Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

NGC3628 - Hamburger

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

wessel

wessel

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8474 postów
I tu dla mnie gwiazdki są za mało kolorowe.!
0
Czystego nieba!
Moja strona : http://www.astrofun.pl

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4417 postów

Maxim ma możliwość alignowania klatek po danych astrometrycznych (czyli o subpikselowej precyzji), więc nic lepszego nie może być. Pewną miekkość klatka dastaje zawsze, jeżeli przy alignacji ulega rotacji/przeskalowaniu. To naturalne. Różnice będą wtedy, jężeli np. inna aplikacja użyje algorytmu wyrównywania na bazie prostego przesuwania X i Y (przy przyzwoicie ustawionej polarnej tak powinno być wyrównane zdjęcie) podczas kiedy maxim zawsze z defaultu wybierze opcję rotowania i skalowania (czasami o setne stopnia, zupełnie bez znaczenia dla sztuki, ale faktycznie minimalnie degradujące ostrość przez resampling). Oczywiście można ręcznie wybrać w Maximie wyrównywanie bez skalowania/rotacji. Pytanie tylko, kto tak robi  :P

A powiedz Adam, jaki program polecasz do alignacji "lokalnej", czyli takiej, która umie miejscowo rozciągać obraz? Potrzebuję takiej, aby wyrównać geometrię obrazu po flipie, gdzie błędy kolimacji przeszły na drugą stronę. W efekcie zwykła alignacja z przesuwaniem i skalowaniem nie wystarcza - pół obrazka jest ok, a w drugiej połowie gwiazdy nie trafiają w siebie. Niestety Maxim nie ma czegoś takiego. Ma to np Autostakkert, ale nie widzę jak w nim zapisać klatki po alignowaniu. Słyszałem, że jest to w Pixie, ale nie mam jego pełnej wersji. Gdzieś jeszcze to jest?

0

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Szczerze? Nie mam pojęcia. Przydałoby się coś takiego, a przy dobrych danych astrometrycznych w fotografi DS dałoby się to zrobić prawie idealnie (algorytmem). Tak jak napisałeś - Maxim na pewno tego nie robi. A czy Pix? Nie wiem.

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

wessel

wessel

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 8474 postów

Taką funkcję "distortion correction" ma PixInsight w pełnej wersji. Robi to " w locie" podczas alignacji.

Użytkownik wessel edytował ten post 18 kwiecień 2017 - 13:38

+3
Post rekomendują: Andrzej F., dziki, MateuszW,
Czystego nieba!

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Taka funkcję "distortion correction" ma PixInsight w pełnej wersji. Robi to " w locie" podczas alignacji.

Good stuff:

http://www.pixinsigh...tion/index.html

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6387 postów
Teraz powiedzcie, jakie szanse w Astrowizji ma człek obrabiający wszystko ręcznie w PS z takim kombajnem ? :uhm:
0

Baner2.jpg

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2740 postów

Teraz powiedzcie, jakie szanse w Astrowizji ma człek obrabiający wszystko ręcznie w PS z takim kombajnem ? :uhm:

W sumie to ciekawe pytanie. Wessel używa Pixa, ciekawe, jak kenny, Gusio13 i Maciek_z.

Z drugiej strony, gdyby to był taki magiczny program, to niektórzy powinni być co chwila na podium, a tymczasem to tylko pojedyncze przypadki.

0

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3191 postów

W sumie to ciekawe pytanie. Wessel używa Pixa, ciekawe, jak kenny, Gusio13 i Maciek_z.

Z drugiej strony, gdyby to był taki magiczny program, to niektórzy powinni być co chwila na podium, a tymczasem to tylko pojedyncze przypadki.

Przecież w zgłoszeniu AW opisuje się użyty soft. 

0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

TomekDw

TomekDw

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 417 postów

Według mnie te wszystkie astronomiczne programy do obróbki są całkiem nieintuicyjne. Nie potrafiłbym się posługiwać pixem itp, jedyne co w nich potrafię to jakieś proste wyrównywanie tła. Taki photoshop według mnie jest dość prosty w obsłudze.

0

_Spirit_

_Spirit_

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 2238 postów

Według mnie te wszystkie astronomiczne programy do obróbki są całkiem nieintuicyjne. Nie potrafiłbym się posługiwać pixem itp, jedyne co w nich potrafię to jakieś proste wyrównywanie tła. Taki photoshop według mnie jest dość prosty w obsłudze.

Px to jest soft typowy pod astro i nie musi być super intuicyjny. Ważne że ma to czego nie mają inne programy. A do obsługi można się po krótkim czasie przyzwyczaić.

Użytkownik _Spirit_ edytował ten post 18 kwiecień 2017 - 18:33

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Pełna zgoda. Nie jestem w stanie w tym pracować. "Learning curve" jest na poziomie promu kosmicznego. :P

0

AstroKingS.png

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2740 postów

Przecież w zgłoszeniu AW opisuje się użyty soft. 

Ale nie jest to później publikowane.

Paweł, nie wiem, czy masz czas i zebrane dane, ale może by zrobić zestawienie procentowe na zasadzie: "60% osób użyło PSa, 35% użyło Maxima, 15% użyła Pixa LE, 10% użyło Pixa Full".

+1
Post rekomendują: TomekDw,

Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika

wessel

wessel

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 8474 postów
Nieporozumienie. Ja uźywam do obróbki i Pixa i Maxima i PSa - zależy do czego. Każdy z nich jest dobry w czymś innym.
0
Czystego nieba!

TomekDw

TomekDw

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 417 postów

To kolejna robota dla organizatora, ale faktycznie fajnie by było gdyby chociaż zwycięzców opisać w czym obrabiali. Jeszcze co do tych programów, no to wiem, że pewne rzeczy robi lepiej, może i jak się opanuje to sam pix wystarczy, ale z drugiej strony patrząc na Adama i jego obróbkę PS wystarczy do super zdjęć.

0

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2740 postów

Nieporozumienie. Ja uźywam do obróbki i Pixa i Maxima i PSa - zależy do czego. Każdy z nich jest dobry w czymś innym.

Oczywiście, nie miałem na myśli, że używasz tylko Pixa. Dlatego fajnie byłoby mieć pełne zestawienie, żeby mieć pogląd, jaki procent uczestników korzysta z danego programu. Przy okazji ktoś może odkryć soft, o którym do tej pory nie słyszał.

0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników