facebook....astrophotograph

JaLe

JaLe

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5511 postów

Do jakiej konkluzji Szymku doszedłeś ?  Czyżby zamiast filtrów i karuzeli  będziesz stosował kolorową kamerkę ?

+2
Post rekomendują: Szymek_O, dziki,

Moja galeria       Facebook  
do obserwacji
Columbus 500

Szymek_O

Szymek_O

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 1653 postów

Dokładnie tak. Oszczędność czasu. Musze się zaopatrzyć w szufladę filtrową by tylko Ha dokładać do wersji mono.

+1
Post rekomendują: TUR,

TUR

TUR

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • 1581 postów

Dokładnie tak. Oszczędność czasu. Musze się zaopatrzyć w szufladę filtrową by tylko Ha dokładać do wersji mono.

Dobry patent. Też kupiłem w TS do swojego telepa :)

0
www.iTeleskop.org https://www.facebook.com/brightcomets/posts/ Tel. 727486109

ryszardo

ryszardo

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1444 postów

*
Popularny

Bardzo ładne zdjęcie, ale mam wrażenie, że osiągalne także zwykłym dslr. Chyba jednak ( przynajmniej na razie) do dłuższych ekspozycji ( nie "na szczęśliwe ujęcie") wydajniejsza jest CCD 16bit. Dla przykładu ( nie porównania!), pokazuję  moją M97 - to jest tylko po 12x 300 sek. HII i OIII, bez luminancji, w dodatku f/5 z bardzo słabą sprawnością luster. Już to wrzucałem, ale znikła w przestworzach...

M97BICOLOR1_3jpg.jpg

+10

Szymek_O

Szymek_O

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 1653 postów

No dokładnie, M97 jest na tyle jasnym i kontrastowym obiektem, że w jej przypadku różnica CCD/CMOS vs DSLR się zaciera. Tego mi brakuje właśnie: ha i tlenu :) Dopiero te filtry ujawniają oblicze sówki

Użytkownik Szymek_O edytował ten post 17 kwiecień 2017 - 11:11

+2
Post rekomendują: ryszardo, dziki,

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3191 postów

Uzywam go od 2 miesiecy. Jedyne co zauwazylem to trzeba czesciej strzelac flaty przez wszedobylskie pylki pojawiajace sie przy przekladaniu filtrow pomiedzy setupami.

Poza tyn z TS na rynku sa dostepne inne filter drawer.

0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

Szymek_O

Szymek_O

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 1653 postów

Uzywam go od 2 miesiecy. Jedyne co zauwazylem to trzeba czesciej strzelac flaty przez wszedobylskie pylki pojawiajace sie przy przekladaniu filtrow pomiedzy setupami.

Poza tyn z TS na rynku sa dostepne inne filter drawer.

No niestety to fakt, trzeba robić ciagle flaty, ale z drugiej strony przy zmianie kamery i tak trzeba je zrobić, nie ma wyjścia... Ale można je zapuścić nawet podczas niepogody w ciągu dnia ;) 

0

arctur34wp

arctur34wp

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 16 postów

Fajne te sowy. Mam pytanie odnośnie oszczędności czasu z zastosowaniem kamery kolorowej i mono w stosunku do mono z filtrami z kołem filtrowym. O co chodzi? Jak można oszczędzic czas? W którym miejscu? Prawidłowe zdjęcie LRGB robi się L bin1 potem RGB w bin2 rozumiem tutaj oszczedza sie na czasie bo potem maxim robi powiekszenie do bin1, wszystko automatyczne z poziomu maxima, bezproblemowe. Co daje zastosowanie, przekładanie na kamerę kolor, swoją drogą droższe rozwiązanie jak koło plus filtry?

Użytkownik arctur34wp edytował ten post 17 kwiecień 2017 - 17:27

0

Szymek_O

Szymek_O

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 1653 postów

Fajne te sowy. Mam pytanie odnośnie oszczędności czasu z zastosowaniem kamery kolorowej i mono w stosunku do mono z filtrami z kołem filtrowym. O co chodzi? Jak można oszczędzic czas? W którym miejscu? Prawidłowe zdjęcie LRGB robi się L bin1 potem RGB w bin2 rozumiem tutaj oszczedza sie na czasie bo potem maxim robi powiekszenie do bin1, wszystko automatyczne z poziomu maxima, bezproblemowe. Co daje zastosowanie, przekładanie na kamerę kolor, swoją drogą droższe rozwiązanie jak koło plus filtry?

Cała oszczędność polega na tym, że robisz całe RGB w jednym momencie i dokładasz materiał z mono jako luminacja. Czyli fotografujesz kolorową kamerą która wypluwa Ci kolorową klatkę. Zamiast np robić 15x3 klatek z kołem na rgb (każdy kanał R,G i B ) robisz 15 klatek kamerą osc, 3x mniej czasu..... Po za tym według mnie, łatwiej zbalansować kolor z kamery OSC, niż z filtrów, a i trzeba flaty do każdego filtra. W dobie czułych kamer CMOS w wersji kolorowej, zaczyna się mijać z celem focenie LRGB w czystej postaci, szczególnie w Polsce, przy naszej wariackiej pogodzie.

Użytkownik Szymek_O edytował ten post 17 kwiecień 2017 - 17:32

+1
Post rekomendują: Ura,

JaLe

JaLe

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 5511 postów

Wyjaśnijmy najprościej te oszczędności  czasowe.

L  +  kolor  nie równa się    L + R + G + B     czyli  możemy  ustrzelić 2 x więcej obiektów w tym samym czasie.

0

Moja galeria       Facebook  
do obserwacji
Columbus 500

Ura

Ura

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1092 postów

Ta cała CMOS rewolucja ASI coraz bardziej mnie ciągnie do powrotu do prób astrofoto, bardzo fajnie że pojawiają się zdjęcia z tych kamer i można porównać wyniki.

0

arctur34wp

arctur34wp

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 16 postów

Zamiast np robić 15x3 klatek z kołem na rgb (każdy kanał R,G i B ) robisz 15 klatek kamerą osc, 3x mniej czasu.....

L  +  kolor  nie równa się    L + R + G + B     czyli  możemy  ustrzelić 2 x więcej obiektów w tym samym czasie

No proszę, czyli 1 zdjęcie z kamery kolorowej odpowiada 3 zdjęciom z filtrami R+G+B, rozumiem zbieramy tyle samo materiału szybciej kamerą kolorową.

Czyli chcąc focic galaktyki, kamera kolorowa bedzie tutaj 3x szybsza. Czy bining dziala w kamerach kolorowych?

0

Szymek_O

Szymek_O

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 1653 postów

No proszę, czyli 1 zdjęcie z kamery kolorowej odpowiada 3 zdjęciom z filtrami R+G+B, rozumiem zbieramy tyle samo materiału szybciej kamerą kolorową.

Czyli chcąc focic galaktyki, kamera kolorowa bedzie tutaj 3x szybsza. Czy bining dziala w kamerach kolorowych?

Na pewno nie jest tak że odpowiada, bo na pewno koło z mono daje większą sprawność niż OSC, tutaj liczy się w sumie tylko czy zrobisz 2 pełne zdjęcia z kołem, czy 5 pełnych z użyciem 2 kamer, OSC i Mono na przemian ;)

Użytkownik Szymek_O edytował ten post 17 kwiecień 2017 - 18:42

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Na pewno nie jest tak że odpowiada, bo na pewno koło z mono daje większą sprawność niż OSC, tutaj liczy się w sumie tylko czy zrobisz 2 pełne zdjęcia z kołem, czy 5 pełnych z użyciem 2 kamer, OSC i Mono na przemian ;)

A niby dlaczego daje większą sprawność? Przecież OSC to mono z filtrami preinstalowanymi per piksel. Jedyny uzysk w przypadku mono + filtry zewnętrzne, to rozdzielczość, ale jak wiaodomo, akurat rozdzielczość kolorowi nie jest do niczego potrzebna w przypadku, kiedy mamy osobno luminancję.

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: m97, QHY163M, QHY163C, CT8, ASA DDM60

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników