Skocz do zawartości

Zooniverse: Exoplanet Explorers - moje kandydatki na egzoplanety


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na początku kwietnia rozpoczął się projekt podobny do Planet Hunters, ten nazywa się Exoplanet Explorers. Polega on na klasyfikowaniu krzywych jasności w celu odszukania tranzytów planet pozasłonecznych. Ponieważ jest to jedyna okazja w życiu, aby odkryć typ obiektu który mnie fascynuje, postanowiłem wziąć udział :)

 

https://www.zooniverse.org/projects/ianc2/exoplanet-explorers

 

Do tej pory przeanalizowałem nieco ponad 51 tysięcy krzywych jasności (stan na 1 czerwca 2017 roku), a w bazie podobno jest około 113 tysięcy. Spotykam po drodze wiele potencjalnych układów binarnych, symulacji, a nawet znanych już planet pozasłonecznych. Niestety, nie spotkałem K2-34 b, którą ostatnio próbowałem zaobserwować samodzielnie, ale była np. HD 3167 b & c, jako kandydatki na obserwację podwójnego tranzytu egzoplanet.

 

Trochę czasu zeszło, ale satysfakcja pozostała. Przedstawiam zbiór potencjalnych 30 tranzytujących planet pozasłonecznych odnalezionych przeze mnie w projekcie Zooniverse - Exoplanet Explorers. Są to krzywe jasności gwiazd zmierzone przez sondę Kepler w misji K2. Część planet na pewno umknęła naukowcom, dlatego amatorzy mogą pomóc w klasyfikowaniu.

Wybrano tylko te krzywe jasności, które najlepiej przedstawiają charakter tranzytu oraz nie są oznaczone w bazie danych ExoFOP. Pominąłem wszystkie, które są oznaczone jako znane kandydatki, a takich było kilkadziesiąt. Wiadomo - po co dodawać potencjalne planety, jeśli zostały już oznaczone jako prawdopodobne kilka miesięcy temu, przed projektem. Część przedstawionych może być nieznanymi planetami pozasłonecznymi. Sukces będzie, jeśli przynajmniej jedna okaże się prawdziwa :)

Tranzyt_01.png

Tranzyt_02.png

Tranzyt_03.png

Tranzyt_04.png

Tranzyt_05.png

Tranzyt_06.png

Tranzyt_07.png

Tranzyt_08.png

Tranzyt_09.png

Tranzyt_10.png

Tranzyt_11.png

Tranzyt_12.png

Tranzyt_13.png

Tranzyt_14.png

Tranzyt_15.png

Tranzyt_16.png

Tranzyt_17.png

Tranzyt_18.png

Tranzyt_19.png

Tranzyt_20.png

Tranzyt_21.png

Tranzyt_22.png

Tranzyt_23.png

Tranzyt_24.png

Tranzyt_25.png

Tranzyt_26.png

Tranzyt_27.png

Tranzyt_28.png

Tranzyt_29.png

Tranzyt_30.png

Tranzyt_31.png

Tranzyt_32.png

Tranzyt_33.png

Tranzyt_34.png

Tranzyt_35.png

Tranzyt_36.png

Tranzyt_37.png

Tranzyt_38.png

Tranzyt_39.png

Tranzyt_40.png

Tranzyt_41.png

Tranzyt_42.png

Tranzyt_43.png

Tranzyt_44.png

Tranzyt_45.png

Tranzyt_46.png

Tranzyt_47.png

Tranzyt_48.png

Tranzyt_49.png

Tranzyt_50.png

Tranzyt_51.png

Tranzyt_52.png

Tranzyt_53.png

Tranzyt_54.png

Tranzyt_55.png

Tranzyt_56.png

Tranzyt_57.png

Tranzyt_58.png

Tranzyt_59.png

Tranzyt_60.png

Tranzyt_61.png

Tranzyt_62.png

Tranzyt_63.png

Tranzyt_64.png

Tranzyt_65.png

Tranzyt_66.png

Tranzyt_67.png

Tranzyt_68.png

Tranzyt_69.png

Tranzyt_70.png

Tranzyt_71.png

Tranzyt_72.png

Tranzyt_73.png

Tranzyt_74.png

Tranzyt_75.png

Tranzyt_76.png

Tranzyt_77.png

Tranzyt_78.png

Tranzyt_79.png

Tranzyt_80.png

Tranzyt_81.png

Tranzyt_82.png

Tranzyt_83.png

Tranzyt_84.png

Tranzyt_85.png

Tranzyt_86.png

Tranzyt_87.png

Tranzyt_88.png

Tranzyt_89.png

Tranzyt_90.png

Tranzyt_91.png

Tranzyt_92.png

Tranzyt_93.png

Tranzyt_94.png

Tranzyt_95.png

Tranzyt_96.png

Tranzyt_97.png

Tranzyt_98.png

Tranzyt_99.png

Tranzyt_100.png

Tranzyt_101.png

Tranzyt_102.png

Tranzyt_103.png

Tranzyt_104.png

Tranzyt_106.png

Tranzyt_107.png

Tranzyt_108.png

Tranzyt_109.png

Tranzyt_110.png

Tranzyt_111.png

Tranzyt_112.png

Tranzyt_113.png

Tranzyt_114.png

Tranzyt_115.png

Tranzyt_116.png

Tranzyt_117.png

Tranzyt_118.png

Tranzyt_119.png

Tranzyt_120.png

Tranzyt_121.png

Tranzyt_122.png

Tranzyt_123.png

Tranzyt_124.png

Tranzyt_125.png

Tranzyt_126.png

Tranzyt_127.png

Tranzyt_128.png

Tranzyt_129.png

Tranzyt_130.png

Tranzyt_131.png

Tranzyt_132.png

Tranzyt_133.png

Tranzyt_134.png

Tranzyt_135.png

Tranzyt_136.png

Tranzyt_137.png

Tranzyt_138.png

Tranzyt_139.png

Tranzyt_140.png

Tranzyt_141.png

Tranzyt_142.png

Tranzyt_143.png

Tranzyt_144.png

Tranzyt_145.png

Tranzyt_146.png

Tranzyt_147.png

Tranzyt_148.png

Tranzyt_149.png

Tranzyt_150.png

Tranzyt_151.png

Tranzyt_152.png

Tranzyt_153.png

Tranzyt_154.png

Tranzyt_155.png

Tranzyt_156.png

Tranzyt_157.png

Tranzyt_158.png

Tranzyt_159.png

Tranzyt_160.png

Tranzyt_161.png

Tranzyt_162.png

Tranzyt_163.png

Tranzyt_164.png

Tranzyt_165.png

Tranzyt_166.png

Tranzyt_167.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym analizujesz? Na czym polega procedura zgłoszenia podejrzanej? Czy są rangi zgłoszeniowców (np Twoje zgłoszenie wyżej punktowane niż kogoś nowego tam). Co decyduje że poważni astronomowie biorą zgłoszenie na warsztat?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym analizujesz? Na czym polega procedura zgłoszenia podejrzanej? Czy są rangi zgłoszeniowców (np Twoje zgłoszenie wyżej punktowane niż kogoś nowego tam). Co decyduje że poważni astronomowie biorą zgłoszenie na warsztat?

Pozdrawiam

 

Projekt ma już gotowy system klasyfikowania. Komputer sam wygenerował potencjalne powtarzające się spadki jasności, jednak w ponad 90% przypadkach wynika to z błędów, 9% to układy binarne, a 1% to tranzyty egzoplanet. Ludzkie oko ma wyłapywać te 1% :) Wystarczy klikać tak/nie, akceptować i przechodzić dalej. Ciągle mamy trzy guziki.

 

Planuje się, aby każda krzywa została przeanalizowana przez 200 osób. Obecnie wygląda to słabo - na początku aktywność była duża, potem zaczęła stopniowo maleć. To dlatego, że każdy od dawna czeka na drugą publikację odkryć, gdyż po 2 dniach od rozpoczęcia projektu opublikowano pierwsze odkrycia 4 planet. Mnie tam nie ma, gdyż rozpocząłem po tym wydarzeniu. Właśnie mijają trzy tygodnie, a nadal brak. Jednak z forum ("Talk") wiadomo, że prowadzący są aktywni i dalej robią swoją robotę.

 

Nieodnalezione planety pozasłoneczne mogą być później odnalezione przez uczestników, a każdy, który zgłosił "tak", zostaje współodkrywcą. Tak samo mieliśmy np. z PH-2 w przypadku Rafała Herszkowicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paether :)

 

Wczoraj przygotowałem poradnik dla osób mówiących po polsku (mówię tak, bo wstawiłem ten sam post dla ogólnego forum EE, które jest po angielsku). O czym to jest, wyjaśniłem w trakcie transmisji na mojej stronie na Facebooku. Jeśli jesteś nowy, możecie nauczyć się podstaw, dzięki czemu znajdziecie co należy szukać i co możesz spotkać. Wybaczcie za jakość mikrofonu, to mój pierwszy test po nowym zakupie.

 

Link: https://www.facebook.com/1000CiekawostekAstronomicznych/videos/1868095430096647/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mamy okrągłą setkę! Tak, przed chwilą znalazłem setną kandydatkę na planetę pozasłoneczną w projekcie Exoplanet Explorers. W związku z tym, przedstawiam aktualizację, dodając krzywe od numeru 63 do 100. Przeanalizowałem do tej pory 32.700 wykresów :)

 

Przy #79 i #91 widać, że jest coś nie tak z wykresem. Komputer po prostu źle przeliczył okres orbitalny i momenty nietranzytowe nakładają się na tranzytowe, przez co wykres uległ zniekształceniu.

 

Wykresy zostały zamieszczone w pierwszym poście.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czas na mega aktualizację :)

Usunąłem wszystkie wykresy z kolejnych postów, a całość włączyłem do pierwszego. Teraz siedzi tam 150 kandydatek, które nie zostały wcześniej oznaczone w bazie ExoFOP. Na co bym zwrócił uwagę przy nowych:

- Nie ma wykresu numer 105 (tak, obrazków jest 149), ponieważ odnalazłem przypadkowo przeglądając wykres kandydatki nr 104. Inaczej mówiąc, odnalazłem system multiplanetarny. Ponieważ są tylko dwa tranzyty kandydatki nr 105, na pewno nie istnieje możliwość jej sklasyfikowania. Dlatego wysłałem oddzielny raport (na forum) o znalezisku, aby mieć obiekt na koncie. Wykres można znaleźć tutaj: http://archive.stsci.edu/missions/hlsp/everest/v2/c06/212600000/89874/hlsp_everest_k2_llc_212689874-c06_kepler_v2.0_dvs-0.png W pobliżu dnia nr 2386 można odnaleźć dodatkowe dwa spadki, które nie pasują do planety "b" i "c". W związku z tym, system może składać się nawet z 4 planet.

- Wykres nr 113 nie posiada wykresu "transit-zoom" z powodu błędu, jednak istnienie spadków jasności potwierdził wykres w Everest2

- Wykres nr 132 wygląda na zepsuty, jednak przyczyną są niewłaściwe wsadzone wykresy "transit-zoom" i "Individual transits" (jakby z innej gwiazdy). Tylko "Entire light curve" odnosi się do danej klasyfikacji, co potwierdził wykres Everest2 dla tej gwiazdy.

 

Łączna ilosć klasyfikacji: 45.350

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.