Skocz do zawartości

Obiektyw 68x400


zbyszekzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam obiektyw od mojego pierwszego ATM-a. Kupiony w końcówce lat 80 od gościa z Jarosławia.

Niestety uległ uszkodzeniu. Nawet nie wiem kiedy. Luneta objechała ze mną pół Polski.

Zauważyłem rysę, rozebrałem tubus i odpadł kawałek szkła. Szkoda go.

Może komuś się przyda. Na szukacz może. Cena 50zł z wysyłką.

 

 

IMG_0202.jpg

 

IMG_0207.jpg

 

IMG_0207.jpg

Edytowane przez zbyszekzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje to obiektyw PZO, achromat, który daje bardzo ładne obrazy. Miałem na bazie tego obiektywu zrobioną lunetkę, która potem przerobiłem na szukacz. Swego czasu Astrokrak robił z tych obiektywów lunetki o nazwie Pronto chyba. Swego czasu był to bardzo poszukiwany kawałek szkiełka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

To raczej pewne że to porządny wyrób byłego PZO 68/400 mm i były jeszcze 68/800 mm , nie pamiętam już kto go zaprojektował , ale Polak.

To są Świetne obiektywy o znakomitej jak na Achromat korekcji AC.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ten drugi 68/800 też mam w oprawie, sygnowany przez PTMA. Obrazy kapitalne. Z tym że średnica czynna jest odrobinę mniejsza 64-66mm. Musiałbym sprawdzić. Też rozważam jego sprzedaż bo przez prawie 40 lat gapienia się w niebo nagormadziło się sporo sprzętu. Robię selekcję pod kątem: że najlepszy teleskop to taki który najcześciej używamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ten drugi 68/800 też mam w oprawie, sygnowany przez PTMA. Obrazy kapitalne. Z tym że średnica czynna jest odrobinę mniejsza 64-66mm. Musiałbym sprawdzić. Też rozważam jego sprzedaż bo przez prawie 40 lat gapienia się w niebo nagormadziło się sporo sprzętu. Robię selekcję pod kątem: że najlepszy teleskop to taki który najcześciej używamy.

 

Witam

W sprawie 64/800 --> PW

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obiektyw biedaczek ma lekko podbite oko może dlatego nikt go nie chce. :-) Zrobiłem kiedyś lunetkę na bazie tego obiektywu, ale lekkomyślnie ją komuś podarowałem. Do dzisiaj żałuję. Na szczęście mam jeszcze drugi refraktor ze wspomnianego tutaj 67/800 (na oprawie jest napis 1:12/800 o ile dobrze pamiętam, czyli wychodzi apertura 66,7 mm). Znakomite szkło, którego o mało (na szczęście !) nie sprzedałem.

Czy to wyszczerbienie ma duży wpływ na obraz ? Czy konieczne byłoby przesłonięcie części obiektywu czy da się patrzeć ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wpływu odprysku na obraz nie sprawdzałem. Rozebrałem stary ATM z myślą zrobienia nowego z porządnym wyciągiem. Odprysk pojawił się po wyjęciu z tubusu pierścienia blokujacego. Kiedy to uszkodzenie pojawiło się nie mam pojęcia. Niestety odprysk jest duży. Jak widać na zdjęciu sięga do 2cm w "średnicę". Przysłonięcie pierścieniem zrobiło by średnicę około 30mm. Trochę to traci sens, szczególnie do budowy lunetki. Jak znajdę chwilę, to może zrobię próbę tak jak jest i w oparciu o pomysł Krzysztofa z zaczernieniem np. tuszem odprysku. Będzie to ciekawe doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Być może jest jeszcze jedno potencjalne zastosowanie tak uszkodzonego obiektywu - po napyleniu aluminium nieuszkodzonej powierzchni można by go wykorzystać jako lustro wtórne do teleskopu Cassegrain typu Dall -Kirkham. Powstało by wypukłe lustro sferyczne.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie powinno projektować się parametrów teleskopu mając z góry zdefiniowaną krzywiznę i średnicę lustra wtórnego bo może być ciężko uzyskać wymaganą korekcję układu czy też oczekiwane parametry końcowe ale może jest to jakiś pomysł.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto Ci powiedział. że to jest powierzchnia sferyczna... założę się, że nie jest :)

 

Posiadam dwa takie obiektywy i zarówno kron jak i flint to powierzchnie wypukłe. Pytanie czy sferyczne...

Zakładam, że jak większość (o ile nie wszystkie) obiektywy teleskopowe achromatyczne i ten PZO ma powierzchnie sferyczne - stąd bardzo powszechna jedna z wad refraktorów czyli aberracja sferyczna. Jeśli się mylę, niech któryś z szanownych Kolegów mnie poprawi. Nie chciałbym nikogo wprowadzić w błąd z tym potencjalnym zastosowaniem tego zacnego szkła jako lustra wypukłego sferycznego.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.