Skocz do zawartości

NGC3628 - Hamburger


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Po prawdzie to jest kombinacja L + kolor :)

Natomiast kiedyś zauważyłem, że kolor z kolorowych kamerek wychodzi taki fajny naturalny. Tak naprawdę gdybym miał prostą metodę na pomienianie kamerek w setupie mono<->kolor to właśnie tak zbierałbym materiał.

Bardzo fajnie wyszło Szymku. Wersja cropowana pokazuje co można jak się trafi na idealny seeing. Zobacz czy delikatne ostrzenie w L nie da lepszego rezultatu. LEkko zszedłbym z niebieskiego szumu tła.

Czym alignujesz ? Pix prawdopodobnie robi to lepiej od maxima ( chyba wszytko robi to lepiej od maxima :/ )

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie grzesz ;)

 

PS. Robi wszystko "lepiej" i 10 razy dłużej :P

:)

Kiedyś porównywałem maxima do irisa. Maxim poległ jednak - szkoda że irys ma dziwną matematykę.

Ktoś chyba pokazywał pixa w stosunku do maxima, też z plusem na rzecz pierwszego.

Przy obiektach mniej punkowych różnicy nie ma jak widzę. Jak gwiazdy masz szpileczki to maxim z niewiadomych przyczyn "rozpuszcza" gwiazdy.

.. no chyba ze w maximie są ukryte parametry hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Kiedyś porównywałem maxima do irisa. Maxim poległ jednak - szkoda że irys ma dziwną matematykę.

Ktoś chyba pokazywał pixa w stosunku do maxima, też z plusem na rzecz pierwszego.

Przy obiektach mniej punkowych różnicy nie ma jak widzę. Jak gwiazdy masz szpileczki to maxim z niewiadomych przyczyn "rozpuszcza" gwiazdy.

.. no chyba ze w maximie są ukryte parametry hehe

 

Problem maxima polega na tym (z moich obserwacji), że nie należy w nim używać żadnych dodatkowych opcji. Patrzeć trzeba na niego jak na młotek. Wtedy wszystko będzie ok :D Maxim ma możliwość alignowania klatek po danych astrometrycznych (czyli o subpikselowej precyzji), więc nic lepszego nie może być. Pewną miekkość klatka dastaje zawsze, jeżeli przy alignacji ulega rotacji/przeskalowaniu. To naturalne. Różnice będą wtedy, jężeli np. inna aplikacja użyje algorytmu wyrównywania na bazie prostego przesuwania X i Y (przy przyzwoicie ustawionej polarnej tak powinno być wyrównane zdjęcie) podczas kiedy maxim zawsze z defaultu wybierze opcję rotowania i skalowania (czasami o setne stopnia, zupełnie bez znaczenia dla sztuki, ale faktycznie minimalnie degradujące ostrość przez resampling). Oczywiście można ręcznie wybrać w Maximie wyrównywanie bez skalowania/rotacji. Pytanie tylko, kto tak robi :P

 

Ja Pixa rekomenduję tym, którzy nie lubią Photoshopa (i nie chcą się w nim rozwijać). W Pixie można kompletnie zbudować zdjęcie, od początku do końca. Maxim się do tego nie nadaje, choć 3/4 jego opcji tego dotyczą :)

 

Ja jedyne co potrzebuję od programu astro-graficznego, to wyplucie 16 bitowego stacka z zerowym wyrównaniem koloru (albo w ogóle mono) - czasami poddaję go jeszcze DDP oraz specyficznej dekonwolucji (bo akurat to mi zawsze działa najlepiej w maximie).

Ale jak to mówią - najlepsze narzędzie to taki, które najlepiej znamy (a nie najlepsze w sensie opcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojj Iris... super był, tylko na 300D wymiękał ;) Teraz jest tak dużo softu, algorytmów i opcji, że nie ma szans poznać wszystkiego. Pozostaje się cieszyć z własnego workflow i w miarę możliwości usprawniać...

 

Nie wymiękał, tylko kwestia komputera :) Stackowałem po 50-60 klatek z 450D + kalibracja i też daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim ma możliwość alignowania klatek po danych astrometrycznych (czyli o subpikselowej precyzji), więc nic lepszego nie może być. Pewną miekkość klatka dastaje zawsze, jeżeli przy alignacji ulega rotacji/przeskalowaniu. To naturalne. Różnice będą wtedy, jężeli np. inna aplikacja użyje algorytmu wyrównywania na bazie prostego przesuwania X i Y (przy przyzwoicie ustawionej polarnej tak powinno być wyrównane zdjęcie) podczas kiedy maxim zawsze z defaultu wybierze opcję rotowania i skalowania (czasami o setne stopnia, zupełnie bez znaczenia dla sztuki, ale faktycznie minimalnie degradujące ostrość przez resampling). Oczywiście można ręcznie wybrać w Maximie wyrównywanie bez skalowania/rotacji. Pytanie tylko, kto tak robi :P

A powiedz Adam, jaki program polecasz do alignacji "lokalnej", czyli takiej, która umie miejscowo rozciągać obraz? Potrzebuję takiej, aby wyrównać geometrię obrazu po flipie, gdzie błędy kolimacji przeszły na drugą stronę. W efekcie zwykła alignacja z przesuwaniem i skalowaniem nie wystarcza - pół obrazka jest ok, a w drugiej połowie gwiazdy nie trafiają w siebie. Niestety Maxim nie ma czegoś takiego. Ma to np Autostakkert, ale nie widzę jak w nim zapisać klatki po alignowaniu. Słyszałem, że jest to w Pixie, ale nie mam jego pełnej wersji. Gdzieś jeszcze to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz powiedzcie, jakie szanse w Astrowizji ma człek obrabiający wszystko ręcznie w PS z takim kombajnem ? :uhm:

 

W sumie to ciekawe pytanie. Wessel używa Pixa, ciekawe, jak kenny, Gusio13 i Maciek_z.

Z drugiej strony, gdyby to był taki magiczny program, to niektórzy powinni być co chwila na podium, a tymczasem to tylko pojedyncze przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sumie to ciekawe pytanie. Wessel używa Pixa, ciekawe, jak kenny, Gusio13 i Maciek_z.

Z drugiej strony, gdyby to był taki magiczny program, to niektórzy powinni być co chwila na podium, a tymczasem to tylko pojedyncze przypadki.

Przecież w zgłoszeniu AW opisuje się użyty soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie te wszystkie astronomiczne programy do obróbki są całkiem nieintuicyjne. Nie potrafiłbym się posługiwać pixem itp, jedyne co w nich potrafię to jakieś proste wyrównywanie tła. Taki photoshop według mnie jest dość prosty w obsłudze.

Px to jest soft typowy pod astro i nie musi być super intuicyjny. Ważne że ma to czego nie mają inne programy. A do obsługi można się po krótkim czasie przyzwyczaić.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.